Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Alaptatul-Help Line-(11)


492 raspunsuri la acest subiect

#21
ama1357

ama1357

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 311 mesaje

Postat 04 martie 2009 - 14:13

Citat:
citat din mesajul lui lorellay
nu te uita la ceas... bb nu stie sa citeasca ceasul si nu stie ca ar trebui sa se grabeasca sa termine in 30 minute... Nu cred ca e ok si corect sa lasi atat de mult copilul la san.Sanul nu e pe post de suzeta.Si nu e normal ca o masa sa dureze asa de mult.Cu siguranta nu papa atat de mult, nu papa 30-45 minute intr-una....Sorana [zana][mamica]de Diana (10.11.2008) si [hagi]Codrin (15.02.2005)Where there's a will there's a way![foto][ Codrin][foto][ Diana]
daca copilul este mic, oboseste destul de repede si trage de cateva ori dupa care se opreste si tot asa... astfel incat o masa poate dura chiar si 45 minute!!!iar ceea ce am scris eu gasesti scris in cartile de la leche league.si un copil, indiferent cat este de mare sau de mic, nu are nevoie doar de lapte... multi copii mari neintarcati, daca nu li se acorda atentia pe care o vor, cer sa suga, pentru ei este metoda sa o faca pe mama sa le dea atentie...

#22
j_o

j_o
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 04 martie 2009 - 14:33

Salut !



Vreau sa va spun ca Radu nu a scapat de diaree dar totusi, nu mai face kk la fiecare alaptat ci "o idee" mai rar (sper sa nu fie doar imaginatia mea). Voi continua cu regimul anti-diareic, mai ales cu ceaiul de menta, pentru ca inteleg ca tot ce mancam se transmite si in lapte.



Micola....si pe mine m-a innebunit pediatra din a 2-a luna sa-i dau lapte praf, pentru ca nu a crescut in greutate cum vroia ea. pana la implinirea a 2 luni, i-am dat la bb lapte de la san si lapte praf si cu biberonul, dar dupa 2 luni a ales sa manance [b]doar de la san[/b. Precizez ca la mine laptele curge usor din sani, nu am avut probleme de genul canale infundate si deci bb a ales varianta mai simpla si mai accesibila pentru el.

Acum, cand ma lovesc de pacatoasa de diaree, regret intr-un fel ca nu mai accepta sa pape din biberon pentru ca nu pot sa-i dau ceai de menta sau mucilagiu de orez (imi inchipui ca daca as putea sa-i dau, poate i-ar trece mai repede diareea, desi s-ar putea sa nu fie asa).

Oricum, laptele tau este cel mai bun pentru bb si ceea ce mananci se transmite si in lapte, deci fii atenta sa nu exagerezi cu nimik, ci sa mananci echilibrat (Radu al meu a facut diaree de la prea multa smantana pe car am mancat-o eu). Iar cresterea in greutate...important este sa fie crestere pentru ca daca te vei gandi doar la cifre si tabele, pierzi din fascinatia de avea un copil si de a-l vedea cum creste si cum evolueaza. Eu am facut aceasta greseala, dar m-am calmat....acum incerc in fiecare zi sa descifrez limbajul non-verbal si tot mai variat al lui bb.



Multa sanatate.



Jo, mami de Radu. [bb]

#23
lorellay

lorellay

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 04 martie 2009 - 15:52

daca copilul este mic, oboseste destul de repede si trage de cateva ori dupa care se opreste si tot asa... astfel incat o masa poate dura chiar si 45 minute!!!

iar ceea ce am scris eu gasesti scris in cartile de la leche league.


NU sunt de acord cu asta.Si daca ne luam dupa carti..sunt la fel, pareri diferite!



Sorana [zana][mamica]de Diana (10.11.2008) si [hagi]Codrin (15.02.2005)

Where there's a will there's a way!

[foto]

[ Codrin]

[foto]

[ Diana]



#24
ama1357

ama1357

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 311 mesaje

Postat 04 martie 2009 - 17:05

Citat:
citat din mesajul lui lorellay
daca copilul este mic, oboseste destul de repede si trage de cateva ori dupa care se opreste si tot asa... astfel incat o masa poate dura chiar si 45 minute!!!iar ceea ce am scris eu gasesti scris in cartile de la leche league. NU sunt de acord cu asta.Si daca ne luam dupa carti..sunt la fel, pareri diferite!Sorana [zana][mamica]de Diana (10.11.2008) si [hagi]Codrin (15.02.2005)Where there's a will there's a way![foto][ Codrin][foto][ Diana]
daca esti tu de acord sau nu, asta pe mine ma intereseaza foarte putin... referitor la cartea de care iti spuneam, este vorba de cartea scrisa de o organizatie internationala care incurajeaza alaptarea la san... cu altceva nu se ocupa! din pacate, la noi in Romania nu exista inca!si apropo de 30 minute... numai noi, oameniii stim sa citim ceasul, dar nu suntem singurele mamifere, care isi alapteaza puii!!!edit: si tot numai noi folosim suzeta pentru a calma dorinta copiilor nostri de a suge...nu ma intelegeti gresit, fiecare e liber sa faca ce vrea si cum crede mai bine pentru copilul lui... in aceasi carte este recomandat sa se evite folosirea suzetei in primele 6 saptamani, perioada in care se stablizeaza productia de lapte.

#25
ama1357

ama1357

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 311 mesaje

Postat 04 martie 2009 - 17:12

j_o [floare3]



#26
micola

micola

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.279 mesaje

Postat 04 martie 2009 - 22:08

Am fost la doctor...In 6 saptamani a luat doar 400 g. e clar ca a luat f putin. Mi-a zis sa-i dau Aptamil, ori o masa san, una aptamil, ori sa-l alaptez 30 min si apoi 60 ml de aptamil. Regret din suflet, dar nu vreau sa ramana in urma de tot cu greutatea...sper ca in timp sa renuntam la biberon si chiar de maine nu-i mai dau din biberon ci o sa cumpar o canita sa-i dau cu lingurita din ea, oricat de mult m-as chinui. Am hotarat sa-i dau 30 min san si apoi din asta, cat vrea, dar maxim 60 de ml.
Nu vreau sa ma mai stresez, sper in timp sa renuntam la praf, ca daca ma mai stresez mult pierd si laptele pe care il mai am...Oricum, azi-noapte am visat ca l-am uitat pe Alex in cada si se inecase...si ca tocmai atunci imi oferea primul zambet, cand l-am gasit in cada inecat..A fost groaznic, m-am trezit fleasca de transpiratie si m-am uitat imediat la el in patut, imi venea sa-l trezesc sa vad daca mai traieste si sa-l stang in brate sa ma conving......si mi-am zis ca e un semn sa fac ceva , sa nu-l mai las asa...Doctorul asta l-a consultata peste tot, l-a bocanit , l-a intors is pe fata si pe dos, si la sfarsit l-a pupat :). Ma simt cat de cat impacata ca am facut cat am putut de mult pentru a nu trece din prima pe completare si am incercat si la mai multi doctori...

Va multumesc tutror pentru sfaturi [pup]

[mamica] [9cer] de [baietel] Alex 21.01.2009
[ruga]! Doamne ajuta-ne sa crestem mari si sanatosi! [ruga]![ruga]!


#27
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 05 martie 2009 - 00:09

mcoca
Trimis la - 04/03/2009 : 15:51:20
--------------------------------------------------------------------------------

Deschid acest subiect pentru a veni in ajutor viitoarelor si prospetelor mamici care vor sa reuseasca alaptatul. In randurile care urmeaza o sa va impartasesc din experientza mea de mamica (am o fetita de 8 luni pe care inca o mai alaptez) si din cele invatzate de mine la cursul de alaptat.

« Materiale » necesare :
- 2 sutiene de calitate (calitatea este chiar importanta, caci sânul trebuie sa fie in acelasi timp si bine sustzinut , dar sa i se si permita sa-si modifice dimensiunile de la un alaptat la altul), 1-2 masuri mai mari decat masura din luna a 9-a
- o creme anti-crevase cu care incepem sa dam de la 36 saptamani (si apoi dam cu ea tot timpul, adica de cateva ori pe zi). Marea majoritate a cremelor nu trebui inlaturate inainte de supt. O crema foarte buna este Lansinoh (este vaselina pura, iar pe mine m-a ajutat foarte mult).
- sfarcuri de silicon (pentru mine au fost mana cereasca. Nu as fi reusit sa alaptez fara ele. Le-am folosit 6 saptamani. Am folosit Dodie. Am incercat si Tigex, dar erau prea subtiri, si mie nu mi-au placut deloc.
- tampoane pentru sani (am incercat toate marcile, nu am vazut mare diferentza).

In primele 2 zile dupa nastere punem bebele cate 5-10 min la fiecare san la 2 ore (nu mai mult deoarece nu are ce sa suga mai mult, lapte nefiind inca, decat colostru). Aceasta regula, este greu de tinut ca avem in jur multe persoane neavizate si plina de sfaturi. Cantitatea de colostru este destul de mica, si tinand bebele mult la san mai mult rau facem prin aparitia crevaselor.
In a treia zi (la 72h dupa nastere) se produce in general « furia laptelului ». Pentru ca furia laptelui sa nu fie mare, dureroasa, incercati sa nu beti foarte multe lichide in primele zile. Da, stiu se zice sa bei muult, muult ca sa vina laptele. Laptele oricum vine, ca asa e corpul programat, este un proces fiziologic. Colegele mele de odisee au baut 4-5 litrii de lichide pe zi, si Toate au avut probleme cu sanii. Iarasi, nu folositi pompa (sau mai rau, nu lasati sa va mulsa nu stiu cine), pentru desfundarea canalelor sau mai stiu eu ce (stiu ca si aceasta practica este foarte raspandita). Puneti bebele regulat la san si totul o sa fie bine. El este cea mai buna pompa, el desfunda canalele, el regleaza secretia de lapte.Sanii trebuie masati inainte de fiecare alaptat cu miscari circulare (timp de o saptamana), ca sa devina suplii. Bebelui nu ii place sa isi bage nasul intr-un sân dur.

Regulile de aur
- bebele trebuie sa stea in apropierea mamei, ca sa invam sa comunicam, sa-i cunoastem fiecare grimasa, plans
- bebele trebuie NEAPARAT pus la san in primele 6 ore de la nastere
- trebuie practicat « alaptatul la cerere », si NU trebuie dat supliment de biberon (acest biberon de supliment duce la scaderea secretiei de lapte, deoarece lapte de secreta atat cat are nevoie bebele, ori daca el a baut deja un bibe, se va secreta mai putin)
- 15-20 de min la un san, apoi la al doilea cat vrea. Ideal este sa fie schimbat intre « cei doi sani », ca asa il trezim daca cumva adoarme.
- 2h30-3h intre 2 alaptari (sau mai mult daca bebele doarme ; nu trebuie sa fie sculat sa manance). Este bine sa se incerce sa fie macar 2h30 intre alaptari. Daca bebe plange nu inseamna neaparat ca nu a mancat de ajuns, ei plang de cele mai multe ori pentru ca vor sa fie mangaiati, luati in brate, alintati.
- Numai daca bebele pierde in greutate se introduce supliment.
- Bebeii alaptati la san nu ragaie in general. Putem incerca o data, de doua ori, dar nu trebuie sa ne strasam cu asta.
- Daca bebele se eternizeaza la san, inseamna sa suptul il calmeaza si atunci trebuie folosita o suzeta.
- Mama care alapteaza poate sa manance orice. Trebuie sa aiba o alimentatie echilibrata, sa bea lichide (nu alcool sau bauturi carbogazoase).

Ce este foarte important este odihna. Oboseala are repercursiuni imediate asupra alaptatului. Membrii familiei ar trebui sa tina cont de faptul ca alaptatul este foarte obositor. In primele sptamani dupa ce ii daseam sa suga la Maya, dormeam amandoua. Iarasi imi era foarte sete in timpul alaptatului, aveam o sticla de apa langa mine in permanentza.

Nu cadetzi in « pacatul mulsului », ca sa vedetzi « cat lapte avetzi ». Nici o pompa din lume nu va scoate cat scoate bebele. Acest test este numai o sursa de stres, inutila. Puteti folosi o pompa pentru stocat laptele dupa ce s-a reglat secretia (adica dupa 6-8 saptamani), inainte eu zic ca mai mult rau face decat bine (in fara de cazuri exceptionale de foarte mult lapte). Eu am inchiriat o pompa dupa 2.5 luni, cand trebuia sa o las cateva ore cu tati si doream sa ii las lapte. Apoi am putut sa mai ies si eu fara grija alaptatului si asta face foarte bine la psihic.

Un mit destul de vehiculat este lapte bun, lapte rau ! Eu cred ca laptele fiecarei mame este perfect pentru puiul ei !

Un alt mit este : trebuie sa mananci mult sa ai lapte. Trebuie sa mananci , clar, dar nu sa te indopi. Eu in primele zile dupa ce am veni acasa, era asa de obosita ca nu reuseam sa mananc mai mult de o salata, un iaurt. Si totul a fost ok !

Cand Maya avea 3 saptamani am crezut ca am pierdut laptele. Sanii erau goi, iar ea dorea sa suga intr-una. Era de fapt puseul de 3 saptamani, cand bebe creste si are nevoie sa bea mai mult lapte. In 24 de ore secretia de lapte s-a reglat si totul a reintrat in normal. Bine-nteles nu i-am dat supliment, am pus-o numai foarte des la san.

Mi s-a intamplat de cateva ori sa mi se infunde un canal (asta in primele 2 luni). Am facut un dus fierbinte, am masat sânul cu miscari circulare, si am pus bebele sa suga mai des, si mai mult din sanul cu probleme. Am preferat sa nu folosesc pompa, ca sa nu stimulez si mai mult secretia.

Alaptatul, este cel mai frumos cadou pe care putem sa-l facem copilului nostru!

Sper ca aceste randuri sa va fie de folos !



____________________________
Vicky si Maya (27.06.2008)



#28
micola

micola

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.279 mesaje

Postat 05 martie 2009 - 00:29

roxanaz, [flo][flo][flo] [pup] ai mare dreptate in tot ce zici...Eu acum stiu unde am gresit:
1. nu m-am odihnit suficient, in primele zile faceam mancare la 2 zile, spalam rufelel lui Alex si le calcam, nu dormeam ca eu nu pot dormi ziua....etc;
2. nu am mancat bine, adica m-am bazat doar pe lactate si legume si am ignorat carnea care nu mi-a placut niciodta, nici macar in sarcina..;
3. m-am stresat din orice nimic (stau in casa cu soacra) si nu am lasat pe nimeni sa se ocupe de bebe, decat eu si tati..

Sper ca viitoarele si actualele mamici care nu au cazut inca in capacana laptelui praf sa citesca si sa-si noteze si sa ia aminte la ce ai scris tu, ai foarte mare dreptate in ce zici!

Macar eu voi sti la urmatorul...

[mamica] [9cer] de [baietel] Alex 21.01.2009
[ruga]! Doamne ajuta-ne sa crestem mari si sanatosi! [ruga]![ruga]!


#29
simodina

simodina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 585 mesaje

Postat 05 martie 2009 - 01:39

Lorellay cartile alea chiar nu vorbesc prostii, sunt copii la care merge acest "program" pt ca pur si simplu asa si-l fac ei, dar sunt copii care mananca si la 4-5 ore in prima luna sau la 30 min. Programul la bb se face cand incepi diversificarea, nicidecum cand alaptezi, nu are nicio ligica, asa cum spunea si ama, mai ales in primele luni de viata sanul nu reprezinta numai sursa de hrana ci satisface si nevoia de tandrete, calmare, dragoste pentru copil. Ma rog, nu intru acum in detalii, nu o sa vorbesc nici de attachement parenting ca nu e subiectul in cauza dar sincer metoda asta cu hranitul al 3 ore este de mult fumata. O spun cartile, o spune si practica si vorbesc din experienta ca am incercat-o la primul copil nu ca as fi fost convinsa ca e buna ci pentru ca nu prea stiam ce e cu mine.



Micola, sper sa nu vina prea tarziu raspunsul meu, dar voiam sa-ti spun ca eu pe primul copil am reusit sa-l alaptez foarte putin si practic mereu mixt iar prostia cea mai mare pe care am facut-o a fost sa-i dau sa suga la program in prima luna. Adica nu mai des de 2 ore. La al 2lea m-am desteptat, a fost si mare fata la nastere ( Serban a fost prematur iar eu destul de speriata ) si am strans din dinti. Dar cresterea in greutate in prima luna la Mara a fost de aprox 600 g de la scaderea fiziologica si 200 g vs greutatea de la nastere. Din luna 2 pana in luna a5a a luat 750 g-1 kg/ luna. In afara de dr Culcer si o asistenta care lucreaza cu ea si pe acre o cunosc toti imi ziceau sa-i dau completare dar am strans din dinti si acum inca e alaptata exclusiv. Nici diversificarea n-am inceput-o ca s-a gasit sa raceasca la 6 luni si inca nu i-a trecut...



Nu stiu cum stai tu cu productia de lapte, eu n-am avut niciodata sa dau pe dinafara, sanii mi-au curs de vreo 4 ori pana acum si numai noaptea, canale blocate am avut insa destul de des. Eu in locul tau as mai amana o saptamana laptele praf si in timpul acesta as face urmatoarele:



- treaba in casa as lasa-o pentru "timpul liber". Daca o ora pe zi ai timp liber, atunci te gandesti ce consideri cel mai important si doar asta faci. Rogi sotul/ mama/ soacra sa te ajute cat pot. Te hranesti variat si sanatos, scoti un aliment numai daca vezi ca-l doare burtica pe bb ( eu am avut vreo 3 pe care nu le tolera mica ). Si nu te mai intrebi daca ai lapte, iti repeti nonstop ca ai lapte destul pt copilul tau.



- 24 de ore de skin to skin cu copilul. Adica iti petreci ziua la greu cu el in pat, piele la piele, sanul sa-i stea la discretie, pleci doar cand doarme el daca nu dormi si tu cu el. Daca ai wrap sau sling poti sa-l porti cu tine prin casa doar in pampers si tu la bustul gol ( daca n-ai poti sa-ti confectioneze dintr-o bucata de material, esarfa etc - vezi pe net ) Ajuta mult la linistirea copilului si la cresterea productiei de lapte - testat.



- ceai lactatie, galafor si galactogil ( acesta e mai scump dar ff bune, poti sa iei o cutie sa-l incerci daca poti ) pentru cresterea productiei.



- nu exista program de masa dar trebuie sa te asiguri ca pozitia la san este corecta.aici gasesti niste filmulete ft bune pentru corectarea pozitiei precum si multe informatii utile despre ale alaptatului.



A mea a mancat in primele 3 saptamani la 4-5 ore, in rest dormea ( icter ) - masa tinea si o ora. Apoi a inceput sa manance la 1 ora, 1.5 ore, seara si 3-4 ore ziua, Noaptea nu a mancat niciodata mai des de 4 ore, in general la 6-7 ore. Asta doar ca sa vezi ca nu exista regula. Acum doarme toata noaptea iar ziua manaca in continuare la 1.5 ore- 4 ore, dar masa dureaza in general 5 min, mai rar 15 min. Bb alaptat vrea san si de sete, de aceea este ft normal sa pape mai des de 3 ore.



[pup] si succes.



PS. Si am uitat ce era important, completarea daca totusi o dai trebuie data numai dupa ce a supt la san ( suptul frecvent stimuleaza lactatia, nu sari nicidecum peste o masa de san ) si de preferinta cu lingurita nu cu biberonul. Si nu-i da dupa fiecare masa ci in acea perioada a zilei cand te simti tu mai obosita ( in general seara, in prima parte a zilei lactatia e f buna la marea majoritate... ).



Nadina, mama de Serban (20.08.05 ) si Mara (27.08.08)



#30
simodina

simodina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 585 mesaje

Postat 05 martie 2009 - 01:57

Foarte adevarat in mare parte dar sunt cateva puncte discutabile: .
Citat:
citat din mesajul lui roxanaz

mcoca
Trimis la - 04/03/2009 : 15:51:20
--------------------------------------------------------------------------------

- sfarcuri de silicon (pentru mine au fost mana cereasca. Nu as fi reusit sa alaptez fara ele. Le-am folosit 6 saptamani. Am folosit Dodie. Am incercat si Tigex, dar erau prea subtiri, si mie nu mi-au placut deloc. Nu toti bb-ii le accepta si este preferat sa nu se foloseasca, poazitia corecta la san e secretul

In primele 2 zile dupa nastere punem bebele cate 5-10 min la fiecare san la 2 ore (nu mai mult deoarece nu are ce sa suga mai mult, lapte nefiind inca, decat colostru). Aceasta regula, este greu de tinut ca avem in jur multe persoane neavizate si plina de sfaturi. Cantitatea de colostru este destul de mica, si tinand bebele mult la san mai mult rau facem prin aparitia crevaselor. Sanii se alterneaza dar nu facem program nici de frecventa si nici de durata, in primele saptamani un supt poate dura si 45 min -o ora ca bb mai si adoarme la san, oboseste si poate cere laptic si la 30 min. Ceasul trebuie uitat. Dar iarasi mare grija la pozitie


Regulile de aur

- bebele trebuie NEAPARAT pus la san in primele 6 ore de la nastereAdevarat dar nu toate maternitatile promoveaza acest lucru. Mie mi-au dat-o la aproape 24 de ore si inca alaptez, deci nu va descurajati!
- 15-20 de min la un san, apoi la al doilea cat vrea. Ideal este sa fie schimbat intre « cei doi sani », ca asa il trezim daca cumva adoarme. Se zice ca sanii se alterneaza la 5-10 min si de vreo 2-3 ori
- 2h30-3h intre 2 alaptari (sau mai mult daca bebele doarme ; nu trebuie sa fie sculat sa manance). Este bine sa se incerce sa fie macar 2h30 intre alaptari. Daca bebe plange nu inseamna neaparat ca nu a mancat de ajuns, ei plang de cele mai multe ori pentru ca vor sa fie mangaiati, luati in brate, alintati.Am spus mai sus ca nu exista ceas in primele saptamani de viata, de fapt nici mai incolo doar ca-si fac singuri program
- Bebeii alaptati la san nu ragaie in general. Putem incerca o data, de doua ori, dar nu trebuie sa ne strasam cu asta.E adevarat ca ragaie mai greu dar uneori chiar au nevoie, chiar si in timpul suptului trebuie ridicati sa eructeze. Patita la Mara, regurgitari dese diminuate mult prin eructarea in timpul mesei
- Daca bebele se eternizeaza la san, inseamna sa suptul il calmeaza si atunci trebuie folosita o suzeta. Nu din primele saptamani ca poate deteriora suptul la san. Preferabi l dupa 6 saptamani dar nu mai inainte de 3-4 saptamani, pana se instaleaza calumea secretia lactata si bb invata sa suga cum trebuie

____________________________
Vicky si Maya (27.06.2008)




Nadina, mama de Serban (20.08.05 ) si Mara (27.08.08)



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -