Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 11 voturi

Copilul captiv (3)


315 raspunsuri la acest subiect

#291
semiramida

semiramida

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 27 aprilie 2010 - 15:40

Fetelor va multumesc din suflet![flo][flo][flo]

Eu am constientizat cu adevarat purtarea alor mei abia dupa ce am devenit mama, pana atunci am acceptat totul ca fiind in limitele normalului. Acum insa ma simt coplesita de un melanj de sentimente, de frustrare, revolta, furie si tristete, simt ca sunt la un punct de cotitura in relatia cu parintii mei. Abia acum ii vad cum au fost de fapt si sunt atat de trista ca aproape ma doare fizic. Inteleg ca face parte din procesul de vindecare, dar care-i pasul urmator? O confruntare nu stiu daca ar avea efectul scontat, pentru ca ei au impresia ca au facut totul pentru mine: in viziunea lor totul inseamna casa/masa/haine/lipsa batailor.

Of, imi amintesc ca adolescenta fiind ma uitam pe niste poze si in 2 poze ma tinea tata in brate. Si am intrebat-o atunci pe mama de ce nu exista nicio poza in care ma tine ea in brate. Mi-a raspuns ca nu ma lua niciodata in brate cand eram mica, iar cand am intrebat de ce mi-a raspuns ca nu voiam, ca ma zbateam si ma intindeam dupa bunica. Iar cand aveam 3-4 ani si voiam in brate la ea nu mai putea sa ma ia fiindca eram grea. Case closed.









Trotinete

#292
rrox3

rrox3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.564 mesaje

Postat 27 aprilie 2010 - 15:44

Claram deci despre asta era vorba [q] Imi pare tare rau... e cu mult mai rau decat credeam atunci [bang]
Are in plan o terapie? Cred ca-i imperios necesara in cazul lui.

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

#293
flower-power

flower-power

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 27 aprilie 2010 - 16:19

Oooooooooff! claram

Sunt convinsa ca exista o gramada de copii captivi barbati. Ei nu se exteriorizeaza. Au fost invatati mai mult decat noi in copilarie ca barbatii nu plang, nu se plang,..., a-ti manifesta sentimentele e semn de slabiciune.

Cat de familiar imi suna:"Nu mai conteaza ce a fost.Ce rost are sa tot scormonim trecutul?", venind din partea cuiva care stie bine ce a facut in trecut.
Rostul este acela de a-l privi la adevarata dimensiune, nu prin prisma nevoilor si asteptarilor tale de acceptare si afectiune , ci prin prisma faptelor lui, si a nu te mai lasa pus in postura de a suferi din nou. A nu te mai lasa manipulat. Totul vine din nevoia ta de a te sti iubit si acceptat si nu din sentimente reale .

Am in preajma mea un copil captiv care desi este constient de lucruri care nu-i convin la ai lui nici prin gand nu i-a trecut pana sa devina tata sa le spuna parerea, cum se simte el. Cand l-am intrebat de ce accepta mi-a spus ca n-are rost, ca ei oricum nu se vor schimba. Va dati seama cum a ajuns un copil sa inteleaga ca nu are rost? Asta observ ca-l marcheaza si in relatiile cu altii. Parca n-are suflu sa-si urmeze goalurile. E suficient ca cineva sa-l shunteze si gata cedeaza.
De atata trait al mame-sii de ochii lumii, ochii lumii au devenit foarte importanti pentru el. Mai importanti decat ceea ce doreste el sa faca cu viata lui. Ce am observat la el: indiferent cum se comporta cineva cu el, nu pare sa-l deranjeze. Cu proxima ocazie se comporta cu acela facand abstractie de cele intamplate anterior. Ma intreb de ce face asta ? Ma gandesc []ca are legatura cu felul cum i-au fost indeplinite nevoile in copilaria mica , cu cat de mult a fost lasat sa se exprime.


#294
Mirrin

Mirrin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.935 mesaje

Postat 27 aprilie 2010 - 16:27

Sunt aici, o [flo] pentru fiecare!

Mami de Maria (noiembrie 2006) si [gravi] 13+!!

#295
claram

claram

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 27 aprilie 2010 - 16:53

Nu face terapie.Are acceasi parere ca si Deus si Lauranicole si spune ca dragostea mea ii e de ajuns si il ajuta.Inca ii e frica ca ar putea fi rece cu un bebe viitor cu toate ca tot citeste despre sarcina si copii dar el vrea sa aiba certitudinea.

#296
Deus

Deus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.177 mesaje

Postat 27 aprilie 2010 - 17:05

claram draga noi nu sustinem sa nu faca cineva terapie:-)

eu una am spus ca sunt foarte multe persoane ajutate de terapie...ce nu cred, nu cred ca se potriveste chiar pt toata lumea.

cred ca au fost oameni traumatizati in razboaie, ca au fost oameni abuzati de diverse persoane, etc, cred ca sunt multe nenorociri si nenorociti pe lumea asta...mai cred si ca avem puteri mult mai mari decat credem si ca totul vine din cap.
Eu una sunt adepta prezentului si ma bucur de el.
Daca sotul tau nu se bucura de prezent si sufera atunci normal ca are nevoie de orice forma de ajutor care se gaseste pe lumea asta.

De ce nu-l rogi sa citeasca tot ce s-a scris aici?

Va doresc numai bine si multa intelepciune[flo]

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Tot ce poti cumpara cu bani e ieftin! Erich Maria Remarque.


#297
claram

claram

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 27 aprilie 2010 - 17:26

Deus,se bucura de prezent doar ca mai are cosmaruri din cand in cand.Crede ca nu ar fi persoana care e azi daca nu ar fi trecut prin iadul ala,dar asa se considera mai puternic.De exemplu cand a avut training pentru rezistenta la tortura(in cadrul Fortelor Speciale)nu i-a fost prea greu.Zicea:"ce,credeau aia ca daca nu imi dau cateva zile de mancare,tipa la mine,ma lovesc etc,credeau ei ca ma vor infrange?hah ei aveau impresia ca pentru mine e prima data cand trec prin asa ceva."

#298
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 27 aprilie 2010 - 17:26

Sunt in mare-mare viteza...

Pitzinuca, deci furtul era ca un fel de autoflagelare, si poate ca daca te-ar fi prins si nu te-ar fi acuzat ci dimpotriva te-ar fi mangaiat si i consolat ai fi renuntat de atunci, ca aveai de fapt nevoie de o confirmare a iubirii sau neiubirii celor din jur? Asta ma mira si pe mine la cea de care am povestit, intotdeauna a furat de la prieteni si intr-un mod in care era foarte clar ca doar cineva din grup o putea face si era usor sa fie prinsa. Apoi repeta intr-un context asemanator. Plus ca dispareau sistematic lucruri din casa.



Sar peste ce mai voiam sa detaliez, ca am de dat un raspuns urgent , mai concret pana deseara. Tata vrea sa-mi ia feciorul intr-o excursie de doua saptamanai in nordul Europei, "ocazie unica" zice tata...

Au mai fost in Turcia pe cand feciorul avea noua ani si atunci excursia s-a terminat inainte de a incepe, ca tata nu a baut destule lichide, s-a deshidratat, insolat si a facut un AVC. Restul va inchipuiti. Acum merg cu vapor, avion, excursia e foarte frumoasa, dar toate copotelele din mine bat a NU. Copilul ar vrea , va dati seama... De ce NU? Pai conditia si varsta tatei, prea putina lui pricepere in a fi tata, ca bunic a fost genul Mos-Craciun, greu de tinut de o parte. In cele doua excursii cu scoala, feciorul a facut intr-una pneumonie ca n-au fost supravegheati de profi si l-au inchis colegii pe balcon iarna, in cea de-a doua a ajuns sa doarma in camera cu soferul ca o vaca de profa si-a adus barbatul si au facut rocada la camere. Eu am aflat abia cand a venit copilul acasa... [bang]

El nu e matur la 15 ani, tata e asa cum e, nu stiu ce sa fac!

Sunt superprotectiva daca zic, NU? Voi cum ganditi situatia asta?

Sper sa nu vi se para off-topic, eu zic ca nu e.







Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#299
andruskandu

andruskandu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.758 mesaje

Postat 27 aprilie 2010 - 17:53

Citat:
citat din mesajul lui conchita
Citat:
citat din mesajul lui Talaeu auzind si ajungand sa cred ca problemele mele sunt inchipuite ca pur si simplu sunt eu defecta si atat.
asta mi se pare una dintre cele mai triste sechele lasate de abuz, sa crezi tu insati ca suferinta ta nu e reala, nu merita sa fie recunoscuta, e ceva gresit cu tine ca te doare. [q] acum sper ca stii ca NU este asa, suferinta ta e cat se poate de reala si de legitima. iti dai seama ca daca negi rana, nici nu cauti pansamentul?[pup]reclama mascata
Asta am auzit-o si eu de-atatea ori.... pe langa nerecunostinta, lene (de care am ajuns sa sufar acuma[:D] ca prefer sa stau pe net decat sa fac treaba), nesimtire (ah, de cate ori am auzit cuvantul asta - nesimtita- adresat mie de mama, si cu cat patos il pronunta cu buzele stranse)"ca uite cate fac eu pentru tine si tu... etc"Frate, dar cuvintele dor teribil, mai ales spuse unui copil! Care le crede!Sa va spun ca odata mi-a zis ca ma da la casa de copii? Ca asa va face dac-o mai supar... ca s-a saturat!Atunci m-a speriat, pe moment, dar dupa aia, ma gandeam ca de ce nu i-am spus sa ma dea? Ca poate acolo ma iubeste cineva... Mi-a fost teama! Nu vreau s-o fac pe oropsita... desi stiu ca pentru a atrage atentia asupra mea sigur am apelat si la acest mijloc, dar in copilarie am fost chinuita si de ceilalati copii la gradinita, scoala, liceu... nu eram populara, dimpotriva eram mediocra, timida, ma vedeam urata (inca ma vad) cei puternici cashunau pe mine din orice motiv sau chiar din distractie. Eram ciuca clasei. Sunt multe de-astea... Inima nu e judecata dupa cat iubesti, ci dupa cat te iubesc altii (Vrajitorul din Oz) [zana]Povestea unui licurici [bonjovi]Poznele lui Andrei [comoara]Nasterea lu' Andrei[foto]PozeAndrei [bum]Muzica mea[harp]BAZAR UNIC!!!Andreea [9cer] mamica fericita de [tren] Andreiut Puiut 11.06.2006

#300
andruskandu

andruskandu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.758 mesaje

Postat 27 aprilie 2010 - 18:06

Citat:
citat din mesajul lui flower-power
Oooooooooff! claram Cat de familiar imi suna:"Nu mai conteaza ce a fost.Ce rost are sa tot scormonim trecutul?", venind din partea cuiva care stie bine ce a facut in trecut.
Si mie...[^]Inima nu e judecata dupa cat iubesti, ci dupa cat te iubesc altii (Vrajitorul din Oz) [zana]Povestea unui licurici [bonjovi]Poznele lui Andrei [comoara]Nasterea lu' Andrei[foto]PozeAndrei [bum]Muzica mea[harp]BAZAR UNIC!!!Andreea [9cer] mamica fericita de [tren] Andreiut Puiut 11.06.2006


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Astăzi, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -