Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 11 voturi

Copilul captiv (3)


315 raspunsuri la acest subiect

#21
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 23 aprilie 2010 - 13:44

Laliiiii, uita de cutia cu jerpelituri, ala si inca doua papusele chele sunt singurele lucruri pe care mi le-a daruit vreodata. am acceptat doar papuselele. :-)) in rest, absenta totala, eu il cautam asa cum te tot duci tu la tatal tau, ingrijorata, din datorie, curiozitate, cautand iubirea. nu te mai invinovati, nu poti ajuta pe nimeni cu forta, nu-i poti impune nimanui sa simta responsabilitate, ca de dragoste nu stiu sa mai vorbesc. linisteste-te, ingrijeste-te de tine, bucura-te ca ai avut curajul supraomenesc pentru confruntare si-acum intoarce-te cu inima spre tine si spre familia ta. si scrie aici oricat si oricand!!!



eu citesc...desi nu mereu pot sa raspund, este ingrozitor de coplesitor topicul asta cu toate povestile, de multe ori imi pierd respiratia citindu-va, ma sufoc pur si simplu, de frustrare, de neputinta...cuvintele sunt palide si le mai si pierd. dar vreau sa ma rog pentru voi. ma apucasem de-o lista cu toate numele voastre, sa ma rog zilnic, dar n-am terminat-o inca, e luuuunga rau din pacate. [q]



ra_mi_ella, oare de ce v-a luat cu el daca nu-l interesa fenomenul?? oare pentru pensia alimentara? l-ai intrebat vreodata? femeia aia...vai ce ma infurie, ce drept a avut sa te chinuie in halul asta!!![bang] protejeaza-te. daca asta e decizia ta, e cea mai buna pentru tine si nici sa nu te simti nush cum ca ai luat-o. ai dreptate, eu iti dau dreptate si te inteleg si te si imbratisez strans! [pup]



pitinuca, imi aduc aminte povestea ta din capitolul trecut. mama draga, si cu tine am similaritati...[bang] lasa-te de sportul asta sa te sacrifici pentru frate, ca nu functioneaza. si al meu tot in inchisoare ajunsese (furt, era mare director si si-a bagat mana in casierie), a venit in "permisie" la inmormantarea mamei, basca a lu' tata. si eu tot asa, cu mama, mereu sa-l salvam, sa-i dam, sa-l aranjam, sa-l scoatem din necazuri. am mai intalnit o gramada de oameni ajunsi in mocirla si toate cazurile de succes au gasit in ei puterea sa se rupa de viata asta de mocirla! nu a venit de la mama, sora, bunica, toata increngatura feminina genealogica! spune-mi, daca ai stii ca asa va alege sa traiasca toata viata lui, absolut toata viata lui, ai mai incerca sa-l salvezi de sine? si nu esti off topic. [pup]



reclama mascata

#22
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 23 aprilie 2010 - 14:02

Adrianka, of of, si tu, copilule drag...[pup] lasa adrenalina, ca nu o vrei cu adevarat. iti da senzatia ca traiesti ceva special, nu ca n-ar fi, dar e de calitate derizorie. aminteste-ti ce urmeaza dupa adrenalina - abandon, pierderea balantei si a rostului pe lume. apoi, gandeste-te ca e o diferenta totusi intre senzatii si sentimente. primele sunt aduse de starile astea high date de drama, dar sentimentele sunt ca fluviul ala greu, linistit, dar decis sa ajunga la mare. ala sapa malurile, nu izvorasul de munte, zglobiu, superficial si grabit spre urmatoarea senzatie... obisnuieste-te cu Binele, il meriti. asta, daca am inteles eu bine dilema ta. [pup]



reclama mascata

#23
Deus

Deus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.177 mesaje

Postat 23 aprilie 2010 - 14:06

of Doamne cate suntem...

ADRIANKA - ai trait si tu o viata...fara cuvinte, doar imbratisari[flo][pup]...nu uita sa-ti apreciezi tot timpul familia/sotul si daca simti nevoia de andrenalina fa un curs de zbor cu parapanta:-)

Lali[pup]tatal tau s-a comportat ca un cancer, te-a macinat incet si sigur...ce faci cand ai o boala grava? extirpare, tratament si in viitor te feresti!

ra_mi_ella[pup]- esti tare si foarte bine faci, nu te lasa!

pitinuca[pup] - nu te sacrifica, nu merita!

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Tot ce poti cumpara cu bani e ieftin! Erich Maria Remarque.


#24
ra_mi_ella

ra_mi_ella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 23 aprilie 2010 - 14:10

conchita, iubita, nu ma simt in nici un fel.
Vinovata in nici un caz.
El nu e responsabilitatea mea. Nu stiu de ce ne-a luat. Ca mama nu ii platea pensie alimentara ca nu avea de unde. El in schimb era plin de bani. Sora mea a fost mai norocoasa. Ea toata perioada asta a fost plecata la scoala in alt judet. Venea doar in vacante. Nu a simtit chinul asa ca mine. plus ca pe mine ma bateau pt ca refuzam sa o numesc mama pe femeia aceea.
Eu am fost un copil aparut dintr-un accident. Nu m-au dorit. Mi-au spus-o mereu. Tatal meu chiar a incercat sa ii faca mamei intrerupere de sarcina el cu mana lui. Am crescut cu bunica ( de fapt matusa mamei mele, dar eu ii spuneam bunica)pt. ca nu a suportat sa ma vada batuta de la 2 luni. Atunci m-a luat si cu ea am ramas pana a murit.Cu mama am trait foarte putin timp.Nu am nici o amintire frumoasa de cand eram copil. Nici una.
Nu am auzit niciodata "te iubesc" de la parintii mei.
Nu m-au ajutat niciodata la nimic. Nu imi amintesc sa ma fi ajutat vreodata la lectii. Cat am stat cu mama erau multe necazuri provocate de tatal meu, deja plecat. La 6 ani imi amintesc ca gateam pentru sora si fratele meu mai mici, mama se imbolnavise iar eu spalam rufe pentru toti, atat cat poate un copil de 6 ani.
Ma si mir ca din copil timid, retras, cuminte care am fost am ajuns unde sunt.
Dumnezeu a vrut asa. O ajut si acum zilnic pe mama cat pot, dar lui nu ii datorez nimic.Asta cred cu toata taria mea.


#25
juliana76

juliana76
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 23 aprilie 2010 - 14:33

Buna in primul rand
Trebuie sa trag aer in piept si sa spun ca ati atins un subiect sensibil si pentru mine
Cred ca pot sa numar pe degetele de la o mana de cate ori am scris pe acest forum, dar ati reusit sa ma scoateti din ''carapace''.
Si eu sunt un copil captiv. Chiar in ultimul timp ma gandeam cand voi merge la vara sa imi vizitez parintii sa reglez conturile (cum se spune). Tatal meu este o fire colerica si in ultimii ani a devenit alcoolic in adevaratul sens al cuvantului, si cand scriu asta simt o rusine si o vina (vina nu stiu de ce). Copilaria mea si a fratelui meu a fost presarata de scandaluri, certuri, batai (mai mult a primit fratele meu).Dar am avut momentele mele de fericire in copilarie. De cate ori imi aduc aminte de bunicii din partea mamei in special de bunica, mi se umple inima de o caldura imensa. Bunica mea a fost persoana care a stiut sa ma faca sa stiu ca sunt iubita.
Incer si ma lupt cu mine sa nu fac aceleasi greseli fata de copilul meu.
Poate voi reusi sa descarc mai mult din sacul cu ''greutati'' pe care duc in suflet de ani de zile.
Va pup si va doresc la toate pace in suflet!!!

#26
Clori

Clori

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 103 mesaje

Postat 23 aprilie 2010 - 14:39

Of, Doamne! Tot citesc si citesc povestile voastre si nu-mi vine sa cred ca exista atat de multi copii captivi! Au fost povesti la care am plans de neputinta, imaginandu-mi bietii copilasi chinuiti care, in loc de dragoste de la parintii lor, au primit atatea lucruri urate!

Va imbratisez pe toate! [grup] Si as vrea sa va spun ca sunteti niste oameni extraordinar de puternici, daca ati reusit sa treceti prin lucrurile astea si sa va ridicati.

Conchita, poate nu e nevoie de lista aceea. Roaga-te pentru toti copiii captivi, nu numai pentru cei care au scris aici. Poate ca sunt unii care numai citesc, altii care nici macar nu au inceput sa parcurga drumul catre ei insisi... Eu cred ca oricum Dumnezeu stie lucrurile astea si-I sangereaza inima de durere.

Mi-au trebuit zile bune pana sa imi fac din nou curaj sa scriu la subiect. Dar sunt aici, va urmaresc in continuare...

Rrox3, am primit cartile. Multumesc! [pup]


#27
rrox3

rrox3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.564 mesaje

Postat 23 aprilie 2010 - 14:41

Citat:
citat din mesajul lui pitzinuca

rrox [flo] - multumesc pentru sfatul tau. m-am tot gandit la el, l-am mai primit si la terapie (nu am continuat, eram in criza de timp). stiu ca ar trebui sa ii las in pace si sa vad de ale mele. dar, desi fratele meu ma uraste pentru ca nu am fost de acord sa stea in garsoniera si sa se drogheze si astfel sa cada jos de tot, ma gandesc cu sufletul rupt la el, si mai ales ma gandesc ca poate daca mama si-ar schimba atitudinea si actiunile, el poate ar mai avea o sansa in viata. de asta nu stau linistita. dar am sa incerc, ma gandeam chiar sa le zic ca de acum este treaba lor si numai a lor ce fac, eu nu o sa le mai torn aceeasi poveste la nesfirsit, pentru ca pur si simplu nu este atributiile mele.
apoi ma mai gandeam sa ii scriu lui o scrisoare, despre ceea ce simt. ce crezi?
fiind off topic deja (cred) pot sa iti scriu pe PM?



Nu cred ca esti offtopic, la urma urmei e vorba de relationarea cu familia abuzatoare, nu? Scrie-mi unde iti este tie confortabil [pup]
Tu nu trebuie sa mai torni aceeasi poveste la nesfarsit fiindca nu are efect. Nu functioneaza si tu te consumi degeaba. Consumi din energia pentru tine, pentru copiii tai, pentru sotul tau. si nu te ajuta cu nimic, nici pe tine si nici pe ei. Nu ai puterea de a schimba oameni care nu vor sa se schimbe.
Pune-ti intrebarea de ce simti nevoia sa o faci totusi? Si mergi mai departe de "ii iubesc". [flo]

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

#28
rrox3

rrox3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.564 mesaje

Postat 23 aprilie 2010 - 14:58

Ra-mi-ella [flo]

lali [flo]

Nu am terminat de citit, dar vreau sa va felicit! Meritati din plin. [pup] Sa te desprinzi de parintele abuzator e un pas mare de tot spre eliberare. [flo]



Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

#29
rrox3

rrox3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.564 mesaje

Postat 23 aprilie 2010 - 15:30

Vikinga a contat enorm ca mama ta s-a opus. Multe [flo] pentru ea! De la ea ati invatat si voi, v-a unit si v-ati putut baza unul pe celilalti. Si ce-i mai important, v-ati simtit iubiti. Diferenta dintre tine si fratele tau este ca tu te-ai simtit si in siguranta (relativ) si el nu. Dar se vindeca si el incet, incet.

Intr-o familie in care mama nu riposteaza radical, nu impiedica agresiunea tatalui, "fiindca altfel ar fi mult mai rau", copii nici nu concep sa se opuna, cred ca ar urma sfarsitul lumii daca ar face-o. [bang]

Cat priveste primul copil, in toate familiile e cel mai expus si mai afectat de greselile parintesti. Invatam sa fim parinti abia dupa ce devenim parinti. Capatam experienta din mers, mai ales cand nu putem reproduce experienta dobandita de la proprii parinti fiindca stim ca-i defecta. Ce-ai reusit tu, ce-a reusit Nelia, este minunat. [flo]

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

#30
rrox3

rrox3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.564 mesaje

Postat 23 aprilie 2010 - 15:45

Semiramida [grup] ma bucur enorm pentru buburuza dn viata ta [flo]

Din pacate o gramada de parinti au fost pur si simplu amputati de emotii, sentimente, atasament, afectivitate. Probabil undeva in copilaria lor au avut parte de acelasi tip de parinti. Copiii lor cresc fara toate astea si pur si simplu ajung sa-si blocheze, sa-si nege, nevoile emotionale, fiindca nu sunt niciodata luate in seama si implinite.
Parinti care cred ca ajunge sa-i asigure copilului nevoile fizice, casa, hrana, haine... altceva nu mai exista. [bang][bang] Oameni care nu simt, doar exista, rationeaza, dar nu simt fiindca au invatat de mult ca doare si-i in zadar.
Ajungem din nou la importanta formarii atasamentului.


Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -