Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Colectia de toamna-iarna 2005 acum mari!!! (7)


224 raspunsuri la acest subiect

#11
madau

madau

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.400 mesaje

Postat 24 aprilie 2010 - 12:14

Ile eu il aveam dar nu-s acasa, sunt la mama acum. Dar foloseste-l pe asta de aici http://www.codcaen.s...cod-caen,4.html , nu e protejat la copiere, eu de el ma folosesc cand nu-l am pe ala din word la indemana



[mamica]Madau si [zana]Alexia Miruna (15 dec 2005)

poze pana la 1 an, de la 1 la 2 ani, PARTY 3 ANISORI , de la 3 la 4 ani , Turcia 2009

povestea nasterii Mirunei, filmulet aniversar [i]

filmuletze poznase 1 si 2





bijuterii noi la UNIQUE BIJOUX[foto]








#12
mirabilis

mirabilis

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 24 aprilie 2010 - 19:45

Multumesc de primire! Am pus cateva poze in contul comun si o sa mai pun...

Ce sa spun despre Elvetia...Pe langa ca este o tara f frumoasa, ca asta e deja ff cunoscut, mie imi place pt ca iti asigura un nivel de trai ridicat si parca iti impune un respect de sine cu care nu eram obisnuita...Oamenii sunt civilizati si ai senzatia ca fac tot ce pot sa te ajute. Se spune ca sunt reci si neprietenosi, dar mie nu mi se pare. Atmosfera e cordiala, placuta, relaxata, ceea ce nu gaseam in Rom cu toti pritenii mei...

La servici se munceste. Mult. Nu incape comparatie cu Rom. Munceam minim 200 ore pe sapt chiar gavi fiind, pana in luna a 8-a aproape. Si trebuie sa fii f atent, f dragut, f profi. Ai tot ce iti trebuie ca materiale, poti sa faci CT, RMN sau test rapid la malarie la orice ora vrei. Dai socoteala de orice act medical, nimic cu e minimizat, totul e important. Au super protocoale (ceea ce lipseste cu desavarsire in Rom!) care te orienteaza repede si d'aia e greu sa gresesti daca inveti... Si last but not least...esti f bine platit!

Eu aici locuiesc intr-un sat langa Lausanne, cu case vechi de vreo 200 ani, renovate. Mai precis vechi ferme renovate. Chiriile sunt exorbitante, cred ca doar in Londra mai sunt asa. Asta e, trebuie sa stam undeva...M-am adaptat asa de bine la viata de sat, cu liniste, aer curat (nu ca Lausanne ar fi poluat...) ca nu mi-ar mai place acum sa stau la bloc in oras. Si daca ma intrebai inainte, as fi raspuns ca e imposibil ca eu sa locuiesc la sat! Dar suntem la 5 min de autostrada si fac 20 min pana in centrul Lausanne asa ca dupa mine e ok.

Per total e ok, ma straduiesc sa dau inteviuri, sa imi gasesc contracte (aici asa fac rezidentii, se plimba din spital in spital) ca sa nu ma mai intorc in Rom. Se zice ca omul sfinteste locul; cumva romanii nu mai sfintesc locul unde sunt. Pacat. Eu aici ma simt ca acasa. Imi e taaare dor de familia mea numeroasa si de prieteni dar cred ca merita sa imi cresc copii aici. Cel putin o sa incerc.

Acum tre sa ma duc la Constance, ca e tare maraita. Am facut ieri vaccinul si 2 luni si a facut febra si e cam moale.

A, LA MULTI ANI tuturor celor care poarta numele (si derivate) de Gheorghe, Georgeta, Georgiana, etc...

Va pup si pe curand.




#13
mirabilis

mirabilis

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 24 aprilie 2010 - 19:51

Tot eu.

M-am uitat la poze in contul comun si m-am minunat ce mari si frumosi sunt puiutii vostrii...Si f multe aveti cate 2! Sa va traiasca, sa fie sanatosi, sa va bucurati de ei! Chiar se gandeste cineva la al treilea? Eu parca as mai incerca, dar mai incolo...[:D]

Lavi am citit desprerochia de nasa si acum am si vazut-o...F frumoasa si finuta si cred ca ti se potriveste bine de tot. Nici nu cred ca ti-ar sta bine cu ceva mai pompos. Ca accesorii si eu votez ptceva finut, gen perlute la gat si la mana si cam atat. Simplu si elegant.



#14
meems

meems

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.366 mesaje

Postat 24 aprilie 2010 - 21:05

Mirabilis, bine ai revenit! Am vazut acum pozele voastre, tu esti sigura ca ai nascut de curand? Arati ca sora mai mare a fetelor [flo] Felicitari pentru felul in care te-ai adaptat in Elvetia, am trecut si eu prin Lausanne acu' multi, multi ani. Sa mai intri si sa ne mai povestesti de voi.

Meems & Rianna (16 dec. 2005)

#15
ilenutza

ilenutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.449 mesaje

Postat 25 aprilie 2010 - 09:00

Mirabilis, felicitari pentru bb2!Elvetia este minunata - desi inca nu am vizitat nimic acolo[:D]desi avem in plan.[:D]Te descurci singura cu amandoi?Cea mare e la gradi?



MADAU, cand ajungi acasa pls trimite-mi si mie pe mess CAEnul tau, daca nu te deranjeaza, chiar am nevoie de el in continuare.Mi-a folosit linkul tau, ms [flo2]



Ile, mami de Victor[bicla] si Andrei [cavaler]

POZE MARE 2010








#16
felicia74

felicia74

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.682 mesaje

Postat 25 aprilie 2010 - 12:46

Mirabilis chiar ca munceai mult (cred ca e vorba de 200 h pe luna, dar oricum e destul). Insa e bine ca esti multumita. 20 minute pe drum e nimic, eu fac 40 doar prin oras[:D]

Fetelor, ce mai este de vizitat in Constanta+imprejurimi? Ca ni s-a facut dor de oras si mergem saptamana viitoare vreo 3 zile. Nu incercati sa ma convingeti sa ma duc in Bulgaria, ca deocamdata nu ma aventurez, din varii motive.
Mi-am propus sa ma duc si la Manastirea Dervent, poate la Cetatea Histria... ce mai putem vedea (in afara de acvariu, ca pe asta sigur nu-l ratam).

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

pesimistul este un optimist bine informat.


#17
anda77

anda77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.548 mesaje

Postat 25 aprilie 2010 - 20:39

felicia, pe langa acvariu si delfinariu (btw, vezi ca nu au delfini, delfinii mititei cumparati dupa moartea batranului sunt in training - dar au spectacol cu lei de mare) mai este Expozitia de Pasari Exotice si de Decor si Microrezervatia. Ultima nu stiu cu ce se mananca, dar am auzit ca e cea mai frumoasa. Tot ce-am antementionat se cheama Complexul Muzeal de Stiinte ale Naturii Constanta. Mai poti duce copilu' in portul Tomis, sa vada apoi Statuia lui Ovidiu, Cazinoul, Moscheea Mare, Farul Genovez, Muzeul Marinei Romane. unora le-a placut si gondola lui mazare din Mamaia, eu nu am vazut-o, nu mai vb de sa ma fi dat in ea.



mama lui Nichita (09.12.2005)

Look who’s talking: Nichita-Andrei

filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei

montaj anual



Calatoriile mele



"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

#18
anda77

anda77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.548 mesaje

Postat 25 aprilie 2010 - 22:42

- mami, vreau sa mancam si noi doi ca-n frumoasa si bestia.

- da, cum asa mami? (convinsa ca-mi spune de masa lunga, lumanari etc)

- adica mai putina mancare si mai mult dans.



mama lui Nichita (09.12.2005)

Look who’s talking: Nichita-Andrei

filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei

montaj anual



Calatoriile mele



"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

#19
crissy77

crissy77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.620 mesaje

Postat 26 aprilie 2010 - 11:44

anda, [:-)))] [cool] "mancaciosul" de Nichita....



Si pe mine m-a uimit Elise ieri cand a venit cu un desen sa o ajutam sa scrie pe el.

Desen

P.S. Gura Iuliei cam asa arata, ca in desen[:D]



Cristina [gravi]22 s cu bocanila & [zana] Elise-Stefania (3 dec. 2005)

#20
corap

corap

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.297 mesaje

Postat 26 aprilie 2010 - 11:59

[:D]tocmai am venit de la constanta :)

so, de vazut: spectacolul cu lei de mare (9 lei adultu, free copilu') la ora 11 si 14

expo de pasari exotice - mica si nasola, copiilor le-a placut, mie nu.

expo de reptile - asta mi-a placut mie

microrezervatia - hmmmmmmm, are ponei (5 lei cica 5 minute, de fapt vo 3, da' cine se mai uita la ceas) cu un nene plictisit caruia i-am spus sa-si extraga tigarea dintre buze cat ii plimba pe ai mei- drept urmare a fost super plin de tzafna cat i-a condus. cateva lebede, niste alte pasari, un paun impresionant. Balarii, kk de ponei, niste cai, papadii, doua foisoare pline de paianjeni, doua locuri de joaca, un pod interesant, inevitabil stricat si legat cu o sfoara pentru a nu avea acces pe el. alei stricate, totul neingrijit, iarba netaiata, m-a durut sufletu' in ce hal de degradare a ajuns.

pe ai mei i-am dus si la muzeul de istorie -nu merita sa urci la doi, e suficient tezaurul si primul etaj - oricum nu au murit de incantare (doar in sala de tezaur unde e reconstituit un mormant au fost interesati - a si la monede, exista un sistem cu lupe interesant, s-au jucat cu sticlele alea) - la edificiul cu mozaic n-am mai fost ca erau maraiti si am lasat pe alta data.

muzeul marinei - le-a placut, mai ales lui andrei, ca i-a povestit tac-su povesti marinaresti, ma rog, interesant si destul de bine intretinut.

acvariul - e ok, oarecum renovat, din pacate micut. bazinul mare central e punctul de atracte, copiii mei innebuniti dupa pisicile de mare. merita vazut.



alte chestii care merita - joaca in nisip & culesu' scoicilor; am fost si la mamaia si la nepun, aranjau plajele, erau tractoare, utilaje

gondola lu' mazare - ii dau drumul la 1 mai; pana in iunie probabil numai in we

poze maine :)



asa, si [pup] mirabilis, bine ai revenit!





c & andrei-ardei [zz]14.11.2005 & cireshik anais [il]07.05.07



FEBRUARIE thing-a-day






Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -