Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dentist pt copii


8 raspunsuri la acest subiect

#1
laureta

laureta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.910 mesaje

Postat 22 aprilie 2010 - 19:26

Fetita mea de aproape 6 ani se tot plange ca o doare gingia. Cand ma uit azi vad un dintisor mic mic jos[olala]

Problema este ca dintsoru de lapte se clatina da nu asa de tare cat sa pice in curand. Pe ea o doare si nu poate manca (alta scuza sa scape de masa)

Unde pot sa merg cu ea daca se poate de azi sa i scoata dintisorul de lapte? Mentionez ca este extrem de fricoasa si deja imi trec toate apele cand imi imaginez ce va face la cabinet[:-@]





[flo]







David trebuie sa fie fericit ![ruga]




[mamica]de [zana]Inisa Ana-Maria si [bibe] Bianca Nicole



#2
paxela

paxela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 748 mesaje

Postat 22 aprilie 2010 - 21:56

poti merge cu ea la facultatea de stomatologie la clinica de pedodontie, ei vad zilnic zeci de copii deci stiu cum sa ii ia, sa nu ii sperie, e drept ca nu e foarte aratoasa, echipamentele nu-s din cele noi , dar stiu sa isi faca treaba

daca vrei ceva mai de fite poti da o cautare pe google si sigur gasesti ceva clinici particulare



Alexa,[zana] Ana Delia(13.03.07) si [bonjovi] Silviu Ionut( 27.11.04).......poze,poze2006, Poze printesica , Site printesica ,



#3
madalinuza

madalinuza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 224 mesaje

Postat 23 aprilie 2010 - 02:39

Buna

Eu sunt stomatolog, am specialitatea de ortodont deci lucrez mult copiilor insa stau acasa cu copiii ajung doar ocazional la cabinet. ce doream sa te sfatuiesc, NU MERGE LA FACULTATE. Daca n-ai inca un copil traumatizat, ei bine, vei avea. Daca are ghinionul sa o trateze studentii, acestia fac manevrele f incet caci nu au inca siguranta. Cand zic incet nu ma refer la intensitatea durerii ci la timpul efectiv. Deci sau o sa prelungeasca inuti;l stress-ul ei sau o s-o repeadavreo doctorita care e si asa obosita de grupele de studenti.

Deci....gaseste un cabinet curat cu un medic simpatic. Chiar la medicii cu caracter mai uracios faptul ca platiti il va determina sa aiba o atitudine ok. Extractia unui dinte de lapte nu e o filozofie, in mod normal dureaza cateva secunde. In vederea unei colaborari cu succes, pregateste-o psihic de acasa, tb sa accepte totusi manevrele altfel o s-o prelungiti cu munca de lamurire in cabinet ceea cwe devine penibil.



Marcela, mami de [bonjovi]LUCA - 02.01.2007 si [copil]IOSEF - 23.05.2009

POZE

#4
Maadi

Maadi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.274 mesaje

Postat 23 aprilie 2010 - 11:39

Buna ti-am trimis un PM.
Maadi si Calin (19.07.2003)

#5
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 23 aprilie 2010 - 11:50

Laureta, iti recomand pe dr. Dana Timofte de la Medsana-Cotroceni. ESte deosebit de amabila si calma si stie cum sa-i ia pe micuti :).





Madalinuza, pe baietelul meu il doare cand si cand maxilarul superior, sub nasuc.

E posibil ca aceste dureri sa fie date de cresterea maxilarului sau de ingramadeala de dinti definitivi (inca neiesiti) si dinti de lapte?





Pentru parinti, de dragul copiilor






"Omul care a inventat distractia a fost copilul" [:)] - din jurnalul unei mãmici de bãietel.




#6
anp

anp

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 61 mesaje

Postat 26 aprilie 2010 - 09:47

Am avut aceeasi problema cu baietelul meu. Am crezut ca s-a lovit la gingie, apoi m-am uitat mai atenta si-i aparea un dintisor. M-am suparat foarte tare, pentru ca intotdeauna a avut dintii super curati si drepti si m-am gandit ca din cauza ca dintisorul de lapte nu se misca absolut deloc, va ramane cu dintii permanenti strambi. Am fost la dentist imediat si, spre marea mea surprindere, mi-au spus ca nu-i vor scoate dintisorul de lapte pana cand dintele permanent va masura mai mult de jumatate din lungimea dintelui de lapte (parca mi-au spus chiar ca trebuie sa fie egali pt interventie...). Cu inima stransa l-am lasat asa (l-am scutit de o suferinta ne-necesara, dupa cum s-a exprimat stomatologul) si pentru o perioada (vreo doua luni), copilul meu a aratat ca un rechin - stii la ce ma refer, dentitie dubla. Ca sa scurtez povestea, dintele de lapte i-a picat, dintisorul nou a fost stramb o perioada si, ce-i mai rau, si cel de-al doilea dinte de jos i-a aparut in acelasi mod. E aproape un an de atunci. Dintisorii noi acum sunt aliniati perfect la locurile lor, nu sunt strambi deloc pentru ca limba i-a impins in pozitie normala si aproape ca am uitat prin ce am trecut (eu, ca al meu copil chiar crede ca asa e normal, zicandu-mi cu mirare zilele trecute ca unor copii de la gradinita mai intai le-au picat dintii si apoi le-au aparut altii in loc ;) ). Deci... daca stiti ca fetita va fi traumatizata de interventie, mai bine asteptati si nu-i scoateti dintii de lapte cu forta. Totul va fi OK.

#7
corinag

corinag

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 29 aprilie 2010 - 14:35

Buna,



am o referinta pentru un medic stomatolog tanar care a reusit in timp sa castige increderea fetitei mele de 7 ani, astfel ca de la rezolvarea unui abces am continuat cu plombare, obtuarea celor 4 maselute cu carii din dotare.

cabietul este evident privat, in zona 13 septembrie

marele sters al mersului la stoma s-a transformat in vizite placute ptr fetita mea.



numai bine va doresc!



Corina ,bb Ilinca 01.03.2003 si bb2 Andrei 21.04.2006

poze

#8
laureta

laureta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.910 mesaje

Postat 29 aprilie 2010 - 14:46

A fost tati cu ea la stomatolog, i a scos dintisorul de lapte. A trebuit sa i faca anestezie(injectie).

Doamna doctor avea experienta cu pitici si a reusit sa faca totul in comun acord cu Inisa. Am inteles ca avea o metoda de a lua ustensilele pe ascuns sa nu le vada copilu[:D]

Oricum acum suntem stirbe, a si venit zana maseluta a luat dintisorul si ne a dat si cadou ca am fost cuminti foc[8D]

Nu ma asteptam sa colaboreze ea fiind extrem de fricoasa dar uite ca m am inselat. A ramas ca mai mergem la doamna doctor sa ne mai controleze dintisori din cand in cand.



Multumesc fetelor de raspunsuri si de PM[flo]









David trebuie sa fie fericit ![ruga]




[mamica]de [zana]Inisa Ana-Maria si [bibe] Bianca Nicole




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -