Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Siguranta si nesiguranta in cuplu


64 raspunsuri la acest subiect

#21
Elise

Elise

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.721 mesaje

Postat 26 mai 2007 - 17:25

Ba da, mi-am pus intrebari.

Dar eu am o opinie ceva mai ciudata despre "inselat" - inselat inseamna o relatie comparabila - deci o relatie. Daca vrea sa se duca sa culeaga vreuna de pe centura (vorba vine) pentru juma de ora, problema lui. Nu tin sa stiu, si nici nu cred ca asta mi-ar revolutiona viata chiar daca as afla.

In schimb, daca ar fi picat in cap dupa vreo miss, fie ca miss e abordabila pentru el, fie ca nu, tot inselata m-as considera.



Si la intrebarile astea consider ca rapsunsul - rapsunsul MEU, nu neaparat valabil pt. altii - este ca n-a fost sa fie. Nici din vina mea, nici din vina lui, pur si simplu n-am fost facuti unul pentru altul.

Poate sa nu ma mai iubeasca la un moment dat, prefer sa imi spuna asta si sa stabilim alt gen de relatie sau sa ne despartim amiabil. Nu vad de ce ar mima dragoste mare - la urma urmei sentimentele sint mai importante decit partea contractuala a casniciei.

La fel de bine mi se paote intimpla mie sa ma plictisesc (de obicei eu sint aia inconstanta intre noi doi) - si. l rindul meu, i-as explica situatia si am decide impreuna ce e de facut.



Deci... inselatul sau plictisul n-as considera ca ar fi din vina cuiva. Nici ca se pot preveni. Pur si simplu se intimpla - sint foarte multe relatii care mor de la sine, fara sa le fi kilarit neaparat nici unul dintre cei doi.



"Sigurantza" este utopica: nu pot sa fiu sigura nici ca eu voi vrea maine sa mai stau cu el, si cu mine insami convietuiesc de mult, am impresia ca ma cunosc. Totusi, nici de mine nu bag mina in foc. Cum as putea sa fiu sigura de alta persoana?!



Oricit de devotat pare el la ora actuala, sint constienta ca oricind poate interveni ceva care sa schimbe macazul - ei, si? Din moment ce am acceptat ca se poate intimpla, ca o sa doara dar o sa pot sa traiesc bine merci in continuare - poate chiar mai bine, nu se stie - nu vad de ce m-ar preocupa ipoteza asta in mod deosebit.

Sint si nenorociri mai mari. Tot imprevizibile.



Elise & BBLisa

#22
nume

nume

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 347 mesaje

Postat 26 mai 2007 - 17:31

Luna, elementul asigurator e ca nu l-ai mai considera extraordinar de bun pt. tine. Toate atributele pe care i le atribui ar fi reconsiderate probabil prin prisma adulterului. Eu cred ca promisiunile pe care ti le faci cu cineva au importanta pe care le-o dau partile, nu sunt absolute. Daca pt tine este importanta fidelitatea; ar trebui sa cauti un alt depozitar pt sentimentele tale originale sau sa-ti modifici perspectivele. De fapt asta e deranjul mare.

Un alt element asigurator e copilul tau. E cel mai bun coechipier pe care ti l-ai putea dori, cel mai bun depozitar al sentimentelor tale pt. ca, dupa cum zicea Elize in alta postare, poti sa-i oferi tot fara sa astepti nimic inapoi.

nume





#23
Luna1

Luna1

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.135 mesaje

Postat 26 mai 2007 - 17:40

Elise daca citesti raspunsul meu la "care-i treaba cu inselatul" vei vedea ca gandim la fel. Nu ma tem de una de pe centura (nici nu stiu de om avea "fete" pe centura pe aici[:D]) ci de o relatie. Nu mi-e teama de insalat fizic, nu inseamna mai nimic pt mine, ci de inselarea sentimentelor mele, a sufletului meu. Atunci insa nu as putea gandi ca tine ci pur si simplu m-as intreba continuu ce NU am facut ca sa-l indepartez. Pentru ca eu cred ca o casnicie e ca un foc ce trebuie intretinut cumva sa arda iar daca se stinge e si vina mea.







Luna [gravi]28 sapt+[fetita]

Adelise Raluca

Cosmin

#24
She

She

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 183 mesaje

Postat 26 mai 2007 - 18:10

Ce interesant. Eu am inceput sa ma gindesc la "artificiile" astea cind deja se cam rupsese firul de la ciorap.Adica era totul pe duca. Niciodata pina atunci. Nu as putea , daca iubesc, sa traiesc in teama. Sau in intrebari. sau sa incerc sa previn ceva anume care m-ar putea lovi sau durea mai tirziu.
Si eu, ca si Elise, sint de parere ca persoanele care intrun cuplu trec prin genul asta de ginduri, daca nu au o problema si instinctul intervine, atunci au o foarte slaba incredere in sine. Sau nu stiu sa iubeasca?

si tot asa...

#25
Luna1

Luna1

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.135 mesaje

Postat 26 mai 2007 - 18:25

quote:
Originally posted by She
Ce interesant. Eu am inceput sa ma gindesc la "artificiile" astea cind deja se cam rupsese firul de la ciorap.Adica era totul pe duca. Niciodata pina atunci. Nu as putea , daca iubesc, sa traiesc in teama. Sau in intrebari. sau sa incerc sa previn ceva anume care m-ar putea lovi sau durea mai tirziu.Si eu, ca si Elise, sint de parere ca persoanele care intrun cuplu trec prin genul asta de ginduri, daca nu au o problema si instinctul intervine, atunci au o foarte slaba incredere in sine. Sau nu stiu sa iubeasca?si tot asa...
She dar nu crezi ca e mai bine cand te loveste sa stii de unde te-a lovit? Ma intreb si eu caci nu traiesc intr-o teama permanenta, nu am insomnii ci dimpotriva mi se pare frecvent ca m-am relaxat prea mult. Dar vazand toate cazurile de pe aici, cititnd ca in general nu se asteptau, poate de multe ori chiar aveau o casnicie pefecta (dpdv al ei) m-am intrebat ieri, oare nici mie nu-mi mai functioneaza instinctele, oare si pe mine ma va lovi tot asa din senin? Ok, gandim pozitiv, pe mine nu ma va lovi, oare nu ar fi socul mai mare in cazul in care s-ar intampla? Deja aberez, mai exact sentimentele mele de azi nu mai sunt cele de ieri (cand m-am intristat cumplit citind un alt subiect aici si mi-am pus intrebari alaturi de voi) si ma contrazic poate. Insa imi mai permit sa va intreb ceva: ati trait vreodata sentimentul ca totul e perfect in viata voastra, ca sunteti fericite si v-ati intrebat din ce directie va va lovi viata? In momentele mele de constientizare a fericirii ma trezesc asa din senin cu intrebarea asta si cu sentimentul ca se va termina.Luna [gravi]28 sapt+[fetita] Adelise RalucaCosmin

#26
daniela_b

daniela_b

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.655 mesaje

Postat 26 mai 2007 - 18:29

quote:
Originally posted by Elise



Este ceva de genul "cume mai bine sa ne prezentam in fata barbatului ca sa nu se plictiseasca/sa nu se simte neglijat = sa nu ne paraseasca".



Si dak acas' la mine trebe sa ma feresc sa ma epilez, sa ma machiez, si sa "ma dau in vileag" atunci unde pot si eu sa ma refugiez ca a fiu eu insami?

Sa ma bag in frigider.... sa ma inchid in wc... unde am dreptul sa fiu eu, fara masti, daca acasa, cu barbatul propriu, nu?!



Faptul ca pleaca nu m-a preocupat niciodata. Si nici sa-l retin. Daca nu-i e bine, sa plece: gasim alta varianta optima pentru amindoi. Sau poate varianta optima e sa stam singuri. Ca sa nu ne mai pitim de nimeni. Vreau sa ne potrivim, nu sa ne prefacem ca ne-am potrivi. Si sa ne acceptam cu totul, nu sa acceptam niste calitati si sa ne ascundem defectele - asta inseamna sa fim compatibili. E diferentza dintre sotz si amant, care gaseste doar diva pusa la tzol festiv, lumanari pe masa si alte decoruri telenovelistice. Cu barbatul se presupune ca ia atins un grad mai mare de intimitate si afectiune, si poa' sa te vada si in pat bolnava, si poa' sa iti puna si plosca daca e nevoie, si tu lui la fel.



Elise & BBLisa






Exact! Asta gindesc si eu!



Cit despre inselat, am mai scris si pe alt topic: nu-mi bat capul cu asta!

Daca m-as gindi mult la posibilitatea asta si sa zicem ca se va intimpla, se cheama ca am pierdut timpul degeaba pentru ca desi am despicat firul in 14 mii iaca tot s-a intimplat, iar daca nu se va intimpla, iar se cheama ca am pierdut vremea degeaba fiindca mi-am ocupat mintea cu lucruri ce nu au avut rost.



Asa sint eu, mai simpla[:D].





Qi

#27
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 26 mai 2007 - 19:03

Probabil ca morala aici este sa fii in viata pregatit pentru orice.

Nu poti sa previi (nu exista un model de succes absolut), nu exista nici macar motive generale. Deci...fiecare cu norocul lui.



Adina + [copil]Olivia 04.03.2004

#28
flaviutza

flaviutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.498 mesaje

Postat 26 mai 2007 - 19:36

quote:
Originally posted by Luna1
[quote]Originally posted by SheInsa imi mai permit sa va intreb ceva: ati trait vreodata sentimentul ca totul e perfect in viata voastra, ca sunteti fericite si v-ati intrebat din ce directie va va lovi viata? In momentele mele de constientizare a fericirii ma trezesc asa din senin cu intrebarea asta si cu sentimentul ca se va termina.Luna [gravi]28 sapt+[fetita] Adelise RalucaCosmin
Da. de vreo 4 ani incoace. cu diferenta ca nu ma intreb niciodata ce va fi. de exemplu chiar acusi ma bucur de un asemenea moment, de ieri mai exact, de cand husbandul a preluat cu totul copilul si gospodaria si eu stau si frec menta pe DC, cu fetele la zilele orasului...ce rost are ca, in momentele de fericire sa gandesti "se va termina"? cine spune ca se va termina? sau mai exact,daca s-a terminat odata e obligatoriu sa se repete schema?Alexia 02.05.2004(filmulete)mami si Ale

#29
Andrada

Andrada

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.253 mesaje

Postat 26 mai 2007 - 19:55

Eu nu sint asa sigura ca dragostea vine si sta cu asa usurinta. Si mai cred ca e egoism si imaturitate sa crezi ca cineva te va iubi EXACT asa cum esti si ca nu trebuie sa faci nimic in plus decit sa fii tu insati, si sa faci scoala de self-esteem din Babadag.

Eu cred ca schimbarea din dragoste e singura care merita efortul si care dureaza in cele din urma.

Si mai cred ca fiecare dragoste cere multa, ingrozitor de multa munca, si cea pentru Dumnezeu si cea pentru copil si cea pentru sot.

A





L’amore che move il sole e l’altre stelle.



Camera lui Marcu

#30
flaviutza

flaviutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.498 mesaje

Postat 26 mai 2007 - 19:59

Referitor la tema subiectului, nu cred ca e vorba de tertipuri,de prefacatorii,despre misterul feminin ce trebuie pastrat. m-am amuzat copios citind despre faza cu epilatul...e un gest pe care nu mi-ar trece prin cap vreodata sa i-l ascund lu barbatu-miu..nu in asta sta "misterul".



V-ati intrebat vreodata de ce la inceput relatiile sunt ok,balanta e relativ echilibrata,pentru ca apoi unul din cei doi(cazul matzei lesinate din iubire) sa cedeze teren pana la a-si anula ultima scanteie de personalitate?



Cred ca raspunsul e acea iubire patologica, bolnava, care apare pe parcurs si-l face pe unul din parteneri sa cedeze din ce in ce mai mult teren.



Cred ca intr-o relatie trebuie sa fi tu insuti. cu toanele tale, cu ceara de epilat la vedere.opusul "tertipurilor" enuntate de cateva fete este de fapt acea situatie in care iubirea bolnava te face sa nu mai fi tu insuti,iti anuleaza pana la 0 respectul de sine.atunci nu mai esti tu insuti.



Si mai cred ca intr-o relatie trebuie sa-ti iubesti partenerul,fara limite,fara sa-ti fie frica sa-i spui "te iubesc" dar in acelasi timp sa te iubesti la fel de mult pe tine...daca nu chiar mai mult.



Cred ca trebuie mentinuta constant acea doza de egoism de la inceput in care ceri atentie, flori, in care nu cedezi teren. de ce spun asta? pentru ca daca azi robotesti in timp ce el sta tolanit in pat si nu iei atitudine,ba ii gasesti tot lui scuze, maine s-ar putea sa primesti in plus o vorba urata,iar poimaine o palma ca nu ai fost suficient de rapida.



sta in natura umana sa nu ne multumim cu putin, sa consideram ca meritam pe deplin ceea ce ni se ofera...iar cand cel ce ofera mai mult nu cere nimic in schimb, ajunge pe post de pres...







Alexia 02.05.2004(filmulete)

mami si Ale


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -