Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Retete testate pentru cartea de bucate!!!


112 raspunsuri la acest subiect

#101
dcepf

dcepf

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 30 martie 2009 - 19:10

BUDINCA DE SPANAC CU SUNCA - DE SEZON



Reteta asta imi place foarte mult.Este ideala pentru perioada de primavara, va incurajez sa o incercati...la mine a avut intotdeuna mare succes.Se poate pregati si ca aperitiv, taiata in cubuletze mici, pentru ca pe langa faptul ca este foarte gustoasa, arata si foarte bine.



Timp de pregatire : 20 minute

Timp de coacere : 30 minute



Eu am pregatit-o azi dimineatza, alaturi de un Drob de soia.



Ingrediente



- 500 gr spanac fiert (daca cumparati spanac proaspat, asa cum ar fi indicat pentru ca este perioada lui, adaugati la timpul de pregatire si c ratarea spanacului si oparirea lui in apa cu sare)

- 3 legaturi de ceapa verde

- 2 legaturi de usturoi verde

- 1 legatura de patrunjel

- 1 legatura de marar

- 200 grame sunca de Praga

- 4 oua in compozitie si 1 pentru dat "fatza" la final

- putin cascaval ras pentru "fatza"

- 4 felii de paine

- sare



Mod de preparare



- Se bat cele 4 oua

- Peste ele se adauga feliute mici de sunca de Praga sau orice alt fel de sunca slaba, neafumata (mie nu mi-a palcut cum a iesit cand am pus sunca afumata..dar depinde de gusturi)

- Cele 4 felii de paine le rupem bucatele mici, cubuletze

- Adaugam feliile de paine peste ouale cu sunca si se amesteca bine ca sa se imbibe painea de oua

- Se maruntesc verdeturile (ceapa si usturiul se curata bine, se foloseste atat partea alba cat si cea verde).

- Adugam verdeata tocata peste compozitia initiala de oua, sunca si paine

- La final incorporam si spanacul fiert si maruntit cat mai fin posibil

- Nu uitati de sare

- Se poate adauga si ceva condiment de drob, daca aveti

- Se pune compozitia intr-un vas termorezistent sau o cratita cu fund dublu, si se bate deasupra inca un ou si se presara cascaval ras

- Se da vasul la cuptor penstru 20-30 de minute, aveti grija sa nu se arda cascavalul ;)



POFTA BUNA!!!!





Viziteaza retetele mele

#102
frger

frger
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 30 martie 2009 - 20:09

Dar retete chinezesti? Avem voie sa postam?


evertisment pentru reclama


#103
ANITA75

ANITA75

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.487 mesaje

Postat 30 iulie 2009 - 23:24

de ce nu? cred

#104
silvi_2005

silvi_2005

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.570 mesaje

Postat 10 ianuarie 2010 - 21:25

Paste cu legume



Avem nevoie de : o mana de paste , Penne Rigata de la Barilla am pus eu , o jumatate de morcov mare, o jumatate de dovlecel tzuchinni, 2-3 ciuperci ( eu am pus aromate chinezesti rehidratate daca nu gasiti in Romania puneti pleurotus sau hribi, galbiori orice dar mai aromate ca si champinioanele ) , o lingura ulei de masline, un varf de cutit de ghimbir , putina sare, piper, putin busuioc la sfarsit ( daca va place) .



Preparare: se pune uleiul la incins si se adauga in prima etapa morcovul taiat patratele si ciupercile ( rehidratate daca este cazul sau proaspete cum aveti la indemana) , lasam la foc mic si acoperite cam 5-6 minute si apoi adaugam tzuchinni taiat jumatati de rondele, codimentam putin fara sare si acoperim si mai lasam la foc mic inca 2-3 minute. In 7 maxim 9 minute legumele sunt suficient de facute si raman al dente si isi pastreaza aroma, difera timpul in functie de aparatul pe care gatiti gazul merge mai repede putin si depinde desemenea si de vas, cele gen wok accelereaza putin gatitul. Cand sunt gata legumele adaugam pastele fierte si clatite cu apa rece apoi, si mai condimentam cu sare si busuioc.



Se servesc la fel de bine si calde si reci, eu am pus peste putina ierburi uscate de asezonat salatele, imi place combinatia. Pofta buna !





BUCATARIA SYLVIEI

Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. Oscar Wilde



#105
silvi_2005

silvi_2005

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.570 mesaje

Postat 10 ianuarie 2010 - 21:29

Somon cu sos de sofran si orez



Avem nevoie pentru 2 portii de 4 bucati de file de somon, o ceapa mica, o lamaie, 400 ml supa , 75 ml smantana, 1 lingura amidon, sofran, sare, ulei de masline .



Preparare : punem la calit in 2 linguri de ulei de masline ceapa tocata marunt si adaugam o felie de lamaie. Dupa ce este calita adaugam supa si lasam sa clocoteasca putin.

Dupa ce a clocotit putin condimentam cu sare si piper si adaugam smantana si sofranul. Mai lasam sa clocoteasca putin si adaugam amidonul, daca este din cel simplu trebuie dizolvat cu apa, eu am pus maizena de la knorr care se pune direct si nu mai trebuie dizolvat, il recomand cu caldura.



Separat prajim in putin ulei somonul condimentat dupa preferinte, eu il fac cu sare, piper proaspat macinat, un amestec de condimente pentru peste, care are si ceva acrisor in el si nu mai trebuie sa pun lamaie. Se intoarce la aproximativ un minut si nu se lasa sa fie facut de tot pentru ca mai sta si la cuptor . Dupa ce il prajim il asezam cu grija intr-un vas termorezistent.

Turnam peste sosul facut si eu am mai pus in plus cateva boabe de piper colorate.

Se pune in cuptorul preincalzit la 250 de grade si se lasa 10 minute. Eu l-am servit de data asat cu garnitura de amestec de trei feluri de orez. Reteta spunea sa se puna lamaie peste el, eu pentru ca am folosit acel condiment de peste acrisor nu am mai pus.









BUCATARIA SYLVIEI

Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. Oscar Wilde



#106
silvi_2005

silvi_2005

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.570 mesaje

Postat 10 ianuarie 2010 - 21:32

Piept de sos curry si legume



Pentru trei portii am folosit 300 grame de piept de pui, 2 fire ce ceapa verde o jumatate de ardei mare verde, un morcov mare , 2 linguri ulei de masline , sare, piper .

Am mai folosit o pungulita de 125 de grame de orez pe care l-am fiert separat si un borcanel de 250 ml de sos curry.

Preparare: Intr-o tigaie mare punem la incins uleiul si adaugam apoi pieptul de pui taiat cubulete si legumele taiate. Adaugam putina sare si piper proaspat macinat peste legume si le lasam sa se faca la foc mic acoperite cu un capac, pret de 8-10 minute cat sa nu fie prea moi legumele.

Dupa aceea adaugam sosul de curry si mai condimentam daca este cazul, este bine sa nu punem foarte multe condimente la inceput pentru ca sosul de curry este condimentat si el. Se serveste impreuna cu orez fiert, este o mancare aromata si delicioasa, o puteti de asemenea prepara si cu alt fel de legume si cu carne de vitel sau porc.



BUCATARIA SYLVIEI

Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. Oscar Wilde



#107
silvi_2005

silvi_2005

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.570 mesaje

Postat 10 ianuarie 2010 - 21:33

Astept si eu retetele chinezesti [asia] spor la bucatarit tuturor, minunat subiect [flo]



BUCATARIA SYLVIEI

Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. Oscar Wilde



#108
andru_mami

andru_mami

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.306 mesaje

Postat 24 februarie 2010 - 21:13

Prajituta Fanta



6 oua (separate)

100 ml ulei(sau unt topit)

1 praf copt

6 linguri de zahar

2 linguri cacao

4 linguri faina



galbenusurile se bat cu zaharul

se adauga faina,cacao si praf de copt,uleiul si albusurile spuma

se pun la copt intr-o tava

acesta este blatul



Crema

250 gr branza de vaci(eu am pus si mai multa ca sa fie mai gros stratul de crema de branza)

1 pachet unt

150 g zahar



se freaca untul cu zaharul,cand devine spuma se adauga si branza(sanu fie zemoasa)

se pune peste blatul racit si ambele se mai dau la rece...



Glazura



1 l fanta (de portocale e cel mai bun)

2 plicuri de budinca de vanilie

4 linguri de zagar

se pregateste budinca ca in instructiuni .sigur,folosind fanta in loc de lapte

dupa ce se mai raceste putin se adauga aceasta glazura peste crema de branza...

se lasa sa se raceasca si se taie rece...

pofta buna!



POZE



Pentru copii-Donatie

Haideti sa ajutam la BAZAR





[si-eu]cu fluturasul Andrei (23.08.2007) [caru]

#109
IuliaCiornei

IuliaCiornei

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 145 mesaje

Postat 20 noiembrie 2010 - 00:04

am vazut printre mesaje retete cu sofran. am cautat in magazine acest condimente si nu reusesc sa-l gasesc. imi puteti spune de unde il cumparati voi? multumesc

http://retetadelicioasa.blogspot.com/

#110
VIOIKA76

VIOIKA76

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.742 mesaje

Postat 15 ianuarie 2011 - 18:49

SUFLE DE BROCCOLI

450g broccoli proaspat sau congelat
200g cascaval ras
3 oua
100g smantana
1 lingura margarina/unt
1 lingura faina
100ml lapte
1 lingurita rasa de vegeta
un praf de piper

In apa fierbinte si usor sarata punem broccoli la fiert pentru 10 minute.Intre timp facem un sos alb:topim untul/margarina ,adaugam 1 lingura faina,apoi stingem cu lapte si presaram vegeta si piper.Scurgem buchetelele de broccoli fiert si le amestecam cu sosul alb.Bati albusurile spuma,pui pe rand galbenusurile si adaugi totul in compozitia racita de broccoli,impreuna cu cascavalul ras si smantana.Ungi un vas yena cu unt/margarina,il tapetezi cu pesmet si dai sufleul la copt la foc moderat pentru 25 minute.Dupa ce sa copt, il tai romburi si il decorezi cu putin ketchup.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -