Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

@ construit CASA! (6)


157 raspunsuri la acest subiect

#21
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 03 ianuarie 2006 - 16:42

O intrebare de la o "aspiranta" in a construi o casa (cu ajutorul lui Dumnezeu o sa ne apucam si noi in primavara asta...): aveti ceva recomandari de firme de constructii serioase si care sa nu ia si pielea de pe tine? Sau voi ati construit in regie proprie? Ma scuzati daca recomandarile deja exista, abia acum am gasit topicul vostru si nu am citit totul din urma...

Noi inca ne chinuim sa luam proiectul de rezistenta de la inginer - am avut mare ghinion - arhitecta care ne-a facut proiectul a murit in vara asta, inginerul cu care ea facea proiectul de rezistenta a facut totul in bataie de joc si acum il facem la un alt inginer...in fine, dupa o suita de intimplari nefericite, speram ca pina in primavara sa avem toate actele gata (AC o aveam din vara trecuta...) si sa ne apucam si noi de constructie imediat ce vremea o va permite...



Gabriela si Stefan David (08.07.2004)

33 ani, zodia: gemeni



Pozutze cu Stefanutz mai vechi si mai noi

Albumul comun!!!



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#22
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 03 ianuarie 2006 - 17:26

Gabriela, e cu dus-intors construitul in regie proprie! Daca ai pe cineva de incredere ca sa stea zilnic in jururl muncitorilor, atunci merita riscul! La fel si cu firma: stai linistit acasa si firma ar trebui sa fie seriosa si sa faca treaba buna!
Depinde de voi! Cat de liberi sunteti, cat puteti alerga, implica!
In Bucuresti nu cunosc constructori, dar apar si alti contructori si iti vor da ei(ele) detalii!

Hai, sa fie anu' asta mai bun ca cel ce se duse, macar asta sa fi fost singurul vostru hop, faza cu proiectantul, inginerul... restul sa mearga struna!

#23
dia_codat

dia_codat

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 04 ianuarie 2006 - 00:26

Crixia, mai pui odata de rog link-ul spre pozele cu casa ta. Imi amintesc parca ca era fotografiata usa de garaj. As vrea sa o vad sa compar cu cele de aici [:D]

Merci

Dia & printesele : Caroline Iulia (14 iulie 2002), Stephanie Daria (09 martie 2004)

http://fr.photos.yah...codat/my_photos



#24
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 04 ianuarie 2006 - 01:39

http://community.web...426322884CYsMir

LA FIECARE MESAJ APAR ICONITELE PT. MESAJ QUOTE, MESSENGER.... SI O CASUTA GALBENA, CLICK PE EA SI SE DESCHIDE PAGINA MEA CU TOATE POZELE PUBLICE. ORICAND VA INVIT PE TOTI!
[bis]

#25
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 04 ianuarie 2006 - 01:40

www.hormann.ro

#26
jone_2

jone_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 633 mesaje

Postat 04 ianuarie 2006 - 12:43

crix
azi ma duc sa la banca sa vad ce a intrat si apoi tre sa vad daca pot sa trag instalatia fara sa am peretii despartitori.
mai mult ca sigu peretii trebuie pusi daca am pus si geamurile si usa la intrare.
dar oare pot astepta cu tencuiala interioara?
tu ziceai ca era 150000 lei /mp de tencuiala interioara?
ai tncuit pur si simplu peste bca sau ai mai pus izolatie ceva?
pupici

jo si alexandra [copil]



#27
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 04 ianuarie 2006 - 13:19

Jo, uite cum sta treaba!
Trebuie intai sa faci peretii interiori, pentru ca pe ei vei avea prizele si toate firele electrice! DAca nu ai pereti, instalatorul ce mai face?
Apoi, dupa electric poti lasa peretii asa pana mai strangi in pusculita ca sa finisezi.
LA finisat eram intre placare cu gips-carton sau finisaj clasic. Noi am ales clasic, care se aplica materialul direct pe BCA ( cu o amorsa inainte de apa cu putin ciment, sau asa ceva). Oricum, e treaba zidarului.Cauta pe cineva si intreaba cat itit ia pe mp de zidit, apoi pe mp de tencuiala( la drept sau cu glet).

#28
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 04 ianuarie 2006 - 15:12

Solicit ajutoare!
http://www.usata.ro/contact.htm
am gasit site-ul asta si mi-au placut modelele
ma poate ajuta cineva cu o vizita la showroom-ul lor sa-si faca o idee pentru mine: calitate, finisaje, preturi



#29
jone_2

jone_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 633 mesaje

Postat 05 ianuarie 2006 - 13:37

peretii interiori i-ai facut parca din bca?
sotu' cica sa punem din gipscarton (sau ii zice rigips)


jo si alexandra [copil]



#30
bebe03

bebe03

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 05 ianuarie 2006 - 16:58

jone, scuze ca ma bag dar cum ai ridicat tu casa fara pereti interiori, despartitori intre camere, cum ai facut acoperisul ca dupa parerea mea nu se putea face, sau poate nu l-ai facut...
eu sunt in faza de finixaje si am tot citit pe aici, ca m-a interesat, intradevar instalatia electrica ba chiar si cea termica se face innainte de tencuiala ca firele se pun pe teava de plastic care trebuie fixata pe pereti...iar daca acestia nu exista...[alcool]
noi am ridicat casa cu totul odata adica fundatia toata odata inclusiv la peretii interiori, zidit totul odata ca altfel peretii aia nu stiu ce rezistenta au daca nu sunt sustinuti de stilpi de sustinere...apoi am facut acoperisul, am pus timplaria geamuri si usi, tocul doar, am facut instalatii electrice si scurgerea si alimentarea cu apa la baie si apoi am tencuit si finixat peretii
cine vrea si isi permite si instalatia termica o face tot prin perete cu tevi de cupru care sunt inzidite sau ascunse in pardoseala ,asta e mult mai riscant (in caz de o avarie tre sa strici peretele) dar mai fain ca nu se vad
instalatia electrica la casa noastra e facuta de sotul meu priceput in astfel de actiuni si ajutat de 2 prieteni, trebuie un proiect executat de o firma de instalatii dar te poti intelege cu cei care iti face bransamentul la stilpul de inalta tensiune si contra unei sume de bani iti da aviz de siguranta asupra lucrarii, e mult mai
putin costisitor sa-l faci cu persoana fizica cunoscatoare decit cu firma , ca te rupe aia si la materiale si la manopera
ce sa va mai spun...
aaa, noi ne-am gindit foarte bine inainte, de fapt sotul cam cum o sa asezam mobilierul si aparatele elecrocasmice ca sa potrivim prizele, nu am pus nimic la intimplare, de ex. aici o sa vina televizorul , gata si priza, asta ca sa evitam cablurile la suprafata, adica prelungitoarele, avem si cite 3 prize pe camera...
ca sa acoperim necesarul...si inca ceva pe teava de retea curent electric am pus si cablu tv, si telefon fix in caz de nevoie, stiti ca sunt prize speciale pt. aceste intrebuintari...
m-am lungit cit china...daca vreti intrebat-ma orice
am experienta bogata sunt la a doua casa in 8 ani...asa ca
nicol


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -