Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

@ construit CASA! (6)


157 raspunsuri la acest subiect

#151
bebe03

bebe03

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 08 februarie 2006 - 09:52

ella, dupa cite stiu eu NU SE MAI PLATESTE NICI O TAXA PT. SCOATEREA TERENULUI DIN CIRCUITUL CIVIL ...
asta e din vara anului trecut, cred dar nu sunt sigura ca din luna august, printr-o hotarire de guvern...
oricum intereseaza-te mai bine la primarie, si ai grija sa nu-ti ea bani aiurea
NICOL

#152
maggda

maggda

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 513 mesaje

Postat 08 februarie 2006 - 15:58

Christel despre costuri uite iti dau ex nostru:600mp construiti(200 pe 3 nivele) cu geamuri si incalzire, curent, canalizare, usa intrare demisol, usa de garaj, usa de intrare in casa,gard (netencuit)81m, toate astea 100 000 euro.Aici intra tigla Bramac, caramida phoroterm,geamuri Veka,centrala Vaillant de 47,22 calorifere.Nu stiu daca te-am ajutat cu ceva [alcool].

Magda [ispita] si [zana] Bianca 7 anisori

http://community.web.../user/danut1965



#153
maggda

maggda

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 513 mesaje

Postat 08 februarie 2006 - 16:01

Am uitat sa-ti spun ca in banii astia peretii sunt tencuiti in interior si sapa in toata casa.

Magda [ispita] si [zana] Bianca 7 anisori

http://community.web.../user/danut1965



#154
bebe03

bebe03

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 09 februarie 2006 - 10:00

magda, da mare mai e casa voastra...la noi are vreo 200 mp cu tot cu terase si mi se pare enorma, avind in vedere ca acum stam intr-un apartament de 47mp...cind intru in holul de intrare care se intinde pe 2 etaje si are cam 44 mp mi se pare ca ma pierd, ...ma gindesc cu groaza ca va trebui sa-mi iau ajutor pentru curatenie ca n-am sa fac fata...iar despre incalzire iarna iarasi ma cam sperii[bang]...
vroiam sa te intreb ceva, pe tine sau pe alte fete care au cam terminat, nu stiu cum sa facem scara interioara...momentan e turnata din beton...initial am vrut sa o pavam cu gresie ca si holul dar mi-e teama ca vom aluneca, mi-e teama de copil, sa nu cada, acum ne-a venit ideia sa o "imbracam cu lemn" dar "mina curenta " din ce? asta-i intrebarea...daca puneam gresie , mina curenta o faceam din inox sau material din acela care imita inoxul(nu stiu cum ii zice), dar cu lemn nu stiu ce sa facem , oare se mai potriveste, lemn cu fier...


#155
maggda

maggda

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 513 mesaje

Postat 09 februarie 2006 - 10:20

Bebe si noi avem scarile catre etaj din beton si le imbracam cu gresie(punem gresie pe tot parterul si atunci urcam cu ea si pe scari) si am pus balustrada de inox care intr-adevar e f scumpa(85 euro metrul liniar si am pus 9 m[bang]) dar noua ne place tare mult.Balustrada din lemn cu gresie pe scari eu zic ca nu merge de nici un fel( e doar parerea mea dar mai uita-te si in reviste),lemnul poe scari merge cu balustrada de lemn.Gresie pe scari mai merge cu fier forjat cui ii placesau sunt ceva balustrade de aluminiu parca care sunt si colorate.Iar pe scari daca pui gresie nu pui din aceea lucioasa , pui mata ca in baie.In privinta spatiului pe care il avem sunt happy!!!Am stat la 2 camere si am suferit din lipsa spatiului.Culmea e ca nu mi se pare nimic mare ci normal [:p].Cand spal geamurile pe parter si pe o parte si pe alta +usa de la intrare nu-mi ajunge o sticla de 750ml asa ca mi-am luat solutie de geamuri la 4L[:D].Acum ne punem o usa culisanta la intrarea in sufragerie care va fi toata numai sticla fumurie si care cand o deschizi va intra in perete, cand va fi gata o sa v-o arat.Cam in 5 ani terminam si noi de finisat cu totul [batcap].
pupici la toate


Magda [ispita] si [zana] Bianca 7 anisori

http://community.web.../user/danut1965



#156
bebe03

bebe03

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 09 februarie 2006 - 10:40

magda, scara noastra e foarte abrupta, ceva gen melcata, deia ne-am razgindit si nu mai vrem sa punem gresie de frica ca vom aluneca la coborire, gresia din hol e mata, gen rustic, ceva ce imita caramida ca forma si culoare...asa ca vom imbraca scara cu lemn de pin pe care il vom lacui( la noi casa per ansamblu are o tenta rustica), dar nu vreau balustrada din lemn...ci altceva, deci as vrea sa imbin rusticul cu modernul, deci daca scara va fi din lemn roscat,ar merge cu balustrata din inox, zici tu ca ai vazut un inox galben?? daca as gasi as lacui lemnul galben, fier forjat mi-ar place dar nu gasesc nici o firma prin zona care sa execute balustrate
PS. pentru var am gasit o firma care face culoarea pe calculator dar e prea scumpa colorata gata si nu ne convine, sa o coloreze zugravii ca tot ii platim, si sa dea domnu sa nu nimereasca culoarea care le-o arat dupa pliante ca au de-a face cu mine[:D]

#157
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 09 februarie 2006 - 13:33

Wow, cat ati scris!
Va invit la capitolul 7:
http://www.desprecop...?TOPIC_ID=68658


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -