Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Interviul


36 raspunsuri la acest subiect

#31
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 10 iunie 2007 - 18:19

Tina,

se cere detalierea, ce probleme ? cum ? e asa serios incat a trebuit sa renunti la job (mai cu seama ca era unul bun..) ?!

hmmmm...daca vei pleca si de aici pe acelasi considerent?!







Implica-te, spune celui de langa tine despre aceasta boala !



[url="http://www.campaniiputernice.ro/about.htm"]

[url="http://babyklapperomania.cabanova.ro/"]Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu



<< rabdarea este cheia fericirii >>

#32
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 11 iunie 2007 - 17:55

Mariaa, si ei tb sa inteleaga ca este o limita in a cere detalii, intri intr-o sfera privata pana la urma. Eu m-am simtit de multe ori tratata prost la interviu, parca eram cu mana intinsa. In momentul in care mi-am dat seama ca si ei au nevoie de mine, nu numai eu de ei, am inceput sa pun punct acolo unde voiam eu. La intrebarile prea "interogatoare" am dat raspunsuri pe masura, adica ceva de genul de mai sus. Daca totusi insista, "au fost niste probleme personale pt care am avut nevoie de mult timp si concentrare, pt asta am renuntat la serv." Si daca si dupa asta insista, rasp. ca cc consideri ca cv-ul vorbeste mai mult despre preg. ta prof. decat aceste chestiuni din viata privata (subliniat!). Daca te cred ca sunt rezolvate, e bine, daca nu, nu are rost sa continui. Este intr-adevar un dezavantaj dar nu tb sa cazi in genunchi din cauza asta. Iti spun din proprie experienta. Cand am inceput sa caut de lucru aici aveam mai multe dezav.(germana slabut, facult. in Europa e Est, copii mici) si stiu prin ce treci. Asta esti, cu bune si rele, daca te iau "la pachet", bine, daca nu nu. Aici pe forum se vorbeste despre 1 cv trimis, 1 super-job primit si luat. In viata reala nu e chiar asa, asemenea cazuri sunt rare. In realitate trimiti zeci de cv-uri si te confrunti cu tot felul de oameni. Asta avem, asta iubim, persevereaza si vei reusi. :)

Cristina
-----------------------------------------------
http://www.sos-satelecopiilor.ro/

#33
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 11 iunie 2007 - 19:26

Tina,



saru'mana pentru rabdarea de a intra asa tare in subiect...

foarte apropiata atitudinea ta de cum procedez eu si o sa si aplic ce ma sfatuiesti; da, sinceritatea nu e un avantaj intotdeauna si am constatat,cum bine zici, ca dupa aceasta discutie se concentrau pe problema asta cel mai mult...ca si cum ar vana punctele slabe iar calitatile/avantajele dispar brusc.



[pup]



Implica-te, spune celui de langa tine despre aceasta boala !



[url="http://babyklapperomania.cabanova.ro/"] Si ei au dreptul la viata, semneaza si tu



<< rabdarea este cheia fericirii >>



#34
Elise

Elise

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.721 mesaje

Postat 12 iunie 2007 - 00:02

Mariaa,



Poate ca n-ar trebui sa spui nimic.

Ci pur si simplu sa fii politicoasa si ferma, si sa folosesti o formula gen "o problema de familie care intre timp s-a rezolvat"- si atit. Nimic altceva.



Eu n-am dat niciodata detalii private daca n-am vrut.

CInd persoana din fata mea mi-a inspirat incredere, i-am povestit verzi si uscate. Cind m-am simtit chestionata, am refuzat sec sa detaliez: asta e pregatirea, asta-i experientza profesionala, asta pot face pt. companie.

Iti convine bine, nu-ti convine iarasi bine.

Viata mea privata e privata.

Ma angajezi, nu ma iei de nevasta...





Elise & BBLisa

#35
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 12 iunie 2007 - 00:48

hahahahaha, sa nu va imaginati cumva sa stam la o sueta in timpul interviului !!!



dupa cum am scris si mai sus, daca isi pun problema de ce nu iesi la o bere cu administratorul, iti dai seama ca plecarea din firma pentru o problema personala este ceva ...wow...



anyway am inteles ce ziceti voi...tks for tips...sa vedem schimbarile...ca drept sa zic m-am saturat de prejudecati si analize...







Implica-te, spune celui de langa tine despre aceasta boala !

lyme suport romania

Si ei au dreptul la viata, semneaza si tu [/blue]



<< rabdarea este cheia fericirii >>



#36
Elise

Elise

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.721 mesaje

Postat 12 iunie 2007 - 01:07

eu am mai stat la taclale in timpul interviului... de ce nu...daca am dat peste persoane simpatice. [:D]

Trebuia sa fiu neaparat mai sobra, asha? Ce sa fac, nu e felul meu..... [hippi]



La primul meu angajator mai ca lumea, chiar ma duceam la interviuri tzopaind fericita, sa beau cafeaua dimineatza cu niste oameni de treaba.



Elise & BBLisa

#37
copiloi

copiloi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.166 mesaje

Postat 12 iunie 2007 - 13:33

Mariaa, parerea mea e ca cele 3 - 4 luni nu ar trebui sa fie o problema. Cunosc 2 persoane care s-au angajat si dupa intreruperi mult mai lungi. O amica a stat mult timp acasa datorita urmarilor unui accident de masina iar apoi, la interviuri, era nevoita sa precizeze ca va mai fi nevoita sa se interneze o saptamana, doua, in spital. Iar acum lucreaza la o multinationala.

Un alt exemplu este sotul meu, care vreo 2 ani a stat cu mine aici, in Germania, unde nu a lucrat. El a stat prin biblioteci si si-a scris teza de doctorat (pe care o sustine in RO), dar "oficial" nu a facut nimic. Si s-a angajat apoi fara probleme. A dat concurs si apoi la interviu l-au intrebat ce-a facut in ultimii 2 ani si a spus adevarul.

Si ma refer aici la joburi OK, nu de compromis.

De aia spun, 3, 4 luni nu mi se pare deloc mult. Poate altceva nu le place si ar trebui sa vezi ce ca sa faci sa le placa.


Bafta multa!


Alina


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -