Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

sunt disperata...un job bun sau cu bebe acasa?


64 raspunsuri la acest subiect

#11
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 17 aprilie 2010 - 21:31

nu e chiar asa.

exista o vorba veche, dar intelepata:

nu conteaza ce faci pentru copilul tau, conteaza ce faci impreuna cu copilul tau.



Timpul cu bebe mic nu-l mai intoarce nimeni inapoi.

daca fata nu arde de nerabdare sa iasa din casa ca sa mearga la job, de ce sa se tortureze cu iluzia ca o face pt copil? sacrificiul asta da niste framantari interne ce nu fac cat ditamai salariul. si depresii pe masura.





ideea e ca orice alegi, sa alegi pt ca asa vrei si asa simti. Nu sa te amagesti.



(ca sa se inteleaga, la fel te amagesti si cand stai acasa cu copilul , desi iti arde buza dupa postul de manager pe care l-ai lasat de izbeliste 7 luni. Decat framantari, mai bine te duci.)



____________



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!



Cum mi-am alaptat copiii

______________



Sabina's blog, [hippi] Sofia Galagia si [yum] bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.




#12
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 17 aprilie 2010 - 22:17

Citat:


Poti incepe si daca nu te adaptezi, renunti si gata.

____________





Eu cerd ca a precizat de la bun inceput,ca au probleme financiare,ca jobul asta e mult mai bine platit decit actualul,asa ca...restul comentariilor sunt...de prisos as spune!

In conditziile actuale cind economia mondiala este cum este,sa faci o asemenea afirmatzie denota -cu scuzele de rigoare,o necunostrintza totala!

Flori,este foarte greu sa prinzi in zilele noastre un job bun!Daca are cine sta cu cel mic,in cazul d efatza mama ta,deci persoana de incredere 100%,nici nu cred ca ar trebui sa te mai intrebi!Sa stii ca asta este gindul tuturor mamicilor cind merg din nou la munca,este un prag psihologic mai mult,dar sunt sigura ca -l vei trece!

Mult suucces!

Dana



#13
Gabi_K

Gabi_K

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 17 aprilie 2010 - 23:16

Flloryy, argumente pro:

-pt job: bani mai multi (nu bani, pt ca ai job, ci ban mai multi- deci o diferenta de bani)

-pt. bebe: esti alaturi de el, si la primii pasi, si la primele silabe/cuvinte, si cand e bolnavior, si, si, si... tot timpul.



Peste 1-1,5 ani poate gasesti un job la fel, poate nu. (mai degraba nu)

Dar primii doi ani din viata copilului tau nu-ti aduce nimeni inapoi.









Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

poze noi poze si mai noi

poze cele mai noi

Povestea nasterii: Lili si Robert

#14
eusunteuasa

eusunteuasa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 128 mesaje

Postat 17 aprilie 2010 - 23:45

Citat:
citat din mesajul lui manon

flloryy, crezi ca te mai intalnesti cu asemenea oferta?? la urma-urmei...tot pentru puiul tau o vei face. ii vei asigura mult mai mult decat iti permiti acum. ca sa nu mai zic ca pe masura ce copilul creste ...cresc si cheltuielile. eu n-as mai sta pe ganduri, mai ales in vremurile astea. daca, totusi, esti hotarata sa stai cu copilul cat iti permite legea n-ai putea sa ma pui pe mine in contact cu angajatorul cel generos ??[:D]
glumesc. du-te la treaba, eu te invidiez, si altele ca mine...
p.s. mama ta a avut concediu post natal doar 2-3 luni...cam asa. dupa care: cresa, bunica (sau o alta ruda binevoitoare), bona (de ocazie) si peschesuri grase pentru concedii medicale. si, uite, te-ai facut mare. din pacate, societatea noastra nu ajuta femeia-mama decat formal. [flo]

m-a amuzat intrebarea: daca se mai intalneste cu asa ceva Flory si eu am raspuns inainte de ce ai scris: Nu, evolutia unui copil e unica si nu se va mai intalni cu aceasta experienta unica, pt ca fiecare Minune e unica
abia apoi am citit si am vazut ca tu intrebai daca se mai intalneste de fapt cu o astfel de oferta
Daca duceti acum un trai decent, la ce bun 3 bluze in plus, daca nu simti zilnic la plimbarea in parc, manuta calda si iubitoare a puiucului tau?

#15
giulia71

giulia71

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.182 mesaje

Postat 17 aprilie 2010 - 23:48

conchita, esti bestiala, da la mama sa te pupe!
scuze de off-topic

uneori gandesc prea mult....

#16
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 18 aprilie 2010 - 01:00

linistea sufleteasca nu se poate cumpara cu nicio suma de bani.

asa ca ori te duci la job impacat, ori mai bine nu....



____________



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!



Cum mi-am alaptat copiii

______________



Sabina's blog, [hippi] Sofia Galagia si [yum] bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.




#17
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 18 aprilie 2010 - 01:08

Citat:
citat din mesajul lui giulia71
conchita, esti bestiala, da la mama sa te pupe!scuze de off-topicuneori gandesc prea mult....
daca ma lasi sa te pup si io, dar nu prea cu foc ca se intepreteaza.:-))[pup]stau pe ganduri sa recunosc sau sa nu recunosc ca eu nu-mi amintesc "primii pasi".[:I] o fi fost ala cand s-a ridicat intr-un genunchi, l-a pus si pe urmatorul pe podea si dupa aia s-a rostogolit in cap? sau s-o pune ca prim pas ala cand si-a inclestat degetutele in tesatura canapelei si s-a tarat in sus sa se urce pe canapea dar a cazut poloboc in fund? atunci cand s-a incordat sa se ridice ca sa muste din ecranul televizorului cand rula nush ce reclama, nu mai tin minte, ca avea si telecomanda in mana, ocazie cu care a schimbat si canalul? jumatatile de pas se pun? daca ma intrebati pe mine, io zic ca si cazaturile conteaza la capitolul primii pasi.ok, privitor la "logistica", la 5 luni bebe are cel putin trei reprize de somn pe zi, cu diversificare sau fara diversificare, alaptat sau nu (poti sa folosesti pompa la job). si eu sustin ca bebe are nevoie de parinti langa el, dar tatal deja lucreaza si lui nu-i mai plange nimeni de mila ca pierde primii pasi sau ca bebe i sa zica primul "ta-ta" la nenea de la televizor! hei, ideal ar fi sa traim in jungla si sa ne ajunga doar bananele, dar cu criza asta mondiala de-acuma...nu stiu, siguranta financiara a familiei vine pe primul plan. altfel, daca ajungi sa locuiesti in strada, creca poa sa se catere bebe pe stalpul de telegraf si sa vorbeasca limbi straine la 5 luni, ca tot nu-l vezi, preocupata de ziua de maine.reclama mascata

#18
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 18 aprilie 2010 - 01:14

Citat:
citat din mesajul lui Sabina
linistea sufleteasca nu se poate cumpara cu nicio suma de bani. asa ca ori te duci la job impacat, ori mai bine nu....
adultii mai tre sa faca si ce nu le place, si nelinistiti sufleteste, din responsabilitate. nu s-o cumpara cu bani, dar se mentine cu siguranta zilei de maine, care si-aia e super incerta in zilele noastre. linistea sufleteasca si-o mai face si omul singur, cantarind lucid situatia si alegand in consecinta. faptul ca mama merge la munca nu egaleaza cu abandonul - poate e timpul sa constientizam asta si sa nu ne mai inventam vinovatii inutile. asta e mileniul in care traim, asta este ceea ce avem de facut. bunica mea mergea la camp din zori pana-n seara, copiii aveau singuri grija unul de altul, aia mici ramasi in batatura, aia mai mari si ei la camp. nu zic ca asta e modelul, dar asa, de imbarbatare ca se poate si mai rau.reclama mascata

#19
flloryy

flloryy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 18 aprilie 2010 - 01:27

Va multumesc din nou...este prima zi in care nu am mai plans de cand am primit oferta si asta datorita voua.
Pot sa spun ca sunt linistita si hotarata sa fac ceea ce trebuie. Voi merge la munca si nu pt trei bluze in plus ci pt o viata mai buna.
Va pupacesc.

#20
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 18 aprilie 2010 - 10:04

Citat:
citat din mesajul lui flloryy

Va multumesc din nou...este prima zi in care nu am mai plans de cand am primit oferta si asta datorita voua.
Pot sa spun ca sunt linistita si hotarata sa fac ceea ce trebuie. Voi merge la munca si nu pt trei bluze in plus ci pt o viata mai buna.
Va pupacesc.


[flo]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -