Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Juniori de iunie-iulie 2003 (11): incepem scoala!


223 raspunsuri la acest subiect

#21
anamaria

anamaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 03 mai 2010 - 12:55

hello fetelor ! [flo]



pitzinuco - sa-ti traiasca printesa, sa ai sarcina usoara si o bebitza minunata! [flo]

(sa mai zic cat te invidiez cu gandul la fetitza pe care eu nu o am?! [:D])



cornelia - vezi ca s-au rezolvat treburile? de-acum sa te tii, cand incep sa se ia la intrecere cu bicicletele [cool]



noi am petrecut weekendul la tara (cu nostalgia marii, cel putin eu - madi, cum a fost?! [olala])

pana la urma si la tara a fost ok, vremea MINUNATA, am avut antren din partea verilor nostrii care au in dotare 2 fetitze, ne-am jucat si noi si copiii mai toate sporturile de vara/ afara: ping-pong, bashet, tenis, badmington...



asa ca acum sunt tare mandra posesoare a unor dureri musculare cu diverse localizari, plus cateva petice de piele mai mult sau mai putin rosu-aprins care sper sa devina bronz [8D]



**********

ANAMARIA, mami de 2 baieti ca in filme:



[bonjovi] Nascut pe 4 iulie (2000)

si

[cri] Vineri, 13 (iunie, 2003)



poze cu frumosii mei (si nu numai [;)] )

Blogul meu... under construction [olala]



Doar pentru ca cineva nu te iubeste asa cum vrei tu,

nu inseamna ca nu te iubeste cu toata fiinta sa!






#22
Cornelia

Cornelia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.351 mesaje

Postat 03 mai 2010 - 13:06

Melany, Dana ar trebui sa modifice lista, ca ea a initiat subiectul.

Ca vorbeam de dinti, Maria tocmai a primit un cap in gura, dar se pare ca nu a fost suficient de tare [:D], ca dintele (al 7-lea) se mai tine un picut. Il protejeaza cat poate de bine, doar - doar il mai tine in gura cateva zile [alcool].

Anamaria, cu bicicletele, mai usurel. Stefan o fugareste si ea tipa sa nu intre in ea [:D].

Noi am plecat sambata la o plimbare si ne-am intors duminica. Ne-am cazat la o casuta, la balta la Olimp si ne-am bronzat pe nas toata familia [:D]. Eu si Stefan suntem campioni, rosii ca racul. Racusorii veritabili, Maria si Vladimir sunt bronzati frumos, ca ei au tenul mai inchis.



Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003), Stefan (4 mai 2005) si Vladimir (27 iunie 2009)

#23
madic

madic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 149 mesaje

Postat 03 mai 2010 - 13:55

Neata fetelor,



Ca tot sint in reacomodare [:)] dupa concediu, mai bantui si eu pe-aici, sa-mi intru in mana.



Bobi - felicitari pt bb2 fetita, dar e cam naspa ca va trebui sa iei lectii de achizitionat sirene si zane [:D] de la noi, mamicile de fete, dar nu-i bai, ca te "consiliem" [pup].



Anamaria - daca pe mine ma intrebai cum a fost [olala], [:D], a fost in trei, la Sinaia, o dusa si-o venita, ca n-am avut mai mult timp, dar am dus copilu' si cu telecabina, si la Peles, si pe unde a mai vrut. Partea naspa a fost ca ne-a plouat toata ziua si nu prea eram noi echipati de ploaie (de la cota 2000 veneau unii cu schiurile in spate), asa ca am mai achizitionat o umbrela de-aia transparenta, de unica folosinta, de care fie-mea a fost foarte incantata si-mi tot zicea: mami, te rog mult, mi-o dai mie pe-asta, ca-ti dau alta de-a mea la schimb. Pe care o vrei? Pe-aia cu ursuleti, sau pe-aia cu Tweety? [:D] Fireste ca am ales-o pe cea cu Tweety...



Oricum, mi-am mai revenit nitel, asta si de la portiile de somn zdravan pe care le-am tras in concediu.



Cat despre dictari si ce mai ziceti voi pe-aici, recunosc, nu stiu nimic. Avem si noi caiete pe care ne-a dat Doamna de scris acasa tot alfabetul cu litere mici de mana, plus "ce, ci, ghe, ghi", dar cam atat. Si nici nu vreau mai mult de-atat, oricum mi se pare arhisuficient.

Voiam sa va mai zic ca m-am hotarat si cu scoala, ramanem la 199, las un loc liber la renumita 195 [:)]. Atata timp cat singurul criteriu de acceptare raman numai banii, prefer sa-mi stiu copilul in alta parte.



O saptamana buna va doresc si mai intreb o data: nu vreti sa-i mai sarbatorim o data la comun, asa, ca scolarei, macar mai spre sfarsitul verii?

V-am pupat.



Madi si Mariuca

#24
melany72

melany72

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 675 mesaje

Postat 03 mai 2010 - 16:06

Deci , Dana sa ma scrii si pe mine acolo pe prima pag...te rogggg!

Madic, eu am vazut-o pe a mea ca scrie din litere de mana, dar nu are caiet acasa.La gradi se desfasoara activitatile.Saracii copii la cate teme or sa aiba...sa-i mai lasam un pic.



#25
floric_ea

floric_ea

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 140 mesaje

Postat 03 mai 2010 - 16:18

buna,

intre timp am mai intrebat ce si cum cu evaluarea asa ca la noi la gradi liniste. educatoarea s-a exprimat ceva de genul ca multe se cer de la inspectorat la inceput de an si intre timp uita.
cat despre dictare am glumit impreuna - poate pe litere, da. eu cel putin trebuie sa-i spun taisiei cuvintele pe litere ca sa le scrie si atunci cand tb sa lase spatiu ii spun. a inceput sa citeasca si ea max cuvinte de doua silabe. drept e ca nu am stresat-o insa i-am propus ca in vacanta sa exersam un pic citit-scrisul.
cat despre scrisul de mana inv ei a insistat sa nu ii aratam inainte de scoala ca sunt diverse moduri de scriere si fiecare inv are tehnica ei. oricum i-am luat un caiet cu my little pony unde tb sa scrie de mana literele si am vazut ca se chinuieste sa le faca dupa model.

dintii - avem sus doi care se clatina si a promis solemn ca o sa si-i scoata singura. vrea banii de la zana maseluta sa-si ia hamsterii minunati [:D]- zhu zhu pets sau asa ceva.

si eu sunt pro serbat pustii impreuna - apropo de locuri de ditsractie, noi am fost in week-end la o zi de nastere undeva langa targul auto vitan, kiddie land - si a fost ok. nu stiu nici eu unde ii vom face exact ziua.

va pup, o zi buna!

#26
melany72

melany72

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 675 mesaje

Postat 04 mai 2010 - 12:34

Buna fetele,

a trecut si treaba cu evaluarea.Nu se inscrisesera decat 4 copii din clasa, nu erau 20 pe gradinita si s-a dus pe apa sambatei.Asa pt ca m-am agitat (m-ati agitat voi) am cautat si eu pe net niste fise din astea, am gasit niste chestii puerile, dar i-am ocupat nitel din timp fie-mii.
Ieri am fost singurele dupa masa asa ca am tralalait-o prin parcuri.Am venit acasa pe la 19, a mancat, a stat 30 min la TV, a facut fisele, ne-am mai dragalit si ...gata ziua!!

O sa fac ziua copilului cred tot acasa pt ca tare ii place sa vina copii la ea si sa stea pana tarziu.Le pregatesc gustarici in casa, proaspete, noi parintii cu de ale noastre..

Erau undeva niste linkuri catre tot felul de " activitati" pt copii...nu le mai gasesc deloc si caut de 2 zile...stie cineva pe unde sunt?

#27
Kehleyr

Kehleyr

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 974 mesaje

Postat 04 mai 2010 - 12:48

Citat:
citat din mesajul lui melany72

Deci , Dana sa ma scrii si pe mine acolo pe prima pag...te rogggg!





Te-am adaugat. Scuze de intarziere. Nu am mai deschis capitol de mult si am uitat ca sunt responsabila cu actualizarea [:I].



bobi, sa va traiasca fetita din burtica, o sa vezi ce frumos e cu printesa [:)]. Si nu-i neaparat sa fie cum te sperie madic, unele fete sunt mai baietoase decat baietii [:D].



Si mie mi-ar place sa ii serbam pe copii dar cred ca va fi greu sa ne sincronizam cu toatele.



Noi cred ca suntem campioni la dinti, Stefania are deja 4 definitivi. Astazi am programare la stomatologie, i se pregateste un aparat ca are incisivii ca un iepuras [:)].



La noi la gradinita nu s-a zis nimic de fisele astea de evaluare sau poate sunt eu pe dinafara (sau inconstienta [:)]). In schimb se face banchet de final, adica se merge in excursie cu dormit o nopate acolo. Eu nu am inscris-o... e si cu parintii si ne-am cam plictisi (e si la Bran unde noi mergem oricum), plus ca la cat s-a plans ea ca nu ii place la gradinita, nu merita efortul...







If sin had a solid form, it would surely be a pastry. Preferably one with chocolate.



3500+ km prin Norvegia



#28
Cornelia

Cornelia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.351 mesaje

Postat 04 mai 2010 - 13:24

Pup!



Noi avem maine sedint auc parintii si probabil se va discut aatuncidespre una -alta. Ni s-a spus ceva d eevaluari, dar nu ca ar fi sub forma de test [alcool]. Educatoarea Mariei ne-a spus clar c anu se dau calificative, nici macar buline (la engleza mai primesc cate o bulinuta etc. de prins in piept), NU teme pentru acasa, nici macar sa nu ii punem noi sa lucreze, decat daca insista ei. Ne-a spus, in schimb, sa ii incurajam sa citeasca.



Maria nu stie literele de mana si oricum scrie groaznic de urat.



Dana, Maria are 6 dinti definitivi. Cei de sus nu sutn inc afoarte bine crescuti. Adica, sper eu sa mai creasca si sa se alinieze mai frumos [:D].



Am mai pus poze cu noi pe aici: http://picasaweb.goo...com/cornelianis







Va pup,

Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003), Stefan (4 mai 2005) si Vladimir (27 iunie 2009)

#29
melany72

melany72

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 675 mesaje

Postat 04 mai 2010 - 15:03

Cornelia, m-am uitat 2 ore la pozele tale!!!!

Ce copii frumosi, ce familie frumoasa.
Eu va felicit pe cele curajoase...ca de la 2 copii in sus trebuie curaj.

#30
melany72

melany72

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 675 mesaje

Postat 04 mai 2010 - 15:06

Multumesc ca m-ati introdus si pe mine in lista.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -