Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 4 voturi

Peste Pangasius - ATENTIE!!!


81 raspunsuri la acest subiect

#71
mariamunteanu

mariamunteanu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.173 mesaje

Postat 05 martie 2009 - 17:50

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

uite aici...nu are oase...si se face rapid

http://www.remedio.r...ratar-s197.html


Este intr-adevar delicios [pofta] ! Si noi facem destul de frecvent la cuptor (grill). E gras, sa stoarceti multa lamaie.

Maria

#72
StMihaela

StMihaela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 06 martie 2009 - 13:18

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

uite aici...nu are oase...si se face rapid

http://www.remedio.r...ratar-s197.html


Ce bine arata [pofta]!

#73
kitzy

kitzy

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.649 mesaje

Postat 06 martie 2009 - 16:12

Am citit si eu un document de pangasius, poate s-a scris si mai in fata, femele sunt injectate cu hormoni derivati din urina ca sa depuna oua mai multe intr-un timp foarte scurt, pt productie mare si pestii sunt pescuiti din ape super otravitoare, din zona industriala, si in apele respective se deverseaza tot felul de deseuri toxice, asa ca mancam pesti otravitori [alcool]



Poze Diana

Povestea nasterii





Raluca [mamica] de [copil] Diana (24.04.2008)



#74
profesoressa

profesoressa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 06 martie 2009 - 16:30

Indiferent cum o fi treaba cu Pangasius, nu ii mai dau copilului si nici noi nu mai mancam asa ceva. Copilul mananca acum Halibut, despre care nu am gasit nimic de rau pana acum si sper din tot sufletul sa nu fie si asta unul dubios... Dar, daca stie totusi cineva ceva, sa spuna :)

#75
Jasmine

Jasmine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.031 mesaje

Postat 07 mai 2009 - 17:18

Citat:
citat din mesajul lui Marilena12

Nu iubita, chiar exista in supermarket pangasius proaspat. Transportul se face exact ca la fructele de mare proaspete (care nu sunt pescuite din Marea Neagra), ambalat in ladite pline cu gheata gheata. Si evident, transportul se face la temperatura optima pentru marfa transportata.



la Cora fileul de Pangasius e 24RON/kg
nicaieri n-am vazut sa coste 40 RON

dar altceva as vrea sa te intreb : de unde stii ca fileul chiar e proaspat,ca vine cu transport special?
stii sau asa crezi?

pe mine chiar ma intereseaza pt ca am si eu impresia ca ce ni se vinde ca peste proaspat e de fapt decongelat si prezentat asa frumos,asezat pe gheata.

acelasi lucru ma nedumereste si la carnea de vita din Brazilia;prin Carrefour am vazut si nu pot sa nu ma intreb cum a ajuns carnea aia proaspata toooocmai din Brazilia?

#76
dodo

dodo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 07 mai 2009 - 18:23

Citat:
citat din mesajul lui Jasmine

Citat:
citat din mesajul lui Marilena12

Nu iubita, chiar exista in supermarket pangasius proaspat. Transportul se face exact ca la fructele de mare proaspete (care nu sunt pescuite din Marea Neagra), ambalat in ladite pline cu gheata gheata. Si evident, transportul se face la temperatura optima pentru marfa transportata.



la Cora fileul de Pangasius e 24RON/kg
nicaieri n-am vazut sa coste 40 RON

dar altceva as vrea sa te intreb : de unde stii ca fileul chiar e proaspat,ca vine cu transport special?
stii sau asa crezi?

pe mine chiar ma intereseaza pt ca am si eu impresia ca ce ni se vinde ca peste proaspat e de fapt decongelat si prezentat asa frumos,asezat pe gheata.
acelasi lucru ma nedumereste si la carnea de vita din Brazilia;prin Carrefour am vazut si nu pot sa nu ma intreb cum a ajuns carnea aia proaspata toooocmai din Brazilia?


Evident ca este congelat si apoi decongelat si expus in vitrine, altfel n-ar mai fi rentabil, cite zile poate sta proaspat un peste? Mai ales peste!
Dar voi stiti sigur ca pestele este pescuit numai din Mekong? Ca eu am cautat si specia asta e originara, dar nu salasuieste numai acolo, deci poate proveni si din alte parti ale lumii si procesat in Asia, unde mina de lucru e mai ieftina, cel putin aici asa e, aproape 100% din peste e aussie via tari asiatice, unde este curatat, ambalat, pomadat si revine spre vinzare in magazine. Noi cumparam ff rar peste decongelat, il luam congelat si il dezghet cind vreau eu, de mers la pescuit nu, e scumpa "pescuiala", iesi mai ieftin cu congelat.
La fel si cu carnurile, sint transportate congelate, altfel n-ar rezista atita timp fara sa-si modifice calitatile, apoi sint tinute la temp de tranzit, pina ajung "proaspete" in galantare. Din fericire, la capitolul animale+pui, noi stam bine, carnea e intr-adevar proaspata, cel putin cea di macelarii, nu garantez pt. cea din supermarket.

#77
pitic

pitic
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 11 mai 2009 - 14:52

sincer am mancat si nu o data.totul ok.penultima oara cand am mancat m-a durut stomacul...nimic ingrijorator.atunci.apoi am zacut la pat 4 zile fara mancare lesinata de dureri.practic nu stiam ce ma doare mai rau, dar toate ma dureau. nici macar cei de pe salvare nu stiau ce sa-mi faca.sfatul meu< nu mai cumparati peste pangasius>. nu este o regula sa o pateasca toata lumea.nepotica mea nu a avut nimic,dar nu se stie niciodata.nici eu nu am patit nimic la incepui, insa odara mi-a ajuns si sincer nu cred ca o sa mai pun gura pe peste, indiferent de natia lui, o vreme buna, cat despre pangasius ...sigur nu am sa mai mananc niciodata

#78
micki_mica

micki_mica

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.817 mesaje

Postat 11 mai 2009 - 16:55

eu am mancat pangasius si a fost super ok. mi s-a parut si gustos si chiar bun. de ce nu intrebati dr despre acest peste? poate e , poate nu e ok...

#79
cristinica09

cristinica09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 205 mesaje

Postat 16 mai 2009 - 22:57

Eu am cumparat acest peste din cora si a fost groaznic.In primul rand jumatate din cantitate e numai apa deci o teapa pe fata,te bucuri ca are un pret mai bun si ramai dupa dezghetare cu jumatate...
Apoi gustul...am zis ca mananc carton umed asa mi sa parut gustul si nu mai spun ca se descompune cand il gatesti[q]

#80
StMihaela

StMihaela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 22 mai 2009 - 10:36

Citat:
citat din mesajul lui micki_mica

eu am mancat pangasius si a fost super ok. mi s-a parut si gustos si chiar bun. de ce nu intrebati dr despre acest peste? poate e , poate nu e ok...


De unde sa stie dr. cum se cresc pestii? Numai daca l-a interesat subiectul personal.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -