Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 4 voturi

Peste Pangasius - ATENTIE!!!


81 raspunsuri la acest subiect

#41
vikinga

vikinga

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.892 mesaje

Postat 26 februarie 2009 - 18:02

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui vikinga
Nici crapul de Dunare nu ajunge proaspat la Oradea ori mai stiu eu unde in Romania, nu-si iau firmele mari riscuri din astea, se stie cit de perisabil e pestele.



Dupa cum da din coada, ai zice ca-i viu...




[:D] ei o fi adus cu acvariu'. Acum serios, in bucuresti o mai fi, ca e piata de desfacere mare, dar esti de acord cu mine ca nu se prea poate sti daca e de pe la crescatoriile de peste care aprovizioneaza capitala ori chiar direct de la 200-300km.

Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo



#42
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 26 februarie 2009 - 21:05

Citat:
citat din mesajul lui vikinga

...dar esti de acord cu mine ca nu se prea poate sti daca e de pe la crescatoriile de peste care aprovizioneaza capitala ori chiar direct de la 200-300km.







Ce sa zic...scrie "crap de Dunare", de exemplu...e drept, daca mint ei, va mint si eu. Dar asta e, trebuie sa-i cred si pe aia cu "salau de Nil", "biban din Marea Rosie" si "chefal de Mediterana".

Si da, mi-ai adus aminte, crap la acvariu se gaseste mai tot timpul pe undeva...



Oricum, mi-ati facut o pofta de peste...desi chiar duminica am mancat Dorada la gratar...din marea Egee, prins de viu! Ala peste, plin de omega, fara oase...[:)]



RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[foto] Surpriza 2008[foto]



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#43
dennise

dennise

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 28 februarie 2009 - 01:52

[flo]buna dragelor , de cand ma stiu ,toti barbatii din familia mea sunt pescari iar pestele adus de ei a fost intotdeauna gatit in diferite feluri si mancat de toti membrii familiei de la mic la mare.Cat despre pangasus sau cum s-o chema bunica a spus asa" maica...asta nici nu miroase si nici nu are gust de peste..sa nu mai cumperi"[:)]>asa ca m-am conformat si asta e...Poate un pastrav prins pe ape de munte...( visez)[:)]

#44
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 28 februarie 2009 - 14:17

Citat:
citat din mesajul lui vikinga
Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Citat:
citat din mesajul lui vikinga Nici crapul de Dunare nu ajunge proaspat la Oradea ori mai stiu eu unde in Romania, nu-si iau firmele mari riscuri din astea, se stie cit de perisabil e pestele.
Dupa cum da din coada, ai zice ca-i viu...
[:D] ei o fi adus cu acvariu'. Acum serios, in bucuresti o mai fi, ca e piata de desfacere mare, dar esti de acord cu mine ca nu se prea poate sti daca e de pe la crescatoriile de peste care aprovizioneaza capitala ori chiar direct de la 200-300km.
Chiar asa este adus,in niste bazine cu apa!Dimineata la 4 se incarca bazinele cu peste si la 6 sunt pe platforma la metro,carefour,pescarii etc!"La vita e bella"De mancareDulciuriDin gradina mea

#45
mandarinutza

mandarinutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.336 mesaje

Postat 28 februarie 2009 - 18:27

Noi consumam pangasius, dar si pastrav,salau,macrou, somon, dorada. Eu prepar pestele numai la aburi, la steamer.Am mancat si prajit la soacra-mea si nu mi-a placut. Ii dau si fetitei mele, care adora orice peste, si recunosc ca e mai usor sa ii dau file de pangasius, sa nu stau sa scot oasele. Mie mi se pare un peste bun, gustos.



Mandarinutza mamica de Antonia Maria 30.08.2007



Poze

#46
raluca30

raluca30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 579 mesaje

Postat 28 februarie 2009 - 22:32

pangasius e un peste ieftin si prost,am gustat,nu mi-a facut rau ,dar pur si simplu nu se merita ca peste..e prost calitativ.
mancati somon oamenilor,in special importat din Norvegia,aia au crescatorii si au si psihologi pt pesti,nu de una ,de alta,sa vada cum se simt pestii la ferma,daca nu se simt prea inghesuiti sau prea nefericiti[:D]
Nu stiu cati dintre voi stiu dar carnea pestelui,orice rasa trebuie sa fie alba,curata,fara firele alea negre,firele alea negre sunt de fapt viermi,pesti infectati din ape murdare,inclusiv pestele din apele romane,nu e periculos la om,dar totusi nu e nici prea placut cand stii ce e...

#47
cristy36

cristy36
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 28 februarie 2009 - 23:35

m#259; bucuram c#259; în sfâr#351;it, dup#259; 5 ani în care nu am mâncat deloc carne, am descoperit un tip de pe#351;te la care nu fac alergie, acesta fiind pangasius. Am v#259;zut documentarul postat pe site. "poft#259; bun#259;!" De mâine voi posti din nou pentru tot restul vie#355;ii.

#48
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 01 martie 2009 - 01:22

Citat:
citat din mesajul lui raluca30

mancati somon oamenilor,in special importat din Norvegia,aia au crescatorii si au si psihologi pt pesti,nu de una ,de alta,sa vada cum se simt pestii la ferma,daca nu se simt prea inghesuiti sau prea nefericiti


Adica tu ne propui sa cadem din lac in putz [:D]

#49
blackpanterro

blackpanterro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.970 mesaje

Postat 01 martie 2009 - 02:59

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul
Citat:
citat din mesajul lui raluca30mancati somon oamenilor,in special importat din Norvegia,aia au crescatorii si au si psihologi pt pesti,nu de una ,de alta,sa vada cum se simt pestii la ferma,daca nu se simt prea inghesuiti sau prea nefericiti
Adica tu ne propui sa cadem din lac in putz [:D]
Si eu vazusem mai demult o emisiune pe Discovery unde aratau cum se injecteaza somonul cu colorant ca sa aiba aspect mai frumos.Au si aratat nuantele de portocaliu ce sunt folosite, intr-un catalog, exact ca si acelea cu care iti cauti vopseaua potrivita pt zugravit.Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)A ticket to hell has never been funnier"If God is willing to destroy evil but not able to do so, then he is not omnipotent/all-powerful.If he is able to destroy evil but not willing to do so, then he is malevolent. If he is both able and willing, then whence cometh evil? If he is neither able nor willing, then why call him God?" - Epicurious

#50
melanies

melanies

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 01 martie 2009 - 10:24

Pangasus e din aceeasi clasa cu catfish-ul care se prinde in mod frecvent in apele din Canada. Ei bine eu nu as manca asa ceva nici daca ar depinde viata mea de asta. Noi cand mergem la pescuit avem o manusa speciala pe care o folosim ca sa punem mana pe scarbosenia asta de peste pana il scoatem din ac sa-l aruncam inapoi in apa. Iar in timpul "procesului" de extragere din carlig scarbosenia pur si simplu guita ca un porc.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -