Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 4 voturi

Peste Pangasius - ATENTIE!!!


81 raspunsuri la acest subiect

#11
blackpanterro

blackpanterro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.970 mesaje

Postat 24 februarie 2009 - 19:22

Nu mai ascultati de toate siturile de scandal...da, exista un risc cand se cumpara peste de la fermierii fara acte(care nu respecta normele de crestere ale pestelui respectiv) cum e prezentat aici dar cand e cumparat de la fermieri cu acte in regula e ok.Din cate vad autoritatile fac tot posibilul sa asigure conditii bune producere ale pestelui.



http://www.worldwild...-pangasius.html



La fel a fost si cu vacile nebune, carnea cumparata de la abatoarele ce nu respectau normele de crestere si alimentatie ale vacilor(vezi hranitul vacilor cu carne de vaca...) a fost toata infestata si a facut o gramada de daune.







Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

A ticket to hell has never been funnier



"If God is willing to destroy evil but not able to do so, then he is not omnipotent/all-powerful.

If he is able to destroy evil but not willing to do so, then he is malevolent.

If he is both able and willing, then whence cometh evil?

If he is neither able nor willing, then why call him God?" - Epicurious

#12
blackpanterro

blackpanterro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.970 mesaje

Postat 24 februarie 2009 - 19:37

http://www.worldofpa...pen=catnew&id=1



http://www.worldofpa...?open=new&id=29 - aici arata dieta pt pestii pangasius.











Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

A ticket to hell has never been funnier



"If God is willing to destroy evil but not able to do so, then he is not omnipotent/all-powerful.

If he is able to destroy evil but not willing to do so, then he is malevolent.

If he is both able and willing, then whence cometh evil?

If he is neither able nor willing, then why call him God?" - Epicurious

#13
pisigri

pisigri

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.432 mesaje

Postat 24 februarie 2009 - 19:53

Nu, nici puii de la tara nu sint "ecologici", "naturali" sau "bio" dar daca e chiar asa de tragica situatia cu pangasius-ul (si cu toata carnea din crescatorii, ca peste tot se fac tratamente preventive cu antibiotice, tratamente hormonale si...e plin de energie negativa[:D]) atunci eu zic sa alegem raul cel mai mic, nu?

Incercam doar sa scot in evidenta faptul ca articolul citat ca sursa aici nu este nici bine scris, nici bine documentat. Intreb si eu: exista aliment in supermarketuri, asupra caruia sa nu fi planat la un moment dat suspiciunea ca e contaminat/infestat/toxic? Nu cred. Dar alegem raul cel mai mic: nu consumam iaurt D. ci alta marca, nu cumparam carne gata tocata ci alegem carnea si solicitam sa ne fie tocata, evitam mezelurile in favoarea carnii nepreparate etc etc. Printre altele, evitam cumpararea de peste congelat (mama mai cumpara si a luat de multe ori peste congelat stricat sau parazitat) si il preferam pe cel proaspat. DAr are si diablette dreptate: ce folos ca dam de 5 ori mai mult pe kilul de cartofi bio daca acasa ii prajim? Ce folos ca evitam pangasiusul daca indopam copilul de 1 an cu "borcanele" pline de conservanti?

if you can't say something nice, then don't say nothing at all
http://pisigri.blogspot.com/

#14
LoraG76

LoraG76

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.288 mesaje

Postat 24 februarie 2009 - 21:57

pisigri, Diablette, [flo]
Eu vreau sa spun ca am mancat doar o singura data peste pangasius si mi-a fost foarte rau...a fost singura data cand mi-a fost rau dupa ce am mancat peste.

Lora, mami de Iustina

(Niciodata sa nu spui niciodata!)




#15
Diablette

Diablette

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 139 mesaje

Postat 24 februarie 2009 - 22:20

[pup] depinde si cum l-ai preparat. Eu va sfatuiesc sa nu-l prajiti niciodata (de altfel niciun peste gras nu ar trebui prajit si niciun peste nu ar trebui prajit, in general). Pangasius e un peste destul de gras si daca e prajit e destul de...scarbos. Eu cand iau pangasius (MEREU proaspat) il fac pe grill sau la cuptor (fara ulei, grasime, doar cu putin apa sau vin alb). Cand il pui in farfurie un pic de zeama de lamaie si gata. E foarte gustos

Spuneti NU prajelilor de orice fel, sucurilor sintetice, fumatului, margarinei, FACETI multa miscare, dragoste, fapte bune, acte de caritate, iubiti, iertati, daruiti, hidratati-va corpul si pielea, folositi cosmetice cat mai naturale, mancati ciocolata cu 85% cacao, beti suc proaspat stors de grapefruit si portocale, ganditi pozitiv, nu mai faceti RAU...

SEE no evil, HEAR no evil, SPEAK no evil... DO no evil

#16
profesoressa

profesoressa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 25 februarie 2009 - 00:25

Eu am mancat o singura data si nu mi-a fost rau, copilul meu a mancat, din pacate, de vreo 10-15 ori, si nici lui nu a parut sa-i fie rau vreodata.
Sigur, nu stiu cat de bine documentati au fost cei care au facut documentarul, ce intentii au avut etc. Si, daca nu aveam copil, nici nu cred ca m-ar fi interesat prea mult. Faptul ca s-a intamplat sa mananc eu un peste de o calitate indoielnica nu e o mare problema pentru mine. (Sigur nu o sa-mi faca mai rau decat zeci de litri de Pepsi, cat probabil am baut de-a lungul anilor).
Dar ceea ce dau unui copil de 11 luni este foarte important. Cred ca toti incercam sa ne hranim copiii cu tot ce gasim mai sanatos. Poate pestele asta nu este asa periculos cum se spune in documentar, dar simpla banuiala ca ar putea fi adevarat cred ca este suficienta pentru a-l evita in hrana copiilor. La asta m-am gandit cand am pus acest link. Sunt sigura ca sunt o multime de mame care gatesc in fiecare zi pentru copiii lor, care incearca sa foloseasca cele mai sanatoase produse pentru mancarea lor, sacrifica bani si timp pentru asta si sunt interesate de astfel de informatii (sau teorii, ca sa fiu mai corecta).

#17
blackpanterro

blackpanterro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.970 mesaje

Postat 25 februarie 2009 - 00:39

Noi mancam de vreo 3 ani pangasius fara nici o problema. Aici in DE e foarte po****r, il iau ori de la piata, ori in stare congelata de la magazin.

Si in US e extrem de po****r sub numele de Basa. Si acolo am luat de la piata de peste fara nici o problema in urma consumului.



Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

A ticket to hell has never been funnier



"If God is willing to destroy evil but not able to do so, then he is not omnipotent/all-powerful.

If he is able to destroy evil but not willing to do so, then he is malevolent.

If he is both able and willing, then whence cometh evil?

If he is neither able nor willing, then why call him God?" - Epicurious

#18
avmaria

avmaria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 205 mesaje

Postat 25 februarie 2009 - 01:36

N-am citit linkul dar am vazut un reportaj detaliind cresterea acestor pesti mai demult - la o emisiune pe care eu o calific drept destul de serioasa - foarte evocator. De atunci nu mi-a mai trebuit nici sa-l vad. Parca am mai pomenit si eu de asta la un subiect, tot mai demult

Rufus, aici in Franta pestele costa in medie vreo 20, 20 si ceva euros kg. PAngasiusul e la jumate. Deci e ieftin (site-ul pe care ai citit aceasta calificare probabil nu era romanesc, ceea ce explica nedumerirea ta). In Ro, fiind de import, o fi clar mai scump decat crapul sau pastravul romanesc, ma gandesc.


#19
Dbunny

Dbunny

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.706 mesaje

Postat 25 februarie 2009 - 01:42

Si noi am consumat si consumam pangasius si n-am avut probleme.



Am luat si congelat si proaspat(adica refrigerat) ca nimic nu-i la temperatura camerei...



N-am observat nici un gust ciudat...



Pretul este cu foarte putin mai ieftin decat alt peste...



Dbunny si [copil] Daniel

poze Daniel



I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

#20
tlaura

tlaura

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 569 mesaje

Postat 25 februarie 2009 - 06:19

Noi suntem inebuniti dupa pangasius, si e printre putinii pesti pe care ii mananca si Andrei cu placere. Da, ii iau de pe "taraba" de la Carrefour, file proaspat, si nu am avut niciodata probleme. Bine, oricum daca e sa fie ceva, nu cred ca se manifesta imediat, asta poate doar daca nu e proaspat, dar asta e valabil pentru orice carne, nu?

Nu il prajesc, il fac grill si e super bun!





Laura, mama lui Andrei



Poze






Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -