Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copil dismatur


8 raspunsuri la acest subiect

#1
ralucajosan

ralucajosan

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 15 aprilie 2010 - 17:27

Buna ziua tuturor! Sunt nou venita pe acest forum si de aceea va rog inca de la inceput sa imi scuzati eventuala stangacie in exprimare!
Pe scurt, am o fetita de 1 an si aproape 9 luni care s/a nascut dismatura. A cantarit la nastere 2.040, iar in urma scaderii fiziologice a ajuns la 1.880. Nu a avut nici o alta problema de sanatate. Cu toate acestea am stat in spital 3 sapt pana a atins greutatea de 2.250.
De atunci au trecut aproape 2 ani, ea s/a dezvoltat extraordinar de bine. Acum are 12 kg., 84 cm., merge de la 10 luni si vorbeste destul de bine pentru varsta ei.
Din cauza faptului ca am fost foarte speriata (toata sarcina a decurs perfect si retardul de crestere a fost descoperit abia la 37 de saptamani fara a mi se da vreo explicatie a cauzelor care au generat o astfel de problema) am citit numeroase site/uri pe aceasta tema. Unele aratau ca unii copii dismaturi au ulterior probleme de adaptare la scoala si ca pot avea un intelect limitat.
In ceea ce o priveste pe Alexandra, aceasta pare deocamdata absolut normala pentru varsta ei, dar bineinteles ca teama ramane ...
De aceea, rog alte mamici care au avut astfel de copii sa imi spuna cum au evoluat acestia mai tarziu, eventual la varsta scolara daca au avut probleme de adaptare sau probleme de invatare.
Va multumesc

#2
emilia.m

emilia.m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.662 mesaje

Postat 19 aprilie 2010 - 21:48

Buna. Sfatul meu este sa nu te mai stresezi atat de tare, mai ales avand in vedere faptul ca fetita e bine acum. Eu la nastere am avut 1700 grame, am scazut la 1600 grame dupa care am crescut la 2000 grame (atat am avut la iesirea din spital). Cu toate acestea, la gradinita am fost cea mai isteaza din grupa mijlocie motiv pentru care nu am mai ajuns la grupa mare ci direct la scoala de la 6 ani. Am avut mereu rezultate bune la scoala, am intrat la ce liceu am dorit, am facut si 2 facultati si am un job bun caruia ii fac fata cu brio. Nu am avut niciodata probleme datorita greutatii mici avute la nastere.

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

#3
genia

genia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 73 mesaje

Postat 20 aprilie 2010 - 01:25

buna raluca, baiatul meu s-a nascut la 6 luni, 1100 gr, a scazut la 950 gr. a stat 3 luni in incubator, de 2 ori intubat, dar a trecut cu bine peste tot, am iesit cu el din spital la 2200gr. acum are aproape 19 ani, rezultate f bune la scoala, vorbeste 4 limbi straine... si eu am fost ingrijorata in primii ani de viata pt ca el a facut totul mai tirziu, mers, vorbit, dar pe la 2 ani si jumatate a recuperat totul. cine il vede nu-si poate inchipui cit de mic a fost la nastere.
iti doresc sa reusesti sa fii linistita si sa te bucuri de fetita ta.
te pup,[pup][flo]

#4
ralucajosan

ralucajosan

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 20 aprilie 2010 - 16:36

Multumesc mult pentru raspunsuri!
Fiind vorba despre primul copil, am trecut prin numeroase stresuri, majoritatea decurgand din greutatea mica pe care Alex a avut/o la nastere.
Am avut noroc ca am avut un copil intelept care, inca de la inceput, a fost chiar mai avansata decat alti copii de varsta sa, asa ca, in timp, ne/au mai trecut temerile....
Oricum sper sa ne ajute Dumnezeu sa facem fata cu brio si gradinitei si scolilor inalte care vor urma[:)].
Multumim mult mamicilor care si/au gasit timp sa ne raspunda [flo]
Sanatate multa tuturor!

#5
tonic

tonic

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 697 mesaje

Postat 20 aprilie 2010 - 19:01

Raluca eu nu prea ma arunc sa raspund pe forum, dar titlul subiectului tau e unul care m-a framantat si pe mine mult timp.Sunt si eu mamica de copil dismatur, tot fetita.
Fetita mea s-a nascut cu 1800 g/40 cm la varsta gestationala de 39 de saptamani. In afara de asta nici nu a luat in greutate, asa ca am tot stat o luna in maternitate.
Ce pot sa-ti spun: din punct de vedere fizic e si acum mai mica si mai slabuta decat alti copii de varsta ei, dar nici eu nu sunt prea solida si ea imi seamana.
Nu a avut nici un fel de pb la gradinita si la scoala, nici de invatare, nici de adaptare, este f isteata, retine f repede, citeste f mult-asta e pasiunea ei-, asa ca poti sta linistita, daca era vreo pb cred ca medicul care o urmareste ar fi observat ceva.
In ciuda staturii mai mici nu a fost deloc bolnavicioasa, este f curajoasa si sportiva, face balet, e f activa si absolut normala.
Am observat ca fetita ta deja a recuperat f bine ca greutate si inaltime, probabil ca si la celelalte capitole stati bine.
Numai bine si stai linistita, sunt sigura ca va fi bine!

catalina, mama Antoniei-Isabel (07.04.2000) si a lui David-Luca zis Oaca/Luki (02.03.2008)- de acum baiat mare

#6
ralucajosan

ralucajosan

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 21 aprilie 2010 - 11:16

Multumesc mult Catalina pentru raspunsul tau. Cred ca fetitele noastre au multe lucruri in comun. Nici Alexandra, desi slabuta, nu a avut nici un fel de probleme de santate. E foarte energica, a mers destul de devreme / la 10 luni, vorbeste destul de bine pentru varsta ei, ba chiar stie deja cateva poezioare si cantecele.
Multumim lui Dumnezeu ca e bine, sanatoasa pentru ca, din cate am citit, puteau aparea si probleme serioase neuromotorii.
Oricum, dupa cum stii si tu, grijile raman si asta probabil din cauza socului pe care, cel putin eu, l/am suferit la nastere. Toata sarcina mi s/a spus ca am un copil perfect sanatos, chiar mai mare decat varsta gestationala, iar, la 37 de saptamani bomba.... copilul e mic, cezariana de urgenta, copil dismatur. Probabil de asta ma si tem sa nu apara probleme nebanuite si de acum inainte.
Exemplul tau m/a incurajat si mi/a demonstrat ca si copiii dismaturi sunt copii normali si ca e posibil ca pe viitor sa nu apara nici un fel de probleme de adaptare sau de invatare.
Iti multumesc mult inca o data pentru ca ai avut timpul si rabdarea necesara sa ne raspunzi.[pup]
Sanatate multa tie si copiilor!

#7
Rina11

Rina11
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 04 februarie 2020 - 12:04

Buna mamici de bebelusi dismaturi, ce perimetru cranian a avut la naștere bebeii vostri? Eu am o fetita născută cu 2,550kg; 49cm lungime si pc 31 cm. Multumesc, 



#8
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 04 februarie 2020 - 18:06

Buna mamici de bebelusi dismaturi, ce perimetru cranian a avut la naștere bebeii vostri? Eu am o fetita născută cu 2,550kg; 49cm lungime si pc 31 cm. Multumesc, 

 

“ Bebelușii” celor de mai sus au macar 10 acum. Eu zic sa deschizi un nou subiect despre asta.



#9
Rina11

Rina11
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 04 februarie 2020 - 20:55

Multumesc pentru recomandare! Sunt noua pe acest forum si inca descopăr această comunitate. O seara frumoasa!




Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -