Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre preturile apartamentelor


108 raspunsuri la acest subiect

#101
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 13 septembrie 2009 - 20:36

Citat:
citat din mesajul lui catrinelteodoru

aceasta este o evaluare in vederea unui credit, adica facuta de un evaluator agreat de banca? daca da, inseamna atunci ca bancile se asteapta sa scada preturile ...



Bancile se mai uita si prin vecini.

#102
Iael

Iael

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 16 septembrie 2009 - 01:20

Acum au inceput sa creasca preturile pentru ca deja au aparut invrestitori interesati sa cumpere , momentul fiind cel mai bun din ultimii ani .
Daca anul trecut pt un apt cu 2 camere in Titan ,(blocurile vechi din zona parcului ) se cerea chiar 130.000-140.000 , acum se gasesc cu 65000 -70000.De aceea a crescut interesul .

#103
ElaGW

ElaGW
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 16 septembrie 2009 - 22:49

A crescut interesul, dar nu inseamna neaparat ca a crescut si solvabilitatea cererii.

Cred ca in continuare multi nu-si permit sa cumpere din motive care au mai fost spuse: evaluatorii subevalueaza locuintele de frica sa nu scada preturile si mai mult, bancile sunt foarte atente cui dau creditele (iar prin Prima Casa s-a consumat doar 12% din plafonul stabilit, deci o valoare nesemnificativa la nivelul intregii piete) si oamenii in general sunt prudenti si asteapta sa vada cat de mult vor mai scadea preturile.

Daca ne uitam putin peste graficul evolutiei preturilor din Romania http://indeximobilia...i-generale.html si pe cel al preturilor din SUA http://www.rezidenti...uri-strainatate vedem ca la ei scaderea a durat vreo 3 ani, la noi abia a implinit un an.

#104
catrinik

catrinik

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.928 mesaje

Postat 18 septembrie 2009 - 00:52

Cum pot stabili un pret corect pt un apartament in vila?

#105
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 18 septembrie 2009 - 12:53

Citat:
citat din mesajul lui roli25
Citat:
citat din mesajul lui ingridnen
Roli, ce rata aveti la creditul acela de 53000 Eur ?Am vazut ca si in zona mea (Parcul Tineretului) pretul apartamentelor a scazut mult, de ex. o garsoniera de la 80.000 Eur la 50.000 Eur, e ceva diferenta..Ingrid si Cristi 6 ani
513 E pe 30 de ani.Roli mami de Andrei [copil](16 ianuarie 2008) si Marc [bonjovi](9 iunie 2006)ANDREIMARCVACANTELE NOASTRE IN 4BAIETII MEI IUBITI
Chiar ca e cam mult. Noi avem 670 la 91000 euro.

#106
RUXMAX

RUXMAX

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 139 mesaje

Postat 28 septembrie 2009 - 14:29

Se mia poarta schimbul de locuinta? Noi de xeemplu am vrea sa ne mutam de la 3 la 4 camere, in aceeasi zona, tot la etaj inferior si tot cu imbunatatori.Care ar fi diferenta de pret?

Din cite am vazut este in medie 20.000 de euro dar oare se mai poarta genul acesta de tranzactie?



pozele mele

poze



poze noi







Ruxmax cu bebe Tudor [copil]- 08.12.06



#107
carla2005

carla2005

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 837 mesaje

Postat 01 octombrie 2009 - 14:32

Citat:
citat din mesajul lui RUXMAX
Se mia poarta schimbul de locuinta? Noi de xeemplu am vrea sa ne mutam de la 3 la 4 camere, in aceeasi zona, tot la etaj inferior si tot cu imbunatatori.Care ar fi diferenta de pret? Din cite am vazut este in medie 20.000 de euro dar oare se mai poarta genul acesta de tranzactie?pozele mele poze poze noiRuxmax cu bebe Tudor [copil]- 08.12.06
Acest gen de tranzactii au fost cele mai dese in perioada asta, deoarece nu este vorba de sume mari de bani si omul a mai gasit diferenta de unde sa o achite. Eu zic sa incerci si sa tii la pret fiindca intre apartamente cu 3 si cele cu 4 camere aflate in aceasi zona nu sunt diferente mari de pret, multi fug de cele cu 4 camere ca sunt mai costisitoare ca intretinere!

#108
grati.ela

grati.ela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.921 mesaje

Postat 02 octombrie 2009 - 00:31

e vraja asta cu 4 cam si economia...cei care vor asta vand si se muta la 2; eu pe zona Brancoveanu - CityMall stiu de dif de 30miiE cel putin. Aproape 1 an am incercat schimb si nu am reusit.

"Invatatura din constrangere nu este facuta sa ramana, dar cea care patrunde in suflet prin dragoste si bunavointa, aceea ramane acolo pentru totdeauna" Sfantul Ioan Gura de Aur


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -