Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre preturile apartamentelor


108 raspunsuri la acest subiect

#1
sirimie

sirimie

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.561 mesaje

Postat 19 februarie 2009 - 14:58

Eu am fost de curind la niste tirguri imobiliare. In afara de faptul ca sint mult mai putini expozanti, eu nu am vazut nici o diferenta de preturi la apartamentele noi de 4 camere (care ma intereseaza pe mine). Peste tot scrie ca scad, se dau si procente, dar la fata locului nu se vede nimic.



Ma intreb daca preturile la apartamentele vechi au scazut. Am cautat anunturi si mi s-au parut tot mari. In timp ce in presa sint tot felul de campanii cu cit de mult au scazut si cit au sa scada in continuare. Cit din toate astea e adevarat si cit e mani****re de presa?





Va dorim sa cresteti mari si frumosi! [:)]



Simona & Vladut (27 februarie 2005)



Poze la http://www.kodakgall...t6d&x=0&y=nr5bn



Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei







Sa ne rugam pentru Emma, zilnic orele 13

#2
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 19 februarie 2009 - 15:06

Si eu am ceva intentii, nu urgente, dar n-am fost la targ. Dar ai si discutat cu dezvoltatorii, sa vezi ce discount ofera? Sunt foarte putini care cumpara acum si cred ca ofera discounturi mari. Nu modifica pretul de lista, ci %.

La blocurile vechi preturile au scazut in medie cu vreo 30% (m-am mai uitat pe anuntul.ro si se vede clar ca preturile sunt mai mici). Poate in unele zone mai mult, in altele mai putin, dar de scazut au scazut sigur fata de ceea ce stiam eu.

In orice caz, eu ma astept ca preturile o sa mai scada, as mai astepta vreo 6 luni-1an pana sa iau altceva...

#3
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 19 februarie 2009 - 15:18

daca preturile sunt in euro si sunt mai mici nu inseamna neaparat ca au scazut, avand in vedere ca euro a crescut.

adica daca inainte de criza un apartament era 50.000 euro = 175.000 lei (la 3,5 lei pe 1 euro). acum daca l-ar da tot cu 50.000 euro ar insemna 215.000 lei (la 4,3 lei pe 1 euro), asa ca nu se poate, e logic ca preturile IN EURO trebuiau sa scada...




Ramonika [sofer] si pisicile Vladutz[pis] Maritza[pis] Fulgushor[pis] Miki[pis]

#4
grati.ela

grati.ela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.921 mesaje

Postat 19 februarie 2009 - 15:22

asta vara am avut cumparator cu 150k pt apt 3cam situat langa CityMall intrare in Tineretului...acum a venit o sg persoana la 95k...apt cu 4cam pe care-l doream in vara era la 185k...acum cere 130k si nu vine nimeni sa-l vada...alt caz: in oct apt de deasupra mea (8/8) s-a vandut cu 90k efectiv jegos...acum pe zona noastra sunt oferte la 70k la 8/8.
am vizionat 2 camere in zona Secuilor la 63k...am ofertat 50k si vanzatorul a propus pe loc 58k...am colega care si-a luat 2 cam cfI la Plaza (2/8) cu 50k...tot pe bdul Timisoara, la 5min de Plaza finii nostri au luat in iunie 4cam cu 175k- acum sunt la 85-100k...deci preturile au scazut muuuuult

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.co...s/23738993@N08/

#5
grati.ela

grati.ela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.921 mesaje

Postat 19 februarie 2009 - 16:51

euro a crescut cu 20% dar preturile apt au scazut cu 45%...
sigur mai scad...la 1k Euro venit obtii credit pe 35 de ani! 30K Euro (sau echivalentul a 35k in ron)...cam atat atat ar tb sa fie o garsoniera cfI intr-o zona semicentrala. Acum e in jur de 42k...

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.co...s/23738993@N08/

#6
Eseea

Eseea

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.103 mesaje

Postat 19 februarie 2009 - 17:06

ce naiba e k asta mai Grati? E in loc de 000 ( mii adica, sau ce?)Ca m-ai innebunit de tot, imi e ff greu sa citesc mesajul tau.......:(



Mami de fetita [copil] [fetita] si de baietel [gravi] [baietel] 36 +





#7
dana d

dana d

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 19 februarie 2009 - 17:09

Sirimie, in ziua de azi totul se negociaza. Ai incercat sa ceri o reducere si nu au vrut sa stea de vorba? Eu zic sa suni la dezvoltatorii care te intereseaza si sa le spui asa: "Ma intereseaza un apartament la dv dar vreau o reducere de...20-30%", or sa refuze initial dar or sa te cheme sa stati de vorba..deci...negociaza la sange, oricum ei au profit mai mult de 100% asa ca au de unde.

Sotul meu tocmai a obtinut o reducere la o masina care deja era la o promotie, si la apartamente e la fel, cine are banul cash dicteaza in ziua de azi cand nu se mai dau credite si nu se mai vand apartamentele, masinile si lucruri mai scumpe.



Fetele mele



Iremediabil indragostita de CANADA

#8
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 19 februarie 2009 - 17:15

Eu n-am sunat la dezvoltatori, dar mi se pare foarte probabil sa obtii o reducere de 25-30%.
Daca mai astepti, poate scad si mai mult.


#9
dana d

dana d

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 19 februarie 2009 - 17:15

Citat:
citat din mesajul lui Eseea
ce naiba e k asta mai Grati? E in loc de 000 ( mii adica, sau ce?)Ca m-ai innebunit de tot, imi e ff greu sa citesc mesajul tau.......:(Mami de fetita [copil] [fetita] si de baietel [gravi] [baietel] 36 +
[:-)))] K e de la Kilo, adica 1000, stii 1 kg=1000gr si tot asa. Asa e cool acuma sa vorbesti, stai sa vezi cum scrie fie-mea pe messenger ca abia inteleg, numai prin litere din astea.[flo] Fetele meleIremediabil indragostita de CANADA

#10
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 19 februarie 2009 - 17:25

eu n-am vazut nici un apartament care inainte de criza sa fi fost 50 mii euro, iar acum sa fie 25-27 mii euro [alcool] daca e asa zi-mi unde ai vazut, ca-l cumpar eu. [8D]




Ramonika [sofer] si pisicile Vladutz[pis] Maritza[pis] Fulgushor[pis] Miki[pis]


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -