Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

In fiecare zi cu Dumnezeu (partea a 7-a)


157 raspunsuri la acest subiect

#1
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 08 decembrie 2004 - 13:44

Partile a 5-a si a 6-a.



[flo]

#2
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 08 decembrie 2004 - 18:39



[pegeam]
Din slava Ta cereasca Te coboara,
Spre Bethleemul sufletului meu
Si-n staulul smereniei, Fecioara,
Intrand, sa nasti pe unul Dumnezeu.
Sa-L infasori in cantece de slava,
Ca-n scutece subtiri de bumbacel;
Si ca-ntr-o iesle plina de otava,
In pacea Duhului sa-L culci pe El.
Pleca-vor magii, soli din alta zare,
Calauziti de focul alb de stea,
S-aduca nou prinos de inchinare,
La staulul smereniei, Doamna mea.
Ci eu voi pune-n mana lor batrana
Tot aurul cuvantului istet;
Voi fauri din versul meu, Stapana,
In jarul gandului comori de pret.
Caldura rugaciunilor de seara
Va-nfierbanta cadelnitele reci:
Tamaia magilor va arde iara,
Cu fum de proslavire pana-n veci.
Si ca sa fie plina daruirea,
Voi presara in visteria lor,
Cu boabele de smirna grea, iubirea,
Cea fara de prihana si cu dor.
Stiu ca nu-s vrednica, Fecioara,
Sa-ti fiu in noapte acoperamant;
Ci-n mila Ta din ceruri Te coboara,
Sa nasti in duhul meu pe unul Sfant.

("Intrupare" de Zorica Latcu)



Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

#3
Arhistefy

Arhistefy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.097 mesaje

Postat 09 decembrie 2004 - 10:24

Irina[flo]

Ingerul din tine

Tu nu o vezi, eu da.
Cand ochii tai stralucesc,
In tine o vad pe ea.

De cate ori imi stergi lacrimile,
In felul tau bun si bland,
Eu vad in tine un inger
Trimis sa-mi netezeasca calea.

Nu stiu ce am facut sa merit
O prietenie cum este a ta,
Dar multumesc pentru existenta ta,
Ingerul meu pana in ultima clipa.

Sper ca atunci cand tu privesti
Catre mine, cautand confort si iubire,
Si tu vezi in mine un inger
Trimis de sus din ceruri.

Este partea noastra care se ofera,
Partea care este atat de curata,
Care este facuta doar din iubire,
Partea care este Divina.

Noi suntem ingeri unul pentru altul
De cate ori intindem o mana de ajutor
Atunci cand stergem o lacrima sau alinam o rana,
Pentru ca toate fac parte din plan.

Cauta in interiorul inimii tale
Si vei gasi cu siguranta
Acea parte din tine care este un inger-
Atat de iubitor, de cald, de bun.

Ellen M. DuBois

________________________________________________
Nu te teme de ziua de maine, Dumnezeu este deja acolo.

Cu drag,
Mihaela

#4
Arhistefy

Arhistefy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.097 mesaje

Postat 10 decembrie 2004 - 10:33

"...toate lucrurile sunt cu putinta celui ce crede." (Marcu 9:23)

Oameni fara limitari

Oamenii fara limitari refuza sa admita lucrurile general acceptate, doar pentru ca toata lumea face asta. Raspunsul lor in conditiile limitative este "De ce nu?", in loc de "Bine." Bineinteles ca si ei gresesc, dar diferenta este ca acest tip de oameni sunt hotarati sa umble prin credinta pana la limita potentialului lor. Atunci cand ajung acolo, ei stiu ca Dumnezeu ori le va pune o stanca tare sub picioare, ori ii va invata sa zboare!
Ei au exploatat nelimitata putere a lui Dumnezeu. Asculta: "Prin credinta au cucerit ei imparatii, au facut dreptate, au capatat fagaduinte, au astupat gurile leilor, au stins puterea focului, au scapat de ascutisul sabiei, s-au vindecat de boli, au fost viteji in razboaie, au pus pe fuga ostirile vrajmase...." (Evrei 11:33-34)
Te intrebi cum au reusit? Raspunsul este: ei au crescut in credinta, apoi au actionat prin ea! Acest gen de credinta adevarata spune: "Sunt ceea ce Cuvantul lui Dumnezeu imi spune ca sunt, si pot face ceea ce Cuvantul lui Dumnezeu imi spune ca pot face."
George Sweeting ne povesteste despre un maistru scotian care lucra din greu si pretindea acelasi lucru si de la subalternii lui. Intr-o zi, unul dintre ei i-a zis: "Jack, las-o mai moale. Nu stii ca Roma nu a fost construita intr-o zi?" El i-a raspuns: "Da, pentru ca nu am fost eu maistru acolo!"

Astazi, roaga-L pe Dumnezeu sa te ajute sa iti depasesti teama, pentru ca apoi sa inaintezi cu dedicare numai prin credinta- si sa-L urmezi pe El, caci viitorul tau depinde de El!






________________________________________________
Nu te teme de ziua de maine, Dumnezeu este deja acolo.

Cu drag,
Mihaela

#5
Arhistefy

Arhistefy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.097 mesaje

Postat 13 decembrie 2004 - 10:35

" O alta parte a cazut pe pamant stancos...dar cand a rasarit soarele s-a palit; si pentru ca nu avea radacina, s-a uscat." (Marcu 4:5,6)

Pericolul nerabdarii

Roaga-L pe Dumnezeu sa te tina intr-o perfecta sincronizare cu El - nici mai inainte cu un pas, dar nici mai inapoi. Daca intrebi: "Cand este vremea potrivita?", raspunsul este: "Atunci cand Dumnezeu stie ca tu esti gata, cand toti ceilalti implicati sunt gata si cand totul se potriveste cu planul Sau".
Dumnezeu are un plan cu tine personal, dar El are de asemenea si un scop etern, si planul Lui cu tine trebuie sa se integreze in scopul Sau.

Problema este ca noi nu avem rabdare suficienta pentru a vedea finalul lucrurilor marete, pentru ca acestea necesita timp. Lucrurile repede facute, in cele mai multe dintre cazuri, nu sunt de durata. Uneori vedem "stele cazatoare" - oameni care apar de nicaieri si devin foarte populari peste noapte. Dar, de obicei, acesti oameni nu raman in top pentru mult timp. Ei esueaza moral sau financiar, deoarece caracterul se construieste in timpuri grele de asteptare. Fara aceasta nu vei avea radacina si te vei vesteji, pentru ca nu vei putea face fatza tensiunii.
Cand vei invata sa apreciezi si sa respecti vremurile de asteptare, Dumnezeu va lucra in castig in viata ta. Chiar daca nu vezi ceea ce se intampla, lucrul care iti va aduce cea mai mare implinire se intampla acum - in spatele scenei!
David a spus: "Dar eu ma incred in Tine, Doamne, si zic:<<Tu esti Dumnezeul meu! Soarta mea este in mana Ta!>>" (Psalmul 31:14, 15)

Gandeste-te la acest lucru, pentru ca acesta este Cuvantul Lui pentru tine, astazi.

________________________________________________
Nu te teme de ziua de maine, Dumnezeu este deja acolo.

Cu drag,
Mihaela

#6
alexxia

alexxia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 444 mesaje

Postat 13 decembrie 2004 - 13:07

Celebrarea frumusetii
Fiecare are propriul lui concept despre frumuseþe:
Pentru un fotograf este apusul de soare în apa mãrii sau o imagine cu o faþã frumoasã.
Pentru un artist este un peisaj împãdurit sau grandoarea unui munte.
Pentru un jurnalist serios este un paragraf cursiv sau o metaforã perfectã.
Pentru un inginer este un pod bine proiectat.
Pentru un mecanic este un motor cu performanþe deosebite.
Putem sã nu fim toþi de acord cu o definiþie a frumuseþii, dar o putem aprecia cu toþii,
mai ales creºtinii. Aceasta pentru cã ºtim cã frumuseþea îºi are sursa în atributele ºi caracterul
lui Dumnezeu ºi cã adevãrul, bunãtatea ºi sfinþenia Îl caracterizeazã pe El.
De asemenea, mai ºtim cã El S-a revelat pe El Însuºi în frumuseþe. Lumea noastrã magnificã
ºi glorioasã reflectã perfecþiunea Creatorului. De aceea, când stãm muþi de admiraþie
în faþa unui munte stâncos, a unei mãri înfuriate sau pe o pajiºte liniºtitã, Îl recunoaºtem pe
Dumnezeu.
Elaine Scarry crede cã frumuseþea existã din mai multe motive decât pentru ca noi sã o
admirãm. Ea ne ajutã sã ne purtãm mai bine într-o lume care distorsioneazã îngrozitor frumuseþea
ºi dreptatea lui Dumnezeu. Gândiþi-vã la urmãtoarele lucruri:
Frumuseþea ne obligã sã privim în afara noastrã. Ne aflãm în lumea noastrã micã nu
doar pentru a admira frumuseþea, ci ºi pentru a-i ajuta pe cei în nevoi.
Frumuseþea ne face conºtienþi de lucrurile ºi de oamenii pe care altfel i-am ignora.
Un brad argintiu superb ne face sã vedem arborii într-o luminã nouã.
Frumuseþea este armonie: în simetrie, proporþii, culori ºi echilibru. Rãutatea scoate
lumea noastrã din echilibru; frumuseþea dovedeºte nevoia de dreptate ºi ordine.
Data viitoare când vei fi copleºit de frumuseþe, reflecteazã la Dumnezeu care a creat-o.
Priveºte în viitor, spre aceea zi minunatã când „ochii noºtri vor vedea pe Împãrat în strãlucirea
Lui“ (Isaia, 33:17).

Alexxia


Lumea este plina de frumusete atunci cand inima este plina de dragoste

POZE : http://photos.yahoo....xxia_oana_bunea











#7
Arhistefy

Arhistefy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.097 mesaje

Postat 14 decembrie 2004 - 10:20

"Cei douazeci si patru de batrani cadeau inaintea Celui ce sedea pe scaunul de domnie si se inchinau Celui ce este viu in vecii vecilor." (Apocalipsa 4:10)

Dincolo de scop

Multi oameni alearga in viata dupa diferite scopuri, dar nu reusesc sa se simta niciodata impliniti. Ciudat este ca acesti oameni nu isi dau seama niciodata de propria lor valoare. Reusesc sa isi atinga scopurile, dar nu se bucura de ele! Imagineaza-ti sa mori din pricina succesului pentru care altii te invidiaza!...
Daca esti intr-o astfel de situatie, ai o singura iesire - prezenta lui Dumnezeu! Numai El poate sa repare ceea ce ambitia ta a distrus. Vezi, nu va exista niciodata ceva ce poate inlocui prezenta Lui in viata ta!

Daca crezi ca iti poti zidi imaginea de sine doar pe realizarile personale, mai cugeta o data la cele de mai sus! Un munte care a fost deja escaladat nu mai aduce nici o bucurie de durata. Lauda oamenilor este buna si frumoasa, satisfactiile personale de asemenea, dar daca acestea ajung intr-o "inima crapata", vor curge toate in afara. Indiferent ce pui in aceasta inima, se scurge afara. Daca esti intr-o astfel de situatie astazi, si nu mai vezi sensul vietii tale, lasa-L pe Dumnezeu sa repare crapatura. Slujba ta nu poate face acest lucru; nici banii, nici relizarile, nici aprecierile celorlalti oameni nu o pot face, dar Dumnezeu poate cu siguranta!

Cei 24 de batrani nu numai ca L-au laudat pe Dumnezeu, dar si-au aruncat la picioarele Lui coroanele (realizarile lor). Acestia au fost suficient de intelepti ca sa nu caute implinirea in realizarile lor. Ei au descoperit ca atunci cand vii in prezenta lui Dumnezeu poti renunta la tot, si totusi nu pierzi nimic!
Uneori, ai nevoie sa lasi totul jos, sa te uiti in sus spre El si sa spui: "Am nevoie de Tine. Numai Tu ma poti implini! Vreau sa petrec timpul meu cu Tine!"
Realizarile tale s-ar putea sa iti aduca ceva bucurie, dar fii sigur ca numai in prezenta Lui vei gasi "bucurii nespuse si desfatari vesnice" ! (Psalmul 16:11)







________________________________________________
Nu te teme de ziua de maine, Dumnezeu este deja acolo.

Cu drag,
Mihaela

#8
Arhistefy

Arhistefy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.097 mesaje

Postat 15 decembrie 2004 - 10:08

"Caci, daca este cineva in Hristos, este o faptura noua; cele vechi s-au dus: iata ca toate lucrurile s-au facut noi!" (2 Corinteni 5:17)

Numeste-te asa cum te numeste Dumnezeu

Nu conteaza cum te numesc cei din jurul tau. Dumnezeu stie cine esti tu cu adevarat, si daca Ii dai o sansa, El iti va si arata. Nu trebuie sa ramai in pozitia de victima nici macar o zi! "Daca este cineva in Hristos, este o faptura noua!"
Iar daca cel rau vine vreodata la usa ta cu un pachet de indoiala sau de vinovatie si incearca sa te condamne, nu semna pentru primire! Spune-i: "Nu este nimeni aici cu numele pe care il cauti!" Opune-i rezistenta, caci numai daca reuseste sa te prinda te poate controla!

Stii numele celor trei tineri evrei aruncati in cuptorul de foc? Hanania inseamna "Dumnezeu este milostiv", Misael inseamna "Cine este ca Dumnezeu?", iar Azaria inseamna "Dumnezeu m-a ajutat". Regele Nebucadnetar le-a schimbat numele in Sadrac, Mesac si Abed-Nego, toate nume ale unor zei pagani.(Daniel 1:5,6)
Acest rege a vrut sa le schimbe numele pe "ambalaj", dar nu a putut schimba continutul lor. Unul cate unul au iesit din foc spunand: "Cine este ca Dumnezeu?" sau "Dumnezeu m-a ajutat" sau "Dumnezeu este milostiv"!
Lumea te poate numi cum vrea, dar nu poate schimba ceea ce spune Dumnezeu despre tine. Nu uita acest lucru niciodata! Refuza sa porti hainele trecutului sau parerile altora. Ramai in identitatea pe care o ai astazi, identitate data de Dumnezeu si renunta la imaginea ta de ieri. Dumnezeu spune ca esti o faptura noua! Poti fi sigur ca daca El spune acest lucru, atunci asa este!







________________________________________________
Nu te teme de ziua de maine, Dumnezeu este deja acolo.

Cu drag,
Mihaela

#9
alexxia

alexxia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 444 mesaje

Postat 15 decembrie 2004 - 12:40


Cartea lui Iacov ne aminteste de importanta pregatirii
ascultarii Dumnezeului universului.
Deschide-mi urechile — sa fiu grabnic la ascultare. A
avea urechile deschise inseamna a anticipa ca Dumnezeu are
ceva de spus, ceva care va avea
impact asupra sentimentelor mele,
asupra gandirii si vointei mele. A
avea urechile deschise inseamna ca
voi primi ceea ce Dumnezeu are
sa-mi spuna fara discutii, fara lupte
si fara o atitudine mandra.
Inchide-mi gura — sa fiu incet la vorbire.
Cineva a spus sarcastic: „Dumnezeu
ne-a dat o gura #351;i doua urechi asa ca trebuie sa ascult#259;m de
doua ori mai mult decat vorbim.“ Într-adevar, nu-L putem
auzi pe Dumnezeu daca vorbim mereu. Uneori trebuie s#259; ne
pregatim sa-L ascultam pe Dumnezeu in tacere.
Racoreste-mi capul — sa fiu zabavnic la manie. Mania
este o emotie care lupt#259; constant impotriva Cuvantului lui
Dumnezeu si in final impiedica acest Cuvant sa aib#259; un
impact în viata noastra.
Curata-mi viata — sa lepad orice rautate
care ma impiedica sa accept Cuvantul. Pacatul blocheaz#259; urechile
noastre spirituale, impiedicandu-ne sa auzim ce ne spune
Dumnezeu.
Inima ta este ca o gradina pretioasa. Daca lasi eul sa
lucreze, solul va produce doar buruieni — materialism, ingrijorari,
gelozie, invidie, cuvinte care ranesc si
probleme. Aceste lucruri inabuse eficienta Cuvantului lui
Dumnezeu.
Esti pregatit sa asculti ce are Dumnezeu sa-ti spuna?
Urechile deschise
încep cu o inimã
deschisã pentru
Dumnezeu.

Alexxia

Lumea este plina de frumusete atunci cand inima este plina de dragoste

POZE : http://photos.yahoo....xxia_oana_bunea











#10
Arhistefy

Arhistefy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.097 mesaje

Postat 16 decembrie 2004 - 10:12

" Ea a nascut un fiu si i-a pus numele Set; caci a zis ea: << Dumnezeu mi-a dat o alta samanta in locul lui Abel, pe care l-a ucis Cain.>>" (Genesa 4:25)

Dumnezeu are o rezolvare

Intr-un moment de gelozie, visul Evei a ajuns la pamant, sangerand!...
Fiul ei cel mai mare era ucigas, iar mezinul familiei era mort. Ea trebuia sa fie mama celor vii, dar acum tot ce i-a ramas era un cadavru si un criminal.
Te-ai uitat vreodata spre ceruri si ai strigat: "Doamne, de ce trebuie sa trec prin toate astea? Nu asta mi-ai promis!"? Daca treci prin asa ceva acum, atunci Cuvantul pentru tine astazi spune: Dumnezeu are o rezolvare!

David ne reaminteste de ceea ce a facut Dumnezeu pentru poporul Sau in pustie. El "i-a calauzit pe drumul cel drept". (Psalmul 107:7) El stie ce face! S-ar putea sa para ca totul se duce pe rapa, dar de fapt te afli intr-o situatie de genul "Dar Doamne...!", iar cand intra El in scena, totul se schimba.

Planul lui Dumnezeu nu a fost distrus atunci cand Cain l-a ucis pe Abel. Asadar, in ciuda a ceea ce experimentezi in acest moment, in final tot ce a promis Dumnezeu se va implini. Dumnezeu are o rezolvare pentru lucrurile care crezi ca nu vor putea fi rezolvate niciodata!
El a lucrat in viata Evei si i-a dat un alt fiu, pe Set. Numele lui inseamna "cel ce ia locul". Dintr-o data ea a realizat ca atunci cand Dumnezeu spune ceva, acel lucru se va intampla. Cu suguranta Satan va incerca sa il intarzie, dar el nu il poate opri!

Binecuvantarea ta s-ar putea sa vina altfel decat te astepti tu, dar daca Dumnezeu a spus-o, atunci poti fi linistit: El Isi va onora promisiunea fata de tine!







________________________________________________
Nu te teme de ziua de maine, Dumnezeu este deja acolo.

Cu drag,
Mihaela


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -