Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Gradinita JUST 4 KIDS


66 raspunsuri la acest subiect

#31
Vivela

Vivela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.261 mesaje

Postat 04 august 2009 - 14:03

pe 6 august merg copiii la ferma. cel putin asa stiu eu, am verificat si "biletelul".



asta e bine, ca in aceeasi zi - dupa amiaza - sper s-o tulim si noi din Bucurestiul asta prafuit.



ma rog, sper sa fie bine pana atunci, ca David al meu acum are febra si sta acasa. cum face unul din copii - el e foarte primitor, o ia si el si o aduce acasa. [bang] are sistemul imunitar varzaaaaa....



revin.



DaviDependenta



#32
MACARIE

MACARIE

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 842 mesaje

Postat 04 august 2009 - 14:24

vivele, imi pare rau de David, asa este si a mea, dar acum nu mai are nimic, avem de furca cu o masea care iese si atat, dar esti sigura ca pe 6 pleaca la ferma?! eu am vazut pe 8 parca, sau se fac grupe diferite in zile diferite?! oare? trebuie sa ma uit mai bine pe bilet

Nu va ingrijorati de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi.Ajunge zilei necazul ei.......Iisus Hristos

#33
Vivela

Vivela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.261 mesaje

Postat 04 august 2009 - 14:32

asa, deci..



revin si spun ca fiecare parinte are asteptarile proprii de la o gradinita, in concordanta cu principiile pe care doreste sa le aplice educatiei copilului sau.



de ex, nu pot sa zic ca sar in sus ca fac copiii de grupa mini engeleza. adica ma lasa rece total. e, bine, nu e, iarasi bine. n-a constituit absolut deloc un criteriu de alegere pentru mine.

sunt de parere ca la varsta asta copiii trebuie DOAR sa se joace, nu sa sara peste etape din viata. cu varsta asta nu se mai intalnesc NICIODATA si copilaria mica este esentiala pentru toata dezvoltarea adultului.

insa, din cate am discutat eu cu Ramona, parintii cer ca copiii lor sa invete cat mai mult, sa aiba teme, sa scrie, sa citeasca, sa rezolve integrale si sa invete fizica nucleara pana termina gradinita (exagerez, intelegeti voi ideea).



prin urmare, daca copiii nu fac altceva decat sa se joace acolo, e o super-gradinita pentru mine. pentru alti parinti, ar putea fi pierdere de vreme si de bani. depinde ce vrei.



nemultumirile mele mai vechi... lipsa comunicarii nu a fost reclamata doar de mine, ci de toti/multi parinti de la grupa mini. deci nu sunt eu paranoica. lucrurile s-au mai rezolvat pe parcurs, nu la modul ideal, dar oricum, se vad eforturile, ceea ce e important.

david inca mai plange cand il las (nu mereu), desi merge aici de cateva luni (de la 1 mai). pun asta pe seama varstei dificile (se apropie de 2 ani), pe seama caracterului sau, a personalitatii sale. n-am decat sa-l respect- oricum nu stiu ce as putea face altceva - si oricum stiu ca plange doar o jumate de minut, pana cand am disparut eu din raza lui vizuala.



si e clar ca e iubit acolo, poate chiar prea rasfatat, zic eu, si sentimentele sunt reciproce, ca acasa ma ia de mana si ma duce la usa: 'aide a cupii, a misi, a Dica" (haide la copii, la mis si la Rodica). banuiesc ca daca nu i-ar placea acolo, n-ar face asa.



daca vreti sa discutam mai multe, id mess ygabitza.

nu prea am timp foarte mult sa scriu pe forum, mi se pare mai comod un dialog.







DaviDependenta



#34
MACARIE

MACARIE

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 842 mesaje

Postat 05 august 2009 - 22:54

collen, am vb.......deci...excursia cost in jur de 270 ron, se merge la cabana clabucet, pt schi este foarte bine si pe timp de vara nu prea sunt masini acolo si se mai sta la un hotel dar nu i-am retinut numele...in fiecare locatie au meniurile lor sunt cunoscuti acolo deci zic eu ca este ok.....am uitat sa intreb cine merge cu ei...dar este si maine o zi [:D]
se pare ca pe 6 august se merge la ferma nu pe 8 cum crede-am eu, deci maine fiimea va calari poneii ....abia astept sa vad poze cu ea calare si cu toate animalele alea.....

Nu va ingrijorati de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi.Ajunge zilei necazul ei.......Iisus Hristos

#35
Colleen

Colleen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 05 august 2009 - 23:19

Vaaaai, cred ca de-abia asteptati sa mergeti la caluti! De-abia astept sa mearga si iubirelul meu! Merci de detalii![pup]

#36
MACARIE

MACARIE

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 842 mesaje

Postat 06 august 2009 - 00:45

as fi vrut sa fiu si eu acolo sa-i vad reactia .....
gradinita asta este axata pe sporturi ...mult sport,
am primit azi un fel de act aditional la contract in care sunt
trecute foarte multe optionale....nu am mai vazut gradi sa ofere atat de multe......inot, patinaj, echitatie, cursuri de actorie, fel de fel...am lasat actele la birou dar maine le scriu pe toate
azi a plans putin dar se vedea clar ca nu prea vroia ea sa planga ...numai asa de fite.....se ducea spre clasa se intorcea, iar se ducea...vroia sa fie putin bagata in seama ......ne-a intampinat o mis...cum a vazut ca a chemat-o, a sarit in bratele ei de parca o cunostea de o viata.....

Nu va ingrijorati de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi.Ajunge zilei necazul ei.......Iisus Hristos

#37
Colleen

Colleen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 11 august 2009 - 15:25

Are voie la gradinita cu jucaria preferata? Piticul meu nu doarme fara plusul lui preferat...

#38
Vivela

Vivela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.261 mesaje

Postat 12 august 2009 - 16:33

eu am decis sa-l retrag pe david de la gradinita incepand cu 1 sept.
facand un bilant, constat ca in 4 luni de zile - de vara in special !!! - a fost mai tot timpul bolnav. perioadele cat a fost sanatos au fost f scurte, rar a prins vreo saptamana fara muci la nas. toate exsudatele, si faringian si nazal au iesit de fiecare data negative. o fi al meu mai sensibil, poate trebuie sa fac investigatii mai amanuntite.
nu acuz pe nimeni, dar nici normal nu mi se pare.


Macarie, o mica observatie la un post de-al tau mai vechi la acest topic. spuneai ca nu ai pretentia sa ti se dea raportul seara despre ceea ce face copilul tau peste zi. pacat, ar trebui sa ai aceasta pretentie, e copilul tau, o gradinita care se respecta da acest raport fara sa aiba impresia ca face ceva extraordinar. e un semn ca parintele si copilul sunt respectati. nimeni n-a zis ca munca cu copiii, cu oamenii in general, e usoara, dar trebuie sa ti-o asumi numai daca faci fata.

eu atat am avut de spus, va doresc sa va mearga bine la gradi, sa fiti sanatosi si sa infloriti [flo].


Gabi


#39
Colleen

Colleen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 12 august 2009 - 20:25

Vivela, imi pare rau! Sper sa se faca bine David!

#40
MACARIE

MACARIE

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 842 mesaje

Postat 13 august 2009 - 15:50

vivela....imi pare sincer rau , sper sa gasesti o gradi asa cum iti doresati tu
deci...nu am pretentia la raport in fiecare seara pt ca eu intotdeauna stau 10-15 min si le intreb eu pe educatoare ce a facut fetita mea in ziua respectiva ....nicidata nu am plecat fara sa stiu daca a mancat , a facut kk a dormit , ce ma intereseaza intreb si mi se rasapunde.
pitica mea de cand este acolo o singura data sa imbolnavit si eu cand am dus-o in prima zi era deja un pic infundata...si a mea este foarte sensibila asa sunt toti la varsta asta si indiferent la ce gradi il vei duce la fel va fi....chiar imi pare rau si va doresc sa se faca bine cat mai repede
COLLEEN- cred ca nu este o problema sa isi ia o jucarie de acasa, dar nu stiu cat va putea sa o tina in brate , iti dai seama ca toti copilasi vor vrea fix acel plus....incearca in primele zile si vezi cum se prezinta prob.


Nu va ingrijorati de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi.Ajunge zilei necazul ei.......Iisus Hristos


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -