Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Gradinita JUST 4 KIDS


66 raspunsuri la acest subiect

#1
Colleen

Colleen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 18 februarie 2009 - 17:22

Va salut, mamici! Ma intereseaza si pe mine gradinita Just4Kids...Am citit cele 2 posturi ale Ciubakai, dar as fi vrut sa aflu si alte pareri, sau eventual noutati.
Ciubaka, mai sunteti la gradinita asta? Iti mentii parerea f. buna pe care o aveai acum ceva timp?
Multumesc pentru raspunsuri![flo]

#2
Colleen

Colleen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 24 februarie 2009 - 20:07

Nimeni?[:-@]

#3
Colleen

Colleen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 03 aprilie 2009 - 21:39

Nu are nimeni copilul la gradinita asta? [:(]

#4
Vivela

Vivela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.261 mesaje

Postat 29 mai 2009 - 01:38

eu am copilul la aceasta gradinita, merge de aproape o luna. inainte de asta a mai mers la o alta gradinita, timp de 8 luni, ne-am mutat din cauza distantei foarte mari.

pareri... nu stiu ce sa zic, nu ma gandeam ca o sa mi se intample, dar inca nu pot sa zic ca mi-am format o parere clara. am venit foarte entuziasmata, am semnat contractul la prima vizionare, copilului ii placea acolo (l-am lasat intre copii, a stat fara probleme vreo 45 de minute fara sa strige dupa mine). eram convinsa ca totul e perfect.

acum insa am senzatia ca las copilul intr-o lume pe care eu n-o cunosc deloc. comunicarea e zero barat!

iar entuziasmul meu a scazut odata cu entuziasmul copilului. in primele 2 zile a fost ok, dar apoi a inceput sa urle sfasietor cand il lasam acolo (ceea ce se intampla si acum), iar seara semnele de anxietate sunt foarte evidente (plange, se tavaleste pe jos daca nu il tin in brate, ii e frica sa nu-l abandonez, se sperie daca nu sunt in raza lui vizuala...). aceste lucruri nu se intamplau cat l-am dus la gradinita cealalta.

deocamdata zic ca o fi stresul shimbarii, copii noi, educatoare noi, alte obiceiuri... recunosc insa ca-mi trec prin cap tot felul de ganduri cand il vad cum ma strange disperat de gat dimineata cand il las si zice :nu, nu!! [q]



ma doare foarte tare lipsa de comunicare, de deschidere. adica eu n-as vrea sa le scot eu vorba din gura cu clestele, ci as vrea sa-mi spuna, macar in 2-3 cuvinte ce au facut peste zi, daca ii pun pe olita si cum reactioneaza (david are 1 an si 9 luni), daca doarme, daca plange, daca mananca.

iar apropo de mancat, eu stiu sigur ca david nu mananca fructe. am intrebat si mi-au zis ca mananca feliute de mar (ceea ce ma indoiesc amarnic, el numai cand simte mirosul da sa fuga [bang]).

i-am dus hainute sa aiba de schimb. lipsesc o pereche de pantaloni, un tricou si o helanca (ma gandeam ca poate, in vreo zi, o fi vreme mai rece si e nevoie), imi spun ca nu are pijamale (desi eu le-am dus, ca doar nu lasam copilul asa). e drept ca l-am luat o data cu o pereche de sosete care nu-i apartineau si cu un body, la fel, iar la noi in dulapas am gasit o pijama. dar le-am restituit. probabil altii nu au facut la fel cu lucrurile noastre [q].



cam astea ar fi nemultumirile.



mi-ar placea sa vad comentarii ale parintilor care au copiii la aceasta grdinita, poate macar asa mai aflu si eu cate ceva, ca din interior...



DaviDependenta



#5
Teo2rina

Teo2rina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 996 mesaje

Postat 29 mai 2009 - 11:03

Vivela, ar trebui totusi sa semnalezi lucrurile observate, trebuie sa purtati o discutie serioasa. din ce povestesti e clar ca nici nu se uita cu atentie la copii. pacat. David e un scump, de foarte mult timp vreau sa-ti spun asta. revenind la treaba cu gradinita, eu as innebuni sa vad ca mi se agata asa copilul de gatul meu... m-ar durea ca m-am chinuit prea mult ca sa am un copilas sanatos, mi l-am dorit prea mult si nu e normal ca intr-un loc unde platesti sa nu stie nimic educatoarele, ingrijitoarele...



Marina, mamica in [9cer] de haiduc Mihnea-Adrian 14.02.2008

Avem un an!!!



Poze noi cu bebe



Minunatie de bebe



#6
Colleen

Colleen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 29 mai 2009 - 17:51

Vivela, dar ai incercat sa vorbesti cu educatoarea sau cu directoarea? Ce-au spus vis-a-vis de lipsa hainutelor? Si ziceai ceva de comunicare...te referi la lipsa discutiilor cu parintii sau nu comunica suficient cu copiii?

#7
Vivela

Vivela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.261 mesaje

Postat 29 mai 2009 - 20:59

Marina, si pe mine ma doare sufletul cand se agata ca o maimutica de gatul meu, dar chiar nu am incotro. sper sa fie o perioada, apoi sa alerge singur catre copii. (asa s-a intamplat si dincolo, vreo 2-3 saptamani a plans, apoi fugea si nu mai vroia sa stie de mine, era preocupat numai de copii, de jucarii, de ingrijitoare. degeaba strigam eu "pa, sa fii cuminte", ca nici nu ma mai auzea).



despre hainute, le-am zis, au aparut pijamalele [:D], nedesfacute, calcate, asa cum le-am dus. cred ca l-au culcat doar in body, ceea ce nu e asa grav, tinand cont ca e cald. ma deranja insa ca nu se mai gaseau.



despre comunicare, cred ca nu exista pe niciun front. eu vorbesc foarte mult cu fi-miu, desi nu sunt foarte vorbareata de felul meu. insa cand sunt cu el, parca nu pot altfel[:)]. cred ca si din cauza asta, david stie multe cuvinte penru varsta lui si vorbeste mult. n-am stat mult timp la gradinita, insa cat am stat (seara mai intarzii un pic, il mai las sa se joace, in timpul asta mai observ si eu una-alta... dar mi se pare ciudat, educatoarea si ingrijitoarea nu vorbesc cu copiii... copiii aia sunt "muti", plimba jucariile de colo-colo, nu au cu cine discuta. sper sa ma insel si sa fie doar conjunctural, cat sunt eu prin preajma lor, iar cand sunt singuri sa fie alta situatia.

iar comunicarea cu mine, ca parinte, e nula. daca nu intreb eu, nici nu mi se da vreun detaliu. daca intreb ce au facut, raspunsul e ceva de genul "ne-am jucaaaaat...", si cam atat. adica da, eu vreau sa se joace, sa zburde, da' totusi, vreau sa stiu cam cum s-au jucat. la varsta asta sunt o gramada de activitati care se pot face organizat, sa-i coopteze pe toti, sa-i orienteze in jocul lor. mi-ar fi placut sa-mi zica: "azi am lipit hartie, am desenat, am pictat si am facut baloane de sapun" (de exemplu). adica concret, sa-mi iasa si mie din cap ca nu au stat chiar toata ziua la TV-ul ala din camera de joaca [bang]. am intrebat directoarea si educatoarea daca ii pun la TV (David e agitat cand sta la TV, iar in ultima vreme mi-a cerut mai des "dedede" - desene). m-au asigurat ca acel TV nu se deschide decat pt scop educativ, pt copiii cei mari... acum, eu stiu ce se intampla acolo in lipsa mea? camere de supraveghere nu sunt, atunci cand am intrebat am avut senzatia ca au cam strambat din nas. dar poate doar mi s-a parut mie...



a, si ce mai e ciudat. david, incepand cu a 3-4 zi de gradinita a racit, e cu mucii pana la barbie. am intrebat ce a zis medicul care ii controleaza in fiecare zi, mi-au spus ca e ok, ca pot sa-l duc, ca nu e nimic contagios. buuun, l-am dus. se fac 4 saptamani de cand nu i-au trecut mucii astia, vreo saptamana am stat acasa, ca mi s-a parut suspect, incepuse sa faca si febra. i-a trecut. dar asta numai vreo doua zile dupa ce l-am dus inapoi. si asta pt ca toti copii sunt asa, cu nasucurile curgatoare. eu inteleg ca parintii nu prea au cum sa tina copiii acasa, ca e dificil sa tot iti iei liber pt asta, dar cred ca totusi e ceva in neregula. mai raceste copilul, dar chiar o luna? si inca nu s-a terminat, ca na, si-o paseaza de la unul la altul. ieri david era ok, am zis ca in sfarsit a trecut, azi era cu lumanarile la nas... cat o mai dura, nu stiu.



cam atat deocamdata, am pus problemele pe o hartie si o sa cer probabil luni o "audienta" la directoare, asa, ca bilant de o luna de gradi.



DaviDependenta



#8
Colleen

Colleen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 29 mai 2009 - 22:20

Te rog sa ne tii la curent.[pup]

#9
Teo2rina

Teo2rina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 996 mesaje

Postat 02 iunie 2009 - 16:51

Vivela, depre mucisori e cam rau. un mic sfat: exsudat nazal. [pup]



Marina, mamica in [9cer] de haiduc Mihnea-Adrian 14.02.2008

Avem un an!!!



Poze noi cu bebe



Minunatie de bebe



#10
Colleen

Colleen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 03 iunie 2009 - 10:53

Vivela, ce-ai mai facut? Cum e situatia?


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -