Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Rata / gaina, pe post de animal companie?


39 raspunsuri la acest subiect

#31
misha71

misha71

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.907 mesaje

Postat 22 decembrie 2008 - 21:47

Da ia sa vaz io cine a mai tinut (ca mine [:D]) o SHTIUCA de 53 cm in acvariu timp de 9 luni? [pk]





*********************************



O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi





Curiosilor [:D]



#32
MadameBovary

MadameBovary

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 22 decembrie 2008 - 21:52

Eu aveam un loc de unde pescuiam vrabiute lovite, le luam acasa si aveam grija de ele pana se faceau bine. Adunam tot ce se putea aduna lovit de afara si le dadeam alor mei batai de cap imense [:)]. Cu pestii n-am avut treaba, imi plac animalele pe care le poti mangaia [:)]. Am avut si o broasca raioasa, prinsa intr-o curte la niste prieteni. [:D] Am tinut-o intr-un borcan pana s-a hotarat mama sa ii faca vant... nici pana in ziua de azi nu stiu ce s-a intamplat cu ea si unde s-a dus. Aaah, si mai prindeam si gargarite, le bagam intr-o punga maaare si plina cu iarba si ma laudam cu ele [:D]... si am adoptat si o musca vara trecuta. Nu mai pleca de la noi din casa asa ca am botezat-o si am adoptat-o [:D]... dar la un moment dat si-a luat zborul cine stie pe unde!

I never fake ... sarcasm

#33
misha71

misha71

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.907 mesaje

Postat 22 decembrie 2008 - 21:57

Citat:
citat din mesajul lui martie



Misha71 - nici tu nu esti pe-acasa[:D][flo]







Ia uite mai sus si zi-mi acu' ca io nu-s pe'acasa! [:-)))]



*********************************



O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi





Curiosilor [:D]



#34
MadameBovary

MadameBovary

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 22 decembrie 2008 - 21:58

[:-)))] Asa-i ca am MICI probleme? [:D] [:D]

I never fake ... sarcasm

#35
kokiy

kokiy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.365 mesaje

Postat 22 decembrie 2008 - 22:03

Misha banuiesc c-a venit sotu' cu ea de la pescuit,si ai tinut-o sa creasca pana fu buna de gratar [:-)))] [:-)))][:-)))]

ps:Unde-i "G" sa rada de noi [:D]


Iulia, mami de [zana]Claudia (12.12.01) si [bonjovi]Razvan (08.06.07)

#36
kay

kay

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.612 mesaje

Postat 22 decembrie 2008 - 22:41

G e reteaua mea de la telefonie [:-)))]





misha, [asia] pt stiuca !



si eu am vrut sa iau ceva acasa, da daca nu a prins Alex nimic asa de mare... eu ce sa fac.





aaaa, in germania am vrut sa salvez un crab de la moarte, dintr-un acvariu din care urma sa fie vandut pt a fi mancat, si am zis ca il iau si vad eu unde il pun, numai sa scape [:D] si cand a vrut sa mi-l scoata (evident ca tb sa il omoare inainte sa mi-l dea, da eu nu stiam) a prins cu clestii chestia de m-am intors si dusa am fost... sa-l salveze altii !



ca pet mi-ar placea :



pinguin (era reclama la discovery sau animal planet)

morsa/foca

si nu mai stiu [:D]



oricum, martie, sper ca te-ai lamurit cu gainile/ratele si poate ai prins idei noi pt cadou ! in orice caz va urrez Craciun fericit si sa iti fie copiii fericiti in dimineata cu pricina [flo]



[pup]



oana [mamica] de [aerob] SOSONICA (6.06.2007)





[yum] "]asa creste Sonia : intr-un an





[foto]S



www.helpsonia.com , povestea Soniei



"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

#37
misha71

misha71

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.907 mesaje

Postat 22 decembrie 2008 - 22:58

Pai el l-a adus, da saracu' credea ca-i moarta stiuca, ca doar o prinsese cu fo 3 ore inainte. Era nemiscata, da' cind a pus-o in chiuveta a inceput sa dea din coada. Io miloasa cum is, tzushti cu ea in cada. Si uite asa vreo luna ne-am chinuit: baga stiuca in lighean, goleste cada, fa baie, umple cada, baga stiuca in cada. A doua zi o luam de la capat. Pin' s-a saturat consortu', s-a dus la oras, a cumparat sticla si cornier si a facut un acvariu de 1m lungime, juma de metru latime si tot juma-inaltime. Dupa fo juma de an vine un vecin de la pescuit cu 2 tipari si un somn. Al dreak somnu' (n-o sa credeti!) da'i mai rau ca stiuca. O ciupea de o lua zbenghea. Ramasese saraca cu juma de coada si juma de aripioara si statea numai la suprafata, ca daca se lasa si ea mai la fundul acvariului, se repzea zaludul ala de somn si o rupea. Saraca nici sa doarma nu mai putea! Pina cind am vazut io ca se injumatatea mincarea stiucii si atunci am pus somnul in tigaie. Da' pe stiuca nu puteam s-o maninc. Cum Doamne iarta-ma sa-ti maninci animalul de companie? (aviz celor cu ratzele [:D]) asa ca l-am convins pe huzband s-o duca de unde a luat-o. Si uite asa, facindu-si o cruce mare, a iesit el pe usa si a dus stiuca in mediul ei natural. Dar a jurat ca NICIODATA in viata lui nu o sa-mi mai aduca in casa vreun peste viu. O sa se asigure cum trebuie ca e mort (adica il aduce gata curatat![:D])



Acu il tin pe Brutus in acvariu [:D]



*********************************



O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi





Curiosilor [:D]



#38
martie

martie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.138 mesaje

Postat 23 decembrie 2008 - 20:55

Sunteti to-ta-le![flo][flo] Am ras cu lacrimi. Suntem din aceeasi ... categorie[grup], nu stiu cum sa zic...

Mi-am adus aminte, am avut si eu un crap in cada niste saptamani, il curata mama la bucatarie si a inceput sa se miste si ne-a fost mila de el.
A sfarsit in tigaie, cand a venit vecina de sub noi[nervo] ca am inundat-o, schimba mama apa la peste si, ca sa nu-l streseze, lasa sa curga cate putin dusul si foarte incet. Si a uitat de dus. Apoi a venit si tata cu "il dau dracu'" si cam atat...

Faza e ca nici la ora asta nu am soarecele, nici cusca, sotu' are mereu alte prioritati, pe mine ma chinuie talentul cu cozonaci, piftie, ciorbe, sunt nervoasa, miros a usturoi, bradul nu l-am facut, sunt obosita... La anul nu mai fac nici o mancare. Maine il trimit dupa soarece, clar![mariaj]

Martie & Bebica [bb] & maimuta Sara[zana]




#39
MadameBovary

MadameBovary

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 23 decembrie 2008 - 21:12

Sa inteleg ca pana la urma te-ai hotarat la hamster? Sau porc de guinea? Ambii sunt haiosi si frumosi, dar porcii (de guinea) sunt mai mari. Sa ne zici si noi cum e cand il achizitionezi [;)]!

Apropo de ce animale visam sa am: cand eram eu mai mica si mai prostuta asa imi doream un cal. Si ma gandeam ca e foarte logic si perfect posibil sa il tinem pe balcon [:D]. Nu voiam ponei, sa nu va ganditi ca aveam ganduri marunte... nu nene, eu voiam unul din ala mare si neaparat negru!! [olala] Apoi imi doream un delfin (aici ma alatur lui Kay) care mi se parea ca va incapea perfect in cada si ca voi incapea si eu langa el ca sa facem baie impreuna [:D]. Asa... si imi mai doream un pui de tigru/leu [pk]... si un soim sau vultur din ala mare si impozant.

Cam atat imi aduc aminte deocamdata... daca imi mai amintesc, va mai anunt [:)].

I never fake ... sarcasm

#40
maru

maru

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.954 mesaje

Postat 23 decembrie 2008 - 22:06

si noi am avut de copii tot felul de animale de companie, "salvate" de la bunici: si iepuri, si gaini, si rate, pesti din dunare, ba si un purcelus...

la bloc, nu la casa!



copilul meu a avut o gaina, in balcon, care ii facea zi de zi un ou ( nu e nevoie de cocos, ca nici tu nu ai nevoie de barbat ca sa ovulezi, e nevoie de cocos numai daca pui oul la incubator)



as tine din nou o gaina ( nu e voie aici, chiar daca am curte). As pune un covor de cauciuc pe jos in balcon pe care l-as spala cu furtunul. E o legatura speciala care se dezvolta intre tine si sufleteul ala care depinde de tine



andrei merge la calarie, calul lui favorit e Zam, un cal batran si smecher. Stie ca de la andrei nu primeste bunatati decat la finalul antrenamentului, asa ca cerseste la mine. Lui andrei ii place sa ma aiba inpreajma cand curata calul, iar mie imi place sa stau cu ei, ca e o distractie continua: Zam da din cap si racaie cu copita imploriand dupa morcovi si bucati de mere. Asta daca nu ajunge singur cu botul la buzunarele gecii si se serveste singur! Apoi asteapta sa auda reactia lui andrei, de protest, si cand o aude il loveste pe andrei cu coada, special (caii aici sunt dati cu un spray special, sa nu atraga muste, sa nu fie intepati de insecte. Apoi am urmarit in mod special sa vedem daca il loveste si cand nu protesteaza, si nu, nu il loveste cu coada)



La sf antrenamentului, dupa ce e curatat si dus in boxa lui, il pupa pe andrei pe umar,cu buzele, si asteapta cuminte sa primeasca inca o tura de bunatati



Intr-o zi i-am adus brocoli! Dezastru! N-am stiut ca nu le place brocoli...si Zam s-a suparat fantastic, mai ales ca am incercat sa il pacalim, sa ii dam brocoli ascuns dupa o bucatica de morcov! Ce a mai scuipat cat colo si nici nu m-a mai baga in seama! Ma impingea cu capul cand il ajutam pe andrei sa il inseueze!



ma opresc, sunt atat de multe de povestit ...



Alaturi de Emma cu gandurile bune si rugaciuni pe 24 Decembrie, ora 13! Lupta iubita!





Doamne'ajuta!



POZE

POZE2



http://maru-incotro.blogspot.com/


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -