Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nascut prematur...


7 raspunsuri la acest subiect

#1
cisana_akuma

cisana_akuma
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 05 decembrie 2008 - 13:52

In primul rand vreau sa-mi cer scuze daca nu mi-am ales bine locul unde sa postez, dar am o problema mai ciudata. Cu catva timp in urma sora mea a nascut prematur un baietel, care a avut niste mici probleme, cred eu ca toti copii le au-icter,nu mananca bine in primele zile...In fine, dupa aproape o saptamana doctorul a anuntat-o pe sora mea ca i-a murit copilul,ca a facut o complicatie(?)si nu l-au putut ajuta, asta dupa ce doctorul respectiv ne-a tinut la zi cu evolutia bebelusului spunandune ca este foarte bine si se dezvolta normal pt un prematur. Problema mea este ca de la spital nu i-au dat bebelusul acasa si nici macar nu i-au dat voie sa-l vada. Este normal? Poate gresesc,dar am ajuns sa cred ca totusi sant matusa,ca acel mic copil nu este un ingeras care a pierdut batalia cu viata. Daca este cineva care ma poate ajuta,v-as fi recunoscatoare

#2
Chantal

Chantal

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 319 mesaje

Postat 06 decembrie 2008 - 09:31

Ingrozitor ce s-a intamplat surorii tale. Din pacate si eu am nascut prematur in sapt 34 si bebe a trait doar 2 zile dar am putut sa o vedem, i-am facut acte si am inmormantat-o crestineste. Macar atat mai am de la ea, un mormintel unde merg sa ma rog... [q]
Mi se pare cusut cu ata alba sa nu lase mama sa-si vada copilul, sa-l ia acasa... Mi se pare si mie ca bebe nu e ingeras, cel putin nu in ceruri, e undeva aici pe pamant in bratele cine stie cui. Sa ma ierti ca spun asa, nu vreau sa va necajesc mai rau decat sunteti deja dar e absolut ciudat ce s-a intamplat si eu am covingerea ca bebe traieste.
Din pacate mai mult nu stiu cum sa te ajut, mai ales ca vad ca nu sunteti in Ro. Nu stiu cum ati putea da de urma copilasului...
Bunul Dumnezeu sa fie cu voi, sa va dea putere, intelepciune si sa va ajute sa faceti lumina cat mai curand in acest caz!

#3
Sheannamp

Sheannamp

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.335 mesaje

Postat 06 decembrie 2008 - 12:09

In primul rand, imi pare tare rau pentru tine si cumnata-ta. E cumplit sa auzi ca inca o esentza tare a pierdut batalia cu lumea aceasta. Condoleante!

Apoi, ca sa putem sa ne dam cu parerea intr-un mod realist ar trebui sa ne dai mai multe informatii.
Unde a nascut?
La cate saptamani?
Ea nu a vazut deloc copilul cat timp era la terapie intensiva?
S-a facut necropsie?
Exista un raport al acesteia?


#4
cisana_akuma

cisana_akuma
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 06 decembrie 2008 - 22:59

Imi cer scuze ca nu am specificat, sant din Bucuresti dar printr-o intamplare neasteptata,sora mea a nascut in Timisoara. A nascut la 6 luni si 3 saptamani si bb a avut 1800 grame iar cm nu-mi aduc aminte. Nu stiu cum se procedeaza, dar pt certificatul de deces au trimis-o la evidenta po****tiei fara nici o hartie, fara nici un document(?) iar la iesirea din spital nu i-au dat decat externarea ei. Si de vazut l-a vazut in fiecare zi, numai ca nu l-a putut tine in brate. De necropsie nu stie absolut nimic, nu i s-a dat nici o explicatie. Chantal, imi pare sincer rau pt pierderea care ai avut-o...Astept sfaturi in continuare si va multumesc.

#5
Sheannamp

Sheannamp

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.335 mesaje

Postat 07 decembrie 2008 - 00:54

Sunt niste lucruri discordante.
Din cate stiu eu, nu poate sa aiba 1800 de grame la 6 luni si 3 saptamani varsta gestationala.Poate 800 de grame.
Cumnata ta a inregistrat copilul dupa nastere (adica, sotul sau ea s-au dus sa inregistreze copilul in cadrul serviciului specializat din spital)? Ca daca da, atunci clar avea nevoie de un certificat de deces completat de sectia unde a stat copilul.
Daca nu atunci nu stiu exact care sunt pasii in caz de deces (probabil are acelasi statut ca al unui avorton. Iarta-ma pentru franchete dar asta e termenul medical si legal care se foloseste).
Si nici in cazul acesta nu cunosc ce s-ar putea intampla.
Eu am nascut la 7 luni, gemeni. Unul de 950 altul de 1150 grame. I-am botezat imediat dupa nastere si i-am inregistrat la o saptamana de la nastere. Multumesc lui Dumnezeu pentru miracolul pe care l-a savarsit si medicilor care i-au ingrijit, amandoi sunt sanatosi desi prognosticul a fost extrem de rezervat la inceput.

Prematurii de varsta mica (sub 32 de saptamani de gestatie) au sanse mici sa supravietuiasca si sa o faca fara sechele. Mai ales in primele saptamani, riscul sa dezvolte complicatii si sa moara, in ciuda tuturor eforturilor si a unui tratament adecvat este foarte mare. Deci copilul putea fi bine initial si apoi sa dezvolte complicatii: pulmonare, neurologice, digestive, infectioase si sa moara.
De temut este hemoragia cerebrala.
Nu stiu care sunt protocoalele in spitalul respectiv dar ar fi trebuit sa i se faca o necropsie. Si sa existe o epicriza (adica un rezumat al evolutiei si motivelor pentru care a murit in foaia de observatie).

Inca odata, imi pare rau, dar sunt niste lucruri ciudate in ceea ce ti-a povestit cumnata ta. Stiu ca e poate dificil pentru ea sa vorbeasca dar daca vrei sa te lamuresti e musai sa ii ceri sa precizeze aceste aspecte, mai ales cea a varstei gestationale si a greutatii (pur si simplu nu se poate sa aiba 1800gr sub 7 luni, asta e greutatea pe care o are un fat de 8 luni)

#6
Chantal

Chantal

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 319 mesaje

Postat 07 decembrie 2008 - 01:06

Doar atat vreau sa spun ca, desi nu ma pricep la greutatea copiilor prematuri la nastere, pot sa va spun ca fetita mea nascuta in sapt 34, adica mai exact la 33 sapt si 3 zile a cantarit la nastere 2800 de grame. Asa scrie pe fisa de externare ce am primit-o eu. Avea 45 cm lungime. Asta la 7 luni jumate. Cred ca fiecare copil are ritmul lui propriu de crestere, nu sunt 2 la fel. Poate totusi copilasul de 6 luni si 3 sapt a avut 1800 de grame, o fi fost mai voinicel, ca si fetita mea.

#7
ana maria

ana maria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 07 decembrie 2008 - 10:22

Si mie imi pare foarte rau de ceea ce i s-a intamplat surorii tale!!! Mult putere sa treaca peste aceasta durere!!

Eu am nascut la 34 de saptamani (7 luni si 2 saptamani) si bebe a avut 1,8 kg. Cu toate ca a fost foarte bine, nu a stat nici o secunda la oxigen (eu facusem cortizon pentru maturizarea plamanilor lui), manca cu biberonul, se misca smad... personalul imi spunea ca sunt sanse sa nu supravietuiasca... Experienta mea e fost una cu happy end dar atitudinea personalului m-a facut sa cred ca erau unele cazuri care nu se terminau cu bine.... Imi spuneau sa prematurii sunt imprevizibili.

Ana Maria si Didi (Victor Stefan) [bonjovi](15 12 2004)



Succes si s-auzim numai de bine!!!


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -