Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Cancer la san stadiul 3


469 raspunsuri la acest subiect

#11
devo

devo

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.740 mesaje

Postat 05 decembrie 2008 - 11:21

Draga linasobolina, iti doresc multa sanatate si putere sa treci peste acest hop. Aici in Kiev cu greu gasesc malai-cel care exista zici ca-i sfaramat cu piatra, dar rafturile sunt pline de linte si hrisca. Si nici nu-ti spun cat m-am chinuit sa-mi aduc aminte cum se numesc... Iar tipele de aici ara beton. Si, poti sa razi, ma gandeam ca de la linte si hrisca. A...sa nu uit sucurile de fructe si legume naturale. In orice supermarket intri, intr-un colt exista un raion unde se vad sucuri care se pregatesc pe loc. Sunt extrem de scumpe, dar tot timpul e coada. Iar consumul de ceai cred ca e mai mare decat oriunde. Eu, bautoare inraita de cafea, am dat-o pe ceai [:D] Am mers la un restaurant si am mancat linte si mi-a placut. Daca al meu barbat a mancat asa ceva, poti si tu. Moralul sus si lasa pomenile, ca nu-s de tine. [pup]

#12
unboticutz

unboticutz

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 847 mesaje

Postat 05 decembrie 2008 - 11:47

lina, [pup]



o sa caut diseara niste retete delicioase, special pentru tine [pofta] sa stii ca exista si friptura de linte la cuptor [:o)]



am fost la un moment dat internata in spital langa o pustoaica ce avea o tumoare pe creier. o tinea sub control doar cu legume si fructe. pur si simplu nu manca altceva, iar acestea erau consumate majoritatea in stare cruda (suc, salata). se obisnuise cu regimul, era vesela, plina de viata si de planuri pentru viitor ceea ce-ti doresc si tie!









sa nu-i uitam!



[ruga]





#13
olim

olim

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.590 mesaje

Postat 05 decembrie 2008 - 15:13

draga lina[pup] sigur o sa fie bine, DD are grija de tine[pup][pup]

e greu sa manaci numa fructe si legume, dar o sa fie o perioada, si merita acest sacrificiu.

nu te mai gandi la prosti, ca multe femei au trecut cu bine peste aceste incercari, noi suntem alaturi de tine, chiar daca numai cu ganduri, vorbe bune[flo]

uite ce am gasit pentru tine

FRIPTURA DE LINTE

Ingrediente:



o cana cu linte,

4 cepe mari,

10 catei de usturoi,

2 linguri cu pasta de tomate sau un pahar cu suc de rosii,

cimbru,

2 linguri cu faina,

2 linguri cu tarate de grau,

3 linguri cu ulei.

Mod de preparare:



Lintea se pune la inmuiat 12 ore, dupa care se scoate, se clateste bine si se pune la fiert circa o ora. Se scurge zeama, iar lintea fiarta se paseaza cu mixerul sau se da prin masina de tocat. Intre timp, cepele se toaca fin si se calesc in ulei si apa 2-3 minute. Intr-un castron punem lintea pasata, ceapa calita, usturoiul pisat, cimbrul maruntit, o lingura cu vegeta, sare dupa gust si pasta de tomate sau sucul de rosii, faina si taratele. Amestecam toate ingredientele, iar compozitia obtinuta se pune intr-un vas uns cu ulei, care se da la cuptorul bine incalzit si se tine aproximativ o ora. Friptura de linte se poate servi cu garnituri de legume sau salate



CROCHETE DE LINTEIngrediente:



o ceasca de linte rosie,

un ardei gras verde, de la care se scot semintele, taiat marunt,

o ceapa rosie taiata marunt,

doi catei de usturoi zdrobiti,

o lingurita de garam masala,

o lingurita si jumatate de lingurita de boia iute,

o lingurita de chimion macinat,

doua lingurite de zeama de lamiie,

doua linguri de arahide nesarate taiate marunt,

doua cesti si jumatate de apa,

un ou batut,

trei linguri de faina,

o lingurita de sofran de India macinat,

patru linguri de ulei vegetal,

sare si piper,

salata.

Mod de preparare:



Se pune lintea intr-o cratita mare, impreuna cu ardeiul gras, ceapa, usturoiul, garam masala, jumatate de lingurita de boia iute, chimionul macinat, zeama de lamiie si arahidele. Se adauga apa si se aduce cratita pe foc. Se da focul mic si se lasa timp de aproximativ 30 de minute, amestecind din cind in cind, pina cind lichidul a fost absorbit. Se ia cratita de pe foc si se lasa deoparte sa se raceasca usor. Se bate oul si se asezoneaza dupa gust cu sare si piper, apoi se toarna peste ingredientele din cratita si se amesteca bine. Se lasa cratita deoparte sa se raceasca complet continutul. Cu palmele tapetate cu faina, se formeaza din combinatia realizata mai sus 8 ovaluri. Se face un amestec din faina, sofran si o lingurita de boia iute pe o farfurie. Se dau crochetele prin acest amestec pina se tapeteaza complet. Se incinge uleiul intr-o tigaie mare. Se pun crochetele in uleiul incins si se prajesc, intorcindu-le de pe o parte pe alta, timp de 10 minute, pina cind devin crocante pe toate partile. Se transfera crochetele pe farfurii incalzite in prealabil si se servesc imediat, cu salata.





LINTE CU OREZ

Ingrediente:



250 gr. linte,

1 ceasca orez,

1 ceasca ulei de masline,

2-3 rosii taiate cubulete mici,

1 ceapa tocata,

sare,

piper,

putin cumin (qumen).

Mod de preparare:



Se spala lintea si se pun la fiert, cind apa da in clocot se strecoara si se pune alta apa, curata, se adauga rosiile, sarea, piperul (vegeta putin). Cind lintea este pe jumatate gata, se pune qumin, se adauga orezul si inca putina apa, daca e nevoie, si se lasa sa fiarba. Intr-o tigaie se prajeste ceapa in ulei incins si se toarna cepa si uleiul peste linte si orez.



CROCHET DE MORCOVI SI OREZ

Ingrediente (pentru 4 persoane):



400g morcovi,

400g telina (radacina),

100g cascaval,

3 oua,

sare,

piper,

2 linguri de pesmet,

4 linguri de ulei,

1 pahar de smantana (200ml),

icre de crap sau hering gata preparate (facultativ).

Mod de preparare:



Se curata zarzavatul, se spala si se da pe razatoarea mica. Se rade cascavalul si se amesteca cu morcovii si telina rasa, adaugandu-sa ouale, mirodeniile si pesmetul. Se obtine un aluat, din care se fac circa 12 crochete si se prajesc in ulei incins. Pe fiecare crocheta se pune o lingurita de smantana sau icre.



Sfat: Reteta pentru crochete se poate varia: in loc de telina se pot folosi dovlecei sau gulii, iar in aluat se pot amesteca nuci zdrobite sau ierburi tocate marunt.



SOS DE MORCOVI SI ROSII

Ingrediente:



250g morcovi,

6 rosii,

1 ceapa,

2 linguri ulei,

1 lingurita concentrat de supa,

500g carne tocata,

sare,

piper,

boia dulce,

1 lingurita scortisoara,

2 linguri ketchup,

patrunjel pentru ornat.

Mod de preparare:



Curatati morcovii si taiatii in felii subtiri. Spalati rosiile si taiati-le in sferturi. Curatati si tocati marunt ceapa. Incingeti uleiul intr-o tigaie si prajiti carnea. Adaugati concentratul de supa, rosiile si morcovii. Condimentati bine cu sare, piper si boia dulce, apoi lasati totul sa se mai caleasca circa 5 minute. Condimentati sosul cu scortisoara si ketchup





sper sa iti foloseasca[pup][flo]







Mami si Alex

#14
spic de grau

spic de grau

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 708 mesaje

Postat 05 decembrie 2008 - 15:59

Uite un link catre o carte in franceaza, despre ce trebuie sa stii - dpdv al alimentatiei (si modului de viata) - cum sa eviti si sa combati cancerul:

http://www.guerir.fr/documents/reflexes-anticancer-quotidien.pdf
Eu mi-am descarcat cartea. Daca sunt cuvinte, expresii pe care nu le intelegi, astept PM.

O planta despre care se stie ca e anti-cancerigena este CURCUMA.
http://www.passeport...?doc=curcuma_ps

Ai explicatiile acolo despre cum trebuie consumata!

Apoi - iti recomand GINSENG-ul.

http://www.passeport...?doc=ginseng_ps

Apoi - GINGEMBRE pe care trebuie sa il consumi in asociatie cu Usturoi si Ceapa ptr a-i creste efectul anti-oxidant si anti-cancerigen.

http://www.passeport...oc=gingembre_nu

Si nu in ultimul rand CURRY - care e un amestec de CURCUMA, Piper rosu, usturoi, coriandru - care e si el f bun ptr combaterea cancerului.


Din pct de vedere spiritual - iti recomand cu caldura sa mergi la biserica Sf Nectarie (am inteles ca e undeva pe Splaiul Unirii....cred ca te poti uita pe forumul specializat in Religie ca sa vezi adresa).

Stiu ca e greu, insa trebuie sa fi tare. Starea ta de spirit poate combate cancerul. Am inteles ca el se declanseaza din cauza unui stres puternic, a unei suparari - incearca sa alungi orice gand rau.

Soacra mea a avut cancer de colon, s-a operat, a facut perfuzii (chimioterapie) in primavara, si la analizele din septembrie i-a iesit ca e vindecata!

Dumnezeu sa te ajute!



#15
ANDREEA GEORGIANA

ANDREEA GEORGIANA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 244 mesaje

Postat 05 decembrie 2008 - 16:11

Draga Linasobulina,

Iti doresc sanatate multa si intelepciune asisderea. Esti optimista (deh, te cunosc!:)) si o parte a problemei este ca si rezolvata. Mai cere si parerea altor doctori. Dr. Nitipir este foarte buna insa nu strica si alte opinii. Si multa, multa putere!


ANDREEA GEORGIANA,mamica de Thea Antonia... frumusica(28.03.2006)
http://community.web...ndreeageorgiana

www.evenimento.ro

Oamenii se schimba.De obicei...in rau.

#16
spic de grau

spic de grau

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 708 mesaje

Postat 05 decembrie 2008 - 16:26

Vezi ca dureaza pana incarca pdf-ul pe care ti l-am trimis ca link ca sunt vreo 25Mb.

#17
vali02

vali02

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 05 decembrie 2008 - 20:26

Draga Lina, sa-ti dea Dumnezeu putere sa treci cat mai repede peste socul aflarii diagnosticului.

Trage aer in piept si incearca sa iti linistesti gandurile care zburda acum bezmetice. Acum nu e momentul sa te gandesti la cum vei spune mamei sau cum se vor descurca ceilalti. Incearca doar sa ACCEPTI diagnosticul fara al privi ca o condamnare (stiu cat e de greu, pe mine m-a salvat credinta). Faptul ca te preocupa asa de mult chestia cu mancarea e bine, psihicul cauta "supape" pentru eliberarea tensiunii si concentrarea pe niste probleme minore poate ajuta (eu eram obsedata de gasirea unei peruci - mi-am luat apoi doua - pentru ca de fapt imi era prea frica sa ma gandesc la chimioterapie).
Dupa ce te vei mai linisti, poti incepe sa aduni informatii, de pe net sau din carti, despre dieta, tratamente si toate alea.
Eu deocamdata iti spun sa nu te temi, chimioterapia nu mai e asa rea cum era o data, exista medicamente eficiente pentru efectele secundare. Si in general, orice problema are o solutie, nu?

Daca simti nevoia sa faci ceva acum in privinta alimentatiei, eu iti recomand sa-ti cumperi un storcator de fructe/legume puternic si un aparat de gatit la aburi. Experimenteaza amestecuri de cruditati si sucuri pana gasesti ceea ce iti place. Pestele il poti gati la aburi si e delicios cu diverse ierburi aromate (pestele, spre deosebire de carne, este chiar recomandat). Daca simti nevoia de dulce (la mine asta era buba) poti inlocui zaharul cu fructoza sau miere, cu moderatie. Nu vreau sa te inebunesc acum cu sfaturi, dar iti stau oricand la dispozitie - eu acum am mult timp liber, sunt la radioterapie in Cluj, tot cu cancer mamar.

Sanatate multa si Doamne ajuta!

Vali, [copil] Alexandra (30.03.2003) si [copil] Ioana (28.09.2004)


#18
vali02

vali02

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 05 decembrie 2008 - 20:31

am uitat sa-ti spun, multe informatii si suport vei gasi la subiectul "cancer la san" capitolele 1 si 2, de aici, la femina intim:

http://forum.desprec...?TOPIC_ID=11812

Vali, [copil] Alexandra (30.03.2003) si [copil] Ioana (28.09.2004)


#19
Mmmaria

Mmmaria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 334 mesaje

Postat 06 decembrie 2008 - 19:02

O am pe mama care e batrana si a carui singur sprijin sunt eu. Ce ma fac cu ea?
Ar trebui sa ii spun sau oricum isi va da seama si singura.
Lasand la o parte ca are numai vecine vaduve carora le-au murit copiii fie in accident fie bolnavi. Si imi zicea intotdeauna ca ea nu ar rezista la asa ceva. Ei bine, ce ma fac cu ea?
I-am salvat viata de cateva ori numai in ultimul an, fiind langa ea cand era greu si gasind solutia. Acum, ce va face?
O sa ziceti ca si-a trait viata si asta e, dar...

Parerea mea: Ii spui ca esti bolnava (n-ai putea ascunde asa ceva, mai ales ei) dar nu-i spui cat de bolnava. Stiu ca voi spune un cuvant stupid, dar in fata ei, bagatelizeaza cat poti problema. Probabil ca va veni o vreme cand nu vei mai putea ascunde anvergura situatiei, dar ea va fi atunci obisnuita cu ideea ca esti bolnava, ca te vei face bine si va avea speranta.
Nu ti-as pune toate acestea, eu nu am fost bolnava grav pana acum, dar de fiecare data cand mama ma aude racita la telefon, isi face probleme trei zile.
Daca nu i-as fi ascuns mamei toate problemele majore pe care le-am avut pana acum, cred ca as fi omorat-o. Norocul meu si al ei ca am fost departe de ea.

Mai am o problema: sa ii zic Ioanei? Stiti, copilul meu cel adoptat care si-a gasit drumul inapoi la mama ei naturala si care se simte bin acolo, dar care si ea conta pe mine fiind sigura de mine si de protectia pe care pot sa o ofer (de la subiectul cu desfierea), credeti ca ii va pasa?
Adica nu in sensul ca sa fie aici, sa aiba grija de mine, ci doar sa o am asa, de drag.

Probabil ca ii vei spune. Va aparea un moment, candva, cand va trebui sa o faci, fie ca vei vrea fie ca nu. Insa nu te mai gandi la asta. Lasa lucrurile sa curga.

Si sincer, ma gandesc ca dau coltu' ,oare cine imi va face si mie o pomana acolo? Ca sotul nu le are cu mortii si cu biserica, nu din rautate ci poate asa ca forma de protectie a lui.

Insa de mine isi va aduce cineva aminte?
Ca mortii cu mortii, vii cu vii!


Da. Multi isi vor aduce aminte de tine. Persoane pe care nu le stii acum , poate ca le-ai cunoscut in treacat, dar pe care le-ai marcat. Poate vor fi de aici, de pe DC, poate nu. Si cu siguranta, vor fi si persoane pe care le vei intalni dupa ce vei termina cu neplacerea asta si iti vei relua viata.
Eu si acum, din cand in cand, aprind o lumanare pentru un profesor de limba romana al celei mai bune prietene, plecat la ingeri acum vreo douazeci de ani.
Singura problema cu ingrijorarea asta a ta este ca mai e mult pana atunci.
Insa eu personal o inteleg, am trait printre oameni carora nu le era frica de moarte, care aveau intotdeauna in dulap “hainele pentru inmormantare” si un soi de testament verbal facut.


Ce am lasat in urma?
Prieteni si multe vorbe bune, sfaturi si poate un mod de viata foarte intens.

Si crezi ca este putin? Eu cred ca acesta este raiul: muzica, prietenii, vorbele si gandurile bune, amintirile frumoase.


Poate imi plang mie de mila ca nu stiu dk ma va plange careva. Si o sa incep sa imi faca si pomeni singura, asa cu "maini calde" cum se zice.
Am doi finuti care au un an, copilasii unor oameni necajiti, oameni ai strazii de care am grija, mai am o protejata, pe Maria la care tin si careia i-am facut o asigurare, nici nu stiu ce se va intampla cu ea. E cam greu cand faci planuri pe termen lung si brusc termenul devine scurt, trebuie sa ma resetez.

Poate ca va trebui sa te resetezi un pic, e adevarat. Dar nu stiu de ce cred ca tot ce ti se intampla acum este ca viata ta sa fie mult mai frumoasa dupa aceea.
In final, da-mi voie sa-ti spun ca nu stiu cate persoane in locul tau ar fi putut sa scrie lucrurile astea. Din nici un cuvant nu razbate teama, ci tot grija pentru ceilalti.


#20
Yaia

Yaia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.884 mesaje

Postat 06 decembrie 2008 - 22:23

Sanatate multa! Si fii tare, numai asa poti invinge boala.

Poate acum un regim iti pare imposibil, dar dupa ceva timp te obisnuiesi si o sa ai rutina ta, mancarurile tale preferate...o sa fie bine! Tinem pumnii!



Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)

Poze


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -