Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Criza financiara...la serviciu


72 raspunsuri la acest subiect

#11
nona_denis

nona_denis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 316 mesaje

Postat 11 februarie 2009 - 16:07

La sot:
Cu aplicare intre 1 februarie si 1 august:
- programul de munca s-a marit cu 1h/zi
- primele 20 ore suplimentare sunt obligatorii si nu se platesc.
- salariul se intarzaie cu 5-10 zile lucratoare.
Mentionez ca cele 20 ore suplimentre deja au fost efectuate de la inceputul lunii pana acum, ceea ce nu sustine faptul ca firma ar trece printr-o criza. Asta aduce mai mult a profit de pe urma crizei financiare, dar vom vedea in timp.
La mine inafara ca nu am reusit sa iau salariul care trebuia sa se dea acum vreo 12 zile, nu s-a schimbat mare lucru. E o firma mica, daca pleaca 3 angajati nu se mai poate desfasura activitatea.

Mami de Denisache

#12
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 11 februarie 2009 - 17:43

nona - ce ai spus tu ca s-a petrecut la firma aia e ILEGAL. in contractul colectiv de munca (la nivel national) se mentioneaz#259; clar ca nu e voie ca programul demunca sa depaseasca 40 de ore pe sapt. si in caz ca depaseste orele suplim. trebuie platite sau compensate cu zile libere...

eu cred ca unii patroni profita de criza sa bage pe gitul angajatilor tot felul de prostii.. [bang]




Ramonika [sofer] si pisicile Vladutz[pis] Maritza[pis] Fulgushor[pis] Miki[pis]

#13
andira

andira

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.106 mesaje

Postat 11 februarie 2009 - 17:50

Citat:
citat din mesajul lui pitzinuca

eu sunt pe liber. incredibil. s-a petrecut dintr-odata, nici nu stiu ce m-a lovit.
lucram la o firma de consultanta. au dat 3 afara, ultimii veniti. cu 1 salariu compensator.



Imi pare rau...
Dar cu ce motiv ti-au incheiat contractul? Restructurare? Din cate stiu, ar trebui sa-ti dea minim 2 salarii compensatorii. 2 ani de acum incolo nu au voie sa angajeze pe cineva in locul tau.

Ti-au pus in fata demisia si ai semnat-o sau aveai contract pe perioda determinata?

Am 3 prietene carora li s-a intamplat asta (pus in fata demisie si mers la intimidare), 2 dintre ele si-au dat angajatorii in judecata, iar a 3-a se gandeste serios sa faca acelasi lucru.


#14
andira

andira

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.106 mesaje

Postat 11 februarie 2009 - 17:52

Nona - pentru ceea ce se intampla la sotul tau ar trebui informat ITM-ul... nu-i normal si nu-i legal.

#15
nona_denis

nona_denis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 316 mesaje

Postat 12 februarie 2009 - 14:11

Fetelor, stiu ca e ilegal. Din pacate ei sunt un pic descurajati si le e teama ca daca fac plangere la ITM, pe langa faptul ca firma va scapa (stim care sunt criteriile in Romania) se va mai afla si numele celui care a depus plangerea si ne putem inchipui ce va urma. Majoritatea au familii si copii.
Eu l-am rugat pe sot sa-mi faca o copie a "instiintarii" care este pusa la avizier sa vad ce pot rezolva. Pana acum nu mi-a adus-o.

Mami de Denisache

#16
arinaa

arinaa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 628 mesaje

Postat 14 februarie 2009 - 03:52

si la noi se fac concedieri mascate ....te cheama la HR pe motivul"analiza activitatii tale" ,dupa care iti sugereaza sa-ti dai demisia ,iar daca refuzi te detaseaza in celalalt colt al tarii.e un stres permanent psihic pe care sper sa-l depasim.oricum mi-am dat demisia din invatamant datorita salariilor mizere,dar sincer din toamna ma intorc inapoi.

Vrem si noi un bebe
http://tt.lilypie.com/z0OAp3.png

#17
anuscha2009

anuscha2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 18 februarie 2009 - 13:02

Pe mine m-au anuntat acum 10 minute ca ma dau afara. Pentru ca firma este in prag de faliment, dar ca sa-mi faca mie chipurile un serviciu m-au lasat pe mine sa aleg care este cea mai buna modalitate de inchidere a contractului de munca
Sunt in soc si nu stiu cum sa procedez.

Oare ar putea cineva sa mi dea un sfat??

#18
jesia

jesia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.364 mesaje

Postat 18 februarie 2009 - 15:43

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009
Pe mine m-au anuntat acum 10 minute ca ma dau afara. Pentru ca firma este in prag de faliment, dar ca sa-mi faca mie chipurile un serviciu m-au lasat pe mine sa aleg care este cea mai buna modalitate de inchidere a contractului de muncaSunt in soc si nu stiu cum sa procedez.Oare ar putea cineva sa mi dea un sfat??
Sincera sa fiu nici nu stiu ce sa-ti zic....e cumplit ce ti se intampla. Incearca sa nu intri in panica fiindca sigur iti vei gasi altceva de lucru [flo]Pozele meleCe nu te doboara te face mai puternic [flo]

#19
anuscha2009

anuscha2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 18 februarie 2009 - 16:55

Multumesc pentru incurajari.
Trebuie sa-mi gasesc un alt job, dar ideea e ca ma asteptam la asta si am depus Cv uri si nici macar un telefon pentru interviu nu am primit.

Problema e ca nu stiu cu ce articolo sa cer incetarea Contractului de munca ca sa mai castig timp. Nici nu stiu daca pot beneficia macar de somaj pentru ca de la inceputul anului nu s-a mai cotizat la sistemul de asigurari sociale.
De salarii compensatorii nu poate fi vorba pentru ca firma este falimentara, mi au spus clar ca mai au capacitate sa-mi plateasca salariul o singura luna.

#20
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 18 februarie 2009 - 17:59

somaj, din cate stiu eu nu este treaba ta ca nu s-a cotizat ci a lor! [alcool] La mine la job se practica incetarea cu acordul partilor, in mai termin cic-ul si cred ca voi fi prima somera a institutiei [nervo]



Creatiile mele



Andreea mama de Filip si Georgia


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -