Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Calendarul gradinarului vesel :-) 6


238 raspunsuri la acest subiect

#11
Elle_seb

Elle_seb

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.464 mesaje

Postat 03 februarie 2009 - 19:18

Buna, ma primiti si pe mine?
Ne-am mutat de curand la curte si odata cu asta au inceput sa ma preocupe lucrarile afara (gradina, flori, rasaduri, gaini etc).
As vrea sa pun niste flori, insa nu stiu ce se poate planta pe vremea asta ploioasa.
Voi ce ati pus pana acum?


Elle

#12
Mamecitta_C

Mamecitta_C

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 365 mesaje

Postat 03 februarie 2009 - 21:22

olymplia, ai pus deja semintele pentru rasaduri? si eu as pune, dar ma gandeam sa nu fie prea devreme... n-am mai facut niciodata chestia asta, dar e un inceput pentru toate... in ce fel de vase pui?

#13
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 04 februarie 2009 - 16:36

Elle_seb, Mamecitta_C, bine ati venit! Eu pun rasaduri in orice fel de vas: galetuse de smantana, pahare de iaurt, oale si tavi vechi. Am pus seminte de rosii, castraveti, dovlecei, voi pune si salata. Daca semintele le puneti mai rarute, deci pregatiti multe vase, suficient de adanci, veti transplanta direct afara. Daca semanati mai inghesuit, va trebui sa repicati (replantati) cand plantutele ajung cam la 10cm, in pahare separate, unde ele se dezvolta pana la plantarea definitiva.

Elle_seb eu te sfatuiesc sa faci intai rasaduri de flori, cum am scris mai sus si abia mai tarziu sa le pui afara. Sunt 2 motive! Semintele au alta sansa de a germina si de a se dezvolta, tu poti curata si pregati locul ales mai bine, pentru ca buruienile concurente sunt mult mai harnice, mai rapide si mai rezistente decat floricelele si nici nu confunzi florile cu alte plante, ca sa le smulgi din greseala! Nu rade, ca io am patit-o!

Elle_seb poti pune bulbi in pamant: gjhiocei, zambile, narcise, branduse, lalele...nu stiu daca infloresc insa anul asta. Daca puneai de toamna, sigur infloreau.

Daca aveti timp, mai cititi din urma daca nu, mai intrebati!



Pene colorate... cate putin din toate!

#14
april

april

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.234 mesaje

Postat 04 februarie 2009 - 20:19

Daniela draga...[pup] ma bucur enorm ca minunea a ajuns si in casa ta. Ce-ti spuneam eu cu ani in urma? Doamne da sa fiti bine si sa ai o sarcina si o nastere usoara.
Inca mai astept continuarea povestii...stii tu [pup][flo]

#15
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 04 februarie 2009 - 21:53

Elle_Seb si Mamecitta C, bine ati venit!
Olympia fain ai pus rasadurile! Eu nu mai pun la atitea, mi se pare mai greu asa decit sa pun direct in pamint semintele. Adica pun rosii si ardei, restul merg direct in pamint. Pentru recunoastere[:D] am cumparat niste betisoare speciale pe care pot sa scriu ce fel de seminte am plantat. Imi plac pentru ca notez si diversele soiuri de rosii sa zicem, in felul asta stiu care sa le folosesc si in anul urmator, care mi-au placut mai mult.
Castravetii au mers foarte bine pusi direct in pamint. Dovlecei n-am avut, vreau sa pun si eu anul asta.
Pentru bulbii astia de primavara cred ca-i prea tirziu, eu as astepta sa-i pun la toamna. Dupa ce trece pericolul de inghet poti sa pui dalii, gladiole, crini din aia exotici, frezii, canna (de cind imi tot propun si eu sa pun din astea!)...

Lume multa, oameni putini

#16
Mamecitta_C

Mamecitta_C

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 365 mesaje

Postat 05 februarie 2009 - 10:02

eu bulbii de lalele, narciste si ale "cepe" i-am pus prin octombrie... unii deja au rasarit din cauza vremii mai caldute... apoi s-au inmuiat de frig... sper sa mai apara ceva din ei...
restul florilor (seminte) o sa le pun direct in pamant...
rasaduri vreau sa fac pentru legume... e tentatia asa de mare cand vezi prin magazine fel de fel de seminte si de flori si de legume... pare foarte simplu, dar trebuie si un pic de grija si un pic de timp...
multumesc pentru intampinare si pentru sfaturi...

#17
anne-marry

anne-marry

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 365 mesaje

Postat 05 februarie 2009 - 16:12

am ramas in urma cu plantatul ... ar tb sa pun si eu ceva semninte de flori... cam ce se pune acum?

__________________________
anne-marry mamica lui [bonjovi] teodor alexandru si [gravi] 20 cu [fetita]

NICIODATA SA NU SPUI NICIODATA

#18
andanii

andanii

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 06 februarie 2009 - 12:20

[pk] ce fain ca s-a deschis dinou subiect despre plante si flori [pk]

daniela multumim de capitol nou [pup] felicitari pentru samburelul din burtik [pup]

vali draga ... speranta moare ultima [pup][pup]



am primit ieri de la o prietena lastari de la muscate ... si le-a tuns si am primit tot ce a rupt, o plasa plina ... eu le puneam direct in pamant , dar acuma nu am curaj si le-am pus in apa sa faca mustati ... am procedat bine ???? a mai pus cineva muscatele in apa ???? mi-e teama sa nu mucegaiasca in apa si sa le omor [q][q] sa le pun totusi acuma in pamant ????



help my pleaseeee [pup][pup][pup]







ANDANII [flo][hia][hia]



[ruga] Sunt PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa Emma, in fiecare zi, la ora 13



"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."



[aerob]s-au topit 18 kg, mai am 12 kg pana la targhet [batetoba] cu "montignac, stil de viata nu dieta" [aerob]

#19
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 06 februarie 2009 - 18:08

Dana,eu nu am pus niciodata in apa,direct in pamant cu cateva boabe de grau alaturi!Pune si tu jumi-juma,vezi ce iese!





"La vita e bella"

De mancare

Dulciuri

Din gradina mea

#20
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 06 februarie 2009 - 18:14

In ce credeti ca am pus eu anul trecut seminte pt. rasaduri?
In cutiile de oua din carton(gofraje parca le spune)!
Am folosit din acelea de 10 sau 6 oua pe care le-am pus ulterior pe o tavita.Dupa ce au mai crescut plantutele le-am transplantat in ghivece mai mari sau direct in pamant.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -