Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Topic ingrijirea copilului - CIC - (3)


283 raspunsuri la acest subiect

#11
mihaii

mihaii
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 02 februarie 2009 - 16:22

Buna Marius. Am si eu o rugaminte daca poti sa ma luminezi si pe mine in situatia in care sunt.
1. In sept 2006 am nascut si am stat in ingrijire copil pana in 15 sept 2008 cand e prima zi de munca. Am ramas insarcinata si trebuie sa nasc in jur de 5-16 aprilie 2009. Ce luni mi se vor trece pt 85%. Am inteles ca se iau in calcul si fractiuni de luna. Ce inseamna asta pt lunile august 2008 si aprilie2009? Adica ce vor trece cei de la munca pt lunile astea(pe adeverinta aceea)?
2. si pe restul lunilor pana la 12 e adevarat ca se vor lua in calcul 600 din cic 1? Si cate luni vor fi?
3. Pe fluturasul meu e trecut asa: venit brut(unde se pun si prime, bonusuri, ore suplimentare) se scad somajul, sanatatea, pensiile dupa care e trecut venit net, din care se scade impozitul si ajung la salariul net. Legea zice venituri nete. Se va trece pe adeverinta suma din dreptul venitului net sau cea din care s-a scazut impozitul?
Sper ca am fost cat de cat explicita si imi cer scuze de deranj, dar deja in jurul meu au fost prea multe presupuneri si sincer nu prea mai inteleg nimic. Mersi mult.

#12
iubu77

iubu77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 789 mesaje

Postat 03 februarie 2009 - 15:53

Buna fetelor

Imi spuneti si mie va rog unde gasesc legea mamelor si normele de aplicare..Pt ca sincer vreau sa studiez exact.
Eu am nascut in noiembrie 2008, pe 21, iar pana pe 06 oct 2008 am fost in Cic 1 apoi in prenatal pana la nasterea copilului.
Corect si normal ar fi sa mi se calc si mie 85% din salariul avut inainte de cic 1..pt ca practic am luat 1 luna indemn de maternitate si nu salariu..
Vreau sa vad exact ce spun normele.
Merci

#13
Eseea

Eseea

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.103 mesaje

Postat 03 februarie 2009 - 16:24

uite noile norme :



http://www.dreptonli...l_1682_2008.php



Mami de fetita [copil] [fetita] si de baietel [gravi] [baietel] 32+





#14
elara

elara

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.594 mesaje

Postat 03 februarie 2009 - 16:32

Iubu, gasesti aici legile .

Dai clic acolo unde e enuntat nr si tipul actului normativ; de ex. Hotararea Guvernului nr 1682/2008 si o sa-ti afiseze un adobe.

Vezi pe pag anterioara la ac subiect ca s-a oferit cineva sa le dea doritorilor pe mail... (daca ai fi citit si tu macar cateva mesaje din urma... ai fi vazut...)





Eseea, am trimis si eu azi un PM la cami2003...ca si eu vreau mesajul ala de e-mail, raspunsul ala de la Min Muncii. Tu ai facut cumva rost de el? Ai reusit sa iei legatura cu Cami? Sau sa ne spuna macar cine e persoana care i-a raspuns...ca vad ca unii sunt mai amabili iar altii nu...(cum i-au spus lui Fancy sa citeasca cu atentie..de ex...paii..am tot citit!!! [bang])



De ce oare au dat atatea precizari...unele neimportante - de ex..s-au depus n..nr de cereri... (http://www.mmuncii.r...42-articol.html - cititi si va minunati!) dar...la astfel de intrebari NU EXISTA UN RASPUNS OFICIAL...pe site...[bang]

Ar fi fost f bine venit!!!






Elara, fericita mamica

a Mariei Roxana (20.03.2008)


Albumul printesei mele [zana]



Campania - Sansa la viatza!



"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca


#15
Eseea

Eseea

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.103 mesaje

Postat 03 februarie 2009 - 16:37

Elara, nu am primit nici eu mesajul ala de la Min Muncii. Am primit doar tipizatele alea de care vorbea Carmen. Mai astept si eu......



Mami de fetita [copil] [fetita] si de baietel [gravi] [baietel] 32+





#16
iubu77

iubu77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 789 mesaje

Postat 03 februarie 2009 - 17:56

Multumesc frumos dar fetelor astea sunt completari la normele initiale..
Eu vreau normele in care scrie ca in cazul sarcinilor legate mama primeste 85% din veniturile avute inainte de nasterea primului copil..
Vreau normele initiale si legea propriu zisa ca sa o citesc din scoarta in scoarta..

#17
elara

elara

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.594 mesaje

Postat 03 februarie 2009 - 18:37

gasesti aici
http://www.mmuncii.r...26-articol.html

citeste hg 1025/2006 art 8 alin 1.

imi cer scuze ca prima data am uitat sa pun link-ul [:I]

dupa parerea mea..nu ti se aplica. chiar daca e vb de o luna de indemnizatie de post natala totusi CIC1 s-a incheiat anterior datei nasterii bb nr 2 si ti s-a reactivat contractul de munca (a incetat suspendarea care a existat cat erai in cic1).
dupa cum stii indemnizatia aceea de post natal o plateste angajatorul...
imi pare sincer rau...
ti-am mai scris ca ar trebui ceva schimbat in situatia ta...incearca in instanta...dar tr sa te lupti cu statul roman..cu leea in sine, ca e prost facuta si te discrimineaza...comparativ cu cele ce nasc bb 2 in interiorul cic 1.

#18
Eseea

Eseea

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.103 mesaje

Postat 03 februarie 2009 - 19:09

si eu cred ca Elara, nu ti se aplica din pacate...tu nu ai nascut pana a facut bb1 2 ani, ci dupa......



Mami de fetita [copil] [fetita] si de baietel [gravi] [baietel] 32+





#19
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 04 februarie 2009 - 14:43

ida74
Posted - 04/02/2009 : 12:38:00
--------------------------------------------------------------------------------
Buna fetelor

Veste buna! Incepand de ieri, 03.02, dosarele pt. recalculare se pot depune si la direcxtiile sociale ( unde a fost depus dosarul initial).
Eu am fost astazi ( la Orizont,sector 6) si mi-am depus dosarul pt. recalcularea indemnizatiei.
Am ajuns la 9.30 si nu era nimeni (banuiesc ca inca nu stie toata lumea),iar ca termen de incasare bani 2 luni.
Sper sa fie asa.

#20
mami25_7

mami25_7

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 160 mesaje

Postat 05 februarie 2009 - 15:39

Buna!poate sa ma lumineze si pe mine cineva???Am nascut in oct 2007,voi fi in cic 1 pana in oct 2009.Urmeaza sa nasc bb 2 in sept 2009,deci pana sa implineasca primul copil 2 ani.As vrea sa stiu cum trebuie sa prodedez,trebuie sa iau intai concediu de maternitate si apoi cic2 sau se poate din unul in altul???
Si inca ceva voi mai beneficia de indemnizatie marita,daca pt primul bb voi primi marit pt 8 luni???Multumesc!!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -