Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

MONTIGNAC (113) STIL DE VIATA NU DIETA


207 raspunsuri la acest subiect

#181
ymca

ymca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 770 mesaje

Postat 12 februarie 2009 - 14:47

ananasul trebuie sa fie galben la fund, sa miroasa bine (astia ai nostri din hipermarketuri nu prea miros dar macar acolo o aroma) si sa iasa usor frunzele...tragi de una si vezi cat de rapid se rupe...cam astea sunt criteriile pe care le folosesc si n-am dat gres[:D]...si m-am orientat catre ananasul mai mic nu catre cei mari

multumesc fetelor pentru empatizarea cu starea mea nasoala...acum nu ma mai doare nimic, dar ieri am sarit iar la bataie la doctor...cand apare langa mine, el intinde o mana spre mine si eu i-o insfac pe cealalta[:D]...am reflexe...ieri au ras pe seama mea ca s-a ajuns la concluzia ca imi cam face placere sa-l tin pe doctor de mana[olala]...ce-i drept e tanar si simpatic, dar la durere nu mai vad nimic. da, acum iar stau 6 saptamani si control saptamanal ca sa vedem cum evolueaza...in specialitatea asta si asistentele tot barbati sunt asa ca atmosfera e cool dar ce urmeaza dupa[bang][bang]

asa la haine parca se vede ceva in jos dar cred ca la kg e eroare de mana...bine, eu am paranoia mea: cantaresc mai mult fara sutien[:D] decat cu sutien (ca le ridica in aer)...asa ca asta cu mana se adauga piticilor anteriori[:D]

#182
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 12 februarie 2009 - 14:51

hai ca esti tare, Ymca! Ai slabit sigur, n-are a face mana. [pup] sa treaca repede durerea.



Am o durere crunta de cap, care se cam repeta si incep sa-mi pun intrebari. Fug la examen, vorbim mai pe seara.



Creatiile mele



Andreea mama de Filip si Georgia

#183
anca.b

anca.b

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.689 mesaje

Postat 12 februarie 2009 - 15:29

Citat:
citat din mesajul lui ymca
ananasul trebuie sa fie galben la fund, sa miroasa bine (astia ai nostri din hipermarketuri nu prea miros dar macar acolo o aroma) si sa iasa usor frunzele...tragi de una si vezi cat de rapid se rupe...cam astea sunt criteriile pe care le folosesc si n-am dat gres[:D]...si m-am orientat catre ananasul mai mic nu catre cei marimultumesc fetelor pentru empatizarea cu starea mea nasoala...acum nu ma mai doare nimic, dar ieri am sarit iar la bataie la doctor...cand apare langa mine, el intinde o mana spre mine si eu i-o insfac pe cealalta[:D]...am reflexe...ieri au ras pe seama mea ca s-a ajuns la concluzia ca imi cam face placere sa-l tin pe doctor de mana[olala]...ce-i drept e tanar si simpatic, dar la durere nu mai vad nimic. da, acum iar stau 6 saptamani si control saptamanal ca sa vedem cum evolueaza...in specialitatea asta si asistentele tot barbati sunt asa ca atmosfera e cool dar ce urmeaza dupa[bang][bang]asa la haine parca se vede ceva in jos dar cred ca la kg e eroare de mana...bine, eu am paranoia mea: cantaresc mai mult fara sutien[:D] decat cu sutien (ca le ridica in aer)...asa ca asta cu mana se adauga piticilor anteriori[:D]
[:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))]merci de informatiile legate de ananas. poate incerc si eu duminica sa iau unul...daca gasesc sa corespunda...Anca si [cavaler] Stefan (13.01.2008)POZE NOIBebe Stefan 0-9 luniPovestea Nasterii

#184
la_cristescu

la_cristescu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 12 februarie 2009 - 15:39

buna fetelor,

am cam chiulit zilele astea fiindca am avut multa treaba la servici, dar v-am citit zilnic. nu am avut abateri, luni m-am dus la sala si deja la mine se vede mai bine decat saptamana trecuta. se vede clar cand sunt mai disciplinata. cand o iau prin balarii slabesc mai greu. Am mancat asa:
- md gucidic in fiecare dimineata - iaurt 0% cu lipie ( am gasit unele mici facute numai din faina, drojdie si apa, nu e faina integrala, dar e cel mai aproape de monty) in we o sa fac cornuletele lui andanii [pup]
- pranz- proteine cu lipide, fiindca il iau la birou, si de obicei este o salata cu pui sau cu ton. am mancat si o pulpa de porc cu fasole verde o data [pofta]
- seara - de obicei fructe (proaspete) sau smochine sau migdale- dar ieri seara am facut o salata delicioasa cu branza de vaci, smantana, marar, chimen, rucola ( am descoperit recent frunzele astea si sunt inebunita dupa ele, sunt cam scumpe dar cu o punga rezist o saptamana) si sare

UTA - eu sunt cu monti de mai multi ani si de fiecare data a dat rezultat. de obicei o dau de gard fiindca incep iar cu pateuri, placinte si prajituri romanesti. acasa eu gatesc monty, faza II, de ani de zile, sotul meu mananca ce ii fac, cateodata el primeste si cartofi prajiti [olala], iar copilul nu face mofturi deloc. acum in faza I e mai greu pt mine ca am constatat ca daca nu e tin restrictiv slabesc greu, deh, cu varsta asha se intampla. asadar, mi-am facut niste niste reguli stricte:
1. MD intotdeauna glucidic - iaurt degresat cu chifla neagra, fiindca sunt tot timpul pe fuga si pot sa-l iau si in masina
2. Pranz - proteic - lipidic, e comod, pot sa imi iau la birou o salata pe drum , de undeva sau pot sa imi comand
3. Seara - fructe
Daca simt nevoia de o gustare, tot fructe mananc.
La cina, de 2 ori pe saptamana gatesc proteic -lipidica, adica o salata, un sufleu, o friptura. Totul tine de disciplina si cat de organizat esti. Eu fac cumparaturi pt casa saptamanal, si pt copil si pt noi, asadar am grija sa am in frigider ce imi trebuie ca nu am scuze pt abateri [:D]
Bugetul - la mine s-a redus. Noi cumparam tot felul de prostii, biscuiti, dulciuri, branzeturi grase si alte specialitati. Acum cumparam lucruri simple. Mie imi place sa gatesc, asa ca seara din cand in cand fac repede, intr-o jumatate de ora, ceva pt toti 3 si e chiar distractiv. In we gatesc intotdeauna. De obicei vineri fac o ciorbita Monty pe care o servim la pranz cu branza si la felul doi fac o friptura cu spanac, piure de conopida, dovlecei.
In cartea lui Monty gasesti o lista de menu-uri pt Faza I care te pot ajuta. Eu am folosit cateva.
Mie, de obicei, mi-a fost greu in primele doua saptamani. Acum ma simt excelent, sunt usoara, seara dorm dusa si pot sa fac sport mai mult fiindca organismul meu este usurat.
Eu iti tin pumnii! [pup]

Laura

mamica Evei

#185
la_cristescu

la_cristescu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 12 februarie 2009 - 15:49

Sanse - halvaua pare monty, dar nu cred ca e buna pt faza I. In faza I el recomanda la desrt numai zmeura, branza si lapte de pasare. Pt faza II cred ca e ok

Puisorul - iata salata mea de ton: salata verde, ardei gras, ou, mozarella sau cas dulce, ulei de masline, lamaie si piper.[pofta] Imi fac diseara ca deja mi-e pofta

Dianarus - cred totusi ca ficatei nu avem voie in faza I, fiindca are si putine glucide.Daca nu e asa va rog sa-mi spuneti ca, vaaai, ce-as manca si eu un ficatel la cuptor [pofta]

YMCA - multi pupici de la mine [pup][pup][pup]

Am uitat sa va zic ce am comandat azi de la chinezesc [asia] - rata prajita cu castraveti ( crud) ras, ceapa rasa si sos de soia. vai de mine ce bun a fost! E monty, nu?!

Laura

mamica Evei

#186
sanse

sanse

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 414 mesaje

Postat 12 februarie 2009 - 16:07

Bine...bine.... nu pap halva [:-@]



Eu cu sutien cantaresc mai mult [alcool](am pernute de silicon[:D])



la_cristescu -chinezeasca zici?!

Pai aia pun zahar si-n salata,nu?Stiu ca nu-s tocmai indicate bunataturile lor [q][pofta]



Dianarus eu stiu ca dupa cartea nr.2 avem voie ficatei...Asa stiu eu si papa din cand in cand cu pipotele si inimioare [pofta]



anca.b si eu aleg ananasul ca si Ymca.Am vazut o data la tv. la Dan Chisu...







Va pup [pup].Fug la balet [colegi]....cu fetele[:D]



MIRELA[striptis]mami de doua zuze ANA MARIA[hippi] si ANDREEA[haibat]

POZICI



KG MELE



INTREBARI SI RASPUNSURI MONTIGNAC

#187
alinam

alinam

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.379 mesaje

Postat 12 februarie 2009 - 16:14

[:D] haaaaaaaaa ma duk acasa si ma cantaresc cu si fara sutien, promit ca va zic si voua rezultatul [:D]

Alina, mama de Vlad (25.09.2005)


#188
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 12 februarie 2009 - 16:40

[:-)))] Ymca, esti mortala cu sutienul! ia ca incerc si eu, desi mie imi place la nudu gol ca sa fiu sigura ca la mine chilotii atarna greu [:-)))][parasuta]



Creatiile mele



Andreea mama de Filip si Georgia

#189
anca.b

anca.b

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.689 mesaje

Postat 12 februarie 2009 - 16:43

Laura, ai voie ficatei in faza unu, maninca linistita! in prima carte erau interzisi, insa in a doua monty ne da voie. [pup] si pofta buna. eu ii fac la tigaia de teflon si ii pap simpli, cu condimente. e drept ca nu se intimpla foarte des...



Anca si [cavaler] Stefan (13.01.2008)

POZE NOI

Bebe Stefan 0-9 luni

Povestea Nasterii

#190
puisorul

puisorul

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.594 mesaje

Postat 12 februarie 2009 - 17:01

Tot mai greu ajung la calc din cauza copilului atomic care nu ma lasa in pace nici un minut.



Multumesc, dragelor pentru retetele de salata de ton [flo].



Azi am mancat asa:

MD- doua feliute de paine integrala cu salata de vinete

P- un rest de salata de ton de ieri si acum savurez cateva bucatele de cioco neagra

De cina execut ficatei de pui cu sos de ceapa si garnitura de broccoli( pt. sot piure de cartofi ca nu ii place brocoli)



Ymca, sa treaca cat mai repede cele 6 saptamani [pup]. Si mersi de tipsurile cu privire la ananas. Si eu cumparam destul de des intr-o vreme dar am dat-o kix de cateva ori si nu am mai luat.

Pai mana nu atarna de gat, daca o legi cu fasa? Deci stai linistita ca tot trage la greutate si mana aia ca doar nu leviteaza [:D]



Andreea, bafta la examen [majoreta]



Revin mai tarziu daca mai pot [bang]



[mamica]Ani de [copil]Stefana (23.01.2008)

Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery

Cum se topesc kilogramele




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -