Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

masina de spalat vase in masca de chiuveta?


10 raspunsuri la acest subiect

#1
miri2007

miri2007

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 283 mesaje

Postat 26 ianuarie 2009 - 19:43

Buna,

In sfarsit am horatat si noi sa ne luam masina de spalat vase. Insa am doua probleme:
1. o imensa problema de spatiu: bucataria noastra e foarte mica si "singurul si unicul"[q]loc unde pot sa o plantez este in masca de chiuveta. Asa ne-am gandit noi dar nu stiu daca se poate. Insa pentru aceasta ar trebui sa schimb masca (adica sa stric design-ul mobilei - din lemn gen rustic), sa comand una noua (din pal). Oare se poate? A mai incercat cineva asa?
2. nu stiu de care masina sa iau. Adica stiu ca dimensiuni cat poate sa fie, dar ca si caracteristici tehnicie nimic, iar bebe nu prea ma lasa la fac research pe net. Voi de care aveti si care va sunt impresiile?

Merci mult!

Miri2007

#2
simali

simali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.349 mesaje

Postat 26 ianuarie 2009 - 22:13

Eu nu cred ca se poate sa incastrezi masina de spalat vase sub chiuveta. Chiuveta are o anumita adancime si mai are si niste sifoane, etc, pe dedesupt. Nu are cum sa incapa acolo o masina de spalat vase - nici macar un model mai ingust.

alice

#3
crisu79

crisu79

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 27 ianuarie 2009 - 00:12

buna,

eu am una Siemens care e incastrata in mobila de bucatarie, dar nu sub chiuveta.Asa cum ti-a spus si Alice, sub chiuveta nu ar incapea.
Eu iti propun doar sa te gandesti bine daca chiar o vei folosi.la mine au fost bani aruncati pe fereastra.intr-un an de zile am folosit-o fix de 3 ori.daca ai o familie numaeroasa, atunci da,dar din cate inteleg sunteti voi 2 si un bebe, deci ori o pui pt 2 farfurii (consum energie, apa, detergenti scumpi) ori stai cu farfuriile murdare o sapt ca sa se umple [:D]

Crisu, mami de Alex[copil]22.07.07

#4
dianocica

dianocica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 757 mesaje

Postat 27 ianuarie 2009 - 02:06

nu intra :)

poate te gandesti sa mai inalti un corp, sa-l faci pana sus sau doar la seminaltime, desi si asta e destul de dificil. oricum, daca pui masina ulterior, e destul de nasol pentru ca trebuie sa tragi tevi de sub chiuveta si ar trebui sa fie cat mai aproape, sa nu spargi prea multe laterale de corpuri.




Poarta-ma, mami!



#5
Christel

Christel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 828 mesaje

Postat 27 ianuarie 2009 - 13:04

Ba se poate, noi o avem asa instalata, in masca de la chiuveta.
Tot asa din lipsa de spatiu si pentru ca aveam deja mobila instalata am recurs la acest tips.
Masina este Siemens(latime de 45cm), cea de 60cm intr-adevar nu incape, dar noua ne este suficienta, chiar sunt zile cand nu se umple toata(si suntem 4 persoane).

Ce trebuie sa faci:
-Prima data iei dimensiunile spatiului si masori sa vezi daca ti-ar incapea acest model de 45 latime cu 57(cred ca are adancimea)iar inaltimea masinii are 83(dar se poate scoate capacul de deasupra al masinii si castigi 3 cm) ca sa-ti incapa sub blat. Trebuie sa intrebi inainte la magazin, la ce modele se poate scoate capacul, ca nu la toate se poate scoate.
-mare importanta are felul cum este montata chiuveta(trebuie o chiuveta incastrata in blat)si montata in asa fel incat sa incapa sub ea masina, mai trebuie vazut si racordurile de apa cum sunt, la noi si ceasurile sunt tot acolo in spate.
- si trebuie modificata masca in sensul ca trebuie scoasa o usa si taiat din blatul de jos, astfel masina va fi pusa direct pe gresie si nu in dulapul din masca, deci trebuie cumva modificat pe acolo, deci masca va ramane cu o usa.

Sper ca ai inteles din ce am scris, daca mai ai nelamuriri ma intrebi si iti mai spun, daca vrei iti trimit si o poza sa vezi cum arata.

Cert este ca sunt foarte multumita, iar masina de spalat vase chiar este o MINUNE pentru noi femeile[olala][:)]
[:)]

#6
ni-na

ni-na

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.324 mesaje

Postat 27 ianuarie 2009 - 15:06

O masina de spalat vase,incorporabila are inaltimea 80-90cm(diferenta o fac piciorusele reglabile).De ai chiuveta in blat,are ca si dimensiuni de la 80 -110 cm...depinde cate cuve ai.Cele mai inguste masini au 45 cm.Fa un calcul al unui cub si vezi de o sa incapa undeva.Dimensiuni estimative in milimetri:800*450*575.
nicoleta

#7
miri2007

miri2007

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 283 mesaje

Postat 27 ianuarie 2009 - 19:33

Buna!

Merci mult de raspunsuri.
Eu sunt dispus sa schimb masca si chiuveta cu totul numai sa intre.
Problema este intr-adevar cu racordurile. Cred ca va trebuie sa intreb mai intai un instalator, nu-i asa? MIe mi se pare ca ceasurile de la apometre vin exact sub cuva chiuvetei, in partea celalta ramand spatiu...dar asta e ce mi se pare mie care nu ma pricep.

Oricum, ce mi-a spus Christel ma bucura tare. Daca poti sa-mi trimiti o poza ceva, eventual pe PM, ar fi super, ca sa-i arat si sotului. Eu fac munca de cercetare si poate, poate, poate el munca de "teren".

Va pup!

Miri2007

#8
coraly

coraly

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 983 mesaje

Postat 28 ianuarie 2009 - 18:32

Christel, imi poti trimite si mie pe PM o poza, te rog!



Coraly si Sergiu (3 ian 2005)



poze



Alaptatul - Help Line

#9
Christel

Christel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 828 mesaje

Postat 29 ianuarie 2009 - 01:06

[quote]citat din mesajul lui coraly
Christel, imi poti trimite si mie pe PM o poza, te rog!Coraly si Sergiu (3 ian 2005)Coraly, ti-am trimis poze, daca mai ai intrebari iti raspund cu placere.

#10
Christel

Christel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 828 mesaje

Postat 29 ianuarie 2009 - 01:36

Miri 2007, ti-am trimis si tie pozele.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -