Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

al 2 divort ?


455 raspunsuri la acest subiect

#41
flexi

flexi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 26 noiembrie 2008 - 11:46

O noua dimineata. O alta seara trecuta.Si alte discutii. Cu calm si....si atat. Cuvintele nu ma mai lovesc. Nici n-ar mai avea de ce. Lucrurile sunt aproape limpezi. pentru mine, cel putin. In fiecare zi de la " trantitul la pamant ", incerc sa ma adun. Pentru mine si copil. Nu face bine nimanui sa stau si sa-mi plang de mila. Nu am de ce. Am un copil sanatos, eu , slava Domnului, am un cap pe umeri cu care judec si doua maini ca sa muncesc. O varsta, nici tanara, nici batrana, dar coapta la minte, cum s-ar zice. La anul implinesc 40 ani. Acum ceva timp imi imaginam aniversarea mea in alt cadru. Ce repede se schimba totul. Planuri, vise, dorinte. In cateva secunde se poate narui sau construi ceva.Trebuie sa continui sa construiesc. Ce alceva as mai avea de facut? Sa stau si sa astept ce? momentul in care va veni sa-mi spuna ca cealalta este gravida si ca trebuie sa plece? In momentul acela oricum va pleca. Si pe asta mizeaza si ea. O sarcina. Este latul cu care il va prinde.Si atunci batalia va fi castigata. De ea. Un razboi pe care il voi pierde luptand inegal.Nu e foarte tanara, dar in comparatie cu mine, este. Are 34 ani si nu a fost niciodata casatorita. Copilul ei este dintr-o relatie.
Dulcetica m-ai intrebat daca a mai fost el casatorit? DA. Amandoi suntem la a 2-a casnicie. Crezi ca are vreo importanta?

#42
mariamunteanu

mariamunteanu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.173 mesaje

Postat 26 noiembrie 2008 - 12:06

Flexi, pana acum ai procedat cu multa demnitate, bravo tie [flo]! Dar nu crezi ca starea aceasta de nesiguranta te macina si nu aduce nimic bun pt. tine ? Adica viata ta sta in mainile femeii de la firma sotului tau ? Hmm ... Casnicia ta depinde de faptul ca ea va ramane sau nu gravida ? Si pana atunci, ce se intampla cu tine ? Nu cumva oamenii acestia mizeaza pe "domnia" ta si pe faptul ca cedezi fara sa-i deranjezi ? Cum s-ar spune, asisti la ceea ce ti se pregateste.

Nu-mi place deloc ce ti se intampla.

Maria

#43
pitzinuca

pitzinuca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.124 mesaje

Postat 26 noiembrie 2008 - 12:40

Nici mie. Starea asta se va transmite si copilului tau.

Prin comportamentul tau il faci pe sot sa creada ca ii este permis orice. Si ca se poata juca cu tine, pana ii trece/sau nu indragosteala.
Eu i-as pune bagajele la usa AZI, ca sa am timp sa ma linistesc pana de sarbatori, si ca sa aiba si el timp sa se gandeasca pana dupa sarbatori.

Pup.

Si nu te mai gandi la tanti aia. Ca e c...va, ca spala veceuri, ca nu stiu ce, ca o sa ii faca un copil, ca o sa isi faca afaceri impreuna...
Nimic din toate astea nu ar trebui sa te macine. Doar sentimentele si comportamentul lui fata de tine.

Si nu l-as sustine in afaceri. Daca X ii face un copil, poti sa il sustii la infinit ca nu va conta, nu? Cel putin spui ca isi doreste mult un copil si ca asta va fi o prioritate. Asa ca asigura-te tu si baietelul ca veti fi bine si nu doamne fereste in strada, peste cativa ani.



b
________________________
"Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."

#44
dulcetica

dulcetica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.232 mesaje

Postat 26 noiembrie 2008 - 14:54

Flexi,ma gindeam doar ca daca a mai fost casatorit anterior,stie ce inseamna un divort,are deja o experienta in evaluat relatii,etc.De regula cei care au fost casatoriti o singura data viseaza cai verzi pe pereti,in sensul ca fac niste proeictii nerealiste in legatura cu urmatoarea.

dulcetica

#45
roxanal

roxanal

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 461 mesaje

Postat 26 noiembrie 2008 - 19:21

cu riscul de a parea insensibila sau chiar grobiana, eu cred ca un om care intra intr-o relatie si nu are bunul simt sa termine relatia pe care deja o are si care pe deasupra ii explica actualei sotii situatia cu amanta, nu merita nimic...nici pe departe o sansa, oricum, insa e strict parerea mea, desigur...
nu-l invinovatesc ca s-a indragostit, departe de mine, viata ne rezerva multe suprize, insa cand esti un om integru, iti asumi ceea ce ti se intampla, si te comporti omeneste si civilizat..vb lui Rufus, in nici un caz nu e o dovada de civilizatie ca ii cere voie sotiei sa vb cu amanta la tel..zau asa..mi se pare ridicol si crud..si de neinteles
acum, eu personal nu cred ca as mai vrea un astfel de om, sincer..nu zic ca e usor, mai ales cand duci in spate un alt divort..si te face sa te intrebi o multime de lucruri despre tine, ca om, dar tu Flexi, unde-ai fost in aceste 2 luni? adica...cum de n-ai simtit nimic, oare tu chiar nu ti-ai dat seama ca ceva nu este in regula? stiu ca-ti este greu, dar eu personal, mi-as pune niste intrebari, ptr ca ingnorand ceea ce s-a intamplat sau considerand-o pur si simplu fatalitate, nu faci decat sa repeti la nesfarsit greselile
acum, capul sus, multa putere si gandeste-te foarte bine ce simti..daca tu crezi ca l-au putea ierta si uita ce s-a intamplat, poate ca ai putea face o incercare sa-l intorci
daca nu..asta este, al II-lea divort..
asta nu te face pe tine mai putin femeie si om, ci doar...demonstreaza ca viata trebuie traita si ca nu putem sa ne ignoram trairile, nu putem sa trecem prin viata crezand ca totul este deja al nostru
numai bine


tati si printesele : http://thumb0.websho...00KuUueE_th.jpg
nasterea Ioanei Teodora : http://forum.desprec...?TOPIC_ID=87474


#46
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 26 noiembrie 2008 - 22:19

Citat:
citat din mesajul lui spic de grau
...

Si nu ptr ca e insurat s-a dat la al tau.

Ci ptr ca are un caracter de carpa.
...



Ba nu, eu as zice mai degraba ca s-a dat la el ptr. ca el i-a permis; ca un barbat dedicat sotiei, pot sa "se dea" 100 la el si nu isi insala sotia. Cum, mai frate sa renunte la familie asa, dupa 2 luni??? Vina ii apartine lui, in totalitate, nu ei. EL are responsabilitati fata de familia proprie, nu restul femeilor din lume. Si hai sa nu o mai balacarim ptr. ca spala veceuri, daca vreti sa criticati, criticati-i caracterul, nu ce face sa ia un salar ptr. fetita ei. Nu-i tin partea, dar ma enerveaza cand vad ca pe aici toata lumea vorbeste de parca toate sunteti manageri pe la vreo multi-nationala... [bang]

_____________________________________________
Victoria Isabella [fetita]

http://picasaweb.goo...toriaIsabella02

#47
Piranda

Piranda

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 27 noiembrie 2008 - 04:15

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002

Citat:
citat din mesajul lui spic de grau
...

Si nu ptr ca e insurat s-a dat la al tau.

Ci ptr ca are un caracter de carpa.
...



Ba nu, eu as zice mai degraba ca s-a dat la el ptr. ca el i-a permis; ca un barbat dedicat sotiei, pot sa "se dea" 100 la el si nu isi insala sotia. Cum, mai frate sa renunte la familie asa, dupa 2 luni??? Vina ii apartine lui, in totalitate, nu ei. EL are responsabilitati fata de familia proprie, nu restul femeilor din lume. Si hai sa nu o mai balacarim ptr. ca spala veceuri, daca vreti sa criticati, criticati-i caracterul, nu ce face sa ia un salar ptr. fetita ei. Nu-i tin partea, dar ma enerveaza cand vad ca pe aici toata lumea vorbeste de parca toate sunteti manageri pe la vreo multi-nationala... [bang]

_____________________________________________
Victoria Isabella [fetita]

http://picasaweb.goo...toriaIsabella02


Subscriu[flo]

Life doesn't have to be perfect to be wonderful.

#48
Piranda

Piranda

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 27 noiembrie 2008 - 04:24

Flexi, ti s-a mai spus ca esti o femeie integra si nu vreau sa ma repet, insa trebuie sa ai grija sa-ti pastrezi aceasta integritate.
Banuiesc ca-ti e f. greu sa gasesti un echilibru intre a nu renunta la casnicia ta si a nu-i da lui frau liber sa faca ce, cu cine si cand o vrea el [V].
Te-ai gandit sa-i dai un termen in care sa trebuiasca sa se hotarasca intr-un fel sau altul? Tu sti mai bine cat timp vei rezista sa-i astepti decizia...Pana la urma tot TU vei decide ce faci pentru TINE SI BAIATUL TAU, iar EL va decide ce face pentru EL. Insa intre timp ar trebui sa-i ceri intr-un mod civilizat sa te respecte. Nu telefoane si contacte cu dansa in prezenta ta si de acasa. Le ajunge munca[bang].Chiar si pana isi limpezeste mintea nu poti sa fi presul pe care se sterge ca sa intre in casa[V].
Sa fiu sincera, am ramas surprinsa de faptul ca a mai fost casatorit.Ar fi trebuit sa fie mai cerebral[V].
Ma rog la DD sa te intareasca si sa-ti aline durerea...Ai grija de tine si de puiul tau.


Life doesn't have to be perfect to be wonderful.

#49
flexi

flexi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 27 noiembrie 2008 - 10:05

Nu am vrut sa o balacaresc pentru ceea ce face pentru un salariu. departe de mine acest gand. Si nu o invinovatesc pe ea. EL este singurul vinovat. ca are si ea partea ei de vina, asta e altceva. Problema este ca am inceput sa ma revolt. Pe mine. Pentru ca ma complac in acesta situatie si pentru ca ma las tarata in noroi. Pana aacum am zis ca simteam o mare liniste. Si ma inspaimanta. Dar a inceput revolta in sufletul meu. De ce sa stau sa stept ca altii sa ia decizii pentru mine? De ce sa n-am curajul sa spun STOP? Aveti dreptate. Nu se termina lumea aici. Copilul este cel mai important. Daca eu sufar nu trebuie si el sa traca prin aceleasi stari. Nu a gresit cu nimic.
Unde am fost astea 2 luni? Langa sotul meu. Au fost intr-adevar semnale ca ceva nu e in regula. Am incercat sa aflu, sa stau de vb cu el. dar de fiecare data ocolea subiectul, sau spunea ca nu este nimic. Problemele s-au acutizat in ultima saptamana cand deja devenise inchis in el si .........Si atunci am incercat sa aflu ce se intampla si m-am izbit de un zid. Sa nu credeti ca am stat pasiva la ceea ce se intampla in jurul meu. Dupa 10 ani cand stai alaturi de omul pe care-l iubesti sti f bine ca ceva nu e in regula cu el.Cam asta este povestea a ceea ce s-a intamplat in ultimele 2 luni. Nu condamn pe nimeni. Poate pe mine, pentru ca nu am deschis la timp ochii si am ascultat semnalele de pericol asa cum trebuie.

#50
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 27 noiembrie 2008 - 12:34

Citat:
citat din mesajul lui flexi
Problema este ca am inceput sa ma revolt. Pe mine. Pentru ca ma complac in acesta situatie si pentru ca ma las tarata in noroi. Pana aacum am zis ca simteam o mare liniste. Si ma inspaimanta. Dar a inceput revolta in sufletul meu. De ce sa stau sa stept ca altii sa ia decizii pentru mine? De ce sa n-am curajul sa spun STOP?


De ce? Poate pentru ca majoritatea, cand este pusa in fata unei situatii similare, reactioneaza la fel, cred ca e nevoie de o perioada in care sa te decizi. Nu e nimic in neregula cu tine. Pur si simplu ai nevoie de un timp in care sa evaluezi totul, sa-ti faci alte planuri de viitor, timp in care sa te lamuresti ce ai de facut.

Nu as zice ca decizia se afla in mainile lui, dimpotriva. Decizia e a ta, si o vei lua atunci cand te vei simti in stare s-o faci. Pana atunci, eu iti urez multa, multa putere sa treci prin asta. Nu e usor deloc, si cei ce-au mai simtit-o pe pielea lor pot sa confirme. Stii cand o sa-ti mai revii? Cand ai sa ai o certitudine legata de drumul pe care il vei urma.





Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -