Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

al 2 divort ?


455 raspunsuri la acest subiect

#31
BalMascat

BalMascat

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 24 noiembrie 2008 - 18:36

Mie mi se pare ca flexi a procedat foarte corect, cum putini ar fi in stare sa o faca.
E singurul mod de a-l intoarce la ea. nu prin isterii, nu prin dat afara din casa, nu prin aruncat telefoul in wc. daca ar face asa, el si-ar lua lucrurile si ar pleca la celalalta.
din vina lui flexi!!!
ea i-a dat libertatea de a alege, e responsabilitatea lui si trebuie sa si-o asume.
dar pt asta nu trebuie presat nicicum de ea.
flexi vrea sa ia o decizie cu capul limpede. nu la manie, la oboseala si nu doar sub impulsul de moment. bravo flexi.
iti urez tot binele din lume.
mi-a placut si sfatul sa pleci in concediu cu baiatul tau. fa ceva pt tine in timp ce sotul tau...se trezeste la realitate. mult noroc. esti o persoana deosebita.


#32
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 24 noiembrie 2008 - 18:52

Flexi, eu iti urez sa se rezolve totul exact asa cum iti vei dori tu!
Din ce ai povestit, din modul cum ai reactionat tu la evenimente, eu inteleg ca esti o femeie matura, verticala si care merita toata admiratia mea. [flo]

#33
vikinga

vikinga

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.892 mesaje

Postat 25 noiembrie 2008 - 04:21

Flexi..infecta situatia prin care treci.
Amante, amanti crize in casnicii s-au mai vazut, toate cu dururea lor, dar la tine e ceva in plus f grav: amanuntul ala cu poza, e devastator. Asa ceva mai rar.
Ce relatie s-a creat intre sotul si baiatul tau/ ar trebui al vostru sa zic, in acesti 10 ani?
Evora are dreptate cind zice ca un copilas de 2 ani cucereste prin inocenta lui in comparatie cu un adolescent cu problemele lui, dar totusi ce tata adevarat ar face asa ceva? Indiferent de situatie si de cit ar fi de indragostit!
Si eu zic ca ai procedat bine, nu ca mai stiu eu ce tactica de cistigare a "trofeului" cel jalnic, ci strict pt tine, pt nervii tai.
Timpul le va rezolva intr-un fel ori altul, trebuie sa ai grija de tine si de copilul tau. Ca altcineva nu o face.
Daca tu te-ai oferit sa-l ajuti aducind idei noi de finantare iar el a plecat entuziasmat sa vorbeasca cu amanta 2 ore, vezi ai grija! Nu e chiar momentul sa te anagajezi material, mai ales sa faci credite pe bunurile tale, e posibil ca in lipsa de bani si incurajat de amanata fara scrupule sa iesi pacalita.
Si nici un copil nu e momentul sa faci, nu stii ca se zice ca barbatii iubesc copii femeilor de care sunt indragostiti? Ai deja un copil crescut de el, scos din prioritatile lui imediat, ori dat din sufletul lui la schimb cu altul dupa 2 luni, crezi ca nu ar fi posibil sa o faca cu inca un copil, chiar daca ar fi al lui?
Usurinta asta a lui e infricosatoare.
Inca o data ai grija de tine si concentreaza-te asupra baiatului tau, e sursa ta de stabilitate si afectiune. Pastreaz-o asa cum e si bucurati-va unul de altul.


Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo



#34
flexi

flexi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 25 noiembrie 2008 - 12:20

N-as fi crezut ca voi gasi atatia prieteni aici. multumesc tuturor. Sunt ganduri venite din partea unor oameni pe care nu-i cunosc ( si-mi pare rau ) ptr ca sunteti cu totii OAMENI.pareri pro si contra. Fiecare a scris ce a simtit si ce ar face in locul meu. Dar se pare ca nu eu sunt cea care trebuie sa decida Ci el. As putea sa decid eu, sa-l las sa plece, dar poate mi-as reprosa toata viata ca n-am incercat. se pare ca tot ceea ce trebuie sa fac este sa raman calma si cu picioarele pe pamant.Nu cred ca rezolv nimic , enervandu-ma si trantind. In momentul acela il voi oferi pe tava. Dar stiti cum e: dragoste cu sila nu se poate. Stateam aseara si ma gandeam; daca ramane, toata viata am sa ma uit pe ceas si am sa intreb: e la garaj sau e.....? Greu de spus . In primele 2 zile in sufletul meu era totul la pamant, ca dupa uragan. De ieri nu mai simt nimic. Doar liniste. O liniste care ma inspaimanta. ceva nu e in regula. Nu ma doare nimic, nu vreau nimic. Doar sa se termine cumva. Prima oara cand am divortat , sufletul meu urla de durere. Acum e liniste , Si un mare gol. De ce? E oare linistea dinaintea Furtunei? Aseara am incercat sa nu deschid subiectul. L-a deschis el. A spus ceva de ele , n-am inteles mare lucru si nici n-am vrut sa inteleg.L-am rugat sa ma sune seara daca nu va veni acasa. I-am spus ca nu-l voi intreba de ce nu vine, ci doar vreau sa stiu ca nu a patit ceva pe drum cu masina. Aseara cand m-a sunat mi-a fost frica sa raspund. Ma sunase sa-mi spuna ca atunci pleaca de la garaj.DOAMNE da-mi puterea de a trece si peste acest hop.

#35
CristinaT

CristinaT

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 25 noiembrie 2008 - 14:25

flexi, asa este trebuie sa il lasi pe el sa se hotarasca. Dar tu ai putea sa il ierti? ma gandesc ca poate linistea ta asta inseamna, poate ca sufletul tau deja stie ce va urma.



Ai citit carte asta?

Julia Cole & Relate - Fata in Fata Cu Infidelitatea

Eu nu am citit-o dar poate gasesti ceva raspunsuri acolo, daca o vrei zi-mi.



8 ani .... La multi ani!











#36
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 25 noiembrie 2008 - 18:06

Mie nu mi-ar placea sa vorbesc cu sotia "ca prietenii" despre amanta mea si, in nici un caz, nu mi-ar placea sa-mi povesteasca ea despre amantul ei din ultimele doua luni. Sau de planurile lor. Si nici sa vorbesc din casa cu amanta, dar, ca baiat fin, intai cer voie de la "titulara".

Poate voi vedeti semne de civilizatie aici, dar eu nu. Vad semne multe de intrebare.

Eu as face ce zice vikinga, pana la urma relatia cu propriul copil e singura certitudine.

Si nu, nu mi-as face planuri pe termen lung cu omul respectiv. De nici un fel.



poze multe cu noi[foto]Ana a implinit un an[foto] 2006[foto]2007[foto]



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#37
Adela P

Adela P

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 211 mesaje

Postat 25 noiembrie 2008 - 18:59

Draga flexi, din felul in care scri si gandesti, din felul in care ai reactionat la evenimentele care ar da peste cap orice femeie, mie imi pari un om extraordinar cum putini mai intalnesti pe lumea asta. Sigur era mult mai usor sa dai frau liber la tot ceea ce simteai, sa-i faci un scandal monstru sotului cat si intrusei, sa te descarci, sa te razbuni, sa te refulezi. Dar prin faptul ca te-ai putut detasa de tot si ai reactionat cu tact, calm si intelegere chiar (practic asa o va interpreta el)ai aratat ca esti un om cu calitati deosebite. Si stii pe cine ai protejat cel mai mult prin comportamentul tau? Insusi baiatul tau. Te-ai intrebat daca e momentul sa-i spui sau nu...eu cred ca el simte ca ceva nu e in regula, insa daca tu stai calma, asa va fi si el.
Insa nu cred ca e cazul sa mai lungesti agonia si confuzia asta chiar daca tu ai reusit intr-o oarecare masura sa te linistesti si ai reusit sa pui un zid intre tine si ce te-ar putea rani, eu in locul tau acum as face pasul urmator...i-as da sotului un termen limita, nu i-as arata ca vreau ca el sa steie ci mai mult ca ii dau libertatea sa plece. Pana la urma nu esti o jucarie in mainile lui si el trebuie sa vada asta. Si asa cum ziceai si tu, daca va ramane cu tine acum, vei trai intotdeauna cu incertitudinea asta ca nu sti daca e unde spune ca e.
Eu ma gandesc ca trece printr-un midlife crisis, perioada aceea plina de insecuritati din viata unui barbat cand simte ca a atins apogeul vietii lui si stie ca asta e cam ceea ce poate fi el ca barbat, cele mai multe realizari ale lui au luat loc deja....si vine o tanti care ii spune ca viata doar de acum incepe ca el e cel mai cel, si ca vor face si drege impreuna si ca ea-l va sustine in toate planurile lui ...pai in momentul asta el simte ca ea e mana cereasca nu alta. Dar..si aici e un mare "dar" visul asta frumos al lui nu va tine mult, iti garantez, si mai devreme sau mai tarziu se va trezi la realitate si va incerca sa se intoarca la cea care i-a fost alaturi 10 ani la bine si la greu....dar pentru unii barbati trebuie sa vada ca au pierdut ceva inainte sa realizeze ce pretios era.
Iti doresc sa fii la fel de puternica ca si pana acum, sunt sigura ca tu vei iesi cu brio din situatia asta.


#38
dulcetica

dulcetica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.232 mesaje

Postat 25 noiembrie 2008 - 20:31

Si eu cred ca teoretic in sase luni ii trece.Insa in 6 luni se pot intimpla multe.De exemplu sa-si faca firma cu aia,sa ipotechezi tu casa pentru vreun credit,etc.Madam este o oportunista si pare destul de perspicace.Nu stiu cum il determina sa se bazeze pe sustinerea ei in afaceri ,cind experienta ei se rezuma la curatenie intr-un spatiu ,daca nu cumva e foarte naiv sotul tau si inflentabil?!El a mai fost casatorit?

dulcetica

#39
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 25 noiembrie 2008 - 23:05

Eu zc ca Rufus si ca Vikinga. Omul asta n-are minte, Flexi vezi-ti de viata ta si a copilului. Meriti mult mai mult decit ce-ti ofera sotul tau.

Lume multa, oameni putini

#40
Piranda

Piranda

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 26 noiembrie 2008 - 03:05

Flexi, ai toata admiratia mea pentru felul in care procedezi.[flo][flo][flo]
Banuiesc ca nu e usor...Insa nu rezolvi nimic prin agresivitate.
Numai tu sti cand o sa iei o decizie si care va fi aceea. Eu iti doresc multa putere in luarea acestei decizii.
Ai grija de tine si de baiatul tau!
Intr-un fel sau altul totul va fi ok.


Life doesn't have to be perfect to be wonderful.


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -