Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de septembrie-octombrie 2008(42)


227 raspunsuri la acest subiect

#11
gaia.nevia

gaia.nevia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.075 mesaje

Postat 26 ianuarie 2009 - 02:47

"Puseul de crestere" m-a dat de tot peste cap... Piticot mananca si la 3 ore, foarte diferite de orele lui normale... nu prea mai doarme intre mese si e foarte agitat.

Dupa ce mananca vreo ora tot regurgiteaza, asa ca e mai mult ud decat uscat.

Ai vostri bebei regurgiteaza intre mese? E normal, sau in ce limite e normal...?

Acum ma pregatesc sa-i mai dau o masa, a mancat la 9 si daca tot sunt treaza... macar sa nu ma scoale noaptea (adica imediat dupa ce am adormit!!!).

Am fost si azi prin parc, a fost groaznic, vant si ploaie, Teo era rece sloi la picioruse, mi-e si frica sa nu raceasca.

Ne-am oprit la McD sa bagam repede ceva sub nas, si Teo in rucsacul lui (se pune pe jos si se fixeaza cu o bara, putand fi folosit si ca scaun) a inceput sa topaie si sa strige "pina, pina" (adica paine) de li s-a facut oamenilor din jur mila de el si au inceput sa ii ofere cartofi prajiti si alte alea.

Bine ca a venit tati repede de la coada, si ii luase si lui un hamburger plain... ca altfel nu scapam intregi de-acolo...

Cand aude muzica se ridica pe picioare (cu rucsac cu tot) si incepe sa se invarta si sa danseza... ma gandesc cum o fi cand o sa faca amandoi la fel!!!



Ada, mama de baieti:

Teo (10 aprilie 2007) si

Radu (22 octombrie 2008)

povestea nasterii

my blog

Topic: mama... de mai multe ori!

Topic: nu renunta! Informeaza-te!

#12
simodina

simodina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 585 mesaje

Postat 26 ianuarie 2009 - 03:38

Gaia si Mara mea mai regurgiteaza intre mese mai ales cand nu am eu rabdare sa o tin sa eructeze cat trebuie. Iar in puseele de crestere intotdeauna eructeaza mai mult, am senzatia ca e si de la modul cum mananca - a se citi ca nehalita. E un haios Teo al tau, mi-l si imaginez pe pitic dantzuind cu rucsacul lui cu tot!

Felicic bagasi deja baiatul la jacuzzi sau despre ce pompe vorbesti?

Eu ca de obicei dereglata rau cu somnul. Azi am avut parte de o zi frumoasa, cu copchii cuminti si dormiciosi. L-am lasat pe Serban sa "aiba grija" de Mara pentru 2 minute cat am plecat eu sa iau ceva din alta camera si l-am gasit cantandu-i cantecelul pe care i-l cant eu lui inainte de culcare. Taare m-am emotionat, l-am laudat si l-am pupat iar el a fost foaaarte fericit!

Nadina, mama de Serban (20.08.05 ) si Mara (27.08.08)


#13
_irina_

_irina_

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.425 mesaje

Postat 26 ianuarie 2009 - 03:54

Pupici, am culcat bestia si am revenit.

Laura eu zic ca orice pastiluta, oricat de magica are efect 99% placebo. Pe moment nu simt nici un efect, parca sunt un pic mai zen, dar nu ingrozitor de zen.



Ada cred ca sunt mortali amandoi ghemotocii.



Claudinna Humana e cam 50-60RON cutia de 600gr. Momentan suntem pe mixt, san si formula cand o sa ajungem numai pe formula o sa fie mai complicat.



Sabinel [pup]



Nah, ca se duce pe apa sambetei planul meu de a ma culca devreme, e pe euforia emisiunea Planet Parent si m-a captivat.

Acum vorbesc despre scutece, dar degeaba ca pana vom avea si noi asa scutece (textile) o sa mai treaca multa vreme.



[mamica] fericita de [bebic] Andreea-Maria



#14
gaia.nevia

gaia.nevia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.075 mesaje

Postat 26 ianuarie 2009 - 05:04

Soooomnuleeee, soooomnuleeee, pe unde esti ca se face de [cafea]....



Simodina, ai dreptate, ca nehalitul papa Radu...galgaie si haraie, si piuie din biberon, zici ca cine stie ce lucrari se efectueaza...



Ada, mama de baieti:

Teo (10 aprilie 2007) si

Radu (22 octombrie 2008)

povestea nasterii

my blog

Topic: mama... de mai multe ori!

Topic: nu renunta! Informeaza-te!

#15
300

300

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.402 mesaje

Postat 26 ianuarie 2009 - 10:00

Neata fete! Cafea calda primiti?



Feli, jacuzi deja? La noi e cam frig in baie si am optat pentru model simplu dar abia astept sa fac baie cu botzul meu.



Gaia o scumpete Teo. Copiii de varsta lui sunt niste bebei mai mari si mai zbuciumati, scot multe haiosenii.



Irina pastilele nu te fac tabula rasa numai buna de impregnat cu emotii pozitive. Rabdare.



Anda a fost agitata ieri ca o paste un pui de raceala cred. S-a trezit cu nasul infundat. Ea n-are probleme de-astea in mod curent. Vom vedea, acum gangureste si eu tot incerc s-o adorm.





[mamica] de Anda Teodora din 10.10.2008



puiul meu dulce si mic Anda



pozne in asteptarea Andei



#16
felicic76

felicic76

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.008 mesaje

Postat 26 ianuarie 2009 - 10:06

neatza!

haideti la o [cit]

credeam ca Vladut nu o sa mai doarma noaptea, da' de unde, a mancat un bibe pe 23,30 si de-abia acum da unele semne de trezire.



simodina: da, il iau cu mine in cada, ii place la nebunie, pompele nu sunt deloc silentioase si mai face baiatul si hiromasaj[:D] el incearca sa stea in funduletz sau se sprijina in picioruse si odata vine jetul si-l ridica pluta la suprafata[:)]



ada: si noi am iesit intre 14-15, prin parc nu am ajuns, ne-am retras la o terasa din spatele Mc-ului pana l-au terminat pe Fox la cosmetica. Am vazut ca era plin la Mc, pe afara, chiar daca mai picura. Pe voi nu v-am zarit



la noi problema nu este regurgitatul ci sughitul. Il apuca de doua ori pe zi si nu-i trece cu lapte sau ceai, trebuie sa-i dau lamaie. Asta inseamna doua lingurite pe zi. Nu prea sunt incantata. I-am dat suc de portocala (nu mai aveam lamaie) si i-a trecut. Acum din cele doua rele, pe care sa o aleg: lamaie sau portocala? Problema este ca se enerveaza el cu sughitul, se agita, da din maini si din picioare, cand era mai mic bagam tzitzi sau asteptam sa-i treaca pur si simplu, acum nu mai merge.



Mamica de [baietel]VLAD 19.10.2008



falcone

Povestea lui Falkone zis si Ventuza

D'ale gravideniei



#17
sanziana27

sanziana27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 26 ianuarie 2009 - 11:25

Neata si de la noi!

Multumesc de cafeluta, buna si aromata!

David inca doarme, dupa ce in intervalul 3-6 a papat de 3 ori, acum doarme dus. Dragos e la desene, inca isi savureaza laptele si pot bea si eu cafeaua linistita!



Va rog sa-mi trimiteti si mie idurile si parolele de pe conturile comune (am citit ca s-au schimbat)Multumesc!



O saptamana superba tuturor!



Mamica fericita de boboci de toamna:

Dragos Mihai (26 septembrie 2006) si David Gabriel (8 octombrie 2008)

Dragos Mihai - povestea iubirii noastre mici

David Gabriel - povestea celui de-al 2 lea nazdravan

Jurnalul celor doua minuni din viata mea

poze noi cu David

#18
monica_dicut

monica_dicut

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.555 mesaje

Postat 26 ianuarie 2009 - 11:46

Neatza dragele mele [pup]



Mai fetelor, unde e Eva? Ca eu nu am mai vazut-o demult?



________________________________________________



POZNICI CU NOI



Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

________________________________________________



Mamica de INGERAS in ceruri [ruga]

Minunea din burtica [ruga]

[gravi] 6+ Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi [ruga]

Uite asa cresc eu la mami in burtica



#19
Didididi

Didididi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 788 mesaje

Postat 26 ianuarie 2009 - 11:48

Buna dimineta,

Raportam si noi la 5 luni: 8200 g si 71 cm. Sunt multumita, noi am inceput diversificarea si in plus bebelica se apucase si de vomat, chestie care nu i s a prea intamplat cu tot refluxul lui.

Am avut si prima cazatura. Tati a crezut ca o sa cada numai cand o sa mearga, noroc ca nu a fost de foarte sus si nici nu a parut ca il doare pe undeva. Dar ce a mai plins, ca nu mai reuseam sa l potolim.

Didi


#20
Didididi

Didididi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 788 mesaje

Postat 26 ianuarie 2009 - 11:56

Din ce s a mai discutat:

Marsupiu: se pare ca e f bun, are niste puncte de fixare la cap si spate-cf pediatrei. Nu am luat ca ma doare spatele.
Apa: trebuie sa o dau, noi incepind diversificarea.
Bronsiolita: ii uram lui Mikul sanatate si intoarcere grabnica din spital. Dar de la ce a facut? Ca pe mine m a stresat refluxul deoarece poate produce bronsiolita si otita. Pana acum am scapat.


Didi



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -