Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Mamici de Albinutze de Mai-Iunie 2009(29)


195 raspunsuri la acest subiect

#1
mai.iunie09

mai.iunie09

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 542 mesaje

Postat 22 ianuarie 2009 - 18:47


[biz]MAMICI DE ALBINUTZE DE MAI-IUNIE 2009[biz]
[ruga]Marie Maica Preacurata, ceea ce ai purtat in pantecele tau cel binecuvantat pe Mantuitorul a toata lumea, inconjoara-ma pe mine, pacatoasa, cu dragostea ta de Maica si du rugaciunea mea la Fiul Tau si Dumnezeul nostru, ca sa-mi binecuvanteze pruncul pe care-l port in pantece si sa ma invredniceasca sa-l aduc la lumina in chip firesc si sanatos, intarindu-ma cu puterea dreptei Sale, intru care bine am nadajduit. Amin!Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei Doamne, cel care ai zis oamenilor:" Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul" binecuvantand nasterea de prunci, arata mila ta si acestui copil ce se afla inca in pantecele mamei sale, si ajuta-l sa se nasca la vremea de Tine randuita. Da-i lui Doamne crestere fireasca, sanatate si putere. Parinte Ceresc, Care porti de grija pasarilor cerului si infrumusetezi crinii tarinii, poarta de grija si acestui copil care n-a vazut inca lumina soarelui. Nu ne parasi pe noi robii Tai si ocroteste cu harul Tau pe pruncul acesta al nostru si binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale. Amin. Rugaciune pentru copilul bolnav Te rugam Doamne, vindeca durerea acestui copil(numele). Alunga de la el toata boala si toata neputinta. Tu, care esti doctor al sufletelor si al trupurilor, arata si acum puterea milostivirii Tale. Vindeca-l pe el, Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, cu rugaciunile pe care le inalti inaintea Fiului Tau si Dumnezeului nostru. O, Doamne Iisuse Hristoase, primeste putina noastra rugaciune pntru copilul acesta(numele), stinge-i focul ce l-a cuprins, inceteaza-i boala, ridica-l din patul durerii, intru marirea Ta. Ca Tu esti Cel Care vindeci neputintele, Hristoase Dumnezeule si Tie marire inaltam in vecii vecilor. Amin. sper sa fie de folos cuiva candva.[ruga]*********************************************************************
Pentru a aparea pe listuta este nevoie de:DN-data nasteriiUM-ultima menstruatieDPN-data posibila a nasterii
*********************************************************************
Cum sa ai [gravi] la semnatura
Mergi la Profil Personal, alegi Editeaza profil(introduci parola), mergi in josul paginii la Optiuni Profil + / -, apesi pe +, si la Semnatura treci gravi intre [] si adaugi saptamanile*********************************************************************
Cum sa ascunzi un link
[ url="aici scrieti linkul" ]aici scrieti denumirea dorita [ /url ] Atunci cand veti scrie formula, scoateti acele blank-uri dintre parantezele patrate, astfel incat sa nu ramana nici un spatiu liber in interiorul formulei.*********************************************************************
[flo]Asa a inceput zborul nostru catre Albinutze[flo]
1, 2, 3, 4,5,6,7, 8, 9,10,11,12,13,14,15,16,17, 18,19,20,21,22,23,24,25,26,27,28
*********************************************************************
Suntem un [grup] de 89 [gravi]cu 17 [baietel], 19 [fetita] si restul [comoara]
[9cer]MAI[9cer]
[gravi] 82ucaDN 24.01.1982; UM 22.07.2008; DPN 28.05.2009[gravi] Picky_totoDN 09.03.1985; UM 25.07.2008; DPN 01.05.2009 cu [fetita][gravi] Deea 24DN 18.10.1984; UM 28.07.2008; DPN 03.05.2009 cu [baietel] D

#2
mai.iunie09

mai.iunie09

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 542 mesaje

Postat 22 ianuarie 2009 - 18:53

Daca nu va regasiti pe listuta, sau daca datele voastre nu sunt actualizate (culoarea caruciorului de exemplu), va rog frumos sa imi atrageti atentia!
Incerc sa tin lisuta "la zi", dar e posibil sa imi scape unele informatii. Va rog sa nu va suparati pe mine![pup]

#3
strunfita

strunfita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.094 mesaje

Postat 22 ianuarie 2009 - 19:08

Carla si Anda Magda, ce m-ati omorat cu mancarea [bang]

Fara dulciuri, nu functionez, imi plac la nebunie ceapa si usturoiul, iar lapte dulce nu pot sa beau deloc, cred ca am baut doar cand eram bebelas [q]

Trebuie sa ma gandesc cum fac!



[gravi] 22+ si [baietel] Bogdan (04.02.2005)

Poze1

Poze2

#4
alinutza23

alinutza23

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 687 mesaje

Postat 22 ianuarie 2009 - 19:22

mai fete cucuiete [colegi] adica as putea sa inclin spre o tititza in functie de bataile inimucii? [ispita] pai al meu bebita avea 166.67 bpm la 10 saptamani si 161 bpm la 13 saptamani. Mai scade ritmul cu cresterea?



[gravi] 19+

Asa creste Funditza!

A piece of our life





GOD is a DJ

#5
blue77

blue77

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 364 mesaje

Postat 22 ianuarie 2009 - 19:29

Salut fetele



vin si eu cu o intrebare, maine ma duc la eco morpho, de data asta nu mi au zis sa mai beau apa inainte ca acum 5 ani, pe net scrie ca au aparate noi si ca nu mai trebuie sa bei daca nu iti zic.



Cele care au facut deja eco de 5 luni ati baut apa sau nu?



pupici



NOI

Cristina [gravi] 22 + 2 si Marc [marinar](28.08.2004)

bebe2





#6
CarlaV

CarlaV

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.938 mesaje

Postat 22 ianuarie 2009 - 19:33

Da, mai scade.



AlexsiMatei, chiar sunt curioasa daca si ai tai vor spune ca nu recomanda nasterea in apa pentru prima data.

Mh, eu am folosit pentru masajul perineal din ultimul trimestru de sarcina si din timpul nasterii unt de cocos extravirgin presat la rece si organic, l-am luat din US, fetele de acolo cred ca il stiu. La cum am nascut in 3 ore prima data, nu iau in calcul faptul ca as putea ajunge la Brasov.

Picky, eu vitamine nu iau deloc dar nu am deficiente. Nici prima data nu am luat si am avut o sarcina 90% vegetariana, restul de 10% a fost peste.



P.S. ma refer la unt de cocos, din nuca, nu de cocosh.



Carla, [gravi] s.19 si mama Sabinei din 07/07/07



Saby in burtica *******poze 15-18 luni*******poze 12-15 luni

"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

#7
CarlaV

CarlaV

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.938 mesaje

Postat 22 ianuarie 2009 - 19:38

Cata, de epiziotomie stiu ca nu prea se face la voi si stiu ca nici la epidurala nu se avanta mult. De la australieni au plecat studiile care au demonstrat ca, daca nasti cu epidurala sau altfel de anestezie, copiii se dezvolta mai greu, reactioneaza mai lent la stimuli etc.

Intr-adevar masajul perineal ajuta mult, nici eu n-am avut nici o ruptura. Sanatate multa lui Erik!

Anda_magda, esti tare cu tunsul intr-o jumatate de ora, mie mi-a luat cu o ora mai mult ca tie.

Ramonaiani, si burta mea e mai mare ca prima data desi oamenii spun ca nu se vede, par normala.

Bebe Beca, bafta la eco ! [pup]



Carla, [gravi] s.19 si mama Sabinei din 07/07/07



Saby in burtica *******poze 15-18 luni*******poze 12-15 luni

"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

#8
laurraa

laurraa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.172 mesaje

Postat 22 ianuarie 2009 - 20:14

Buna fetili!



Ieri am fost la dr si bebelina era ffff bine, 410 grame, in masuratori normale iar eu eram super bine dispusa si energica.Imi venea sa urc scarile cu viteza a 5 a.Pe 31 am morfo.



Insa aseara m-am certat cu o persoana apropiata si doamne fetelor m-a luat un plans de ziceai ca mi s-au innecat toate corabiile iar dimineatza m-am trezit cu lacrimi de crocodil si am mai si fost sa imi fac analizele.Halal analize o sa iasa. Sunt super indispusa, sotul meu zicea:"daca iti arat si un deget tu plangi", cred ca e de la sarcina.Si acum imi vine sa plang, parca sunt nebuna



M-am mai bine dispus ca o prietena apropiata si-a facut test si e pozitiv; m-am bucurat sincer pt ea.



Revin[pup]



[gravi] 21 + minune de [fetita] [bis] [ruga]Maicuta Domnului ne vegheaza si ne protejeaza!

binecuvantarea si minunea noastra

Sf. Stelian ne vegheaza si El

just "us" si burticutza

#9
ramonaiani

ramonaiani

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.517 mesaje

Postat 22 ianuarie 2009 - 20:15

Am vaztu ca ne-ati trecut un carucior albastru in listuta [olala]. [pup] fetelor care sunt asa active.

maria_bunica [pup].

Intrebati cum ne descurcam cu burtica si cu inca un terorist mic acasa [:D]. Pai .. unele dintre noi au ramas casnice dupa prima sarcina. (poveste lunga: copilul merge la gradinita de la 3 ani. La cresa locurile sunt cu proritate pt mamele care au job, daca n-am loc la cresa nu pot cauta job!). Asa ca ... mai bine stau acasa pana se duce pitica la gradi la 3 ani.

Incep sa ma joc cu ea cu anumite chestii: lego, cuburi, papusi apoi dispar incet si o las singurica. Cand gatesc e cu mine in bucatarie si gusta din toate ingredientele care le pun in mancare. Pana si ceapa i se pare interesanta [:D]...





Mari, mami de dulceatza Eliza (06.09.07)

[gravi] 17+

#10
laurraa

laurraa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.172 mesaje

Postat 22 ianuarie 2009 - 20:18

andreea1608 o sa iti pun aici de la un mesaj anterior masuratorile mele la 19 saptamani si 4 zile poate te ajuta[pup]



Greutate - 272 de grame la 19 saptamani si 4 zile, iar celelalte masuratori sunt:

BPD - 4,32 cm

HC- 16,22 cm

AC- 13, 63 cm

FTA - 14,78

FL - 2,94 cm

Average GA - 19 saptamani fix;

GA by LMP - 19 saptamani si 4 zile[pup]



[gravi] 21 + minune de [fetita] [bis] [ruga]Maicuta Domnului ne vegheaza si ne protejeaza!

binecuvantarea si minunea noastra

Sf. Stelian ne vegheaza si El

just "us" si burticutza


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -