Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Laptele in alimentatia Puiului tau dupa primul an


77 raspunsuri la acest subiect

#71
ina.click

ina.click

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.341 mesaje

Postat 12 mai 2012 - 11:37

Citat:
citat din mesajul lui pufescu

De ce ar fi omul singurul mamifer din lume pentru care este esential sa consume de mic copil pana la batranete laptele altui animal???



....poate pentru ca este singurul mamifer din lume care poate mulge alt animal?

in rest de acord, partial, foarte pertinent punct de vedere.[flo]

#72
skinyy

skinyy
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 27 iunie 2012 - 11:45

Eu am alaptat-o pe fetita mea pana la 7 luni, cand s-a intarcat singura, oricum mai aveam foarte putin, doar pentru dimineata si seara si nu suficient, doar ca o gustare si cred ca se saturase sa 'traga' de pe fundul sticlei. Apoi am continuat cu lapte praf pana la un an si 2 luni cand am trecut pe lapte de vaca din comert de 3,5%, eu un am-am luat dupa carte mama si copilul cand am hoatarat asta. Prima oara ii dadeam dimineata lapte de vaca si sear lapte praf , apoi am trecut complet la kapte de vaca. Initial a aacceptat Fulga, care seamana mult la gust cu laptele praf, apoi sotul a luat o data Zuzu si de atunci a vrut numai zuzu, o perioada cand am stat la tara i-am dat chiar lapte de la vaca si i-a mers foarte bine, i-am facut analize pe la un an juma si i-au iesit foarte bine.
Succes turturor mamicilor!

#73
Savvy

Savvy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 351 mesaje

Postat 02 august 2012 - 12:42

Total de acord cu Pufescu, pe mine ma intereseaza linkurile respective, daca vrei sa le postezi.
La aceasta dezbatere adaug si eu un punct de vedere, mai bine zis o intrebare pe care ne-a pus-o moasa de la cursul de pregatire prenatala: de ce omul este singura fiinta de pe pamant care alege sa-i dea copilului sau laptele unui alt animal?
De fapt, povestea statea asa: mai multe colege ale moasei s-au dus la niste cursuri de pregatire in SUA si in prima zi au fost invitate sa viziteze o gradina zoologica. Mirate, evident, totusi s-au dus. A doua zi, la curs au fost intrebate: -Ati fost la Zoo? -Da. -Ati vazut animalele hranindu-si puii? - Da. -Ati vazut cumva vreo foca dandu-i puiului lapte de la maimuta sau invers? - Nu. -Si atunci omul de ce ar trebui sa faca asa?

Bine, era vorba si de o politica pro-alaptare, pentru ca incercau sa convinga cat mai multe mamici sa alapteze si sa nu treaca imediat pe lapte praf.

Dar povestea moasei mie mi-a ramas in minte: de ce sa-i dau copilului lapte de vaca? Permanent, vreau sa zic. Pentru ca am observat ca eu am probleme de la el, pentru ca multi dintre prietenii mei au alergie la lapte, pentru ca stiu ca laptele produce mult mucus, deci e contraindicat cand suferi vreo viroza respiratorie samd.
Nu inseamna ca n-o sa-i dau copilului lapte niciodata. Dar mi-ar placea mai mult sa manance iaurt si anumite tipuri de branza.
Nu stiu cu ce as putea inlocui laptele praf deocamdata, apropo de calciu, fier si celelalte, asa ca astept linkurile lui Pufescu.

CA sa fiu si on-topic:
Robert are un an si o luna, bea lapte praf o data sau de doua ori dimineata, depinde cat de devreme se trezeste, si o data seara. Nan 3 HA (hipoalergenic), pentru ca a avut dermatita atopica (si mai are urme...) si asa ni s-a recomandat.
Am uitat: mai bea si 160 de ml la masa de cereale. Totalul zilei: 500-600 de ml. Dar nu intotdeauna.
Sanatate la puiuti si sa dea Dumnezeu sa facem intotdeauna alegerile cele mai bune! [flo][flo][flo]


Mami de Robert (07.07.11)

#74
softurela

softurela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.049 mesaje

Postat 02 august 2012 - 18:09

Citat:
citat din mesajul lui ralutzy_che

Laptele este alimentul cel mai complex si mai usor asimilat de organism, constituind unul din alimentele de baza in nutritia omului. Are peste o suta de substante nutritive necesare vietii (20 aminoacizi, peste 10 acizi grasi, 4 feluri de lactoze, 25 vitamine, peste 45 elemente minerale, proteine). Proteinele contin aminoacizi necesari cresterii si mentinerii sanatatii. Grasimea, in afara de rolul ei energetic, contribuie si la formarea rezervelor de grasime in organism. Vitaminele (A, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B12, C, D, E, K, P) ridica valoarea nutritiva a laptelui.
Important este faptul ca substantele nutritive din lapte se gasesc in proportii optime, astfel ca laptele este asimilat de organism mai bine decat orice alt aliment, putand fi consumat atat in stare proaspata cat si sub forma de diferite produse lactate.
Baietelul meu de 1 an si 7 luni primeste aproximativ 500-600 ml lapte pe zi divizat in 2 sau 3 mese.


Wow, ce reclama...

Inainte sa postezi, cred ca trebuia sa verifici informatia. Uite, mult laudatul produs ce valoare nutritiva are:
http://nutritiondata...g-products/89/2

Pana si verdeatza e mai nutritiva, ia sa vedem spanacul, broccoli, linte, naut, prune, caise:
http://nutritiondata...products/2629/2

Fa comparatie la 100g si vezi ce iese, ambele sunt fierte ca sa nu facem discriminari.

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprec...TOPIC_ID=134518

#75
ALINAOPREA

ALINAOPREA

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 597 mesaje

Postat 09 septembrie 2012 - 17:29

Fetita mea are 1 an si 2 luni si de cand laptele meu s-a imputinat din motive de sanatate am inceput sa-i dau formula, nestle NAN pana cand o prietena mi-a sugerat sa incerc laptele de capra pt ca e cel mai apropiat ca si compozitie de laptele matern.
Ca si cantitate ea bea ~180 ml de 3 ori pe zi, dimineata, la somnicul de dupaamiaza pe la ora 14 si seara la culcare.
Am inceput prin a-i inlocui formula cu lapte de capra la masa de amiaza si zanica mea l-a acceptat si-l bea cu placere.
In curand vom renunta de tot la formula in favoarea laptelui de capra.

Alina [mamica] de [zana] Carla Maria (13 iulie 2011)
Multumesc Doamne pt. cel mai frumos cadou

Hipotiroidie Hashimoto, PCOS, gena MTHFR A1298 C genotip heterozigot, o sarcina obtinuta prin FIV si pierduta la 19 saptamani




#76
andruta1

andruta1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 01 noiembrie 2012 - 19:15

eu le-am dat lapte praf pana la varsta de doi ani, cu biberonul, pana pe la un an si ceva( le-am schimbat tetinele doar, aveam de la Tommee Tippee) si apoi din canita cu pai; dupa varsta de doi ani, am trecut pe lapte de vaca; de doua ori pe zi: dimineata si seara.

#77
ita2v

ita2v

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 171 mesaje

Postat 24 martie 2013 - 23:53

Poate ca eu am vazut subiectul mai tarziu dar tot raspund.Fetita mea are un anisor peste cateva zile .Am alaptat-o putin doar 3 luni ca apoi am ramas fara si saraca nu se satura.Am trecut pe nan iar de o luna pe lapte de vaca (dar de vaca de la tara).Am facut trecerea treptat si vad ca ii place .Zilele trecute am discutat problema cu o prietena ce este medic pediatru afara in state si am intrebat daca e rau ca de la 1 an si 3luni vreau sa ii dau lapte de capra.Noi stam la casa si acum 2 ani am cumparat o capra pt baiat la recomandarea medicului si acum vreau sa incerc si la fetita.Raspunsul prietenei mele e fost ca un bb de peste un an incet trebuie invatat ca tot felul de alimente ,ca normal la 1 an stamacul lor e pregatit pt o cat mai mare diversifitate dar introdusa treptat .Unde mai pui ca eu si lucrez in domeniu lactatic la o fabrica de branza de capra renumita in tara pt produsele lor bio


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -