Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Laptele in alimentatia Puiului tau dupa primul an


77 raspunsuri la acest subiect

#21
babymom75

babymom75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.249 mesaje

Postat 09 ianuarie 2009 - 13:59

crengu75 Nu e necesar sa suplimntezi laptele de mama cu lapte praf sau de vaca, ba e chiar contraindicat sa faci asta. Diversificarea se incepe numai de la 6 luni la sugarul alimentat natural.

#22
crengu75

crengu75

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.201 mesaje

Postat 11 ianuarie 2009 - 13:14

Multumesc babymom.

Crengu [mamica] de iepurica Rianna (2.08.2008) si gandacel Cristian( 5 anisori)



#23
babymom75

babymom75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.249 mesaje

Postat 11 ianuarie 2009 - 20:21

Exista voci care spun ca laptele de vaca nu este bun pt. nimeni - nici pt. copiii peste 3 ani, nici pt. adulti. Altii spun ca laptele de vaca nu ar trebui consumat de loc, fiind incriminat in aparitia dermo-alergiilor, a astmului bronsic sau a diabetului, toate prin mecanism imunologic si ca ar trebui sa consumam doar lapte de soia. Cit e de adevarat nu stiu, dar e clar ca pt. copii cea mai buna alegere e laptele de mama pina la 3 ani daca se poate, daca nu - formula adaptata virstei, tot pina la 3 ani, dupa parerea mea. Laptele brut/natural de vaca nu contine necesarul vitaminic si de acizi grasi esentiali ( omega3 si omega6 ) de care copilul in crestere are nevoie, de asemenea ii lipseste fierul si predispune la anemie. Prin fierbere se deterioreaza si mai mult, deci e de preferat cel UHT.
Din cite stiu eu la copiii sub 3 ani sunt stric interzise produsele lactate degresate sau semi degresate, laptele de vaca diluat, pt. ca ei au nevoie de grasimi - pt. mielinizarea sistemului nervos.

#24
bettyR

bettyR

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.153 mesaje

Postat 12 ianuarie 2009 - 16:18

Oana-Laura, tocmai am citit ca laptele de soia contine fitoestrogeni, care ar putea dauna bebelusilor, sa produca dereglari hormonale mai ales la baieti. Se poate consuma, dar de la o anumita varsta, nu stiu sa spun cati ani, 2 sau 3. Mai bine intreaba un pediatru, ori nutritionist.



Probabil nici laptele de vaca nu o fi foarte bun pana la 3 ani, dar daca formula nu o tolereaza, atunci ce ramane de facut? Eu ii dau lapte de vaca de la tarani, 500ml/zi la 1 an si 8 luni. Ma gandesc ca si eu la randul meu am fost alaptata o vreme, dupa care am baut lapte de vaca si is sanatoasa, si la fel au crescut multe generatii.A baut lapte praf pana la 1 an si 2 luni, dar mereu a durut-o burta si refuza mancarea, de cand am trecut pe lapte de vaca mananca bine si nu mai are probleme cu burtica.



Betty [gravi] 15+, mamica fericita de Andreea (13.05.2007)

Poze Craciun



#25
crystal81

crystal81
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 30 ianuarie 2009 - 00:41

buna la toata lumea...
am si eu un strengar de 8 luni[bibe], a papat lapte de la mami pana la 6 luni , apoi si mancarica...
acum am observat ca laptele de la mami e doar asa de sete...sau sa dormim seara...
nu stiu ce ar fi mai bine pentru el acum...sa-i suplimentez cu altfel de lapte? si daca da de care? ce ar fi mai bun si sanatos pentru el...
desi am citit pe aici ca lumea e pro lapte formula de continuare...
eu ma intreb doar: acum 2000 de ani ...ce marca se folosea? nan sau milumil [:-@]....
si nu inteleg de ce laptele natural de vaca(standardizat-din comert, sau de la tarani) nu contine destule vitamine pt pitici? ma poate lamuri cineva? pentru ca sincera sa fiu prefer sa ii dau lapte-lapte decat tot felul de prafuri care se "transforma " miraculos in lapte[bang]...
inca nu am luat o decizie si vreau niste sfaturi
aaa...vroiam sa mai adaug doar ca ursuletul meu prefera iaurtul facut in casa(din Cedra 3.5%),papa orice mancarica gatita de mami(cu Cedra 3.5% , unt, smantana sau iaurt de casa, inclusiv cereale, biscuiti, gris, orez...etc...)




#26
Shose

Shose

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.545 mesaje

Postat 31 ianuarie 2009 - 00:22

Ma inscriu in categoria 'pro formula' pentru copii mai mici de 3 ani. Nu stiu ce o sa fie peste un an, cand deja copilul meu va avea gusturi pentru alimente preferate sau din contra, alimente pe care nu le va mai accepta. Dar macar pana la 2 ani va primi formula de lapte potrivita varstei ei.



Nu vreau sa creez polemici, dar exemple precum 'acum 2000 de ani' nu ar trebui sa mai dam, pentru ca pe atunci speranta de viata era mult, mult mai mica. Si nici exemple precum generatia noastra sau a parintilor nostri... pentru ca daca privim obiectiv, vi se pare ca suntem generatii sanatoase? Cu atatia oameni care fac dializa, cu bolile de rinichi, cu atatea cazuri de diabet, nu mai vorbesc de obezitate, boli cardiovasculare si asa mai departe?



Eu citesc cam tot ce apuc in materie de 'ce e nou' pt alimentatia bebelusilor nostri. Si imi doresc tare mult sa nu dau gres.



Bebelusi sanatosi si fericiti sa avem, indiferent cu ce lapte cresc! Si noi sa incercam sa gandim cat mai obiectiv, sa culegem tot felul de informatii dar sa le 'procesam'si sa alegem ce e mai bun pentru ei.

[flo]



Shose si [fetita]Pipetzica (12.02.2008)



Poze

Sunt mare

Povestea Nasterii

#27
sovietica

sovietica

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.139 mesaje

Postat 31 ianuarie 2009 - 14:01

Atunci cand bebe1 avea 8 luni, am ramas insarcinata cu bb2. in 2-3 saptamani mi-a secat izvorul de lapte si am trecut pe lapte praf. Ideea sa ii dau numai lapte praf nu imi suradea, eu fiind mai naturista. Am facut o cercetare pe net, si iata numai un citat, luat de aici: http://www.all-creat...b/a-babies.html :



If breastfeeding is not an option, raw goat's milk is an acceptable substitute. Goat's milk is similar to human breast milk in composition. However, goat's milk should be diluted 50-50 with distilled water as the protein content is slightly higher than that in mother's milk. Goat's milk keeps about four days in the refrigerator.



If neither of the above are available, well-strained raw almond milk, diluted Barleygreen and/or well strained, diluted carrot juice may be used.




DEci daca nu e lapte de tzatza, prima opriune cea mai buna e laptele de capra proaspat, fiind cel mai apropiat ca si compozitie, laptelui de mama. Daca nici asta nu e, merge cu lapte de migdale facut acasa, suc verde de orz (cel de grau este aproape la fel de bun)si suc de morcovi. Acestea putin diluate.





Eu lapte de capra proaspat muls de la o sursa sigura nu am de unde, dar fiind convinsa de valoare laptelui de capra, ii dau unu UHT bio, gasit in supermarketurile noastre. Veti zice probabil ca cel de capra nu are Fe, dar, eu cred ca nu il privez de Fe, pentru ca cele 3 mese x210 ml de lapte arata cam asa:

-odata lapte praf

-odata lapte capra

-odata lapte migdale cu suc morcov

-odata la 2-3 zile, ii dau suc verde de grau, facut tot in casa.

Acestea in afara de iaurt si branzica (ambele tot de capra), de care are parte din plin.



Laptele de migdale il fac asa: pun o cescuta de migdale la inm.uiat seara, si dimineata le arunc in blender cu apa, in proportie de aprox 4:1. dupa ce le maruntesc bine le strecor printr-o sita cat mai fina, si apoi mai pun putina apa peste ramasite, mai blendaresc putin si las vreo 10 min sa treaca tot in apa si strecor. Cu suc de morcovi, sau eventual 1-2 cupe de LP.

S-ar zice ca laptele de migdale tine 2 zile daca e tinut la frigider.



si inca 2 citate despre fier, in sucul verde de grau si in laptele de migdale:



Iron is need for the red blood formation. Inorganic iron can cause constipation. The iron in wheat grass juice has no side effects.

Magnesium, potassium and calcium maintain the PH of the blood. Wheatgrass Juice has an abundance of these important minerals.


si

Nutritional Facts about Almond Milk

Almond milk is rich in protein and omega fatty acids.

Almonds milk does not contain cholesterol and saturated fats

Almonds milk has high levels of vitamin E and unsaturated fats

Almond milk contains minerals such as zinc, magnesium, potassium, calcium and iron.






La fel, nu vreau sa creez polemici, cred ca fiecare mama da puiului ce crede ea ca e mai bun. Am vrut doar sa etalez si o altfel de parere.

[flo][flo][flo]



(\__/) pozici MONTAJE

(='.'=) nasterea lui Sasha ilustrata, 17.04.08

(")_(") si acum [gravi] tiker DPN 7 sept





#28
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.395 mesaje

Postat 05 februarie 2009 - 14:05

Dupa ce i-am intarcat, la 9 luni, respectiv 10 luni, le-am dat formula. Celui mare, care la 1 an avea peste 10 kg, i-am dat lapte de vaca (gras) la 1 an si 1 luna. Pe cel mic, care inca nu are 10 kg il mai tin pe formula. Acum , dupa 1 an bea Milumil junior.



Roli mami de Andrei [copil](16 ianuarie 2008) si Marc [bonjovi](9 iunie 2006)



ANDREI

MARC

VACANTELE NOASTRE IN 4

BAIETII MEI IUBITI



#29
700

700
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 23 februarie 2009 - 16:03

buna sant laura si avem o fetita minunata de doi ani si jumatate iam dat san pana la un an dupa am trecuto pe lapte alimentar nu voia nici un fel de lapte praf iam dat lapte cu 3,5grasime mank cate 2 biberoane p zi vreo 2 p noapte si deatunci imi mananca lapte acum de vreo 4 luni imi mananca lapte de vaca fiert de mine acasa cu cereale nu renunta pt nimic la un biberon de lapte p noapte si unul dimineata cand se trezeste nustiu dak este bine sa mai bea ink si acum lapte noaptea nu o pot dezvata de biberonul cu lapte [:-/][flo]

#30
babymom75

babymom75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.249 mesaje

Postat 24 februarie 2009 - 00:29

700-Laura, pai... nu e prea bine... Incearca sa o intarci brusc de biberon, chiar daca ea riposteaza. Fii tu mai tare pe pozitii. La biberonul de noapte se poate renunta relativ usor spunandu-i ca "noaptea nu mai dau vacutele lapte, dorm si ele saracele sa se odihneasca" [:D], si din nou - nu cedezi!
Cat despre laptele de vaca fiert... hmm... de asemenea, nu cred ca e cea mai buna alegere, pt. ca prin fierbere normala se distrug TOATE vitaminele, iar structura proteinelor se altereaza. De preferat laptele UHT.

Mama lui [bebic] Dragos (04.10.2008) si a lui [bicla]Victor (12.09.2003)


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -