Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

la munca


79 raspunsuri la acest subiect

#11
Dariana2

Dariana2

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 24 mai 2007 - 01:24

Buna seara! Sunt fericita posesoare a doua fetite! Una are 6 ani si 10 luni iar cealalta 1 an si aproape 3 luni! Sunt minunate, la fel ca si copii vostri! din pacate luni incep serviciul dupa o pauza de 1 an si 9 luni! cat de greu va fost sa va despartiti de copii vostri pentru minim 8 ore?! Sincer imi vine sa dau bir cu fugitii si sa-mi anulez cererea de reincadrare in munca! Parca as mai sta putin! Of daca n-ar fi banii!!!!!!!!!!Va pupicesc!
Astept incurajari!

marilena

#12
nanna

nanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 25 mai 2007 - 00:15

Imi pare rau draga mea, eu nu pot sa te incurajez, desi as vrea...
Oricum usor nu o sa iti fie
Le las pe fetele mai hotarate sa te imbarbateze
Pupici!

http://indra.designit.ro
Pentru Barbye-una dintre noi! Trebuie sa ajuti!

#13
spic de grau

spic de grau

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 708 mesaje

Postat 25 mai 2007 - 00:34

Reintoarcerea la munca e un subiect delicat..
Eu m-am intors la munca cand David avea 1 an. Si am fst o norocoasa. Aici - te intorci la munca dupa 10 saptamani. Eu cum nu aveam servici, am inceput sa caut cand Dav a implinit 1 an, si s-a intamplat ca am gasit imediat.
La inceput a fst greu. Nu gaseam loc in cresa, nu vroiam sa il las cu o dadaca, ptr ca nu am incredere (..poate doar daca as fi instalat camere video in toata casa). Am avut insa noroc cu parintii mei care au acceptat sa vina aici cu schimbul - fiecare cate 3 luni, pana a facut Dav 1an jumate.
Apoi a intrat la cresa.
Nu l-as fi lasat in RO.. Nu as fi putut sa il las, sa nu il vad seara... Ar fi fst peste puterile mele. Dumnezeu m-a ajutat mult.

E drept ca la cresa imi era teama in primele zile..Apoi - am facut in asa fel incat sa nu il las eu dimineata. Il lasa sotul. E ingrozitor sa il vezi cum se lipeste cu nasucul de geam..chiar daca stii ca ii e bine.. Ca nu il agreseaza nimeni..

Asta e experienta mea...


Acum despre munca - de 10 zile traiesc un vis frumos[il].. Lucrez la 10 minute de casa. La pranz vin acasa, mananc cu bebele meu (ca din ianuarie nu mai merge la cresa, sta acasa cu tata[bis]). Trece atat de repede timpul!
Parca le-as cere celor de la firma ptr care lucrez, sa ma angajeze [:D]


Tu spui ca iubesti florile, dar le tai si le pui in vaza.
Zici ca iubesti cainii, dar le pui zgarda si ii tii legati in lant.
Te lauzi ca-ti plac pasarile si le inchizi in custi mititele...
Cand spui ca ma iubesti mi se face frica. (Jean Cocteau)



#14
ingeras26a

ingeras26a

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.619 mesaje

Postat 25 mai 2007 - 10:53

Ce frumos, ca papi cu bb:) si ca lucrezi asa aproape...

Eu o sa trebuiasca sa o duc pe bb la ai mei, pt ca aici e complicat sa stea intre 4 pereti, in loc sa stea in curte, la aer...n-as priva-o de asa ceva:) de cateva sapt deja nu prea mai pot sa dorm noaptea...de grija, ca nu stiu cum o sa fie, am emotii...e asa de mica, de-abia are 5 luni si o sapt...

O sa va povestesc cand incep:)



Va pupicim!



Pupicei, Ingeras [mamica] de [zana][bebic] Maya Maria (16.12.2006)

slideshow Maya

site fulguleti

#15
emaaimee

emaaimee

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.876 mesaje

Postat 26 mai 2007 - 00:54

nanna, nu am de ales.imi este inca greu.mi-as fi dorit sa nu pierd nici o clipa a copilariei ei.dar...nu traim intr-o lume ideala si partea financiara conteaza fir-ar sa fi.

ma consolez ca vom avea casa noastra in curand(la care nu am fi putut macar visa daca lucra doar sotul),o curte mare unde sa zburde fericita mica noastra.





ALAPTATUL HELPLINE




[mamica]de piticotu' uriash



m-am facut maricica





[foto] POVESTEA MINUNII

#16
danangie

danangie

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.688 mesaje

Postat 03 iunie 2007 - 04:38

Vorbiti despre intoarcerea la munca numai dupa o maternitate? Si eu facusem o pauza de cateva saptamani bune ca ramasesem gravida. Si din pacate pierdusem sarcina la 11 saptamani. Cand a trebuit sa ma intorc la munca am fost foarte stresata si am avut emotii, dar nu pentru munca ce trebuia sa o fac, ci pentru colegi. Ca toti urmau sa-si exprime parerile de rau pentru sarcina mea, etc......lucru care mie imi facea rau pentru ca imi amintea. Dar a trecut cu bine. Colegii au fost destul de diplomati. Ma imbratisau , ma priveau in ochi si gata. Cativa au intrat in detalii....dar putini. Mie munca mea imi place, chiar daca nu era visul meu sa fac asistenta med. Dar daca asa a vrut D-zeu..........



INGERAS dar cate ore pe zi vei lucra? Aici lucrezi program redus si ai si ora pentru alaptat. Ai intarcat fetita?

















POZELE MELE

"]POZELE MELE[/url]



#17
emaaimee

emaaimee

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.876 mesaje

Postat 03 iunie 2007 - 14:57

Dana, nu conteaza. intoarcerea la munca. pur si simplu. nu avem criterii speciale. bun venit la noi.

eu cam greu dau pe DC. suntem f busy la munca.implementez un sistem nou la munca si am f multe de facut. si o sa am si niste sedinte cu managerul sa vad daca implementam sistemul nou pt toata flota clientului nostru cel mai imp. in plus am si cateva idei pe care de abia astept sa le expun.

cu casa avem vesti f bune:ne-a fost acceptata oferta de catre proprietari. deci mai avem de asteptat ca avocatii nostrii sa se perfecteze actele. ieri ne-a fost livrata si una din canapele.

noi maine nu muncim, e Bank Holiday Monday.eu nu lucrez nici sambata.

am si eu timp sa stau cu mica.

va pup



ALAPTATUL HELPLINE




[mamica]de piticotu' uriash



m-am facut maricica





[foto] POVESTEA MINUNII

#18
Maadi

Maadi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.274 mesaje

Postat 06 iunie 2007 - 17:32

Buna, si eu sunt mamica fericita a unui baietel de aproape 4 anisori.
Am stat cu el acasa pana aproape de 2 ani si intr-adevar a fost un calvar cand am reinceput serviciul. Toata ziua imi era gandul numai la el, aveam impresia ca nimeni nu poate avea grija de el asa cum am eu si abia asteptam sa ajung acasa sa-l strang in brate. Aveam tot timpul impresia ca l-am parasit. Cand am inceput gradinita din martie, cu program prelungit, a fost alt calvar - tipete, plansete, mami nu ma lasa - calvar care a tinut cam o luna pana s-a obisnuit. Bineiteles ca si acum abia astept sa vina dupa amiaza sa-mi vad nazdravanul si sigur acest sentiment il voi avea mereu.
Dupa ce l-am avut pe Calin, mi-am schimbat si serviciul cu unul mai putin solicitant si unde sa am un program mai flexibil.

Asa ce va puteti baza si pe mine la cafeaua de dimineata si in pauza de pranz, precum si la cate o mica pauza de o tigare.

Emaaimee - Asteptam maine dimineata sa ne servesti o "irish coffee".

Pupici,
Maadi si Calin (19.07.2003)

#19
herra

herra

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.093 mesaje

Postat 07 iunie 2007 - 11:11

eu cand am re-inceput serviciul am optat pentru program de 6 ore; incepeam cu jumatate de ora mai tarziu dimineata, sa am timp sa stau cu el putin dupa ce se trezeste, ii si gateam in fiecare dimineata pe vremea aia...
am avut dreptul la acel program pana a implinit Vlad 2 ani.

la gradi inca nu l-am dat, e alergic si vreau sa-l mai tin sub supraveghere si la regim.
va fi un "hop" la fel de greu de trecut, poate mai greu.

si acum imi povesteste mama cum tipam dupa ea cand ma lasa la gradi dimineata, ii rupeam inima...

va doresc o zi usoara la munca!



Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)




#20
Ica 1975

Ica 1975

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.790 mesaje

Postat 07 iunie 2007 - 18:33

emaaimee, FELICITARI !!! [pup]





Noi




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -