Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 6 voturi

Sunt exagerata?


624 raspunsuri la acest subiect

#1
simali

simali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.349 mesaje

Postat 20 ianuarie 2009 - 14:02

Sambata trecuta am fost invitata impreuna cu copilul la ziua unei prietene, ea mama a 2 copii (o fetita de 12 ani si un baiatel de 5 ani). Sotul meu nu a putut sa vina asa ca m-am dus numai eu impreuna cu Vlad. Au mai fost si alti invitati printre care o foarte buna prietena cu copiii ei (doi baieti, de 13 respectiv 8 ani).

Am avut o seara de cosmar. Baiatul gazdei l-a urmarit pe-al meu ca un tigru toata seara si nu i-a dat voie sa se atinga de nimic din ceea ce este al lui. Ii intrezicea pana si sa vorbeasca. Acum... poate ca un alt copil de 8 ani (cat are al meu) era infinit mai capabil sa gestioneze conflictul cu un puradel de 5 ani. Dar Vlad nu poate. El a tinut-o numai in plans, smiorcaieli, tipete, etc. Am avut o discutie cu el dupa "petrecere" si i-am spus ca a avut dreptate sa fie suparat, ca celalalt copil nu a stiut sa fie o gazda buna, dar ca el este pedepsit (o saptamana fara TV) pentru ca la 8 ani nu a stiut decat sa urle, sa tipe si sa planga si nu a fost capabil sa vina si sa-si spuna coerent pasurile (mie mi-a luat mai multe ore ca sa ma prind care este problema din cauza ca el nu a fost capabil sa spuna ce i se intampla).

Acum... faza vazuta de mine. Dupa multe hartuieli, plansete si tipete, Vlad vine pe canapeaua din camera de zi (era cam 11 noaptea si clar era foarte obosit) cu un ursulet de plus (el are slabiciunea asta cu ursii) si se culca cu ursula ala in brate. Vine pustiul gazdei si sa il ia cu orice pret ca-i al lui. Si se duce la mama lui si-i spune "sa-mi dea ursul, e al meu" si parintii spun "mai lasai-l si lui putin" dar se uita la Vlad ceva de genul sa-i dea ursul. Si mie de la faza asta mi-au venit definitiv piticii. Pentru ca eu, de cand avea Vlad 3 ani si a avut primii musafiri i-am spus raspicat "sunt musafirii tai, noi suntem gazde, este responsabilitatea ta sa-i faci pe musafirii tai sa se simta bine; nu eu am musafiri; noi TOTI avem musafiri, etc." si copilul a inteles si nu s-a pus problema sa nu-i dea unui musafir ceva. Ee nu comentez i situatia de fata un copil de 5 ani razgaiat si obosit. Comentez atitudinea parintilor care nu a fost deloc transanta fata de o situatie de genul acesta. Eu nu pot sa vin in vizita de 7 ore cu copilul de 8 ani si sa-i pretind sa stea lipit de pereti si sa nu respire. Daca copilul meu tipa si plange si este sicanat, eu nu ma simt bine. Ei nu pareau sa aiba aceasta problema. Ba mai mult, pareau sa se simta bine ca baiatul lor de 5 ani ii arata unuia de 8 ani cine e seful, ca are personalitate, etc.
Am plecat cu un gust amar, decisa sa nu-i mai calc in veci pragul. Acum "prietena" ma suna, eu m-am tot eschivat sa-i raspund la telefon, ea simte ca ceva s-a intamplat iar eu nu stiu cum este mai bine sa fac. De fapt nu stiu daca nu ma comport ca o mama ultraprotectiva, nu-mi dau seama daca sunt nebuna si exagerata cand pretind ca atunci cand cineva ma invita cu copilul sa-i asigure si copilului meu ceva de facut, sa nu ma foloseasca pe mine si pe copilul meu pentru a-i exersa plodului din dotare calitatile de lider. Si metionez ca este a doua oara cand ni se intampla la fel la ei in casa.

I-as spune la telefon ceva de genul "tu si sotul tau ati fost niste gazde foarte bune, v-ati straduit foarte mult sa faceti o petrecere reusita, dar din pacate Vlad s-a chinuit enorm, m-a chinuit si pe mine, moiv pentru care eu nu m-am simtit bine deloc. Nu te supara, dar eu nu mai pot veni la voi si alta data in conditiile date (trebuie sa spun asta pentru ca sunt mereu pe lista de invitati la toate petrecerile lor iar eu nu mai pot sa continui asa). Ce ziceti?

alice

#2
cristiama

cristiama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 670 mesaje

Postat 20 ianuarie 2009 - 14:23

Eu nu am copii, dar daca eu sau sotul nu ne simtim bine in vizita la cineva acel "cineva" este taiat de pe lista!

Eu nu ma ofer pe mine, si nu i-as face asta nici copilului meu, pt ca altcineva sa se simta bine.
Viata e prea scurta ca sa faci altcuiva pe plac, mai intai imi fac mie.
Nu cred ca ar trebui sa dai explicatii detaliate "de ce" nu te duci intr-o vizita: pur si simplu ai alt program.

Stii cum poti sa identifici cand cineva iti spune o minciuna?
Foloseste prea multe cuvinte, da prea multe explicatii.

cristiama

#3
bird70

bird70

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.631 mesaje

Postat 20 ianuarie 2009 - 14:36

Me mi se pare exagerat sa te duci intr-o vizita de 7 ore si sa stai acolo dupa 11 noaptea cu copilul.

Daca pateam asa ceva si copilul meu urla si plangea iar eu fie nu reuseam sa inteleg de ce, fie nu reuseam sa aplanez comflictul, ma scuzam frumos la gazde si ma intorceam acasa. Nu mi-as fi tinut copilul in asa o stare intr-un mediu care nu ii facea placere.

#4
Eleni

Eleni

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 861 mesaje

Postat 20 ianuarie 2009 - 14:41

Eu i-as spune motivul pentru ca nu mai vreau sa merg. Sa stie exact ce te-a deranjat, foarte clar. daca e in stare sa inteleaga si sa ia masuri bine. daca te crede exagerata, iarasi bine, data viitoare nu te mai invita si gata. E normal sa vrei sa-ti protejezi copilul... pe de alta parte, eu nu stateam atat... e obositor si pentru un adult, d-apoi pentru un copil.
In fine, nu vreau sa deviez... eu sunt de parere sa ii spui ca nu mai vii si de ce nu mai vii.



Elena & Maria Bucuria

#5
MissParker

MissParker

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.935 mesaje

Postat 20 ianuarie 2009 - 14:41

Depinde de importanta pe care o dai acestei prietenii.



Esti dispusa sa risti pierderea brusca a acestei prietenii? Testeaza si spune adevarul, cum ai formulat si tu. Fara reprosuri, doar afirmatii despre modul cum te-ai simtit tu si cum s-a simtit copilul tau. Restul sa inteleaga prietena. Sau "prietena". Si daca iti este o prietena buna, va insista sa afle care a fost contributia ei la modul cum v-ati simtit si cum ar putea sa repare. Daca nu, nu. Dar atunci ai sa stii cu cine ai de-a face. Desi eu cred ca stii deja de acum, dar nu prea vrei sa accepti ca realitatea e asa cum e.



Vrei sa transformi prietenia in amicitie sau s-o lasi sa se stinga de la sine? Nu intra in nici un fel de explicatii, dar gaseste pretexte ca sa nu mai poti merge la ea. Scurt. Categoric va simti si prietena ca s-a intamplat ceva. Daca abordeaza subiectul, spune-i adevarul, da-i sansa sa repare. Daca nu, din nou vei sti cu cine ai de-a face.



Parerea mea sincera este ca aceasta prietenie nu mai are sanse de supravietuire.





Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
[9cer] Poze cu noi ***** Povestea nasterii ***** Slide show David


Vaccinurile in Romania NU sunt obligatorii (vezi Legea nr. 649 din 20 noiembrie 2001 pentru aprobarea ordonantei guvernului nr. 53/2000). Informati-va cat mai bine si luati decizii in cunostinta deplina de cauza.



Pentru mamicile anti-vaccin sau cu copii vatamati in urma vaccinurilor: ne intalnim AICI.



#6
fritz

fritz

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 109 mesaje

Postat 20 ianuarie 2009 - 14:42

Eu am 2 fete, de aproape 6 ani se cea mica de 3 ani si 4 luni. Avem niste prieteni care au o fetita de aproape 7 ani si un baietel de 4 ani. Din fericire nu suntem in acelasi oras, dar am avut pana acum vreo 3 vizite, cu dormit la ei, etc. Am incercat sa imi protejez fetele,dupa ce la inceput le-am considerat mototoale, pe parcurs ne-am convins ca sunt normale. Cea mare este f. miorlaita, chiar si cu sora ei, care e mai tupeista. Dar solutia pt. noi este sa nu ne mai vizitam impreuna cu fetele dupa noi...Am facut revelionul impreuna si a fost f.bine, dar fara copii. Unii nu isi vad decat proprii copii, eu de obicei ma preocup numai de ceilalti, sa nu ii deranjez cu ceva, eu sau copiii...nici asa nu e bine!

#7
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 20 ianuarie 2009 - 14:46

am inteles eu bine, ati stat 7 ore in acea vizita/ petrecere....??? foarte mult, exagerat de mult. mai ales daca era ziua unui copil!



eu te sfatuiesc sa fii sincera, chiar daca e prietena ta, asa iti vei da seama daca merita sa-ti mai fie prietena sau nu. daca e inteleapta si adevarata prietena, va intelege, daca se va supara...vei intelege tu cu cine ai de-a face.



personal, nu as fi stat sa inghit toata acea zarva...



acum, tu nu esti responsabila cum isi educa ea copilul si poate ca nici nu va fi deschisa daca deschizi tu discutia....cred ca nu esti exagerata, doar sa fii putin mai vigilenta si mai atenta cand esti in astfel de petreceri cu copii posesivi si super zgomotosi. nu am nimik impotriva distractiei, dar sa fie fara sicanari si rautati.



iar pedeapsa impusa copilului tau...zic eu, este exagerata. oare nu tu l-ai educat sa fie bun, intelegator, sa nu raspunda cu rautati la sicane?



o discutie cu prietena ta se impune si fara amanare!

























MIHAITA ESTE UN COPIL NORMAL! CU AJUTORUL MEU, AL TAU SI AL TAU SI AL TAU



Kari

"

"Oamenii care reusesc in viata sunt aceia care cauta mereu circumstante favorabile si daca nu le gasesc, le creeaza singuri"!

Bernard Shaw

#8
speed

speed

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.334 mesaje

Postat 20 ianuarie 2009 - 14:52

parerea mea e ca l-ai pedepsit prea aspru. ma gindesc ca daca m-as duce eu la o petrecere si m-ar agasa pe mine alt adult (chiar mai tinar/a decit mine) si i-as raspunde pe masura nu m-as autopedepsi ulterior...si cum au zis si celelalte fete,nu-l mai tine atit de mult in situatii in care nu se simte bine.
noi avem o familie de prieteni cu care ne intelegem foarte bine,fetita mea se intelege perfect cu fetitele lor si se intilnesc destul de des,mai au si "sleep-over" parties.etc.cu toate astea,fetita mea nu se intelege prea bine cu o verisoara de-a lor,mai mare decit ea,si mereu e plingacioasa si suparata cind apare si verisoara respectiva.ca urmare nu o las niciodata la "sleep-over" daca e si verisoara acolo si scurtez vizitele cit se poate.nu mi-am pus niciodata problema sa-mi pedepsesc propriul copil.la fel,daca eu am divergente cu o persoana n-as fi deloc impresionata sa ma oblige cineva sa-mi petrec timp indelungat cu respectiva si sa ma port si frumos pe deasupra!

#9
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 20 ianuarie 2009 - 15:18

Copilul tau mi se pare tare cu bun simt, nu trebuia sa-l pedepsesti deloc. Sincer.

Prietenei i-as spune fara sa clipesc ce anume nu mi-a convenit.





________________________________________



Daria & felina fioroasa [zana]
GIULIA(2004 08 16)





#10
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 20 ianuarie 2009 - 15:30

copilul tau e stoic, zau ca da



al meu, daca nu se simte bine, vine si-mi spune "hai sa mergem acasa, m-a deranjat cutare chestie"

si daca nu se poate rezolva problema chiar ne imbracam si plecam. nu ne chinuim nici unul.



am multi prieteni la care am procedat asa si care sint in continuare prietenii nostri.



al meu e mai mic, are 5 ani, dar procedam asa de cind ne stim. in plus, la intilnirile cu copiii care nu au cum sa dureze mai mult de 2-3 ore, incercam sa ne armonizam pe cit posibil, respectind personalitatea fiecaruia.

adica daca unul nu vrea cu nici un chip sa dea o anume jucarie, nu insistam exagerat, oferim alternative (pentru ca nici eu nu dau parfumul favorit sau bluza preferata).



nici toleranta exagerata nu e buna, inhiba personalitatea.

politetea e cu totul altceva.



@


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -