Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Zugravit, rog sfaturi!


51 raspunsuri la acest subiect

#11
monagan

monagan

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 436 mesaje

Postat 05 decembrie 2005 - 23:01

In legatura cu trafaletul, parerea mea e ca cel mai bun e acela din bumbac, care e mai pufos.Asta am constatat si noi dupa ce ne-am facut reparatii capitale in apartament adica; spart pereti, dat jos faianta veche, pus gresie , o noua camara, scos afara usile, executat spaleti,raschetat parchet, si apoi celelalte. A durat ceva mai mult, dar sintem multumiti ca am economisit o groaza de bani si a iesit super.
Spor la treaba tuturor.

MG

#12
Oana

Oana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 638 mesaje

Postat 03 ianuarie 2006 - 11:19

Deci daca gledul este bun si nu mai trebe dat, nu se mai da nici amorsa, nu? Doar se spala lavabilul vechi si se da cel nou. Sper ca am inteles bine ca ma bate si pe mine gandul in viitor sa imi fac singura sa nu mai apelez la muncitori lenesi...



Oana si Paul (3 iulie 2002)

poze



#13
a.cicel

a.cicel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 581 mesaje

Postat 03 ianuarie 2006 - 11:37

quote:
Originally posted by Oana
Deci daca gledul este bun si nu mai trebe dat, nu se mai da nici amorsa, nu? Doar se spala lavabilul vechi si se da cel nou. Sper ca am inteles bine ca ma bate si pe mine gandul in viitor sa imi fac singura sa nu mai apelez la muncitori lenesi...Oana si Paul (3 iulie 2002)poze
POti sa dai cu amorsa, ca face priza mai buna si ici nu consumi asa mult lavabil. Amorsa acopera porii din perete.POZE

#14
monagan

monagan

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 436 mesaje

Postat 03 ianuarie 2006 - 20:51

Daca gletul e bun, ai scapat usor, ca poti da lavabilul (fara a spala peretii, daca anterior ai avut tot lavabil)si amorsa.

MG

#15
daniella4

daniella4

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 03 ianuarie 2006 - 21:02

Ce este amorsa?

#16
DianaP

DianaP
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 04 ianuarie 2006 - 00:11

Amorsa din cate stiu eu este apa amestecata cu aracet. Se da pe pereti(dupa ce au fost bine curatati) si tavan se lasa sa se usuce si apoi se da cu lavabila. Face "priza" mai buna cu lavabila.
Dar as dori si eu sa stiu niste preturi: cam cat se ia pe o zugraveala, cat costa un mp de gresie/faianta, glet si ipsos.
Mama mea a cumparat un apartament cu 2 camere si este jale. Acolo este nevoie de o echipa de profesionisti. Daca ma puteti ajuta sau macar sa-mi spuneti unde pot cauta v-as fi recunoscatoare. Macar sa am si eu niste preturi informative ca sa pot compara.
Multumesc mult si astept cat mai multe raspunsuri.
Diana

#17
DianaP

DianaP
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 04 ianuarie 2006 - 00:28

Amorsa din cate stiu eu este apa amestecata cu aracet. Dupa ce au fost curatati bine (peretii si tavanul) se da cu amorsa de aracet, se lasa sa se usuce si apoi daca nu s-a umflat peretele se da cu lavabila. Astfel face mai bine priza.
V-as fi recunoscatoare daca ma puteti ajuta cu cateva preturi:
ma intereseaza cat se ia pe o zugraveala(lavabila), ipsos, glet, mp de gresie/faianta sau macar daca ati putea sa ma indrumati pe un site cu preturi. Mama mea a cumparat un apartament cu doua camere si acolo este jale. Este nevoie de o echipa de profesionisti, dar inainte as dori niste pretuti informative ca sa vedem si noi cum punem problema. Va multumesc mult si astept cat mai multe raspunsuri si sugestii.
Diana

#18
monagan

monagan

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 436 mesaje

Postat 07 ianuarie 2006 - 15:47

Amorsa se mai gaseste si gata preparata la magazin, in principiu e apa + aracet, asa cum ai spus.
Daca tin minte, eu am dat pe 1l=36.ooo lei.
Vad ca esti din bucuresti si poate cineva de acolo o sa-ti fie de mai mare ajutor, in legatura cu preturile.
Daca e asa mare jale in apartamentul cumparat de mama ta, mai bine ar pune pe pereti rigips, ca poate iese mai ieftin si peretii ies sigur mai drepti. Ca idee, as sugera sa nu angajati o firma sa execute lucrarea, ptr. ca firmele taxeaza orice. si daca se duce galeata in mana de la etj 1 la etj 2 si daca se da cu matura, etc ...si uite asa pretul creste si nu merita.[bang]


MG

#19
DanielaLaura

DanielaLaura

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 07 ianuarie 2006 - 19:00

Iti recomand varul lavabil SPOR antimucegai.[cool]

#20
Catalin

Catalin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 439 mesaje

Postat 28 martie 2006 - 14:29

Subiect initial: "Ati zugravit vreodata singure?"
postat de daniella4, 01/01/2006, 11:35:44


Buna!
De ceva vreme ma chinuie talente pe care le cred eu ascunse, dar pe care sunt sigura ca le am.

..si am hotarat sa zugravesc singura. Apartamentul nu e mare 2 camere + dependinte si e zugravit in lavabil alb. Voi astepta firul ierbii pt actiune, dar acum incerc sa adun informatii. As vrea sa va intreb daca pot sa pun alt lavabil peste cel vechi direct sau e necesar sa spal intai peretii? Si daca da cu ce?

Si imi trebuie altceva in afara de trafalet (vedeti ce le stiu??!!!) si lavabil? Apropos ce marca buna si nu tare scumpa?

Daca n-ati lesinat inca de ras, poate ma descurcati!
Un An Nou formidabil
Daniella



raspuns postat de claudia_2803, 01/01/2006, 15:17:01

Daniella, noi am dat cu var lavabil anul trecut casa in care am locuit. De spalat peretii nu i-am spalat, am dat cu doua randuri de var ca sa se acopere bine culoarea veche. Nu-ti mai trebuie nimic inafara de trafalet si tavita in care pui varul. Cel cu care am dat noi se dilua cu apa. Nu e greu de dat. Spor la treaba

P.S. Daca sunt profesionisti printre noi, astept si eu raspunsuri. Daca am gresit sa invat pentru data viitoare

Claudia



raspuns postat de daniella4, 01/01/2006, 16:12:27

multam Claudia!
Sa inteleg ca exista si lavabil care se dizolva in altceva in afara de apa?
Imi cer scuze ca pun atatea intrebari, dar sunt atatea tipuri de lavabile incat ma gandeam sa ma duc la magazin in ceva cunostinta de cauza..



raspuns postat de monagan, 02/01/2006, 21:13:15

Da, peste lavabil se poate da tot cu lavabil.De altceva nu mai ai nevoie, decat de SPOR LA TREABA si uite ca ti-am si raspuns ...ce vopsea e mai buna, dar nu neaparat.

MG


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -