Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Broncho-Vaxom


328 raspunsuri la acest subiect

#321
Mi-Ka

Mi-Ka

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 430 mesaje

Postat 06 mai 2010 - 00:07

Eu nu stiu cum sa mai procedez: de cand i-am dat fetitei mele BV, din octombrie, am avut parte de multe, multe laringite, aparute in timpul celor 10 zile de tratament, urmate chiar de doua internari de urgenta la pediatrie(ultima saptamana trecuta); nu stiu daca laringitele au aparut din cauza ca fetita a mers primul an la gradisau ca urmare a tratamentului.Cert este ca inainte de a incepe tratamentul nu a facut niciodata laringita.
Pediatra - medicul de familie, spune ca nu de la BV a facut seria de laringite, pediatrele din spital mi-au dat un raspuns evaziv in acest sens, spunandu-mi sa nu-i mai dau daca am observat reactiile astea..
Din cura de primavara mai avem o luna de tratament si nu stiu daca sa ma mai risc sau nu cu o noua laringita ca urmare a tratamentului...
Daca nu-i mai dau a treia luna, are vreun efect tratamentul facut in primele doua luni?
Voi ati observat astfel de reactii la BV?
[flo][flo][flo]

Mamica fericita cu cele doua printese:Alexia (12 sept.2006) si Andreea (11 mai 2009)

#322
ioanaandone

ioanaandone

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 06 mai 2010 - 13:17

Eu cred ca BV nu merge la toti copiii.Si eu de cand i-am dat numai probleme am avut, cele mai urate raceli si nu e in primul an de gradinita.Prietena mea tot asa a patit cu fetita.Nu sunt sigura ca de la el am avut probleme dar este o coincidenta foarte mare si nu mai risc.Iti recomand sa renunti la el daca ai dubii.Sa nu inteleaga cineva ca duc o lupta impotriva BV dar chiar nu are efecte miraculoase stiu asta de la multi parinti care l-au incercat.
Si am mai observat ca la subiectul acesta cu BV sunt anumite persoane care abia asteapta sa il laude,si sunt convinsa cca sunt direct interesati sa i faca publicitate ptc i-am vazut laudand tot asa si urovaxonul produs al aceleiasi firme.Fiti atente la postarile unora si veti observa si voi.

#323
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 06 mai 2010 - 15:07

se pare ca a disparut complet din farmacii Broncho-Vaxom la pliculete... acum am luat capsule, sper sa le inghita

Noi am mers 2 ani cu Rybomunyl si pe urma, la sfatul unui medic ORL, am trecut pe BV (cred ca e al 3-lea an de cand il folosim).
Acu ce sa zic... o fi BV sau s-o fi marit copilul, dar in ultimele 2 ierni nu s-a mai imbolnavit decat "usor" - nu a fost nevoie sa-l tin acasa

Ingrid si Cristi 7 ani

#324
ionita22

ionita22
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 06 mai 2010 - 18:21

Eu i-am dat 2 luni BV si mi-a racit in ambele luni cam in a 8-a zi, d-aia am ramas cu 13 capsule ca le-am intrerupt inainte de cele 10 zile.Mie mi l-au recomandat vreo 3 doctori, au zis ca e bun dar efectele se vad dupa a doua tura de tratament.Insa pentru ca mi-a racit exact cand i le-am dat au zis ca nu-i primeste lui si sa renunt la el.Racelile la el intotdeauna incep cu mucisori, tuse si se complica cu adenoidita,laringita,bronsiolita
Asa ca m-am dus la homeopat si acum ii dau un tratament de acest gen; abia l-am inceput si iar a racit.Deci nu mai stiu sincer ce sa-i mai dau.

#325
daromena79

daromena79
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 15 ianuarie 2011 - 19:41

buna seara!
ma bag si eu in seama cu aceste capsule....baietelul meu racea foarte des si urat de tot,adica raceli de genul pneumonie,bronsite etc,cand nu era una era cealalta,eram disperata ca nu stiam ce sa-i mai fac.Anul trecut in primavara i-am facut prima cura cu Broncho-Vaxom si am vazut rezultatele,din toamna pana acum a fost super OK,acum am terminat a 2-a cura cu BV....eu sunt multumita...si inca ceva eu stiu ca aceste capsule au avantajul ca se pot lua si peste alte tratamente inclusiv antibiotic si chiar se pot lua si peste raceala...eu sunt fffff multumita.
Acum am o intrebare pt un copil de 1 an se poate incepe cura cu BV?
Multumesc!
Sanatate maxima!

#326
gabitom

gabitom

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 17 ianuarie 2011 - 12:35

Buna1 Da se poate da B-V la bebe de 1 an. eu i-am dat la al meu de la 10 luni pt ca ma zapacise cu racelile. Inca nu se vad rezultatele. el mai tuseste(fara febra) dar credem ca e tuse alergica si luam acum singulaire recomandat de dr. Cernatescu.

#327
didi78

didi78

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 25 ianuarie 2011 - 13:45

Eu i-am dat baietelului meu Septilin pentru cresterea imunitatii.

#328
m.roswita

m.roswita

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 13 martie 2011 - 18:51

Buna,la recomandarea medicului de familie am inceput si eu sa-i dau baietelului broncho vaxom.Dupa prima doza a facut febra moderata pana in 38.I-am dat si a doua zi doza de dimineata (pe stomacul gol),mi-a facut iar febra ,de data aceasta a ajuns la 38 cu 6.Am sunat doc. de fam. si mi-a spus ca daca face febra mai mare de 38 sa-i opresc administrarea.In prospect specifica la reactii adverse si de febra.
Din ce am citit in acest topic nici un parinte nu s-a plans de aceasta reactie adversa.
Va rog sa-mi spuneti daca si la copii vostrii au aparut reactii adverse sau nu.


Fii recunoscator celui care te-a abandonat, pentru ca astfel te-a invatat ca trebuie sa nu depinzi de nimeni si de nimic!
Lin Kai Ting


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -