Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de septembrie - octombrie 2008 (5)


199 raspunsuri la acest subiect

#21
nushulica

nushulica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.139 mesaje

Postat 12 noiembrie 2008 - 12:40

fetelor bbii vostri plang seara??al meu saracutzul plangea in fiecare seara cate 3-4 ore nu mai stim ce sa-i facem[q]aseara a inceput de la 6.30 si a plans pana la 11....






Mamica de bobocel David-Mihai

#22
andy.p

andy.p

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.483 mesaje

Postat 12 noiembrie 2008 - 12:43

Citat:
citat din mesajul lui nushulica
fetelor bbii vostri plang seara??al meu saracutzul plangea in fiecare seara cate 3-4 ore nu mai stim ce sa-i facem[q]aseara a inceput de la 6.30 si a plans pana la 11....
Mamica de bobocel David-Mihai
nusha si Alexia plangea asa mult,insa pe masura ce a trecut timpul a mai scazut perioada de urlat..si eu am inteles de ce plangea..ii era foame si eu nu stiam,ptr ca ii dadeam o anumita cantitae de lapte si ei ii trebuia mai mult.Plus ca seara sunt mai obositi,ii mai doare si burtica...laura, andy (07.04.2002) &alexia(14.09.2008)AndyAlexia

#23
aly_c20

aly_c20

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 425 mesaje

Postat 12 noiembrie 2008 - 12:44

neata



offf mamici...majoritatea va plangeti ca bb nu papa si nu ia destul in greutate.eu ma plang ca al meu ia prea mult.

azi dim am fost in policlinica sa l mai vada o dr pe Sebi, si acelasi lucru ne-a spus (numai ca ea nu parea chiar f ingrijoarata), ca ia cam mult, ca e ca fat frumos care creste intr-o sapt cati altii intr-o luna...Sebi al meu are 67 cm si 7,5 kg la 2 luni si 10 zile...

am fost sa repetam si tsh-ul si nu a putut sa-i recolteze, nu i-a gasit vena si a zis ca nu-l inteapa degeaba, dar el oricum a plans, la fel si eu[q].pe la 12 sa o sun pe dr initiala, parca vad ca iar ma sperie cu endocrinologul cand aude ca puiul a luat 1 kg in 3 sapt[q]



Iesencele mele, spuneti-mi la ce pediatri mergeti voi, poate mai cer si alte pareri[pup]



Anca si Carla[pup]...plimbaretele noastre.Pe sub costumul de cosmonaut ce-i dai?si ce e ala costum de cosmonaut?fashulet de iarna?[:D]intreb ca sa am idee cam cum sa-l imbrac pe Sebi, ca paite eu is cam nebuna si scot copilul prea dezbracat ca sunt eu in calduri[:D]



Nushulica, si Sebi are bubite la barba, mie mi a zis sa-i dau cu albastru de metil, dar i-am dat doar cu ser (de la Isophy), ca apar si dispar si sa nu-l colorez degeaba[:D].daca trece lui Davidutzu, incerc si eu la Sebi,[:)]



Felicic[pup],stii sa binedispui omul cu povestirile tale, tragi-comice[:D]



Eva[pup], eu am avut durerea de sold pe timpul sarcinii... stiu cat e de dureros.



Nerantula[pup], dar nu te mai stresa, important e ca ia in greutate, doar il hranesti cu piept...ziceau fetele ca mai bine 500 gr cu san decat 1000gr cu formula!



Sabinel, mai scoate printesa limbuta?



fetele...eu cred ca am devenit frigida[:D], dar eu...nema sieks de vreo 10 luni[:D], cred ca nici nu mai stiu cum se face, dupa cele 40 zile am fost la control si dr mi-a zis ca o sa am o stare de disconfort si mie mi-a fost frica sa incerc ca daca se desprinde cusatura[:D], apoi, cand parca aveam ceva chef a venit menstruatia[:D]...acum sotul asteapta nerabdator sa plece musafirii ca sa primeasca si el ceva[:D]



[pup]pe toate...o zi frumoasa!



[9cer] mamica de puiutz Sebi (02.09.2008)[loveyou]



minunea noastra





#24
Nerantula

Nerantula

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.451 mesaje

Postat 12 noiembrie 2008 - 12:44

Nusha, in cea mai mare parte ai dreptate, insa eu inca nu mi-am vazut copilul zambind, e destul de plangacios, chiar si in brate, ca nu-l las niciodata sa planga singur in patut sau altundeva, si in brate plange mult si ma dispera [:(]

Ramo [pup], eu nu am problema cu laptele, adica am destul, problema mea e ca nu-l papa bebe [:(]



Gruia - soricel iubit



... once upon a time ...

#25
andy.p

andy.p

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.483 mesaje

Postat 12 noiembrie 2008 - 12:47

Ramo nici eu nu mai dorm ziua cand doarme Alexia si seara sunt rupta.Uite acuma doarme de la 8.30..puteam [nani]de numa,da nuu pot.

aly esti totala,ne luam de mana,si la mine cam tot atat a trecut[:D]

nerantula las ca-i trece lui perioada de plangaceala si atunci va fi numa un zambet[:)]



laura, andy (07.04.2002) &alexia(14.09.2008)

Andy

Alexia

#26
aly_c20

aly_c20

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 425 mesaje

Postat 12 noiembrie 2008 - 12:49

Nushulica, dar ce frumusete ai si se vede ca a crescut!...Dne cat e de dulce[pup]!



Nerantula, ia pompa si scoate lapticul si pune-l la pastrare, sigur o sa ai nevoie mai incolo!



[9cer] mamica de puiutz Sebi (02.09.2008)[loveyou]



minunea noastra





#27
anca81

anca81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 12 noiembrie 2008 - 12:58

Aly, ti-am trimis si privat dar acum am vazut ca ai si postat mes pe forum. Pai daca doctorul nu e ingrijorat, nu te mai stresa atat. Eventual repete-i analizele pentru TSH. [pup] grasunelul cel scump. Stii ca se zice ca [pathot] de-streseaza [:D] Go for it!



Nusha, super dulce David!



[9cer] Mamica fericita de Carla Alexandra

[copil] Piti mic se face mare

Povestea puiului meu drag

[bebic] Eu sunt Carla

#28
sabinel

sabinel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 854 mesaje

Postat 12 noiembrie 2008 - 13:12

neata!

aly, o scoate, insa mai rar de cand si-a descoperit degetele[:D]oricum are 5700 g si a mea si n-are inca 2 luni. ii fac la sfarsitul lunii analiza sangelui.

nusha, pediatra mea a zis ca johnson e recomandat de la 3 ani in sus si o cred. am vazut in ce hal se iritase a mea: fata, gat, piept, spate. citeam tot la fete ca poti face un mix cu ulei de masline fiert la bain-marie si-o fiola de vitamina A. cica face minuni.





poze

povestea nasterii

#29
tzitziri

tzitziri

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.911 mesaje

Postat 12 noiembrie 2008 - 13:17

Multumim frumos de urari[pup pe toate!



300,mie mi-a dat dr inca din maternitate tema de gandire pentru controlul de 6 sapt ce metoda contraceptiva vreau.Si mi-a zis ca daca e de sterilet mi-l monteaza atunci,la 6 sapt, dar sa imi iau gandul de la bb2 macar doi ani.Deci nu se recomanda decat daca stii ca 2 ani minim nu ai alte intentii...pe mine nu m-a atras din start varianta, asa ca nu am facut alte investigatii....eu iau cerazette cat o sa alaptez.



Aly...ce maaaari sunteti...nu va urez la mai mult deocamdata, ca vad ca si asa e un motiv de stres....





sunt de acord cu Nusha.....vrem nu vrem avem tendinta sa comparam cat creste al nostru cu altii....nu e bine deloc.Sa ii lasam sa creasca fiecare in ritmul lui si sa ne bucuram daca dorm linistiti...ca asta e primul semn de indestulare.



Mamica implinita de David (17.09.2008)



#30
EvaF

EvaF

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.218 mesaje

Postat 12 noiembrie 2008 - 13:34

Citat:
citat din mesajul lui nushulica
fetelor bbii vostri plang seara??al meu saracutzul plangea in fiecare seara cate 3-4 ore nu mai stim ce sa-i facem[q]aseara a inceput de la 6.30 si a plans pana la 11....
Mamica de bobocel David-Mihai
Groaznic!!![q] Asa mult?Luca nu a plans niciodata mai mult de maximum zece minute, si asta cand suntem noi la masa si ba il luam in brate, ba il punem in leagan!De ce plange asa mult? Nu se opreste daca il iei in brate? Dar daca il pui la san? La noi cum punem mana pe el, inceteaza si zambeste.Mai plange cand sunt la dus, dar cu opriri, nu intr-una. Azi, de ex, s-a speriat de jucariile zornaitoare de la leagan, si da-i urlet, dar l-am calmat cu tzitzi si pupici! Un motiv trebuie sa existe pt plans, trebuie sa il gasesti, doar! [pup][pup] Eva [mamica]in al noualea cer de LUCA NOAH (08.09.2008) SUNT CEL MAI FRUMOS DIN UNIVERSUL ACESTA [:I]Povestea nasterii mele, Luca Noah Luca se face mare!!!
“Everything is possible for him who believes.” (Mark 9:23)


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -