Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de septembrie - octombrie 2008 (5)


199 raspunsuri la acest subiect

#11
nushulica

nushulica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.139 mesaje

Postat 12 noiembrie 2008 - 12:05

neatza!



tzitziri sa va traiasca micutul crestin si felicitari pt logodna[pup][flo] si ms pt raspuns ma gandeam ca gresesc nespaland sanii si noaptea chiar ma mustra constiinta de acum[bang]



avem si noi poze de la botez : http://good-times.we...568593801MQmQbF



spre surprinderea mea david a fost tare cuminte a plans doar cand l-a scos din apa[:D]



multumesc tuturor pt raspunsuri[pup]si pt pm-uri[pup]



sabinel oare saracia aia de jhonson's cu levantica sa fie de vina??[bang] off si doar foloseam sanosan dar am zis ca poate il ajuta la somnic gama cu levantica de la J si le-am scimbat....buna ideea cu ulei de masline o s-o aplic si eu



laura da asa are si david bubite dar pe la tample care sigur sunt de la caldura ca si la noi face taica-su prea cald,eu ma ingrijorez pt bubitele de la gurita care de 2 sapt nu mai dispar,dar ii scot suzeta de latex si ma duc sa iau crema de la avene de care mi-au zis fetele







kid saru-mana pt explicatii daca nu trece cu avene incerc si bioderma,si eu ma gandeam ca e de la lapte dar cred ca poate fi sii de la suzi...pup fetele frumoase[pup] am vazut pozici de la botez[olala]



denisa al meu urla cand ii dau cu ser pe fata abia reusesc dimineata sa-l sterg,o sa incerc sa-l mai sterg un pic si in somn sa vad poate imi merge[pup]...in leg cu ceaiul de lactatie si eu beau cam 2 cani mari pe zi deci cam 600ml si e ok...doar seara mai bagam completare si nu tot timpul







cd am citit eu bine??tii 24grade in casa?ca la noi facem 22 si stau mai mult dezbracata decat imbracata...iar la baita seara face 24 si ne trec caldurile pe amandoi



laureta[pup] sa va traiasca micuta crestina!mama da ce cumintica a fost[olala] nici la noi nu prea se vede floricica si cica nu ar fi de bine...o sa intreb si eu pediatra



preety nu stiu daca e normal sau nu dar si david tresare si destul de des cateodata chiar se sperie de manutele lui si se trezeste plangand...iar asta se intampla inca din maternitate...





cosmyB ti-am admirat-o pe maya in poze[olala]e o scumpete[pup] nu-l dau inca cu iod vad poate ii trece cu crema



ratonelu am plans si eu alaturi de tine cand am citit mesajul ala[q] off nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi sa fiu in locul tau e groaznic...eu sufar ca are niste bubutze sau cand a facut febra 37.5[q] mergi si consulta mai multi doctori trebuie sa fie bine micutzl sasha[pup] si cel mai important nu te mai invinovati tu ca nu rezovi nimic!



babytza[pup] cum stai cu productia de laptic?e mai bine? sper sa scapi de formula cat mai rpd



alinutza mami de alexia si acum cipri[:D] am vazut pozici cu cipri,e tare scump , sa fie sanatos!



felicic[:D] saracul sotz...si al meu "si-o ia" zilnic fara sa stie ce a facut[:-)))][:-)))][:-)))][:-)))] dar s-a obisnuit deja !!! ma bucur ca ai gasit bona...iti trimit un pm cu o intrebare sper sa ma poti ajuta cu un raspuns[pup]



laureta eu am in casa ramase niste fiole de gravibinon daca crezi ca o sa aiba nevoie nasica biancai ti le trimit cu placere!!










Mamica de bobocel David-Mihai

#12
nushulica

nushulica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.139 mesaje

Postat 12 noiembrie 2008 - 12:09

Citat:
citat din mesajul lui Nerantula
[:(][:(][:(][:(]Sunt suparata rau, cand va aud pe voi cu 120ml .. Gruia nu cred ca are nici o masa pe zi (din cele aprox. 8) in care sa pape peste 100ml [:(], iar de cateva zile papa si mai putin, suge cam 5-max. 10 min si scuipa sanul [:(], nu stiu ce sa ma mai fac.Iar de azi noapte e chiar cosmar, sunt disperata, s-a trezit la 2, a papat cam 15 min (mare lucru, pentru mine!), apoi la 4:18 a stat la san 15 secunde cred, apoi a adormit, alta trezire la 6:35, la care a stat max. 1 minut la san, apoi l-a impins afara cu limbuta si, daca incercam sa i-l mai dau, plangea, dupa care, de la 8 pana la 9 ne-am tot chinuit printre urlete sa mai pape inca 2-3 minute, adunat!! NU STIU CE S-A INTAMPLAT CU EL! L-am pus sa eructeze, nu are febra, nu are nasul infundat, mi-e atat de mila de el cand il vad asa suparat [q]. Ce e nou in zilele astea e ca si-a descoperit manutele, le baga in gura destul de des ..Gruia - soricel iubit ... once upon a time ...
uite asa ma consum si eu ca tine de cateva zile sau chiar o sapt david se trezeste noaptea ca de obicei la 3 ore(nush cand o sa doarma si el mai mult)[bang] si de papat mai nimic suge 1-2-3min si adoarme ma enervez de mor ca incerc sa-i mai dau si plange...ma gandesc ca setrezeste doar de sete si suge un pic cat sa-si potoleasca setea si gatacum ia gruia in greutate??al meu nici nu a luat asa bine in ultima sapt dar a fost si cu botezul si am fost si noi stresati, pe drmuri probabil de asta
Mamica de bobocel David-Mihai

#13
Nerantula

Nerantula

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.451 mesaje

Postat 12 noiembrie 2008 - 12:14

Nushulica, nu ia prea stralucit in greutate [:(], in prima luna a luat doar 700gr (fata de greutatea de la nastere, vreo 950 fata de minim), iar acum, la aproape 2 luni, a luat 800gr, insa in ultima vreme are o medie de cam 20gr pe zi [:(].

Lapte am suficient, ma mai si mult uneori, insa nu papa el bine deloc [:(]



Gruia - soricel iubit



... once upon a time ...

#14
simo_ef

simo_ef

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 12 noiembrie 2008 - 12:18

Buna dimineata si de la noi!



felicic foarte tare aventura ta, si povestita super [pk]



tzitziri felicitari pt botez si logodna [flo]



Multumim pentru complimente fetelor, mai ales ca vin din partea unor mamici frumoase cu pui dolofanei si frumusei.[pup]



Noi am avut o noapte asa si-asa, cu papa la 23.00, trezit la 3.30 si adormit numai la 5.30, apoi trezit din nou la 7.30. Acum, cineva doarme dus in brate la mami...



Am gasit asta pe un forum, sper sa vi se para si voua funny, mai ales la mamicile cu doi-trei puiuti:



Generalitati cu bebelusi ...



Ce porti:

la primul copil: incepi sa porti haine pentru gravide de la prima confirmare a sarcinii

la al doilea copil: porti haine normale pina cind nu te mai incap deloc

al treilea copil: hainele de gravida sint hainele tale de zi cu zi ...

Te pregatesti de nastere:

la primul copil: esti constiincioasa cu exercitiile de respiratie

la al doilea copil: nu te mai chinui, stii deja ca nu folosesc la nimic

la al treielea copil: ceri o epidurala din luna a opta deja ...

Haine:

la primul copil: speli hainutele bebelusului separate pe culori, le asezi frumos in dulapior, impachetate perfect

la al doilea copil: te asiguri ca sint curate si le speli doar pe cele evident murdare

la al treilea copil: baietii poarta roz parca, nu ? ...

Griji:

la primul copil: sari in sus la orice incruntatura a bebelusului

la al doilea copil: ridici copilul doar daca tzipetele lui risca sa-ti trezeasca primul nascut

la al treilea copil: inveti copilul mai mare cum sa intoarca jucaria muzicala a bebelusului...

Suzeta:

la primul copil: cind cade pe jos, o pui deoparte si o speli si-o fierbi cu prima ocazie

la al doilea copil: a cazut, o speli cu putin suc din biberon

la al treilea copil: o ridici, o stergi de tricou si i-o dai inapoi...

Schimbatul scutecelor:

la primul copil: i-l schimbi o data pe ora, chit ca-i nevoie sau nu

la al doilea copil: i-l schimbi o data la doua sau trei ore, daca e nevoie

la al treilea copil: incerci sa-l schimbi inainte sa inceapa ceilalti sa se plinga de miros...

Activitati:

la primul copil: duci bebelul la gimnastica pentru bebelusi, la inot, la citit povesti

la al doilea copil: duci bebelusul la gimnastica

la al treilea copil: duci copilul la supermarket si la uscatorie ...

Iesitul pe afara

la primul copil: prima data cind lasi copilul cu bona, suni de cinci ori acasa

la al doilea copil: chiar inainte sa iesi pe usa, iti aduci aminte sa lasi un numar de telefon unde poti fi gasita

la al treilea copil: lasi instructiuni sa te sune doar daca vede sange...

Acasa:

la primul copil: iti petreci aproape toata ziua uitindu-te lung la bebelus

la al doilea copil: te asiguri din cind in cind ca bebelusul e ok, nu pocneste, nu se raneste

la al treielea copil: toata ziua incerci doar sa te ascunzi de el...

Inghititul monedelor:

la primul copil: daca bebelusul inghite o moneda, alergi la spital si-i faci o radiografie

la al doilea copil: cind al doilea copil inghite o moneda, supraveghezi atent ca ea sa iasa cumva ...

la al treilea copil: cind al treilea copil inghite o moneda, ai grija sa i-o scazi din alocatie !






Simona, mama lui [bebic] Tudor Gabriel (13.09.2008)



poze

#15
ilia_99

ilia_99

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 867 mesaje

Postat 12 noiembrie 2008 - 12:20

feteloooooor, ce dor mi-a fost de voi!
va multumim din suflet pentru ginduri si sustinere, pe cuvintul meu ca si pe masa de travaliu m-am gindit la voi si la cum inchid eu odiseea de sept-oct cu bb de nov... [:D] da' daca asa a vrut el, e ok. (apropo, pt listuta - am nascut la 41 sapt + 1 zi, la Spitalul Universitar, dr. Alexandru Badiu.)Povestea nasterii e destul de scurtuta: la ora 16 m-au pus pe perfuzie ocitocica, la 19 mi-au rupt membranele, la 20 mi-a facut epidurala - ca deja eram pe punctul de a omori pe cineva - si la 22.25 am nascut! tati a fost tot timpul linga mine, pina la 4 dimineata! asta se intimpla acum o saptamina, iaca prima aniversare! de vineri suntem acasa, bb papa cu disperare, la fiecare 2h30-3h, zici ca e ceas, si a ajuns deja la 100-110 ml. laptic nu prea am, de altfel ma asteptam, asa ca suntem pe completare din belsug. asta e, nu ne panicam, sanatosi sa fim!
deja l-a vazut dr, a zis ca e ff bine, inca nu ne-a cazut buricul, deci n-am facut baita si nici n-am iesit afara, da' astazi imi pregateste mami o surpriza si ma lasa putin infofolit si cu geamul deschis sa luam aer.
Va puuuup si promit sa incerc sa intru mai des, acuma ca ne intram incet in ritm!



#16
nushulica

nushulica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.139 mesaje

Postat 12 noiembrie 2008 - 12:20

Citat:
citat din mesajul lui Nerantula
Nushulica, nu ia prea stralucit in greutate [:(], in prima luna a luat doar 700gr (fata de greutatea de la nastere, vreo 950 fata de minim), iar acum, la aproape 2 luni, a luat 800gr, insa in ultima vreme are o medie de cam 20gr pe zi [:(].Lapte am suficient, ma mai si mult uneori, insa nu papa el bine deloc [:(]Gruia - soricel iubit ... once upon a time ...
e f bine nu te mai stresa!nu toti copiii iau la fel,si vad ca s-a nascut si maricel 3850...al meu a avut 2800 si in prima luna a luat 1.3kg dar acum nush daca mai ia 1kil luna asta ca ti-am zis nu mai e asa papacios,si ce sa fac sa ma spanzur??daca el se satura doarme bine si e sanatos inseamna ca atat ii trebuie ca doar nu se culca flamand[:D]si eu zic sa nu facem psihoza ca tot citim de bebei care papa nush cate sute de ml sau care iau nush cate kile pe luna si tendinta noatra e de a face imediat comparatie ceea ce nu e deloc ok....de asta nici nu ma mai agit cu greutatea dr mi-a zis ca ia f bine si-mi ajunge cand imi vad copilul zambind[:I]
Mamica de bobocel David-Mihai

#17
300

300

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.402 mesaje

Postat 12 noiembrie 2008 - 12:22

Bine v-am gasit. Sa fie un capitol plin de vesti bune si sa vad mamaici odihnite.



Nerantula, am vazut cazuri ca al tau pe help line-ul de la femina intim, se pare ca trece cu mult[ rabdare, pare cumva legat de interesul lui bebe pentru lucrurile din jurul sau. Parerea mea e ca nu trebuie sa stai cu ochii pe ceas sa vezi cat mamanca bebe si la ce ore, in ochii mei asta e echivalentul probei suptului pentru psihicul mamicilor. Plansul lui bebe nu are mereu legatura cu foamea. Sunt convinsa ca deja ai elininat unele posibilitati ale nemultumirii copilului inainte sa scrii :)



Oricum, ca sa maresi productia de laptic bebe trebuie pus la san, si alea cateva minutelwe sunt bune. Incearca mai ales noaptea, pentru ca se pare ca in timpul meselor de noapte secretam mai multa prolctina. daca ai impresia ca nu ai totsi destul lapte, mai foloseste scartaitoarea aia de Isis :d, chiar daca pompezi in gol. Iarasi, se pare ca ajuta. Sa stii ca si bebelina ema are momente cand pare foarte fometoasa, dar dupa 3 minute de supt trage pe dreapta. Eu nu m-am pierdut cu firea, daca asa vrea, asa i/l dau, o sa cumpar un wrap s-o tin mereu la tzitzi :)



Am mai observat la mine ca, daca o tin pe anda la piept mai mult, imi urge laptic si cand cred ca sunt desertul Sahara, dupa o dupa amiaza de san aproape non stop. Si nu putin. Dar nu s/a intamplat din prima zi, a trebuit s am rabdare vreo cateva zile sa vad o imbunatatire. Problema mea era ca un san dadea simtitor mai purtin lapte, datprita fenomenului @san preferat al lui bebe@, pe care in cazul meu l-am provocat ingura acum vreo 2 saptamani,c and i-am dat intr-o noapte doar sanul drept, nu mai stiu de ce, cred ca mi se parea mie ca e foarte umflat si voiam sa il golesc, iar neuronul meu semi/adormit a fost de acord cu toata tarasenia.



Poate romanul asta te ajuta macar ca suport moral, oricum am scris numa lucruri stiute de toata lumea. Pup.



[mamica] de Anda Teodora



puiul meu dulce si mic Anda



pozne in asteptarea Andei



#18
andy.p

andy.p

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.483 mesaje

Postat 12 noiembrie 2008 - 12:28

nusha ce frumos eeee!![olala]

Bubitele sa stii ca sunt de la caldura,cum n-am mai avut asa caldura cum n-au mai aparut.[pup]

ilia bine-ai venit[bis]

simo unele sa stii ca sunt chiar asa[:-)))]



laura, andy (07.04.2002) &alexia(14.09.2008)

Andy

Alexia

#19
300

300

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.402 mesaje

Postat 12 noiembrie 2008 - 12:35

Si eu sunt cam obosita, Laura, din pacate nu prea mai pot dormi cand doarme bebe (ziua), si seara pic pe baricade destul de trist... Aseara i-a facut mama baie Andei, ca eu am atipit pe la 7 fara ceva. Mi-a adus/o la papa si am dormit impreuna pe urma.



Eva, tu te plangi de sold, mie-mi vone sa urlu de dureri de spate, e ceva de speriat. In plus, nu stiu ce-am putut face yilele trecute,d ar ma doare partea exterioara inciziei facute la nastere de parca am nascut acum o saptamana, nu acum o luna... :((



De cateva zile tot vreau sa va intreb: Eu nu prea mai vreau tratamente hormoale, aveti idee daca asa de curand dupa nastere se poate monta un sterilet? Ce parere aveti de metoda in sine? V-as ramane datoare daca ati scrie despre asta. Eu voi pune oricum problema la controlul de 6 saptamani.



Ma dduc in urma sa vad ce zicea Felicia. Anca [pup] sa treaca durerea de cap...



[mamica] de Anda Teodora



puiul meu dulce si mic Anda



pozne in asteptarea Andei



#20
simo_ef

simo_ef

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 12 noiembrie 2008 - 12:37

Pentru mamicile care inca nu si-au vaccinat copilasii, cum e si cazul meu, am gasit un articol despre ce modificari se fac in schema de stat. E dintr-un ziar brasovean, dar sursa este credibila:



http://transilvaniae..._articol=102639



Eu am optat pentru schema gratuita, si sunt curioasa daca se aplica deja modificarile la sfarsitul lui noiembrie, cand trebuie sa mergem la vaccin.



Simona, mama lui [bebic] Tudor Gabriel (13.09.2008)



poze


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -