Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Ghiocei Martie-Aprilie 2009 (49)


197 raspunsuri la acest subiect

#21
pisigri

pisigri

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.432 mesaje

Postat 14 ianuarie 2009 - 00:50

MAya,
ma intrebai de ce s-a scurtat colul...inainte de Craciun am avut o zi si o dimineata cu contractii scurte nedureroase, dar dese. Dupa-masa am fost la medic si mi-a zis ca am colul usor inmuiat, mi-a dat no-spa si utrogestan. de atunci contractiile s-au rarit, mai am...io stiu...sa zicem 5/zi, dupa-masa de obicei, la fel nedureroase si asta daca m-am agitat mai mul in ziua aia. daca nu, imi produc contractii urcatul scarilor, miscatul prea vioi al bebelinei (cind ma loveste de ma doare) si...tranzitul intestinal ajuns in zona[:I]. dar si aceste contractii sint scurte, maxim jumatate de minut, nedureroase si trec imediat la schimbarea pozitiei...

de sarbatori am stat fff cuminte, dar sapt trecuta am fost la job sa rezolv cu niste acte, am mers cam mult pe jos, am obosit, m-am enervat...poate si asta a contribuit.

acum imi fac griji pt ca ma inteapa ceva imediat deasupra osului pubian, in fata...dr a zis azi ca uterul are tonicitate normala, m-a palpat si a zis ca nu e nimic in neregula in plus fata de col...eu cind palpez usor simt cap[ul lui bebe acolo unde ma doare, si uneori o simt si pe ea cum isi misca, capul mai in stinga sau mai in dreapta...

o sa vedem, cu ajutorul lui Dumnezeu mergem mai departe....nu mai e asa mult...atitea fete se chinuie din sapt 20 sau mai devreme, cu contractii urite de tot...tu cu placenta ta obraznica...ne-o ajuta si pe noi sa ajungem cit mai aproape de termen !

mai e vreun ceas si o sa avem 30+ saptamini...

if you can't say something nice, then don't say it at all
http://pisigri.blogspot.com/

#22
Maya25

Maya25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 648 mesaje

Postat 14 ianuarie 2009 - 01:03

Pisigri, eu stiu ca, contractiile nedureroase sunt Braxton-Hicks, normale pt varsta noastra de sarcina. Nu stiam insa ca pot fi si periculoase, eu citisem ca sunt inofensive si pregatesc uterul pt nastere, pt contractiile adevarate ce vor veni.
Las-o mai moale cu activitatile si sa speram ca vom ajunge cu bine toate cat mai aproape de termen. Aici medicii imi spun: fiecare zi e un castig pt bebe asa ca trebuie sa rezistam si sa facem tot ce ne sta in puteri sa-i tinem la caldurica cat mai mult.
Felicitari pt schimbarea prefixului la saptamani!

Maya [gravi] 30+ [fetita]
http://bd.lilypie.com/CHzwp1.png

#23
inapreda

inapreda

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.474 mesaje

Postat 14 ianuarie 2009 - 01:32

A inceput un film titi pe TVR2.

Va pup, noapte buna



Gina [gravi] 28+

Eu vreau Thomas

Tati vrea Cristian

Va fi oare Thomas Kristian??



Poze



AMR

#24
denisamada

denisamada

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.280 mesaje

Postat 14 ianuarie 2009 - 01:34

Si contractiile mele tot nedureroase sunt, abia am invatat sa le recunosc, eu traiam cu impresia ca nu am nici o problema pana m-am trezit cu colul deskis... Inghit de zor la no-spa, dar nu prea am senzatia ca se sinkisesc ele...


Denisa-Madalina [gravi] 25+ [fetita] cu Adela

#25
Gaza22

Gaza22

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.133 mesaje

Postat 14 ianuarie 2009 - 02:48

Buna seara fetelor! sau mai bine zis Buna dimineata! pentru ca probabil veti vedea mesajul acesta dimineata.

Am vazut ca in ultimul timp ati vorbit despre problemele pe care le aveti cu sarcina si, intimp ce citeam mesajele voastre, ma gandeam ce infime si exagerate sunt problemele mele si poate ale altor fete care nu au atatea griji cu sarcina cum aveti voi. Chiar imi e rusine ca eu ma plang de niste dureri de spate sau alte bazaconii care mai imi trec prin cap (sotul meu zice ca si atunci cand se rezolva o problema mereu gasesc ceva pt care sa-mi fac griji) cand voi aveti probleme reale si stati mereu cu grija ca bebelusii vostri sa fie bine si sa mai reziste o saptamana, si inca una, si inca una... Va admir pentru taria voastra si puterea cu care luptati pt bebeii vostri. Un[pup] pentru toate si[flo] pt ca voi imi insuflati si mie increderea si tarie de caracter.
Stiti sotul meu are o denumire pt femeia luptatoare, Agripina (din nuvela La Vulturi) cea care lupta cu stancile si maracinii pt a ajunge sus pe stanci si a-si salva pruncul.
Am evitat sa va enumar numele voastre pt ca nu cumva sa uit pe cineva. Inca o data pupici [pup] si capul sus fetelor, stiu ca va faceti griji, dar ati trecut deja de ce a mai greu, Uite ce departe ati ajuns!, daca voi si bebei ati rezistat pana acum cu siguranta o sa fie bine si de acum incolo, mai aveti doar un pas. Doar sunteti niste luptatoare si bebeii vostri la fel.
Jos palaria![pup][pup][pup][pup][pk][pk][pk]

[gravi]26+ cu [fetita]

Un prieten adevarat te prinde de mana si iti atinge sufletul

#26
denisamada

denisamada

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.280 mesaje

Postat 14 ianuarie 2009 - 09:02

Buna dimineata! Astazi implinim si noi 26 saptamani! [cheers]
[testoasa] Incet-incet ne facem mari!
Doamne ajuta! [ruga]

Denisa-Madalina [gravi] 26+ [fetita] cu Adela

#27
rivali

rivali

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 757 mesaje

Postat 14 ianuarie 2009 - 10:51

Buna dimineata fetelor!

Vlad Andrei ( 4.01.2007) si [gravi] 29+[baietel]

#28
zsuzsu

zsuzsu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 516 mesaje

Postat 14 ianuarie 2009 - 10:56

buna dimineata fetelor



in primul rand vreau sa va urez un AN NOU FERICIT !!! cu intarziere dar in acest nou an inca nu am avut timp sa intru sa va salut[hopsieu].

in al doilea rand tot cu intarziere vreau sa urez La Multi Ani si multa sanatate si fericire si bb la termen si sanatosi Monicai- Ayla 21 si tuturor sarbatoritelor care si-au serbat ziua de nastere sau onomastica.



si acum despre noi: am fost plecati de revelion si ne-am intors destul de tarziu, eu nu mai lucrez, fiindu-mi foarte greu deja sa fac naveta asa ca deocamdata pe medical si in continuare mai vedem

bebelina e bine, am fost la control, in 6 ianuarie avea in jur de 1200 , ceea ce mi-au zis ca la 28 saptamani era bine, si se preconizeaza ca va fi mare ca si fratiorul ei care a avut la nastere la 38 saptamani 3850 g.

in rest am si eu contractii- ma speriu de fiecare data dar dr spune ca totul e ok, colul e inchis si destul de lung

analizele au iesit asa si asa avand in vedere ca glicemia e cam mare- si la prima sarcina a fost si si lipsa de fier e cam la limita.dar mai rezistam noi cumva 2 luni





[gravi] 28+[fetita]Iulia Petra si [mamica] de Daniel(05.03.2006)



bb 2


poze cu noi



#29
zsuzsu

zsuzsu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 516 mesaje

Postat 14 ianuarie 2009 - 11:03

si acum ma apuc de recitit din urma ca tare mult ati mai scris in lipsa mea

dar sper ca de acum sa nu mai raman asa de mult in urma



ps: am schimbat semnatura[:D]



[gravi] 28+[fetita]Iulia Petra si [mamica] de Daniel(05.03.2006)



bb 2


poze cu noi



#30
aris26

aris26

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.049 mesaje

Postat 14 ianuarie 2009 - 11:14

neatza[flo]



carmenada - LA MULTI ANI![bis]



eu am schimbat preefiiixul!!!![colegi][colegi][colegi]



[gravi] 30+[baietel]

poze



AMR 10 saptamani [pk]






Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -