Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre Suflete pereche


55 raspunsuri la acest subiect

#11
clauf1000

clauf1000

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 249 mesaje

Postat 10 martie 2009 - 05:21

Nu stiu daca exista suflet pereche...Sau poate nu am avut eu norocul sa-l descopar desi l-am cautat. Acum nu-l mai caut. M-am impacat cu viata mea...Cred si Sper asta.
Felicitari celor care l-au descoperit insa![flo]

(gravida) 20 saptamani

#12
claudiai

claudiai

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 72 mesaje

Postat 10 martie 2009 - 11:18

Suflet pereche ...Hmmm ...
Cu ceva ani in urma credeam ca l-am gasit; eram ca doua jumatati ale aceleiasi portocale, ne completam si stiam ce doreste celalalt inainte chiar sa o fi gandit ... Era tot ceea ce definitia spune "suflet pereche"; Insa ... ne-am despartit; a fost greu, recuperarea a durat ... si s-a dovedit ca ceea ce crezi la un moment dat ca este perfect poate deveni ... normal.
Acum sunt casatorita cu un barbat minunat, care-mi ofera mai ales calm si echilibru, ne respectam si am invatat sa convietuim ... NE IUBIM !!! Nu stiu daca este sau nu sufletul meu pereche insa sunt convinsa ca ne vom face fericiti unul pe altul pana la adanci batraneti ...


#13
doinabita

doinabita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.473 mesaje

Postat 01 aprilie 2009 - 12:41

Sufletul meu pereche este langa mine de aproape 28 de ani.Suntem "unul" si la bine dar si la greu.



Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou !!! Avem TELEDON !!!





#14
Alex2

Alex2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 804 mesaje

Postat 23 aprilie 2009 - 23:27

Sotia mea este cea care mi-a dat motiv sa traiesc, este cea care mi-a schimbat viata de cand am cunoscut-o, este cea care mi-a redat dorinta sa lupt cand eram bolnav, este cea care imi da putere si dorinta de viata in fiecare zi. O iubesc intru totul, iar zambetul ei este sursa mea de energie. Cand zambetul ei a palit, am simtit ca nu mai am nici eu pt ce lupta.
Cuvintele mele sunt prea sarace sa o pot descrie, si sunt putine sa pot exprima ce simt. Ce simt doar cand ma gandesc acum la ea, sa scriu. Lumea mea se opreste in loc, cand ma gandesc la ea. Si cred ca aceasta este adevarata iubire.
Suflete pereche? Nu prea am crezut vreodata in asa ceva, decat ca notiune, ca idealism. De aceea ma exprim spunand "sotia mea", nu "sufletul meu pereche". Dar, daca exista suflet pereche, atunci sigur ea este sufletul meu pereche.
Daca la inceput mi-a fost draga ca este frumoasa, si blanda, si inteligenta, si iubitoare, si... multe altele. In acesti doi ani, cei mai minunati ani din viata mea, am descoperit ceva. Am dscoperit ca nu e important sa gasesti persoana potrivita, ci sa fi persoana potrivita. Intre noi, dincolo de iubire si potrivire fizica, este ceva la un nivel mai inalt. Iubirea sufletesca. Ne leaga ceva mai mult decat dorinta, placerea de a fi impreuna, de a ne petrece timpul impreuna, de a imparti impreuna momentele vietii. Este femeia care ma completeaza, este femeia ptr care am sens in viata, care are nevoie de mine, si ma face sa ma simt "util", este femeia care ma intelege, si care imi da impresia ca o inteleg. Se spune ca in iubire 1+1 nu face 2, ci face 1. Asta simt ptr sotia mea.
Iar daca toate acestea inseamna "suflet pereche", atunci cu siguranta eu l-am gasit. Si Ii multumesc Lui Dumnezeu in fiecare zi ptr ca am intalnit-o, si este a mea.

Alexandru, tati de 3 copii perfecti
(un baietel nazdravan, o fetita mica luptatoare, si un ingeras in cer)
_____________________________________
Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

#15
nykonyk

nykonyk
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 25 aprilie 2009 - 07:09

fiti fericiti ca viata este scurta!

#16
emilia_m

emilia_m

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 147 mesaje

Postat 05 mai 2009 - 16:32

Citat:
citat din mesajul lui nykonyk

...si dak l-ai gasit...dar s-a schimbat nu mai crede in ce credea nu mai are aceleasi pareri care atunci iti pareau speciale dak timpul petrecut impreuna a devenit o obijnuinta, dak cauti cu disperare o usa d salvare din monotonie???[q][q][q] suntem imp d apr5 ani avem un baietel superb dar in fiecare zi din sufletul meu se rupe cate o bucatica cand vad cum ne-am schimbat si k nu mai avem nici "preocupare" comuna. el in general are o parere proaste despre oameni(mai ales femei de la mamasa i se trage ,p kr nu am vaz niciodata k e pl,) si tot timpu ne tachinam p tema asta e drept k si eu m-am schimbat vreau mai mult(nu financiar, profesional) dar el e genu kr cr k fem tre sa stea la cratita si barbatu tre sa aduca bani, lucru kr nu m-a deranjeaza prea mult are o fam se o intretina, dar sa m-a lase si p mn sa imi gasesc o ocupatie ceva cu kr sa imi omor timpu in afara de copil si gospodarie(k stam la tara)adica vreau sa aduc si eu bani in casa macar pt mine sa nu depind d el, e mult ce cer? m-am saturat d aceasi rutina zilnica iar el nu imi usureaza viata deloc crede k dak s-a insurat a facut o achizitie p kr nu o mai dai inapoi(un fel de masina d spalat aspirator aragaz si alte chesti toate la pret d unu) e corect sa cred asa? e corect ce face el?


In postul tau iti gasesti singura raspunsurile:
1. Daca a fost sufletul tau pereche la inceput si acum nu mai ori s-a schimbat intre timp ori s-a prefacut la inceput, a disimulat o anumita atitudine si un anumit comportament pretinzand ca este sufletul tau pereche pana te-a "pacalit". Dupa ce te-a "cumparat" si-a aratat adevaratul caracter. Daca il poti accepta asa atunic e bine, dar daca nu.... ia masuri urgent, nu te complace intr-o situatie care te nemultumeste. Ai o singura viata si depinde de tine sa o faci frumoasa.
2. Cand spui ca are o parere proasta despre femei in general, asta te include si pe tine? Din ce spui asa pare. I-ai gresit cu ceva astfel incat sa meriti sa te desconsidere sau pur si simplu asa crede ca e normal sa se poarte?
3. Daca vrei sa iti gasesti un job de ce nu o faci? Discutati, ii spui frumos ca tie nu iti convine situatia si ca vrei o schimbare pentru viata ta si cu asta basta. Daca esti suficient de ferma va intelege.
4. Nu e corect sa te trateze ca pe un robot multifunctional. Esti un om cu nevoi, dorinte si sentimente pe care trebuie sa ti le respecte.
Succes!



Emilia M

Copii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

#17
angelinajoli

angelinajoli

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 06 mai 2009 - 14:20

Oau sunt uimita!Daca pana acum credeam ca numai femeile stiu sa isi spuna sentimentele,Alex sa stii ca mi-am schimbat total parerea.Iti doresc sa traiesti clipe la fel de minunate alaturi de familia ta![flo]Iar tie nykonyk nu iti pot spune decat ca trebuie sa iti ridici moralul si sa iti spui parerea.Fi tare si nu lasa pe nimeni si nimic sa te impiedice sa faci ceea ce iti doresti!Mult noroc![box]

hey!

#18
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 06 mai 2009 - 16:05

In mintea mea sufletul pereche e marea …sunt degetele trecute usor prin nisip… e o parte din ceea ce marea spala zi de zi … si soarele incalzeste cu drag. Cand in mintea mea privesc marea, vad sufletul pereche plimbandu-se pe mal … putin ganditor … nu trist, dar preocupat … privindu-l te gandesti ca e puternic …poate sa para mult prea serios … si vazandu-l te astepti sa aiba o voce mai aspra … si sa fie de neinvins precum stanca ..
dar i-am vazut privirea si l-am vazut visand … i-am auzit glasul si l-am auzit razand… e mult mai cald decat pare … are un fel anume de a se ascunde in cochilia lui si nu poti vedea usor cat e de sensibil …dintr-o tresarire … placuta si dureroasa in acelasi timp … l-am descoperit … e un explorator de suflete … e un iubitor de oameni… ma uit la el … e puternic dar cu suflet de copil …


Johanna mami de strengarita Karla Luiza

#19
iulix

iulix

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.440 mesaje

Postat 18 mai 2009 - 06:20

Citeam mesajele si ma gandeam daca omul de langa mine este sufletul meu pereche... Eu cred ca este. Parca a venit cand aveam mai mult nevoie, cand nu mai credeam in dragoste, eram dezamagita... A venit si mi-a aratat cat de frumos e sa iubesti dar mai ales sa fii iubit. Desi uneori mai avem greutati, ne mai certam(cred ca din prea multa dragoste)[:D] pot spune ca el este omul pe care l-am visat si l-am asteptat![:)] De aceea va doresc tuturor sa puteti spune ca v-ati intalnit sufletul-pereche! Nykonyk fii tare si lupta pentru ceea ce iti doresti, indiferent daca esti sau nu inteleasa!

#20
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 28 mai 2009 - 22:41

Citat:
citat din mesajul lui soledad

Din cartea "Mananca, roaga-te, iubeste" de Elizabeth Gilbert, un citat despre sufletele-pereche:

"Lumea crede ca sufletul pereche este cineva cu care te potrivesti la fix, toti doresc sa fie asa. Dar sufletul pereche este o oglinda, e ala care-ti arata toate chestiile care te trag inapoi, ala care iti atrage atentia asupra ta insati, ca tu sa-ti poti schimba viata. Probabil ca un suflet pereche adevarat e cea mai importanta persoana pe care ti-e dat sa o intalnesti in viata, pentru ca iti darama toate prejudecatile si te obliga sa te trezesti. ... Dupa care pleaca"... "-...Dar il iubesc. - Foarte bine, iubeste-l. -Dar mi-e dor de el. -Foarte bine, sa-ti fie. Transmite-i dragoste si lumina de fiecare data cand te gandesti la el, dupa care, gata!..."

Va recomand calduros sa cititi cartea asta.
Cu bine,
Soledad

Mvai, am citit si eu cartea asta si m-am chinuit efectiv sa ajung la finalul ei ... nu vreau sa dezamagesc, dar pe mine m-a plictisit infioritor, este ca un jurnal de calatorie in care vorbeste de depresie, mancare, regasire spirituala si in final o noua dragoste ...toate povestite cu un ton atat de jos incat te chinui sa nu adormi ...


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -