Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre Suflete pereche


55 raspunsuri la acest subiect

#1
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 13 ianuarie 2009 - 14:05

Foarte interesant articolul despre suflete pereche.



Voi v-ati gasit Sufletul pereche?






Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.

iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

#2
Ana68

Ana68

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.714 mesaje

Postat 14 ianuarie 2009 - 11:14

Eeeeeiiii...interesant articol[:)]...Eu am o "predestinatie" catre paranormal si altele de genul asta...asa ca mie mi-a placut articolul...Lasand la o parte alternativa nevazutului si neexplicatului[:D]...eu cred ca suflet pereche(suna un pic cam ultimativ)este persoana cu care ai o relatie...permiteti sa spun asa...telepatica,adica te intelegi din priviri,gandesti la fel,intr-o discutie unul incepe propozitia si celalalt o termina...chestii de genul asta,eu asa inteleg si imi explic titulatura asta,suflet pereche.

Nu stiu daca pot afirma ca impreuna cu partenerul meu suntem suflete pereche,caci tot ce am scris mai sus tine si de obisnuinta unul cu celalalt in viata de zi cu zi,insa mi s-a intamplat sa fac o activitate...orice...genul: am mers de la servici direct la magazin,un exemplu,ca sa cumpar paine si suc...sa ajung cu ele in casa si al meu barbat sa imi spuna:"Sti?Tocmai ma gandeam daca iti da prin cap sa treci pe la alimentara,ca nu mai avem paine".Asta e un exemplu minor...Sunt situatii cand ne completam reciproc intr-o conversatie unde se cere o parere din partea unei terte persoane...gandim cam la fel...[:)]

Cam asa vad eu lucrurile...si mai cred ca sufletele se tot reintorc(nu spun reincarnat,ca sa nu ma certe lumea) pana isi ating misiunea pentru care au fost trimise inapoi si atunci...se intalneste munte cu munte,dar-mi-te om cu om si suflet cu suflet?![:D]

Hai sa auzim numai de bine![asia]



Ana-Maria,mami deAlex&Luana





Album pi casa











#3
MissParker

MissParker

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.935 mesaje

Postat 14 ianuarie 2009 - 21:34

Richard Bach a descris perfect:



Un suflet-pereche este cineva care are un lacat la care se potriveste cheia ta, altfel spus, cheia ta se potriveste in lacatul lui. Cand ne simtim destul de in siguranta pentru a deschide aceste incuietori, iese la iveala adevarata noastra identitate si putem fi pe deplin cine suntem cu adevarat; putem fi iubiti pentru cine suntem si pentru cine credem ca suntem. Fiecare dintre noi ii dezvaluie celuilalt partile cele mai bune. Indiferent ce ar merge rau in jurul nostru, cu acea persoana suntem in siguranta in paradisul nostru. Sufletul-pereche este cineva care ne impartaseste cele mai profunde aspiratii si cu care ne miscam in aceeasi directie. Daca ne simtim ca doua baloane care se misca impreuna in sus, este foarte posibil sa ne fi gasit persoana potrivita.



Ma regasesc total in descrierea de mai sus in ce priveste relatia mea cu sotul meu.





Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
[9cer] Poze cu noi ***** Povestea nasterii ***** Slide show David


Vaccinurile in Romania NU sunt obligatorii. Cititi cu atentie Legea nr. 649 din 20 noiembrie 2001 pentru aprobarea ordonantei guvernului nr. 53/2000 si luati decizii in cunostinta deplina de cauza.

Pentru mamicile anti-vaccin: ne intalnim AICI.



#4
vias

vias

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.009 mesaje

Postat 14 ianuarie 2009 - 22:49

MISS...ma regasesc si eu in descriere...asa nu face decat sa ma bucur ca am acasa asa un sot!!!



Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei [ruga]

n: 15.07.2008

d: 16.08.2008


ingerasul Darius-Andrei



acum sper la o minune [ruga]

#5
soledad

soledad

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 28 ianuarie 2009 - 13:45

Din cartea "Mananca, roaga-te, iubeste" de Elizabeth Gilbert, un citat despre sufletele-pereche:

"Lumea crede ca sufletul pereche este cineva cu care te potrivesti la fix, toti doresc sa fie asa. Dar sufletul pereche este o oglinda, e ala care-ti arata toate chestiile care te trag inapoi, ala care iti atrage atentia asupra ta insati, ca tu sa-ti poti schimba viata. Probabil ca un suflet pereche adevarat e cea mai importanta persoana pe care ti-e dat sa o intalnesti in viata, pentru ca iti darama toate prejudecatile si te obliga sa te trezesti. ... Dupa care pleaca"... "-...Dar il iubesc. - Foarte bine, iubeste-l. -Dar mi-e dor de el. -Foarte bine, sa-ti fie. Transmite-i dragoste si lumina de fiecare data cand te gandesti la el, dupa care, gata!..."

Va recomand calduros sa cititi cartea asta.
Cu bine,

Soledad



#6
IreneCAM

IreneCAM

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 754 mesaje

Postat 05 februarie 2009 - 18:35

Soledad[flo]intrasem sa scriu acelasi citat[:)]

[mamica]de[zana]Miruna (10.05.2007)

#7
tora97

tora97

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 461 mesaje

Postat 11 februarie 2009 - 12:18

sufletul MEU pereche este cel linga care ma simt in siguranta, copacul/zidul sub care ma refugiez cind sint lovita de furtunile vietii



...este cel in fata caruia ma pot descoperi intru totul, pot sta goala in fata privirilor lui fara teama ca voi fi judecata ori respinsa. pot sa pling fara a ma teme ca sint slaba, pot dansa ori cinta fara a fi ridicola (am o ureche muzicala beton armat si o voce idem),ii pot spune te iubesc de "n" ori pe zi, fara teama ca i se urca la cap...



...este cel linga care imi gasesc odihna si a carui prezenta nu mi ia aerul



linga el sint eu insami, cu bune si rele si n fiece clipa imi doresc sa devin mai buna



sufletul MEU pereche este cel pe care-l vreau fericit si fac totul sa l fac fericit



iar daca ar pleca, mi ar opri lumea-n loc; si doar acest gind ma umple de durere







[foto]TORA,RUFUS si cele 3 minuni ale lor[foto]

"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

#8
zepellina

zepellina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 11 februarie 2009 - 12:37

Citat:
citat din mesajul lui tora97
sufletul MEU pereche este cel linga care ma simt in siguranta, copacul/zidul sub care ma refugiez cind sint lovita de furtunile vietii...este cel in fata caruia ma pot descoperi intru totul, pot sta goala in fata privirilor lui fara teama ca voi fi judecata ori respinsa. pot sa pling fara a ma teme ca sint slaba, pot dansa ori cinta fara a fi ridicola (am o ureche muzicala beton armat si o voce idem),ii pot spune te iubesc de "n" ori pe zi, fara teama ca i se urca la cap......este cel linga care imi gasesc odihna si a carui prezenta nu mi ia aerul linga el sint eu insami, cu bune si rele si n fiece clipa imi doresc sa devin mai bunasufletul MEU pereche este cel pe care-l vreau fericit si fac totul sa l fac fericitiar daca ar pleca, mi ar opri lumea-n loc; si doar acest gind ma umple de durere[foto]TORA,RUFUS si cele 3 minuni ale lor[foto]"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez
[flo][flo][flo] ft ft frumossa va ajute Dumnezeu"Cu cit esti mai entuziasmat de viata, cu atit mai multa bucurie vei gasi in ea."zepellina

#9
StMihaela

StMihaela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 24 februarie 2009 - 21:30

Sotul meu e sufletul meu pereche. Si trupul meu pereche, de asemenea.
Nu am incercat sa descriu in cuvinte. Simt si atat. Sunt superficiala?

#10
alexas

alexas

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 87 mesaje

Postat 06 martie 2009 - 23:07

Eu sper ca sotul meu sa fie sufletul meu pereche pana la adanci batraneti [8**]


mami de miruna si andrei[pup]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -