Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

de ce nu ambele?


85 raspunsuri la acest subiect

#51
ingeras26a

ingeras26a

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.619 mesaje

Postat 23 mai 2007 - 12:23

Felicitari, Mik[biz]

De acord cu Familie si Cariera, ambele te fac sa te simti implinita. Eu am o cariera ascendenta, sunt multumita de viata profesionala. Insa am raman f greu insarcinata (stres, ca analizele erau perfecte la amandoi), in 3 ani:([xx(] ddeci, in ciuda faptului ca aveam o viata profesionala multumitoare, nu eram deloc ok...pana cand am ramas insarcinata. Iar dupa ce am nascut, ei bine, atunci m-am simtit implinita in adevaratul sens al cuvantului. Desi bb este mica, are de-abia 5 luni si o saptamana, eu trebuie sa incep serviciul. O sa-mi impun, bineinteles, o ora de plecare rezonabila, adica nu mai tarziu de 18.00...pt ca inainte plecam si la 23.00...

Imi iubesc profesia, dar mai ales familia. De-abia asteptam si bb2:) si vreau sa muncesc atat cat ma va ajuta Dzeu:) pt a avea satisfactii pe ambele planuri. Veau sa le pot oferi copiilor atat iubire, cat si o viata in care sa nu le lipseasca nimic.

Parerea mea...



Pupicei, Ingeras [mamica] de [zana][bebic] Maya Maria (16.12.2006)

slideshow Maya

site fulguleti

#52
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 23 mai 2007 - 15:11

Referitor la intrebarile de la interviu, si mie mi s-a intamplat sa aud: "aveti deja peste 30 ani ... nici un plan pentru copii?". E ilegal sa te refuze la un job pentru ca ai sau astepti sau planifici un copil, nu e ilegal sa te intrebe. Asa ca depinde mult de modul in care raspunzi si mai ales de cum iti dai seama de ce e sub intrebarea cu pricina...



Raluca, leoaica cu Pui Nazdravan





#53
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 23 mai 2007 - 18:11

quote:
Originally posted by ralcat
Referitor la intrebarile de la interviu, si mie mi s-a intamplat sa aud: "aveti deja peste 30 ani ... nici un plan pentru copii?". E ilegal sa te refuze la un job pentru ca ai sau astepti sau planifici un copil, nu e ilegal sa te intrebe. Asa ca depinde mult de modul in care raspunzi si mai ales de cum iti dai seama de ce e sub intrebarea cu pricina...Raluca, leoaica cu Pui Nazdravan
In America e ilegal sa te intrebe.

#54
Elise

Elise

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.721 mesaje

Postat 24 mai 2007 - 03:26

si, daca te intreaba, ce deduce?!



Daca ai 30 de ani si copil, exista riscul sa rupi usa sa ajungi la el.

Daca ai 30 de ani si n-ai copil, exista riscul sa-l faci curind si sa stai n timp acas' pe banii firmei sau cu juma de norma.



So?

Care situatie ar fi de preferat?

Ca mie intrebarea asta mi se pare inutila oricum...



Elise & BBLisa

#55
marcellinna

marcellinna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 24 mai 2007 - 03:33

quote:
[
Macellina,
nu cred ca ai vreun motiv sa te invinovatesti, atita timp cit ai facut tot ce se putea omeneste posibil mai bine pentru copil nu ai de ce sa-ti faci nici cel mai mic complex !

Uneori, din pacate, in viata nu prea avem de ales...[flo][flo




sa ma invinovatesc sau sa-mi fac complexe? Nici vorba!
Sunt aproape sigura ca si de-ar fi fost sa devin miliardara tot as fi ales sa fac o activitate lucrativa cu sau fara copil.
A fi casnica sau femeie/mama ce lucreaza eu zic ca e chestiune de alegere personala.





#56
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 24 mai 2007 - 04:46

quote:
Originally posted by Elise
si, daca te intreaba, ce deduce?!Daca ai 30 de ani si copil, exista riscul sa rupi usa sa ajungi la el.Daca ai 30 de ani si n-ai copil, exista riscul sa-l faci curind si sa stai n timp acas' pe banii firmei sau cu juma de norma. So?Care situatie ar fi de preferat?Ca mie intrebarea asta mi se pare inutila oricum...Elise & BBLisa
Nu stiu ce deduce, fiecare ce are in capul personal. Dar ideea e ca nu e o intrebare care are relevanta pentru calificarile persoanei respective si atunci se presupune ca e discriminatorie. In cazul unor joburi unde se doreste sa poti lucra seara si in weekend daca ai copii e clar ca nu ai putea face asta.

#57
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 24 mai 2007 - 10:00

quote:
Originally posted by ingeras26a

Veau sa le pot oferi ... cat si o viata in care sa nu le lipseasca nimic.





Pupicei, Ingeras [mamica] de [zana][bebic] Maya Maria (16.12.2006)

slideshow Maya

site fulguleti






nu cred ca exista asa ceva.Intotdeauna cineva o sa aiba mai mult ca voi.



Irina si [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04)

[gravi]si bb din burtica





"Traim intr-un paradis al nebunilor."

Serafim Rose









#58
april

april

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.234 mesaje

Postat 24 mai 2007 - 11:02

Dar nu trebuie sa fim perfecti, nu suntem roboti. Trebuie doar ca sa facem in asa fel incat sa fim multumiti.

#59
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 24 mai 2007 - 17:03

quote:
Originally posted by irina.c.
quote:
Originally posted by ingeras26a Veau sa le pot oferi ... cat si o viata in care sa nu le lipseasca nimic.Pupicei, Ingeras [mamica] de [zana][bebic] Maya Maria (16.12.2006)slideshow Mayasite fulguleti
nu cred ca exista asa ceva.Intotdeauna cineva o sa aiba mai mult ca voi.Irina si [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04)[gravi]si bb din burtica "Traim intr-un paradis al nebunilor." Serafim Rose
Eu cred ca exista. Sa nu le lipseasca nimic din necesitatile de baza (casa, masa, imbracaminte, dragoste, armonie in familie) si ceva in plus - ceea ce, ca un tot, face o copilarie fericita.

#60
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 24 mai 2007 - 19:10

Referitor la intrebare daca ai copii si etc.
Eu sunt de acord cu ea, ba mai mult, spun singura ca am 2 copii si ce varste au. Asta pt ca lucrez momentan part-time si as vrea sa mai raman o perioada asa. Mi se pare cinstit sa le spun, ca sa stie cu cine au de-a face. Si pana acum am primit feed-back pozitiv la aceasta "dezvaluire". Nu am bona si altcineva la care sa apelez, daca e ceva tb sa raman acasa pana rezolv. Invers insa, daca tin locul cuiva full-time, pot apela la gradi sa-i tina mai mult si pt asta am nevoie sa stiu din timp cand si cat tb sa stea. Toate astea le spun la interviu, o colaborare cu dus-intors din ambele parti e mai convenabila decat "ascunsa". Deja lucrez de cativa ani aici si vad si ei ca nu m-a dat nimeni afara pe motiv ca avut copil, ba din contra, am referinte bune de pe unde am fost.

Cristina
-----------------------------------------------
http://www.sos-satelecopiilor.ro/


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -