Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

de ce nu ambele?


85 raspunsuri la acest subiect

#31
lorelaim

lorelaim

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.488 mesaje

Postat 21 mai 2007 - 19:59

Eu personal NU am acuzat si nici NU voi acuza vreodata mamele care merg la servici/stau acasa, alapteaza/NU alapteaza, etc. Sincer - imi este perfect indiferent ce fac altzii... Ceea ce conteaza pt mine este FERICIREA familiei mele. Fiecare situatzie este diferita si fiecare familie in parte hotaraste in functzie de interesele ei (materiale sau nu).

Ceea ce m-a deranjat este limbajul si atitudinea de cowgirl... care este leita cu a lu' nea Tufa. N-am absolut nici o probl cu el sau tara pe care o conduce... chiar de loc.

Am o problema cu lipsa totala de politetze, intzelegere, deschidere la dialog civilizat de care unii forumishti dau dovada.



Lorelai



Albume foto

"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

#32
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 21 mai 2007 - 20:05

quote:
Originally posted by lorelaim
Eu personal NU am acuzat si nici NU voi acuza vreodata mamele care merg la servici/stau acasa, alapteaza/NU alapteaza, etc. Sincer - imi este perfect indiferent ce fac altzii... Ceea ce conteaza pt mine este FERICIREA familiei mele. Fiecare situatzie este diferita si fiecare familie in parte hotaraste in functzie de interesele ei (materiale sau nu).Ceea ce m-a deranjat este limbajul si atitudinea de cowgirl... care este leita cu a lu' nea Tufa. N-am absolut nici o probl cu el sau tara pe care o conduce... chiar de loc. Am o problema cu lipsa totala de politetze, intzelegere, deschidere la dialog civilizat de care unii forumishti dau dovada.LorelaiAlbume foto"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."
Bun, inteleg ca nu iti place de mine. Nici mie nu imi place de multi. Deci daca nu iti place de un forumist pentru ca este nepoliticos si lipsit de intelegere fata de ceilalti (nu inteleg de unde se trage aceasta concluzie cand eu n-am zis nimic neintelegator fata de ceilalati,dar ma rog), atitudinea cea mai potrivita este sa vii sa ma etichetezi, sa ma faci cowgirl, tractorista samd, sa ma jignesti direct, la persoana, cand eu nu ti-am adresat nici o jignire? Crezi ca asa dai dovada de mai multa delicatete decat mine, care am folosit cuvantul bullshit cu privire la niste opinii generale si nu la anumite persoane?

#33
lorelaim

lorelaim

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.488 mesaje

Postat 21 mai 2007 - 20:32

ruxij - eu nu ti-am scris numele in ceea ce am postat - daca TU te simtzi cu musca pe caciula si vii si spui ca te "etichetez" intr-un anume fel... asta deja este probl ta... NU te cunosc si habar NU am daca te pot sau nu place ca pers... NU am nimic personal cu tine si NU vin pe acest forum sa atac pe nimeni. Eu am "etichetat" atitudini desprinse din postari NU persoane. Restul ramane la latitudinea ta cum doresti sa interpretezi ceea ce scriu.

Ceea ce as fii dorit eu sa aflu in acest topic este: care este "secretul" celor care declara ca pot sa imbine cu succes a fii mama si a merge full-time la servici. Eu cautam raspunsuri nu razboaie. Eu as dori sa stiu cum procedeaza la concret familiile unde ambii parintzi lucreaza de la 9 la 17 (adica pleaca la 8am de-acasa si se intorc cel mai devreme pe la 6pm) si au copii de varste pre-scolare si scolare.



Lorelai



Albume foto

"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

#34
lilanda

lilanda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.366 mesaje

Postat 21 mai 2007 - 20:50

Pfffuii...cind era sa declar ca nu mai exista subiect nou de vesnica disputa pe DC, iaca mai aparu unu'!! "Mamici casnice vs mamici muncitoare" [hot] (asta ca tot e sectiune noua!!:-)) Pot sa pun pariu ca oricite argumente ati avea, tot nu veti fi de acord unele cu altele; iar daca mai amestecati in topic si politica mondiala, prevaz viitor glorios la ZZ subiectului asta!!

Deci: se discuta despre cariere si viata de familie, ori se continua schimbul de replici taioase si etichetari generoase???



pozulici si calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

#35
ocebine

ocebine

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.304 mesaje

Postat 21 mai 2007 - 21:09

Se poate ambele...se poate. De ce sa nu se poata? Fiecare familie isi stie ritmul, dorintele, placerile, asteptarile si nevoile personale.

De ce exista conflictul? Pentru ca incercam sa aplicam aceeasi metoda (fabricatie proprie si personala) la toata lumea...si nu merge[bang]. Atunci iesim la atac pe diverse motive.

Unele mamici vor sa stea acasa. Foarte bine. Asa le place, asa se simt bine, asa simt ca ele contribuie, asta este modalitatea care le aduce satisfactie personala. Nimic gresit aici.

Alte mamici prefera sa munceasca (in diferite modalitati)...Vor o oarecare satisfactie in afara casei tot pentru o nevoie personala dar si familiala. Alt model, alta dinamica, alte rezultate.

Nu sintem unele mai breze decit altele. De ce am fii? Si de ce etichetam familia altora pe calapodul personal? E ca si cind m-ai obliga sa port pantofi 35 cind eu port 40 sau tocuri cind eu vreau balerini.

Eu le fac pe amindoua...nici nu muncesc zi lumina dar nici nu gospodaresc zi lumina. Mie personal nu mi s-ar potrivi. Copiii sint la scoala de la 8:30 pina la 3:00 (citeodata 4:30 pentru s-au virit in diverse ziare, cluburi si clase avansate)...si asta e programul normal nu cel de after-school. Personal (deci doar in numele meu) nu as putea justifica sa stau acasa tot timpul asta cind pot lucra, avea o satifcatie personala in plus si ridic venitul familial in asa fel incit sa ne permitem mai multe in timpul liber.

Intru pe usa la 5:00-5:30...facem lectii si diverse altele. Ei sint ocupati cu gimnastica, innot, dans si pian...ce fac eu tot timpul asta cind ei nici macar nu sint linga mine? Bineinteles ca ii privesc de pe margine in majoritatea timpului...dar va sosi timpul (cu frisoane mai ia cind ma gindesc) cind nu vor mai vrea sa fiu 100% din timp in preajma.

Repet, convingere personala, aplicata la familia mea.

Anamaria

"After all is said & done, more is said than done."


#36
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 21 mai 2007 - 22:08

quote:
Originally posted by lorelaim
ruxij - eu nu ti-am scris numele in ceea ce am postat - daca TU te simtzi cu musca pe caciula si vii si spui ca te "etichetez" intr-un anume fel... asta deja este probl ta... NU te cunosc si habar NU am daca te pot sau nu place ca pers... NU am nimic personal cu tine si NU vin pe acest forum sa atac pe nimeni. Eu am "etichetat" atitudini desprinse din postari NU persoane. Restul ramane la latitudinea ta cum doresti sa interpretezi ceea ce scriu.Ceea ce as fii dorit eu sa aflu in acest topic este: care este "secretul" celor care declara ca pot sa imbine cu succes a fii mama si a merge full-time la servici. Eu cautam raspunsuri nu razboaie. Eu as dori sa stiu cum procedeaza la concret familiile unde ambii parintzi lucreaza de la 9 la 17 (adica pleaca la 8am de-acasa si se intorc cel mai devreme pe la 6pm) si au copii de varste pre-scolare si scolare.LorelaiAlbume foto"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."
Ma rog, nu mai continui. E clar ca pe mine m-ai atacat (si in plus absolut degeaba), da' sa o lasam data dupa pom.Mie mi-e si greu sa raspund la intrebarea "cum facem noi", pentru ca am asa o impresie ca tot tendentioasa e si ni se cere sa ne justificam, scuzam etc etc. Dar hai...Eu sunt profesor si programul meu este flexibil, asa ca pot participa oricand la activitati la scoala. Copilul este dus la gradinita de tatal lui dimineata in jur de ora 9. Sotul meu se duce la servici tarziu dimineata si vine tarziu seara (7-8-9pm). Eu cand nu am prea multa treaba la servici, ma duc si eu mai tarziu. Acum e vacanta, ma duc pe la 10. Cand e in timpul semestrului mai mult de lucru, ma trezesc la 5 si la 6 am sunt la servici uneori. Sotul meu se ocupa de copil dimineata in aceste perioade mai aglomerate, cum am explicat si in general, el e responsabil cu casa si copilul dimineata. Eu ridic copilul de la gradinita la ora 5 fara 20 fix. Plec de la servici la 4.25pm in general. Miercurea avem gimnastica, dupa care mancam si iesim afara pana la 8.30-9pm, cu bicicleta, jucam tenis, sau facem picnic in loc sa mancam in casa-locuim intr-o zona frumoasa, cu padurice in spatele casei, banci, alei etc. Vinerea avem inot, dupa care iar mancat si jucat. Ne jucam f. mult. Practic, de cand il iau pana ne culcam nu fac aproape nimic altceva. Ma joc incontinuu, sau citim, jucam jocuri, in functie de sezon. In toamna va merge copilul la scoala. Va sta la scoala pana la 3pm si la 3.30pm va veni acasa cu autobuzul si va cobori la casa celui mai bun prieten al lui, vecin, unde va sta o ora si se vor juca impreuna pana la 4.30pm cand voi veni eu. Prietenul lui are parintii cu altfel de program. Ei sunt profesori la liceu si pleaca dimineata f. devreme. Asa ca prietenul lui va petrece o ora dimineata la noi si baietii vor pleca impreuna cu acelas autobuz, catre scoala (nu vor fi in aceeasi clasa). Curatenie si gatit. Gatesc duminica trei-patru feluri de mancare, care imi ajung pentru trei zile. Joia facem picnic daca e vara, vinerea ne intalnim cu niste prieteni din clasa de la el (actuala clasa, de la gradinita) la restaurant (NU McDonalds-Applebees, Olive Garden si din cand in cand si pizza hut). Sambata si duminica gatesc eu.Curatenie. Avem femeie la curatenie. In rest, f. usor mentin eu in cateva minute, cu un spalat pe jos cu swiffer jet, strans prin casa, bagat vase in masina de spalat vase etc. Tata ajuta cu tunsul ierbii, vase, rufe samd. Cand plec la conferinte, taticul face totul:copil, casa tot.In vacanta, imi voi lua liber in iunie, iar in iulie vin parintii mei si vor sta cu baiatul toata luna. Iar eu in vacanta am program lejer oricum. In august incepem amandoi scoala.

#37
lorelaim

lorelaim

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.488 mesaje

Postat 21 mai 2007 - 23:30

Multzumesc frumos [flo] pt raspunsuri.

Sincer - asa vad eu lucrurile: fiecare spune cum procedeaza si de ce e bine pt fam sa.

Imi cer scuze daca am jignit/ranit pe cineva - a fost complet fara intentzie.

Revin mai tarziu cu cateva exemple (mamici care lucreaza/stau acasa) din ceea ce am vazut eu atat in Canada cat si in Suedia.



Lorelai



Albume foto

"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

#38
marimar

marimar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 802 mesaje

Postat 22 mai 2007 - 01:15

ruxij,
meseria de profesor e una din putinele care iti permit sa ai timp destul de mult cu familia, copiii. Tocmai prin natura programului, care nu e de 8 ore/zi zilnic si ai in plus vacantele.
Asa ca tu inteleg ca reusesti sa le combini pe amindoua si ca exista un echilibru la tine[huta]

Eu am totusi noroc ca mi-am facut programul in asa fel incit la 4 sa pot sa ajung sa iau copilul de la after-school si la 4.20 sa iau fetita de la cresa iar la 4.45 sint acasa.Dimineata se ocupa sotul de copii, el ii scoala, ii hraneste, ii duce la scoala si cresa, eu abia ii vad inainte sa plec.
Dar tot nu sint multumita si nu mi se pare ca balanta : servici-familie e echilibrata. Simt ca as vrea sa pot sa am mai mult timp, eventual sa muncesc 3 zile doar . In acest moment nu, nu putem sa facem asta dar sper ca in curind sa reusim.

-------
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

#39
lorelaim

lorelaim

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.488 mesaje

Postat 22 mai 2007 - 01:16

Am culcat pruncutza si precum am promis revin cu, cateva exemple:

1. Canada - 3 copii (3 ani, 12 ani, 15 ani), mama casnica (cu fac tehnica), tatal lucreaza ca programator. Se simt f impliniti si fericitzi, ea se implica 100% in cresterea copiilor (activitatzi sportive, club de carte, cerc de desen, lectzii cu copiii), gospodareste strictul necesar. Ea e "soferul" familiei + face toate cumparaturile. El (cand ajunge acasa) este prezent in viatza copiilor ca un tata iubitor si e f atent cu sotzia.

2. Suedia - 3 copii (2 ani, 8 ani, 12 ani), mama si tata lucreaza ca ingineri la aceeasi firma mare de telecom. Program aprox de la 9 la 17 la servici. Mama merge mai devreme la servici (la 7:30-8am e in birou) - ca la max 4:30pm (ideal la 4pm) sa poata sa plece sa ia pruncii. Tatal pleaca pe la 8:30 am si ii lasa pe micutzi la scoala si la cresa (tatal revine dupa 6-6:30pm acasa). Cauta cu disperare o in-house nanny care sa-i ajute. mama e efectiv debordata de treburile casnice.

3. Suedia - 3 copii (10 luni, 5 ani, 7 ani), mama casnica dar cu un micutz business (gateste "la comanda" la domiciliu, impreuna cu alte 2 mamici si fac delivery la diferite mese festive). Tatal duce copiii cei mari la scoala, kindergarden si mama ii ia la ora 14.

4. Canada - 1 copil (3 ani), mama lucreaza la un birou de la 7am-3pm, tatal si-a deschis un business de cleaning si lucreaza de la 5pm la 12am. Copilul merge la gradi pt cateva ore dimineatza.

5. Canada - 2 copii (6ani, 10ani) + al treilea pe drum. Ambii parintzi lucreaza ca ingineri la aceeasi firma de telecom. Mama pleaca mai devreme la servici ca sa fie mai repede acasa. Tatal pleaca mai tarziu ca sa poata lasa copii la scoala pt ora 9am. Parintzii lor (bunicii copiilor), alternativ, vin cu randul (6 luni fiecare) ca sa-i ajute - iau copiii de la scoala pe la 3pm si ii aduc acasa.

Si mai am cateva exemple (in Canada) - dar cam toate seamana intre ele (bunicii sunt in vizita sau chiar venitzi definitiv si se ocupa de micutzi dupa ore ca acestia sa nu ramana pana la ora 5:30-6pm la scoala, gradi).

Noi (fam noastra) din pacate inca nu a gasit o rezo la "ambii parintzi lucreaza (timp plin) si toata lumea (inclusiv bb) e fericita". Noi asta cautam cu disperare si de aceea sunt foarte deschisa sa citesc si sa studiez fiecare exemplu pt ca doresc sa invatz si sa fac cum e mai bine pt bb si pt noi. In Canada distantzele sunt mari (un drum pana la servici este de aprox 45-60min + la fel retour - deci potzi sa petreci 2h pe drum... cat timp itzi mai ramane cu bb si sotz?), nu prea am intalnit firme "family oriented" (aici in Suedia legislatzia e complet diferita) care sa-tzi permita sa lucrezi de-acasa daca bb e bolnav...

O seara buna va doresc!



Lorelai



Albume foto

"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

#40
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 22 mai 2007 - 02:21

Multumesc Domnului si ma declar norocoasa ca am avut sansa sa ma angajez intr-o firma unde sunt inteleasa si ajutata. Puiul meu cel atomic are 1 an jumate si desi m-am intors la munca am gasit toata intelegerea la sefii mei. Mi-au acceptat sa-mi decalez programul astfel incat sa incep la 2 munca, lucrez pana la 7, timp in care puiul meu este cu bona, si ce mai am de terminat (adica destul de mult), lucrez noaptea dupa ce culc copilul.

In felul asta, diminetile sunt ale lui in exclusivitate, de la 9 la 12 parc, dupa aceea masa, rasfat si nani pui. Plec cand vine bona, la 1-1.30 ma intorc pe la 8, numai bine cand se trezeste puiul mic. Il preia tati ca sa se joace ca baietii, timp in care mami mai gospodareste.

La 10 baita, masaj, laptic, timp in care tati mai termina gospodaritul. La 11 doarme ca un leu, mami se intoarce la laptop si munca.

O data pe saptamana imi vine tanti la curatenie si face ea lucrurile grele, in timpul saptamanii ma straduiesc sa intretin. Cu mancarea ma ajuta mama.

E greu, ma simt destul de obosita mai ales de drumuri, ca fac mai mult de o ora pana la munca, dar ... ma bucur ca puiul meu are deja intiparit reflexul ca atunci cand are nevoie de ceva, mami e cea care il ajuta sau ii sta alaturi. Si o spun pentru ca vad mereu in parc exemple care imi demonstreaza ca fac bine.



Raluca, leoaica cu Pui Nazdravan






Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -