Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

de ce nu ambele?


85 raspunsuri la acest subiect

#1
april

april

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.234 mesaje

Postat 18 mai 2007 - 14:20

Consider importante atat familia cat si jobul.

Cariera nu stiu cati au cu adevarat, insa doar atunci te simti cu adevarat implinit cand ai satisfactii din ambele parti. Desigur ca nu poti sa le faci perfect pe toate, insa implinirea nu inseamna DOAR profesie sau DOAR familie. Parerea mea.



Imi place ce fac profesional insa n-ar fi de ajuns daca m-as limita doar la atat. Familia, casa, petrecerea timpului liber (atat de putin cat e) imi incarca bateriile pentru a putea merge mai departe.



Cu cate putin din fiecare se face intregul.







a venit primavara...



serbare-Gradina de legume

#2
buggy

buggy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 764 mesaje

Postat 18 mai 2007 - 15:32

Sunt de-acord cu tine. Important este echilibrul intre cele doua.Cred ca asta e de fapt partea cea mai grea.


"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confucius
www.funscience.ro

#3
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 18 mai 2007 - 17:39

Bineinteles ca se pot face amandoua si eu nici nu pot sa imi imaginez viata altfel. Si nu cred in prostia ca nu poti sa faci pe niciuna "perfect". Nimeni nu face nimic "perfect" si cred ca efortul de a atinge "perfectul" asta nu duce pana la urma decat la o obsesie, fie intr-o directie, fie in cealalta. Si pana la urma perfect tot nu le faci, garantat. Cred ca le poti face, nu perfect, dar f. bine pe ambele.

#4
copiloi

copiloi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.166 mesaje

Postat 18 mai 2007 - 18:16

quote:
Originally posted by ruxij

Bineinteles ca se pot face amandoua si eu nici nu pot sa imi imaginez viata altfel. Si nu cred in prostia ca nu poti sa faci pe niciuna "perfect". Nimeni nu face nimic "perfect" si cred ca efortul de a atinge "perfectul" asta nu duce pana la urma decat la o obsesie, fie intr-o directie, fie in cealalta. Si pana la urma perfect tot nu le faci, garantat. Cred ca le poti face, nu perfect, dar f. bine pe ambele.



Subscriu!


Alina

#5
claudela

claudela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.149 mesaje

Postat 18 mai 2007 - 18:45

Si familia si cariera sunt importante in viata unui om.
Dar prima data trebuie gandit un anumit drum, o anumita directie in viata profesionala ca sa reusesti sa impaci cum se cuvine...familia!
Parerea mea![greutati]

#6
Porumbita

Porumbita

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.341 mesaje

Postat 18 mai 2007 - 19:33

quote:
Originally posted by ruxij

Bineinteles ca se pot face amandoua si eu nici nu pot sa imi imaginez viata altfel. Si nu cred in prostia ca nu poti sa faci pe niciuna "perfect". Nimeni nu face nimic "perfect" si cred ca efortul de a atinge "perfectul" asta nu duce pana la urma decat la o obsesie, fie intr-o directie, fie in cealalta. Si pana la urma perfect tot nu le faci, garantat. Cred ca le poti face, nu perfect, dar f. bine pe ambele.



[flo][flo]

#7
marimar

marimar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 802 mesaje

Postat 19 mai 2007 - 00:58

quote:
Originally posted by Porumbita

quote:
Originally posted by ruxij

Bineinteles ca se pot face amandoua si eu nici nu pot sa imi imaginez viata altfel. Si nu cred in prostia ca nu poti sa faci pe niciuna "perfect". Nimeni nu face nimic "perfect" si cred ca efortul de a atinge "perfectul" asta nu duce pana la urma decat la o obsesie, fie intr-o directie, fie in cealalta. Si pana la urma perfect tot nu le faci, garantat. Cred ca le poti face, nu perfect, dar f. bine pe ambele.



[flo][flo]



Cind o sa-ti vina copilul/copiii acasa de la cresa/scoala si te vor ruga cu lacrimi in ochi " Mami, de ce nu stai mai mult cu noi? De ce vii asa tirziu, De ce nu vii la scoala (parent help/voluntariat, excursii)" poate o sa-ti dai seama ca nu e chiar asa de bine !

De ce oare sa creasca copiii mai mult prin crese, dusi dimineata la 8 sau mai devreme si luati la 5 sau 6 ? Dusi la scoala dimineata devreme si luati de la programul de dupa scoala tot la 5-6 ???

Cit de mult timp ne ramine sa-l petrecem cu copiii nostri? 1 ora dimineata, 2 - 3 ore in cel mai bun caz seara si week-end-ul ?
Vi se pare coresct, perfect si o solutie foarte buna pentru copiii si familia voastra?
Mie nu !
Si eu la 4 sint acasa totusi si tot ma simt vinovata ca nu petrec timp destul cu ei, ma doar sufletul cind fetita mea ( pe care o stiu bine ingrijita si fericita la gradinita) ma stringe in bratecind vin dupa ea dupa masa si nu-mi mai da drumul de frica sa nu plec iar.
Ma doare sufletul cind baietelul meu ma roaga : " Mami, ta rog, poti sa vii sa ajuti la scoala? Poti sa ma iei mai devreme de la scoala? De ce trebuie sa lucrezi asa mult?"



-------
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

#8
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 19 mai 2007 - 01:43

Marimar, asta e problema ta ca asa vezi situatia, de la mine nu se vede deloc asa. Eu cred ca esti prea amatoare de telenovele si filme lacrimogene de ai scris textul asta putin ridicol, demn de un film corean. Eu sunt de parere ca asa e normal: si mama si tata lucreaza, se pot face ambele f. bine. Tu poti sa faci ce vrei si ce poti, liber.
Mie se pare corect, nu mi se pare perfect, nici daca stai acasa iti garantez ca nu e perfect. Te asigur ca nu imi vin copilasii cu lacrimi in ochi de nicaieri[alcool]

#9
marimar

marimar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 802 mesaje

Postat 19 mai 2007 - 06:14



quote:
Originally posted by ruxij

Marimar, asta e problema ta ca asa vezi situatia, de la mine nu se vede deloc asa. Eu cred ca esti prea amatoare de telenovele si filme lacrimogene de ai scris textul asta putin ridicol, demn de un film corean. Eu sunt de parere ca asa e normal: si mama si tata lucreaza, se pot face ambele f. bine. Tu poti sa faci ce vrei si ce poti, liber.
Mie se pare corect, nu mi se pare perfect, nici daca stai acasa iti garantez ca nu e perfect. Te asigur ca nu imi vin copilasii cu lacrimi in ochi de nicaieri[alcool]



Ha ha, nu sint amatoare de telenovele, ce ti-am spus e rupt din viata si mai devreme sau mai tirziu te asigur ca si tie ti se va intimpla [cheers] dar of course, poti sa dai ignore [;)]

Ca sa raspund la subiect, "cariera sau viata de la 8 la 17, de ce nu ambele": nu cariera pentru ca as prefera sa-mi petrec timpul cu copiii si nu sa-i las 9 sau 10 ore la cresa, as prefera sa fiu acolo la 3 sa-mi scot copiii de la scoala, cind vor merge amindoi la scoala .

Ambele, da, in cazul cind mai putina cariera si mai mult viata de familie: adica job part-time, de la 9-2 sau 3 zile/saptamina.

-------
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

#10
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 19 mai 2007 - 11:20

quote:
Originally posted by ruxij

Te asigur ca nu imi vin copilasii cu lacrimi in ochi de nicaieri[alcool]






asta fiindca s-au consolat cu ideea ca n-au incotro ,si ca trebuie sa accepte situatia,nu fiindca mor de drag sa stea mai mult cu strainii decat cu familia.



Marimar,eu cred ca ai dreptate,nu le poti face pe ambele bine :( .Dar uneori n-avem prea mult de ales,in Ro e greu,uneori chiar imposibil,sa te descurci in mod decent doar dintr-un salar.Presupun ca nici prin alte parti ale lumii nu e prea usor.



Irina si [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04)

[gravi]si bb din burtica





"Traim intr-un paradis al nebunilor."

Serafim Rose










Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -