Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copilul unic: despre crestere si educare


24 raspunsuri la acest subiect

#1
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 03 noiembrie 2008 - 14:39

Copilul unic sau comoara unica a familiei. Aici - un articol complet si interesant despre cresterea si educarea copilului unic.

Multumim mamicilor din comunitatea DC pentru contributie.



Asteptam in continuare impresii si experrientele voastre despre copilul unic si cresterea sa.



[dc]






Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.

iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

#2
c@rl@

c@rl@
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 28 noiembrie 2008 - 11:40

poi am si eu sunt pe cale sa nasc[bibe] in unu decembrie dar chiar nu stiu ce sa fac cum sal ingrijesc[[bebic][patut]nani][baietel][bang][bang]

p@ul@

#3
Ioana_Gazdac

Ioana_Gazdac
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 03 decembrie 2008 - 12:46

Va salut! Rares, este copil unic si vad cum creste de aproape 8 ani. Inca de cand s-a nascut este in centrul atentiei parintilor, bunicilor...chiar si al verisoarelor primare care sunt mai mari decat el cu 15 ani. Intr-o oarecare masura as putea spune ca este super sa fi singur la parinti: tot ceea ce ei fac, fac doar pentru tine....Cel putin in cazul lui Rares, asa se pare: parintii isi dau silinta ca el sa aiba toate conditiile pentru ca el sa fie "fericit" si sa poata invata. Inca de cand era mic, mai intai a stat mama sa cu el acasa si se ocupa de el, dupa ce se intorcea de la gradinita....Tin minte ca stia cel putin 30 de poezii pe de rost...Ii citea povestioare din "Carticica, draga mea"....Apoi, la scoala, s-a adaptata usor....Mereu este insotit de parinti si nu este lasat niciodata singur acasa. Deja se apropie de varsta de 9 ani, aproape, cred si el nu merge singur la scoala, desi scoala este la 5 minute de blocul in care sta. Mereu gases parinttii lui modalitati prin care sa-l lase cu cineva in casa....(Probabil ca asa este generatia aceasta, mai protectoare cu copiii...eu de exemplu, tin minte ca ne inchdea mama in casa pana venea de la servici si faceam de tate acolo pana se intorcea:) )........Apoi...pentru ca e singur la parinti, mereu se joaca singur....cu personaje imaginare...parca de cand merge la scoala, mai accepta si pe altii i jocul sau insa prefera sa se joace singur...Nu prea ii plac regulile...in orice fel de joc...Prefera sa nu le respecte...De mancat, mereu trebuie sa- fac special alta mancare (asta i se trage din perioada in care locuia si cu bunicii...si toti memebri familiei incercau sa-i faca pe voi, sa-l atraga spre "dragostea lor" )......Sta destul e mult timp in fata televizorului...Nu iasa la joaca in parc...pt ca parintii nu prea au timp sa-l scoata si singur nu il lasa.....Il tin langa ei, sa-l protejeze....etc...
Deci, sa fi singur la parinti nu este mereu avantajos....Dar cu timpul, te obijnuesti....Sa fi singur inseamna de multe ori, prea multa grija si protectie, venita din partea tuturor....grija care duce la rasfat, egoism, dar si la introvertire de exemplu....sau la lipsa de parteneri de joaca de aceeasi varta....In schimb fiind singur, te bucuri de diferite cumparaturi aproape oricand vrei, parintii pot sa iti cumpere calculator, telefon, haine mai scumpe, dulciuri inca de mic.....Ai posibilitate sa te dezvolti foarte bine intelectual, fara probleme.

#4
filofteia

filofteia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.512 mesaje

Postat 03 decembrie 2008 - 13:36

[asia]

#5
aliclara

aliclara

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 306 mesaje

Postat 11 decembrie 2008 - 16:03

Eu am o fetita. In februarie implineste 7 ani. Anul asat am lasat-o pentru prima oara singura acasa...cam vreo 5 ore. parca nici nu am lipsit. E adevarat k s-a uitat doar la desene in timpul asta. Este u pic rasfatata, mai ales in ultimul timp pentru ca...sa zicem k nu am fost o familie chiar de cand a venit ea pe lume, dar intelege multe. E un pic geloasa pe oricine se atinge de membrii familiei, dar i-am explicat k ea intotdeauna o sa aiba locul ei in sufletul fiecaruia, chiar daca apare altcineva in viata lor(copil, sotie, prietena). A inteles pentru ca a vazut ca nu e neglijata. Si spre surprinderea mea, azi dimineata mi-a spus: mami eu nu ma mai gandesc la mine ce jucarii si caiete vreau, ma gandesc ce sa ii luam verisoarei mele", pe care o asteptam sa para pe lume luna aceasta. Asa k eu cred k tine de educatie, de cum stii sa ii explici si exemplifici copilului, ce este bine si ce este rau.

Daca viata nu ne va ucide, vom fi nemuritori.

#6
mussette

mussette

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 10 ianuarie 2009 - 23:40

Eu am un baietel. In aprilie implineste 7 ani. Este un copil bun,f. sociabil si putin rasfat, mai ales de bunici. Recunosc ca eu nu am inca "curajul" sa-l las singur in casa. L-am lasat numai cateva minute cat sa mergem pana la masina sa luam ceva. Si eu am fost singura la parinti si mi-am dorit intotdeauna sa ma un frate sau o sora. Lui nu cred ca-i vom mai face vreun fratior/ surioara deoarecesotul meu nu mai vrea, ei fiind 3 frati

mussette

Mami de Pisoias Bogdan

#7
gsd

gsd
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 02 februarie 2009 - 17:30

Buna,
Am si eu un baietel de 9 ani, este unicul copil si cred ca este prea atasat de mine, pentru varsta lui. A avut de cand s-a nascut camera lui dar de un an de zile este dispert sa stau cu el in camera la culcare. Intotdeauna a adormit cu veioza aprinsa si radioul descchis pe un post pt copii. Nu stiu daca este normal, acest comportament.

#8
vivi.chiriac

vivi.chiriac

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 04 februarie 2009 - 21:12

Baiatul meu are 8ani,nu l-am lasat pina acum singur in casa...nu ca nu am incredere in el,e un copil cuminte, dar nu am curajul...[bang]cred ca sint cam protectiva,nu? asta e, mai cobor in garaj sa mai fac cite ceva..(motiv) si sta singur fac proba asa cite un pic...nu cred ca copii singuri la parinti sint sint mai "deosebiti" de cei cu frati...e o generatei fff inteligenta!!!!!!

ViVi

#9
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 04 februarie 2009 - 21:42

vivi - si baietelul meu are 8 ani insa nu imi vine sa il las singur in casa.[:I]



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

#10
simali

simali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.349 mesaje

Postat 27 februarie 2009 - 14:45

Ma uit uneori la o emisiune "Jon&Kate + eight" cu o familie care are 8 copii dintre care 6 gemeni de 3 ani. Si la un moment dat parintii au hotarat sa mearga cu cate un copil, pe rand, undeva unde-i place lui. Si stiti ce? Toti copiii, scosi dintre ceilalti frati si luati singuri, au fost anxiosi, maraiti si nu s-au distrat absolut deloc. Erau coplesiti.

Si am avut o revelatie: omul din punctul de vedere al nevoilor de socilaizare este dual. Ere nevoie si de solitudine (pentru studiul individual, pentru meditatie, etc.) si de socilizare. Si amandoua nu se dau gratis in nici o situatie. Copiii singuri la parinti trebuie sa invete sa socializeze in timp ce copiii care au frati trebuie sa invete sa fie singuri. Ambele extreme (atat singuratatea cat si dependenta de socializare) sunt periculase.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -