Sari la conținut

Sari la conținut


Infectiile transmise de mama - bebelusului


6 raspunsuri la acest subiect

#1
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 07 ianuarie 2009 - 18:18

In uter, bebelusul creste intr-un mediu steril, dar imediat ce se rup membranele amniotice ale mamei – cand i se rupe apa – microbii intra in acest mediu si bebelusul este expus pentru prima data la bacterii si la virusi. Bacteriile si virusii trec de la mama la copil in timpul nasterii si in primele saptamani de viata. Multe dintre ele sunt inofensive, dar altele pot provoca boli grave si chiar moartea.






Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.

iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

#2
artis

artis
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 21 iulie 2009 - 13:28

buna ziua, sper sa ma lamureasca si pe mine cineva, sunt insarcinata in 35 sapt, si de ceva vreme mi se intareste toata burta.Am inteles ca e vb de contractiile false braxton-hicks, nunmai ca la mine au devenit f dese indiferent de pozitia in care stau, si f regulate.mentionez ca medicul ginec mi-a prescris Gynipral, la 8 ore, apoi la 6 ore plus nospa de 3 ori pe zi.Cu toate astea am aceeasi problema, o burta fff tare cu mici perioade in carer se relaxeaza.A mai trecut cineva prin asa ceva?aceste contractii pot provoca suferinta fetala?multumesc


#3
ClaudiaH

ClaudiaH

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.330 mesaje

Postat 11 aprilie 2010 - 23:52

Buna ziua!

Am o prietena care se teme sa ramana insarcinata din cauza ca sufera de toxoplasmoza congenitala mostenita din burtica mamei si cineva i-a spus ca riscurile unei sarcini sunt mari. Eu am tot cautat pe net si citit despre insa n-am gasit nimic despre subiect. Are cineva mai multe cunostinte pe tema?

Multumesc!

mamica lui Stefan din 03.04.2005 si a Luciei din 18.07.2008



#4
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 12 aprilie 2010 - 13:18

Citat:
citat din mesajul lui artis

buna ziua, sper sa ma lamureasca si pe mine cineva, sunt insarcinata in 35 sapt, si de ceva vreme mi se intareste toata burta.Am inteles ca e vb de contractiile false braxton-hicks, nunmai ca la mine au devenit f dese indiferent de pozitia in care stau, si f regulate.mentionez ca medicul ginec mi-a prescris Gynipral, la 8 ore, apoi la 6 ore plus nospa de 3 ori pe zi.Cu toate astea am aceeasi problema, o burta fff tare cu mici perioade in carer se relaxeaza.A mai trecut cineva prin asa ceva?aceste contractii pot provoca suferinta fetala?multumesc



Suna-ti dr si spune-i din nou despre aceste contractii. Am o pietena care tot asa avea contractii f dese pe timpul sarcinii si se pare ca nu e bine... Nu vreau sa-mi mai dau cu parerea dar ar fi bine sa intrebi din nou dr spunandu-i exact ce probleme ai... Sanatate!

"Un copil se naste cu nevoia de a fi iubit - si nu trece niciodata peste ea" F.A. Clark

Mami de [cavaler] Denis (17.06.2006)

#5
serioussam

serioussam
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 15 septembrie 2010 - 15:15

Citat:
citat din mesajul lui ClaudiaH

Am o prietena care se teme sa ramana insarcinata din cauza ca sufera de toxoplasmoza congenitala mostenita din burtica mamei si cineva i-a spus ca riscurile unei sarcini sunt mari. Eu am tot cautat pe net si citit despre insa n-am gasit nimic despre subiect. Are cineva mai multe cunostinte pe tema?

ClaudiaH, desi nu o pot ajuta cu vreun sfat pe prietena ta, totusi si eu ma confrunt cu toxoplasmoza congenitala, mai bine zis fiul meu se confrunta. Baiatului meu i-a fost grav afectata vederea ochiului stang din cauza toxoplasmozei. Ii multumim lui Dumnezeu ca ochiul drept e sanatos, ca altfel ar fi fost crunt.
Dorinta mea ar fi sa ma pui in legatura cu prietena ta, daca si ea accepta, nu am mai cunoscut pana acum alte persoane afectate de toxoplamoza, copii sau adulti, si as dori sa schimb impresii, sfaturi, informatii.
Am observat ca esti din Germania, eu germana nu o cunosc, dar pot comunica in engleza si franceza, pe langa romana, fireste.
Am incercat sa-ti trimit adresa mea de mail pe PM dar nu accepti astfel de mesaje si eu nu mi-as scrie adresa chiar asa, public. Imi poti trimite tu insa un PM daca doresti.

#6
alayna

alayna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.094 mesaje

Postat 06 octombrie 2010 - 17:51

Am primit analizele la sange (insarcinata 8 saptamani) si mi-a iesit Cytomegalie pozitiv 1.7 IU/ ml
Ce inseama? Este periculos?Cica este posibil ca bebelusul sa se nasca cu craniul(capul) mai mic .Pe internet nu am gasit informatii .
Sunt ingrijorata ,ce sa fac ??

[q]


:)




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -