Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sunt timida, dar sper sa depasesc momentul!


9 raspunsuri la acest subiect

#1
Costi

Costi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 01 decembrie 2004 - 15:50

Eu sunt Elena. Multe dintre voi m-ati invitat aici si va multumesc.
Nu stiu nimic despre adoptie, nu am rabdare sa citesc tot, dar in acelasi timp sunt nerabdatoare sa devin mamica.
Am avut un soc care m-a marcat foarte tare si de care nu vreau sa-mi mai amintesc, important este ca pot sa fiu mama si-mi doresc acest lucru sa se realizeze foarte repede, daca s-ar putea"ieri".
Nu ma lasa-ti sa fierb, daca aveti rabdarea necesara, ajutati-ma, va rog!

1. unde ma duc sa depun cerere de adoptie si daca este tip
2. sfatuiti-ma de unde sa incep si cu ce..
ETC.

Va multumesc!

#2
xerxe

xerxe

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 01 decembrie 2004 - 16:52

Elena, ma bucur ca v-ati hotarat!
Cererea tb dapusa la Directie de protectie a drep copilului din sect in care locuiesti. Faceti o cerere, o depune-ti la secretariat si in cel mai scurt timp posibil, un asistent social sau un psiholog va veni la voi acasa pt o ancheta sociala (conditii de locuit, stare de sanatate, venituri, relatii de familia extinsa, etc); dp asta voi va tb sa aduceti o serie de acte doveditoare a starii de sanatate, veniturile, proprietatile etc.
Cand se face ancheta sociala tb sa se explice si intreaga porcedura.
Dc totul este ok (sanatosi, venituri..) se face un referat care se prezinta Comisiei de protectie, si aceasta elibereaza atestatul de familie apta sa adopte.
Dp ce aveti atestatul incepeti sa cautati copilul.
[flo]dc mai vrei detalii, oricand!


#3
aissa

aissa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.589 mesaje

Postat 01 decembrie 2004 - 17:28

Noi ne-am dus la DPC-ul de sector si am intrebat acolo ce acte ne trebuiesc pentru ca difera de la un DPC la altul. Am depus cererea odata cu restul de acte, mai putin cazierul pe care l-am scos mai tarziu. Restul iti explica asitentii sociali si te indruma la fiecare etapa ce ai de facut. Succes!



Alexandra

[foto]




Cristina, viitoare mamica de ghemotoc mic-mic [copil] [fetita]

#4
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 01 decembrie 2004 - 17:48

Costi,

[flo]
Bine ai venit printre noi.
Sigur ca exista cativa pasi care trebuiesc parcursi inainte de a deveni parinti adoptivi. S-o luam cu inceputul. Sigur ca pe parcurs o sa te mai ajutam cu alte informatii. Primul drum il faceti la Directia pentru Protectia Copilului (DPC)(la directia judeteana, sau la directia de sector pentru cei care sunt in Bucuresti). Acolo o sa intrati in legatura cu un asistent social care va va indruma pe intreaga durata a procedurilor. Tot acolo veti afla care sunt etapele. (aici sfaturile si experientele noastre mai vechi s-ar putea sa nu-ti fie de folos 100% pentru ca in aceasta perioada intra in vigoare noua legislatie cu privire la adoptii). Pana acum prima etapa era o obtinerea unui atestat de familie adoptatoare. Suna cam pompos, dar nu-i o chestie chiar atat de complicata. Se intocmeste un dosar care contine:
1. cerere
2. copii legalizate dupa actele de identitate si de stare civila (cartile de identitate, certificate de nastere, certificat de casatorie)
3. acte de domiciliu: act de proprietate, sau contract de inchiriere legal valabil plus o declaratie notariala din partea proprietarilor in care sa se specifice ca sunt informati despre intentia chiriasilor de a adopta un copil si ca nu vor intrerupe unilateral contractul pana la incetarea procedurilor de adoptie. In cazul contractului de inchiriere este obligatorie viza de resedinta (flotant).
3. adeverinta de munca
4. certificate medicale ("clinic sanatos" + examenul psihiatric)
5. cazier judiciar
...
6. recomandari
7. alte acte care dovedesc situatia materiala (ex. masina, actiuni la firme, etc - eu, fiind liber profesionist, am folosit de exemplu declaratia pe venitul global din anii precedenti)
...
8. raportul asistentului social care va ven in vizita la domiciliu s va sta de vorba cu voi.

Dupa ce este gata dosarul, se intra intr-o comisie care aproba cererea si acorda statutul de familie adoptatoare.
Nu-mi mai aduc aminte ce hartoage mai trebuiesc, dar sincer, mie nu mi s-a parut complicat deloc. Noi am depus primele acte la dosar la 29 ianuarie si pe 6 martie aveam deja certificatul de adoptatori.


Dar te-am luat direct cu chestii tehnice. Sa nu te sperii, da? Si sa stii ca oricum, de la inceperea procedurilor pana cand iti tii copilul in brate dureaza muuult mai putin de noua luni. :))

Q

Acum astept intrebarile tale. Stiu ca ai niste emotii mari-mari.

#5
Costi

Costi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 01 decembrie 2004 - 18:54

Am o intrebare si o curiozitate, nu ca ar fi o piedica, dar pur si simplu e curiozitate. Ca peste tot in Romania si in cazul adoptiilor circula moda cu "spaga"? Mi s-ar parea un lucru josnic din partea lor!
Noi suntem o familie cu venituri sigure, cu vechime mare la acelasi loc de munca, bine apreciati(in caz de recomandari) dar veniturile sunt ca la toti bugetarii destul de mici (nu depasim impreuna 10.000.000). Restul veniturilor nu se vad nicaieri, second job.
Care este limita veniturilor cerute?

#6
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 01 decembrie 2004 - 19:06

Nu este nici un impediment. Atata timp cat aveti venituri sigure si constante, o locuinta comfortabila si curata (nu cere nimeni luxu'-luxului) este ok. Cat despre spaga, mie una nu mi s-a intamplat. Totul a mers brici si nu am avut niciodata senzatia ca ar fi nevoie sa dam ceva, ca se asteapta ceva de la noi. Nu stiu cum a mers in alte cazuri.

Din cauza aspectului imoral si ilegal al acestui gest (darea-luarea de mita) va rog, in cazul in care aveti ceva de spus in acest sens, sa folositi alte mijloace de comunicare (ex. posta electronica). Asta o spun in calitate de moderator: desprecopii nu aproba si nu incurajeaza activitatile ilegale sau discutiile care ar putea conduce la actiuni care contravin legii si/sau moralei.

Multumesc,
Q

#7
danielac

danielac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.498 mesaje

Postat 02 decembrie 2004 - 13:42

Buna Elena,



curaj, si vei avea si tu parte de bucuria noastra, adica un bebe al tau!

fetele ti-au spus mai sus ce trebuie sa faci si cu ce sa incepi!

Bafta multa si nu mai amana momentul!



[*] Dana si Diana-Maria [*] http://www.babiesonl...abies/f/fatamea

http://www.desprecop...id=201&cid=1072

paginuta personala:

http://www.desprecop...ckname=danielac

#8
Costi

Costi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 02 decembrie 2004 - 20:28

Dana, cum lucrurile nu sunt deloc intimplatoare ms bucur ca mi-am incitat ochiul cu asa frumusete de fata, sa-ti traiasca, sa fie sanatoasa si...surpriza este ca este nascuta in aceeasi zi cu mine.

#9
danielac

danielac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.498 mesaje

Postat 03 decembrie 2004 - 17:14

Costi ma bucur ca ti-a placut fata mea si ca e nascuta in aceeasi zi cu tine, daca vrei sa mai vorbim scrie-mi pe PM sau mail!!!



[*] Dana si Diana-Maria [*] http://www.babiesonl...abies/f/fatamea

http://www.desprecop...id=201&cid=1072

paginuta personala:

http://www.desprecop...ckname=danielac


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -